Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε, άμα "το έχετε εξηγήσει τόσες φορές" - εσύ - , υποθέτω ότι πάει για πέμπτος θερμοδυναμικός νόμος - τουλάχιστον.

 

ΥΣ. Στο Vermintide (πχ. - η λίστα υποψηφίων από το Μάϊο, πάντως, έχει τριπλασιαστεί), που σπαρταράει ακόμα, και με παραγωγή της πλάκας, σε 1080p, ήδη κάνουν ουρά αυτοί που κλαίγονται για 3,8 και 4,1 gb vram usage. Σε ΑΑΑ τίτλους του 2016, υποθέτω θα τους πιάσει κρίση τρελού optimization και συμπόνιας στον πτωχό πλην τίμιο τσαμπατζή gamer, αλλά και πάλι, μένω έκπληκτος που το Αιλούριο υπερ - θεώρημα του όλα χωράνε σε 512mb vram μέχρι το 2020 <τουλάχιστον>, έπεσε έξω.

 

Ούτε για αστείο το τελευταίο όπως και να το εννοείς. Για πολλοστή φορά εάν η κάρτα γραφικών δεν έχει όλους τους υπόλοιπους πόρους να μπορέσει να εκμεταλλευτεί Ν ποσότητα μνήμης ένα κομμάτι της τελευταίας θα πηγαίνει χαμένη. ΄Οποιος από εσάς έχει στοιχεία για το αντίθετο σε παραπομπές ή επίσημες μετρήσεις δεν έχει παρά να τις παρουσιάσει και όχι τις ατελείωτες πίπες ότι Χ παιχνιδάκι εμένα μου τραβάει 48 γίγα μνήμης άρα είσαι βλαμμένος (εγώ δηλαδή)....πηγαίνετε να ρωτήσετε ένα δημιουργό παιχνιδιών πως διαχειρίζεται το λειτουργικό σε συνδυασμό με τον εκάστοτε οδηγό κάρτας γραφικών τόσο την μνήμη συστήματος όσο και αυτήν της κάρτας γραφικών και γιατί υπάρχουν τόσο διαφορετικές συμπεριφορές και γιατί δεν υπάρχει εφαρμογή που να το ξεδιαλύνει σωστά όλο αυτά και μετά το ξανασυζητάμε.

 

Σας χαρίζω λοιπόν τα παραμυθάκια της Χαλιμάς και εξακολουθώ να επιμένω ότι για ΣΗΜΕΡΑ μια 960/380 στα 1080 που παλεύονται ακόμα δεν τους κάνει ΤΙΠΟΤΑ η παραπάνω μνήμη. Στην επόμενη γενιά καρτών οι mainstream GPU θα έχουν παραπάνω μνήμη αλλά και ΠΟΛΥ περισσότερες μονάδες από ότι οι σημερινές οπότε μοιραία αλλάζουν οι συσχετισμοί.

 

Τέλος αν εσείς θέλετε να παραπλανήσετε τους αγοραστές στο να πάρουν 960 με 4 γίγα ευχαρίστως. Εγώ για την πάρτη μου έχω μάθει να σέβομαι το πορτοφόλι του άλλου.

Άντε, επειδή είναι 1440p και "επειδή το έχουμε - έχω πει", να στα χωρέσει σε 1gb, εσένα ο Αίλουρος. Η άτειμοι κενονήα φταίει - ξέρω...

 

Η απάντηση και για αυτό κρύβεται στο παραπάνω. Πόσους πόρους και εύρος έχει μια 390; ΄Αστο μην απαντήσεις αρκετά γεμίσαμε πάλι με παραφιλολογίες ενότητα που είναι για άλλο σκοπό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ούτε για αστείο το τελευταίο όπως και να το εννοείς. Για πολλοστή φορά εάν η κάρτα γραφικών δεν έχει όλους τους υπόλοιπους πόρους να μπορέσει να εκμεταλλευτεί Ν ποσότητα μνήμης ένα κομμάτι της τελευταίας θα πηγαίνει χαμένη. ΄Οποιος από εσάς έχει στοιχεία για το αντίθετο σε παραπομπές ή επίσημες μετρήσεις δεν έχει παρά να τις παρουσιάσει και όχι τις ατελείωτες πίπες ότι Χ παιχνιδάκι εμένα μου τραβάει 48 γίγα μνήμης άρα είσαι βλαμμένος (εγώ δηλαδή)....πηγαίνετε να ρωτήσετε ένα δημιουργό παιχνιδιών πως διαχειρίζεται το λειτουργικό σε συνδυασμό με τον εκάστοτε οδηγό κάρτας γραφικών τόσο την μνήμη συστήματος όσο και αυτήν της κάρτας γραφικών και γιατί υπάρχουν τόσο διαφορετικές συμπεριφορές και γιατί δεν υπάρχει εφαρμογή που να το ξεδιαλύνει σωστά όλο αυτά και μετά το ξανασυζητάμε.

 

Σας χαρίζω λοιπόν τα παραμυθάκια της Χαλιμάς και εξακολουθώ να επιμένω ότι για ΣΗΜΕΡΑ μια 960/380 στα 1080 που παλεύονται ακόμα δεν τους κάνει ΤΙΠΟΤΑ η παραπάνω μνήμη. Στην επόμενη γενιά καρτών οι mainstream GPU θα έχουν παραπάνω μνήμη αλλά και ΠΟΛΥ περισσότερες μονάδες από ότι οι σημερινές οπότε μοιραία αλλάζουν οι συσχετισμοί.

 

Τέλος αν εσείς θέλετε να παραπλανήσετε τους αγοραστές στο να πάρουν 960 με 4 γίγα ευχαρίστως. Εγώ για την πάρτη μου έχω μάθει να σέβομαι το πορτοφόλι του άλλου.

 

Η απάντηση και για αυτό κρύβεται στο παραπάνω. Πόσους πόρους και εύρος έχει μια 390; ΄Αστο μην απαντήσεις αρκετά γεμίσαμε πάλι με παραφιλολογίες ενότητα που είναι για άλλο σκοπό.

προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει την 960 αλλά έχω δοκιμάσει την 380 4Gb.Θα συμφωνήσω μαζί σου.Απότι έχω δει εγώ ο ίδιος αν ανεβάσω σα settings σε ένα παιχνίδι τόσο όσο να χρειάζεται πάνω απο 2 gb τότε τα fps αρχίζουν να παίζουν με την υπομονή μου και να χαλάνε την όλη εμειρία.Δεν έχω δοκιμάσει το παιχνίδι που λέει ο φίλος πως του ήθελε 3-4gb αλλά απότι είδα στο ιντερνετ το GTA V ήθελε πολύ και έτσι το δοκίμασα.παρόλο που στα settings λέει 4,7gb μέσα στο παιχνίδι δεν έκανε ποτέ χρήση πάνω απο 2,8 και έψαξα αρκετή ώρα για περιοχές που μπορεί να ανεβαίνουν οι απιτήσεις.¨οπως το περίμενα όταν έκανε χρήση στα 2,8 τα fps ήταν πολύ χαμηλά και ούτε λόγως για σκηνές καταδίωξης.θα κλείσω λέγοντας πως αν ήταν 3 γίγα θα ήταν ιδανικό αλλά και πάλι χωρίς μεγάλεσ διαφορές.Σίγουρα αξίζει να φυλάξει κανείς τα έξτρα χρήματα και να πάει σε 2 γίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συστημα με i7 920 asus p6t και τροφοδοτικο thermaltake toughpower 1500watt.tv monitor lg 22'' ποια ειναι η καλυτερη καρτα που μπορω να αγορασω εως 120 ευρω?Με ενδιαφερουν τα Mortal kombat x,metal gear solid v medium γραφικα 720p αναλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι κάρτες γραφικών έχουν "δίκαιη" τιμή και οι ΑΤΙ και NVIDIA.

ΔΕΝ έχουν δίκαιη τιμή όσες βάζουν μπιχλιμπίδια , ΠΕΡΙΤΤΉ παραπανησια μνήμη και ελάχιστα τσιμπιμένη συχνότητα και σου την χρεώνουν όσο κάνει κάνει η "μεγαλύτερη" κάρτα που είναι 30-40% ποιο γρήγορη και εσύ αγοράζεις την αργή , υπερχρονισμένη κατα 3% και την πληρώνεις καραβίσια επειδή γουστάρεις το τσίρκο που κουβαλάει.

 

γενικές παρατηρήσεις 

α) κάτω από ΑΤΙ360 , NVIDIA750 δεν έχει νόημα να αγοράζετε γιατί η AMD APU , INTEL GPU 6th GEN εχουν μειώσει την ψαλίδα. Γιατί να δώσουμε 80ευρώ για μια κάρτα (πχ ΑΤΙ250 ή NV740) όταν είναι ΛΙΓΟ ποιο γρήγορες από την ενσωματωμένη που είναι ΤΣΑΜΠΑ? 

β) ΣΥΜΦΩΝΩ με ΑΙΛΟΥΡΟΣ , η ΠΡΑΞΗ(πράξη=αντιθετο αμπελοφιλοσοφίας) έχει δείξει ότι στις κάρτες ΜΕΧΡΙ NVIDIA 960 ή ΑΤΙ380 τα 2GB είναι αρκετά! Αν πάρουμε με 4GB πληρώνουμε συνήθως 50αρικο παραπάνω για 2-3% διαφορά απόδοσης για το 2-3% των παιχνιδιών με το ζόρι που κυκλοφορούν ΣΗΜΕΡΑ. Ενας σωστά διαβασμένος που δεν στέκεται σε αμπελοφιλοσοφίες και ημιμάθιες καταλαβαίνει ότι οι συγκεκριμένες GPU έχουν ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΕΣ δυνατότητες , ακόμη και αν έχουμε μεγάλες απαιτήσεις που θέλουν 4GB για να καλυφθούν το πρώτο πρόβλημα είναι η ΑΝΕΠΑΡΚΙΑ της GPU και δευτερευόντως έχουμε το πρόβλημα της περιορισμένης μνήμης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα που έχω είναι αρκετά παλιό:


q6600,


radeon 7870 oc sapphire


6 giga ram


win 7.


Δυστυχώς η 7870 (από την οποία ήμουν σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος) χάλασε και πλέον στρέφομαι σε αγορά νέας. 


Αυτή την περίοδο -αν και θα έπρεπε- δεν μπορώ να προχωρήσω στην αγορά νέου συστήματος. Επομένως σκέφτομαι να αγοράσω μία νέα, που θα την χρησιμοποιήσω για κάποιο διάστημα και στο νέο μηχάνημα (που προγραμματίζω να αγοράσω περίπου το Πάσχα).


Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι 180-220 ευρώ και θα ήθελα κάποια τουλάχιστον ισάξια με αυτήν που είχα...


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερες από αυτή που είχες είναι.

960/2GB 

ATI 380/2GB 

 

κατα την γνώμη μου μην δώσεις πάνω από 210 για καμία από τις 2.

η nvidia καίει λιγότερο ρεύμα , είναι λιγότερο ζεστή έχει καλύτερες συμβατότητες

η ΑΤΙ συνηθως είναι λίγο ποιο γρήγορη (όχι παντου)

 

ΥΓ

είναι καλύτερες , θα δεις διαφορές αλλά μην περιμένεις θεαματική αλλαγή στα παιχνίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερες από αυτή που είχες είναι.

960/2GB 

ATI 380/2GB 

 

κατα την γνώμη μου μην δώσεις πάνω από 210 για καμία από τις 2.

η nvidia καίει λιγότερο ρεύμα , είναι λιγότερο ζεστή έχει καλύτερες συμβατότητες

η ΑΤΙ συνηθως είναι λίγο ποιο γρήγορη (όχι παντου)

 

ΥΓ

είναι καλύτερες , θα δεις διαφορές αλλά μην περιμένεις θεαματική αλλαγή στα παιχνίδια

 

Αν αν''εβω λίγο και πάω στα 250 αξίζει η ΑΤΙ 380 4G; Καμία άλλη πρόταση σε αυτά τα χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ

είναι καλύτερες , θα δεις διαφορές αλλά μην περιμένεις θεαματική αλλαγή στα παιχνίδια

https://www.skroutz.gr/s/7290082/Gigabyte-Radeon-R9-380-4GB-GV-R938WF2-4GD.html228 ευρα

 

για πες τι τροφοδοτικο εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...