Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

 

Το σύστημα μου: 

Corsair Builder Series CX500

ΜΗΤΡΙΚΗ ASUS M5A97 R2.0

CPU AMD FX-8320

COOLERMASTER RR-TX3E-22PK-R1 HYPER TX3 EVO

KINGSTON KHX1600C9D3B1 η οποία θα αντικατασταθεί με αυτή

SSD ADATA PREMIER SP550 120GB  + άλλοι δύο μικροί hdd.

ASUS Radeon HD 5750 EAH5750 

 

Που πάμε για νέα κάρτα γραφικών χωρίς να αλλάξει το τροφοδοτικό μέχρι 150-160euro; 

 

Στην διάθεση σας για κάθε διευκρίνιση. Μου πρότειναν την r9 270 αλλά βλέπω ότι απαιτεί 500w

 

Με 150-160€ κοίτα σε 270,370.Αν έχεις 1680x οθόνη σε τέτοιο σύστημα καλύτερα να την αλλάξεις το συντομότερο δυνατό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

το xfx θα αντέξει την 380 με τον 8350;

 

 

Αν δεν έχει ξελιγώσει τον επεξεργαστή, άνετα. αν θέλει να κάνει oc, δεν είμαι σίγουρος...

 

 

+1


 

Αν δεν ασχοληθεί με μεγάλα oc άνετα.

 

εγω τον εχω φτασει μεχρι τα 4.4 αυτη την στιγμη θεωρειται πολυ μεγαλο oc αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τι Vcore? Τι είχες στοκ?

 

H κατανάλωση ακολουθεί με μεγάλη ακρίβεια τον παρακάτω τύπο.

 

 OcTDP=StockTdp*(OcClock/StockClock)*(OcVcore/StockVcore

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω καινουριο τοπικ, 75 βαθμοι για την gtx 760 windforce σε 100% load στο watch dogs (ολα ultra) ειναι καλα ετσι?

Το ανεμιστηρακι το δουλευω 100% και παστα αλλαχθηκε το πασχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τι Vcore? Τι είχες στοκ?

 

H κατανάλωση ακολουθεί με μεγάλη ακρίβεια τον παρακάτω τύπο.

 

 OcTDP=StockTdp*(OcClock/StockClock)*(OcVcore/StockVcore

στα 4GHz ηταν μιας και μιλαμε για τον fx8350

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε υπόψη σου οτι στα 140+ βρίσκεις R7 265 που είναι δυνατότερη από αυτές.

 

Γι αυτο αναρωτιέμαι αν αξίζουν τα 10€ παραπάνω τα 2 φανς, γιατι μετά με επιπλέον 5-10€ παίρνω καλύτερη κάρτα. Αν με τα 2 φανς εχω καλύτερη εμπειρία σε θέμα θορυβου τα δινω και δεν παω παραπάνω γιατι με καλύπτει στην χρήση μου. Αν δεν εχω καλύτερη εμπειρία ας κάνω  κατευθείαν την σύγκριση 129€ 750ti ή 145€ r7 265.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα 2 φανς συνήθως ΔΕΝ έχεις ποιο ήσυχη κάρτα γιατί είναι οβερκλοκαρισμένη κατα 2-3%

 

οπότε πράγματι σε πολλές περιπτώσεις αγοράζουμε premium εκδοσεις μιας κάρτας με 3% παραπάνω απόδοση από την default σε τιμή που έχει η καλύτερη κάρτα που έχει 20 ή 30% καλύτερες επιδόσεις. 

 

(γενικά μιλώντας οι premium κάρτες με πολλους ανεμιστήρες , μπιχλιμπιδια και 2-3% o/c ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ VFM , πληρώνεις την μούρη που έχουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου προτιμας nvidia τοτε χωρις πολλα πολλα εδω.

 

https://www.skroutz.gr/s/5579878/Gigabyte-GeForce-GTX970-4GB-WindForce-3X-OC-GV-N970WF3OC-4GD.html

 

Παιδιά help οι Gigabyte με windforce δεν χωρανε στο κουτι μου (HAF 922) αν δεν βγαλω τα cages (δεν την εχω αγορασει ακομα και δεν παιζει να βγαλω τα cages δυστυχως).

 

1. http://t-support.gr/index.php?route=product/product&product_id=1152075ή

2. http://t-support.gr/index.php?route=product/product&product_id=1119546

 

Απο τις παραπάνω α) δεν εχω ξαναπαρει Zotac οποτε ειμαι λιγο επιφυλακτικος και θεωρω οτι χωραει απο θεμα διαστασεων (βεβαια το site δεν τις αναφερει και ειμαι ακομα πιο διστακτικος) και β) η μικρη της gigabyte φανταζει η καλυτερη λυση για μενα.

Κανω καπου λαθος στο συλλογισμο μου;

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dragonlordcv2002

 

Μέτρησες με τον χάρακα την απόσταση και διαπίστωσες οτι δεν χωράει? Σύμφωνα με τα specs αν είναι σωστά δεν ξεπερνάει τα 315 mm (κάποιος που την εχει μπορεί να σου πει στα σίγουρα). H MSI είναι πιο κάτω απο 300 mm και λογικά θα χωράει. Η μικρή gigabyte χάνει ελαφρώς σε επιδώσεις αλλα οχι τίποτα το φοβερό ειδικά αν δεν ενδιαφέρεσαι για overclocking.  Aν είναι να πας σε αυτή ομως παρτην στα 334  οχι στα 365.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να χωραει κ ανθρωπο το HAF

η g1 gaming (960,970 για παραδειγμα) ειναι λιγο γομαρακια , οποτε ισως αρκετα κουτια εχουν σχετικα περιορισμενο χωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...