Προς το περιεχόμενο

[SSD] Kingston V300 128GB - 60€ - Msystems [ΤΕΛΟΣ]


j0maK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη τον δισκο μου τον ζητησε φιλος να του τον βαλω στο φορητο του αν και θα βγω λιγο εκτος θεματος τι εχετε να μου προτεινετε αλλα να μην ξεφυγουμε απο τα 80 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τo 505 δουλευε σωστα οπως λενε οτι δουλευει και το 507 που δεν εβαλε ποτε η Kingston το 506 ειναι για κλαματα και το 521 που εχει η παρτιδα που πουλαει τωρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.

Δικαιωμα υπαναχωρησης σε αγορες απο αποσταση  ακομα και χωρις αιτιολογια.

Εδω εχουμε και την αιτιολογια που ανηκει στο κομματι "Ελαττώματα – ελλείψεις συνομολογημένων ιδιοτήτων" του νομου, οποτε απλα διαλεγεις με ποιον τροπο θα το ζητησεις.

 

Δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο σε αυτην την περιπτωση.

Εγραφε εξω απο το κουτι ή στην περιγραφη του προιοντος στο καταστημα μια "συνομολογημενη ιδιοτητα" (πχ "θα δειτε τουλαχιστον 400mbps write". Το "up to 450 MB/s" δεν πιανεται, γιατι ειναι ... up to, ενα πραγμα οπως το adsl2 up to 24mbps) που δεν ισχυει τελικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχα μεχρι 24mbps και ημουν σε αποσταση 20-30 μετρα απο το καφαο θα ειχα την απαιτηση να εχω τουλαχιστον 20mbps αν ειχα 12mbps θα το ετρωγαν στο κεφαλι.

 

Τωρα ενας που εχει μητρικη με sata 3 και οτι θελει ενας ssd δισκος για να αποδωσει σωστα ειναι φυσιολογικο να θελει απο τα 450 που λενε τουλαχιστον τα 350 και οχι τα 170 που βλεπει.


Το οτι ενας δισκος με firmware 505 εχει read 497 (του Γιαννη απο πανω) και ο ιδιος δισκος με firmware 521 εχει read 170 παει να πει οτι υπαρχει φανερο προβλημα και μονο ενας "χαζος" θα μπορουσε να το δεχτει ως φυσιολογικο και να δεχτει το παραμυθι τους "εως 450mbs"


Βρε Γιαννη που το βρηκες το 507 γιατι οπως διαβασα η Kingston δεν εβαλε ποτε το 507 ασχετα αν αλλοι κατασκευαστες το ειχαν βαλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 507KC4 δεν είναι από μοντέλο KC300; Εδώ λέμε για το V300, τη φτηνή σειρά :unsure:

 

 

Ελα ντε αφου εγω διαβασα οτι δεν εχει βαλει το 507 στην σειρα V300

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο σε αυτην την περιπτωση.

Εγραφε εξω απο το κουτι ή στην περιγραφη του προιοντος στο καταστημα μια "συνομολογημενη ιδιοτητα" (πχ "θα δειτε τουλαχιστον 400mbps write". Το "up to 450 MB/s" δεν πιανεται, γιατι ειναι ... up to, ενα πραγμα οπως το adsl2 up to 24mbps) που δεν ισχυει τελικα;

Λογικό ειναι οι αποδόσεις να παίζουν απο σύστημα σε σύστημα αλλά εδώ μιλάμε για κατακόρυφη πτώση! Αγοράζεις ssd για να δεις βελτίωση που στην δική μου περίπτωση δεν υφίσταται καμία σχεδόν σε σχέση με τον παλιό μου μηχανικό δίσκο!

Προφανώς έχω κομμάτι με ότι να ναι NAND

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μηχανικος που εχω Samsung 1TB 7200 32mb μου εβγαλε σκορ 117 σε read και ειναι sata 2 σε μητρικη sata 2 δεν μπορω να δεχτω 170 απο ssd που ειναι sata 3 σε μητρικη sata 3 !!!

 

Εχει κανενας εναν μηχανικο sata 3 να κανει ενα τεστ ετσι για να δουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το sata3 από μόνο του δεν λέει κάτι...

 

σκέψου ότι ο sata2 HDD σου δεν ξεπερνάει ακόμα τα όρια του sata1...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης υπάρχει και το θέμα του seek time που στους ssd είναι σχεδόν μηδενικό, παρόλα αυτά με αυτά που διάβασα για τον συγκεκριμένο πιστεύω ότι δεν αξιζει για αυτό και τον ακύρωσα

 

αν είναι να στριμωχτώ σε 120 GB (ακόμα και αν πρόκειται για παλιό λάπτοπ) να υπάρχει τουλάχιστον μια ελάχιστη ποιότητα, όχι να είναι λαχείο το τι θα μου τύχει 

 

θεωρούσα και θεωρώ την kingston πολύ αξιόλογη και αξιόπιστη εταιρεία, αλλά από ότι φαίνεται σε αυτά τα λεφτά δε γίνεται να σου προσφέρει κάτι καλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερουμε οτι το 505 δουλευει σωστα εμεις λεμε για αυτον που πηραμε που εχει το 521.

 

Με πηραν τηλεφωνο γιατι ζητησα επιστροφη και μου ειπαν οτι γνωριζουν το προβλημα και να παω απο κει να μου δωσουν τα λεφτα πισω.

 

Στον φιλο που ηταν να τον δωσω περνει ide το χρεπι του!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...