Προς το περιεχόμενο

[SSD] Kingston V300 128GB - 60€ - Msystems [ΤΕΛΟΣ]


j0maK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσο καιρό είχα ssd στο netbook άκουγα ελάχιστες φορές το ανεμιστήρακι , με τον μηχανικό δουλεύει συνέχεια. Έχει και κάποια βελτίωση στην διάρκεια της μπαταρίας . Πιο πιθανό είναι να σου χαλάσει ο μηχανικός πάρα ο ssd στο netbook λόγω μεταφορών μπορεί να σου πέσει .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο μηχανικός είχε αρχίσει ήδη να κάνει κάτι χρου-χρου και γι'αυτό τον αγόρασα. Να έχω ήσυχο το κεφάλι μου πως πλέον δεν θα υπάρχει μηχανικός δίσκος. Αλλά εκτός από θέμα ταχύτητας, αν έχει και αυξημένες πιθανότητες να χαλάσει και αυτός ο ssd σε σχέση με τους άλλους της αγοράς, τότε αναγκαστικά να αγοράσω και εγώ τον samsung...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Ο μηχανικός είχε αρχίσει ήδη να κάνει κάτι χρου-χρου και γι'αυτό τον αγόρασα. Να έχω ήσυχο το κεφάλι μου πως πλέον δεν θα υπάρχει μηχανικός δίσκος. Αλλά εκτός από θέμα ταχύτητας, αν έχει και αυξημένες πιθανότητες να χαλάσει και αυτός ο ssd σε σχέση με τους άλλους της αγοράς, τότε αναγκαστικά να αγοράσω και εγώ τον samsung...</p>

Αυτό που σου και ο RcManiac θα σου πω και εγω.

Στο netbook έχω έναν V100 νομίζω 60GB της Kingston.

 

Κέρδισα αρκετά στην αυτονομία(περίπου 20').

Δεν ακούγεται.

Είναι ένα κλικ πιο γρήγορος ο υποκογιστης(Ν270 γαρ).

Δεν θερμαίνεται.

 

Δεν θα δει τρελή διαφορά σε επιδόσεις γιατί δεν θα βοηθούν και τα υπόλοιπα υποσύστηματα του netbook.

 

Sent from my iPhone

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2.

Πείτε μου μόνο αν μπορείτε και γνωρίζετε, αν έχει και αυξημένες πιθανότητες να χαλάσει, λόγο των "ελαττωματικών" εξαρτημάτων που έχει βάλει η kingston σε σχέση με τους άλλους ssd της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2.

Πείτε μου μόνο αν μπορείτε και γνωρίζετε, αν έχει και αυξημένες πιθανότητες να χαλάσει, λόγο των "ελαττωματικών" εξαρτημάτων που έχει βάλει η kingston σε σχέση με τους άλλους ssd της αγοράς.

 

Δεν είναι ελαττωματικό αλλά έχει σχεδιαστικό/κατασκευαστικό σφάλμα. Δεν σημαίνει δηλαδή ότι θα χαλάσει απλά δεν αποδίδει αυτά που πρέπει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα firmware όπως έχουν πει αρκετοί στις προηγούμενες σελίδες.. (Και γιαυτό τους στέλνουν πίσω όσοι παρέλαβαν)

 

Τώρα αν αυτό το πρόβλημα που έχει η συγκεκριμένη έκδοση επεκτείνεται και σε άλλα μέρη επηρεάζοντας μακροπρόθεσμα την αξιοπιστία του δίσκου δεν νομίζω ότι μπορεί να το απαντήσει κάποιος με σιγουριά.


Αν είναι τότε μόνο θέμα απόδοσης, εμένα προσωπικά για τη χρήση στο netbook, δεν με ενοχλεί. Ευχαριστώ!

 

Δεν μπορεί να σου πει κάποιος σίγουρα ότι είναι μόνο η απόδοση γιατί μιλάμε για έναν φθηνό ssd και πρόχειρη δουλειά.. Αν δεν σε καίει μπορείς να περιμένεις για προσφορά σε κάποιον άλλο με 5ετή εγγύηση (όπως ο intel του e-shop)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να σου πει κάποιος σίγουρα ότι είναι μόνο η απόδοση γιατί μιλάμε για έναν φθηνό ssd και πρόχειρη δουλειά.. Αν δεν σε καίει μπορείς να περιμένεις για προσφορά σε κάποιον άλλο με 5ετή εγγύηση (όπως ο intel του e-shop)!

 

Με καίει από την άποψη πως τον έχω αγοράσει ήδη στα 60 ευρώ. Οπότε αν είναι θα πρέπει να τον επιστρέψω άμεσα γιατί μετά δεν θα μπορώ.. Γι'αυτό και με νοιάζει αρκετά το θέμα, αν τελικά υπάρχει και αυξημένη πιθανότητα να εμφανίσει πρόβλημα και να χαλάσει εκτός του κατασκευαστικού "σφάλματος"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πως απλά έχουν επιλεχθεί πύλες χαμηλότερων επιδόσεων και δεν έχει να κάνει με προδιαγραφές/αξιοπιστία κλπ.

 

Άλλωστε για αυτό υπάρχει και η εγγύηση.

 

Δεν νομίζω δηλαδή πως τίθεται θέμα ασφαλείας δεδομένων.

 

Πάντως εδώ και 3 περίπου χρόνια με OCZ Vertex 2 120GB (Sandforce controller) είμαι όπως την πρώτη μέρα και σε επιδόσεις και σε Health status.

 

Sent from my iPhone

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά, μην δημιουργείτε θέμα χωρίς να υπάρχει.

 

 

Ειλικρινά αν δεν έκανες υποδείξεις για τα παλαμάκια και την χαλάρωση δεν θα υπήρχε κανένα θέμα.

 

Φίλε μου αν δεν έβλεπα ξινίλα από τον υπάλληλο ίσως και να έγραφα τα καλύτερα για το Msystems.

Δεν το κάνω όμως γιατί αφενός μεν σχεδόν ένοιωσα λαμόγιο που ζήτησα αντικατάσταση με άλλο προϊόν,και δεύτερον δεν ξέρω τί θα συνέβαινε αν ζητούσα τα χρήματα μου πίσω.

 

Αν ο μοναδικός λόγος που δεν έγραψες τα καλύτερα για το κατάστημα είναι η (υποκειμενική σου) ξυνίλα ΟΚ. Και όταν λέω υποκειμενική το εννοώ. Δεν θέλω να πω ότι το ένιωσες άδικα, απλά την ίδια συμπεριφορά κάποιος άλλος μπορεί να την εκλάμβανε διαφορετικά. Εγώ ας πούμε αντιλαμβάνομαι ως φυσιολογική την ενόχληση για μία υπόθεση που μάλλον θα μπούνε μέσα και δεν θα το έπαιρνα προσωπικά. Εκτός αν η ενόχληση είχε αποδέκτη άμεσα και ξεκάθαρα εμένα. Δεν προκύπτει κάτι τέτοιο από τα λεγόμενα σου τουλάχιστον, ούτε είμασταν μπροστά για να το εκτιμήσουμε.

 

Δεν θέλω να πω ότι το κατάστημα είναι το καλύτερο μιας και μία φορά πριν χρόνια έχω μπει και δεν έχω ψωνίσει κάτι. Αλλά η εντύπωση που μου δίνεται από αυτήν την περίπτωση είναι θετική.

 

 

Βέβαια, εδώ που τα λέμε, δεν είδα να έχουν αποσύρει τους συγκεκριμένους από το κατάστημα.

Αν κάτι θα άξιζε συγχαρητήρια θα ήταν να πακετάρει όλη την παρτίδα και να την τρίψει στην μούρη της Kingston μέσω του επίσημου αντιπρόσωπου της στην Ελλάδα.

Ή το ίδιο το κατάστημα να προβεί σε διορθωτικές κινήσεις από την πλευρά του.

 

 

Το ότι εσύ δεν είδες να τους έχουν αποσύρει δεν σημαίνει τίποτα. Σε κάποιους μπορεί να κάνουνε κιόλας ως έχουν.

 

Μαζί σου για να τους τρίψει στην μούρη της Kingston.

 

Τι διορθωτικές κινήσεις θα ήθελες δηλαδή;

 

 

Δεν προτιμώ κανένα από τα δύο. Απλό.

Και δεν σκέφτομαι ποτέ με την λογική " το μή χείρον βέλτιστον ".

 

Εσύ δεν προτιμάς κανένα από τα δύο. Και εγώ πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να γίνονται πόλεμοι για το πετρέλαιο. Έλα όμως που γίνονται.

 

Και σκέφτεσαι με μία συγκεκριμένη λογική. Καλά κάνεις και δικαίωμα σου. Κακώς κάνεις υποδείξεις όμως και δεν έχεις και δικαίωμα. Κάποιοι άλλοι εκτιμούν πως αφού πραγματικά το μαγαζί δεν φταίει αφού την πάτησε και αυτό και αφού η συμπεριφορά του(εκτιμούν τουλάχιστον) ότι είναι πιο τίμια από άλλα ότι θα ήταν σκόπιμο να το επιβραβεύσουν. Απλούστατο.

 

Συνεπώς χαλαρώστε, σεβαστείτε πως το κατάστημα ενδέχεται να πήγε για μαλλί και βγαίνει κουρεμένο, αλλά ο καταναλωτής δεν φέρει ουδεμία ευθύνη.

 

Παλαμάκια εκεί που πρέπει και όταν πρέπει.

 

Να ενστερνιστούμε την άποψη σου θα εννοείς. Σεβαστό αφού ενδιαφέρεσαι για την χαλάρωση μας. Να σου κάνω μία ερώτηση όμως. Μαζί σου ότι ο καταναλωτής δεν φέρει καμία ευθύνη. Πιστεύεις ότι το μαγαζί φέρει ευθύνη;

 

Επίσης από πότε κάποιος που κάνει την δουλειά του "πάει για μαλλί και βγαίνει κουρεμένος". Εσύ αν σου την φέρει ο εργοδότης σου ή σου φάει λεφτά ένας πελάτης σου αυτό θα πεις στον εαυτό σου; Ότι πήγες για μαλλί και βγήκες κουρεμένος;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί σου για να τους τρίψει στην μούρη της Kingston.

Τι διορθωτικές κινήσεις θα ήθελες δηλαδή;

 

Εντάξει, αν ήθελαν παραδειγματική τιμωρία έπρεπε να βγούνε στη Φραντζή μ'ενα σακούλι SSD και να τους κάψουν εν μέσω αλαλαγμών. Οι πιο γεναίοι υπάλληλοι να φωνάζουν συνθήματα "Κάτω η kingston", "ζήτω η τρέλα", "φέρτε πίσω τα κλεμμένα" και τέτοια.. :P

 

Στην quest δεν βλέπω να ρίχνετε ανάθεμα. :X

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α.

 

 

 

Β.

 

 

 

Γ.

 

 

 

 

kosh #1

 

 

 

 

Φαίνεται δεν με διαβάζεις, παρόλα ταύτα μου απευθύνεσαι και προσωπικά.

 

Το λοιπόν kosh,

 

Δεν προτιμώ κανένα από τα δύο. Απλό.

Και δεν σκέφτομαι ποτέ με την λογική " το μή χείρον βέλτιστον ".

 

Αν ίσχυε το Α θα ψώνιζα μόνο από εκεί αφού χτυπούσα tatoo "M-Systems rulez!".

Επειδή όμως ισχύει το Β και το Γ, τότε απλά έκαναν αυτό που έπρεπε.

 

Νομίζω πως λέμε τα ίδια και τα ίδια. Άλλωστε το είπα πως θα ξαναεπισκεφθώ το κατάστημα για μελλοντικές αγορές αν και μακριά μου, αλλά έχω τις επιφυλάξεις μου (όπως τις έχω άλλωστε με κάθε κατάστημα).

 

Ειλικρινά, μην δημιουργείτε θέμα χωρίς να υπάρχει.

 
kosh #2

 

 

Ο δίσκος είναι ανοιγμένος γιατί αφού δούλεψε, διαπιστώθηκε πως δεν δουλεύει όπως θα έπρεπε.

Συνεπώς δεν εξυπηρετεί τις ανάγκες του καταναλωτή κλπ κλπ.

Αυτό έλειπε, ό,τι ανοίγεις να το παντρεύεσαι.

 

Απο τη στιγμη που εχουμε μια διαφωνια, θεωρω πιο εντιμο να σου απευθυνθω προσωπικα

παρα να χρησιμοποιησω γενικοτητες, τριτα προσωπα, πληθυντικους και να κρυφτω πισω απο το

δαχτυλο μου.

 

Στην ερωτηση μου απαντησες γενικα και οχι συγκεκριμενα. Πιστευεις οτι υπαρχει μαγαζι απο

αυτα που πουλανε τωρα τον ιδιο δισκο, που αν τους τον επιστρεψεις ανοιγμενο θα σου δωσει τα λεφτα σου? Προκαλω οποιονδηποτε να το δοκιμασει στο e-shop,ή στο you,ή στο πλαισιο και να μας πει.

 

Γαι να μη μπερδευομαστε συμφωνω οτι τα μαγαζια θα επρεπε να συμπεριφερονται ετσι.

Επειδη ομως δε ζουμε σε κοσμο αγγελικα πλασμενο, επειδη ολοι εχουμε τις εμπειριες μας

και επειδη τα μαγαζια δεν δινουν δεκαρα για τα μαρκετινιστικα κολπα καθε εταιριας, αλλα μονο

για το κερδος τους, ειναι η πρωτη φορα που ειδα τετοια αντιμετωπιση και θεωρησα σωστο να

γραψω κατι θετικο.

 

Απο την αλλη η Kingston το εχει γυρισει ηδη στο τσαμικο, λεγοντας οτι της φταινε τα benchmarks

και αλλα ωραια. Με την ιδια χαρακτηριστικη ευκολια μπορει να αρνηθει και το καθε μαγαζι την επιστροφη.

Αν επροκειτο για αλλους λοιπον, στην καλυτερη περιπτωση θα ελεγχαν το σκληρο και εφοσον δουλευει

θα σου ελεγαν να τον κρατησουν και να συμβουλευτουν την εταιρια.

Παντως επαναλαμβανω, οποιος διαφωνει μαζι μου και ειναι σιγουρος οτι δουλευουν και αλλα μαγαζακια ετσι, ας το δοκιμασει να επιστρεψει εναν. Ιδου η Ροδος, ιδου και το πηδημα. Αν εχει δικιο δε θα

χασει τιποτα σε χρημα, και επιπλεον οτι χασει σε χρονο θα το κερδισει απο τη δικαιωση του

οτι η Msystems δεν εκανε κατι περα απο το μεσο ορο ή την πλειοψηφια των μαγαζιων.

 

Για τα υπολοιπα με καλυψε απολυτα ο SV1EOD.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...