Προς το περιεχόμενο

[SSD] Kingston V300 128GB - 60€ - Msystems [ΤΕΛΟΣ]


j0maK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σου ειπαν να πας απο το καταστημα να παραλαβεις τον νεο δισκο; Αυτο δεν μου εκατσε καλα, δηλαδη σε εβαλαν στην μαυρη λιστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μισο για να καταλαβω λιγο,ο συγκεκριμενος δισκος εχει καποιο προβλημα κ τον πουλανε εν γνωση τους?

 

δεν νομιζω οτι τα μαγαζια καθονται να διαβαζουν insomnia αλλα δεν ορκιζομαι κιολας με τοση αναδουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ειπαν να πας απο το καταστημα να παραλαβεις τον νεο δισκο; Αυτο δεν μου εκατσε καλα, δηλαδη σε εβαλαν στην μαυρη λιστα;

Ναι έχω το SMS τους. Αυτό με χάλασε και εμένα.

μισο για να καταλαβω λιγο,ο συγκεκριμενος δισκος εχει καποιο προβλημα κ τον πουλανε εν γνωση τους?

 

δεν νομιζω οτι τα μαγαζια καθονται να διαβαζουν insomnia αλλα δεν ορκιζομαι κιολας με τοση αναδουλεια

 

Αν πας στο μαγαζί στα ράφια τους δεξιά μόλις μπαίνεις έχουν ένα σωρό από το συγκεκριμένο μοντέλο και τον 128 και τον 240 κάνει μπαμ! Κοίταξα μιας και περίμενα πόση ώρα τον τεχνικό τους να ελέγξουν τον δίσκο λες και άλλες δουλειές δεν έχουμε. Φυσικά στο τηλέφωνο μου είπαν 5 λεπτά υπόθεση. Να λέμε και τα καλά τους αλλά και τα κακά τους έτσι. Εμφανώς σπασμένοι με την όλη υπόθεση όμως το βλέπεις στην έκφρασή τους! Και αυτό είναι κάτι που σε χαλάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μισο για να καταλαβω λιγο,ο συγκεκριμενος δισκος εχει καποιο προβλημα κ τον πουλανε εν γνωση τους?

 

δεν νομιζω οτι τα μαγαζια καθονται να διαβαζουν insomnia αλλα δεν ορκιζομαι κιολας με τοση αναδουλεια

 

 

Ακριβως! Οταν πηγα εγω ειχαν καμια 10αρια δισκους και ολοι ειχαν το 521 δηλαδη το firmware που εχει προβλημα.

 

Αλλα να μου πεις εδω δεν κανει τιποτα η Kingston που ενω ξερει το προβλημα ουτε καινουριο βγαζει ουτε τροπο να κανεις downgrade σε 505

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι διαβασα ειναι θεμα φθηνων μνημων nand που χρησιμοποιει η kingston σε συνδιασμο με τον κακο κοντρολερ κ συμπιεση δεδομενων πριν την εγγραφη κ κατι τετοια

 

τα νουμερα που ειδα ειναι στα ιδια επιπεδα με τον vertex 2 μου τον οποιο εχω καμποσα χρονια

 

οσοι μπορειτε αλλαγη με αλλον ακομα κ αν τον εχετε ανοιξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι μου λεει οτι θα δούμε κάπου/καπως/κάποτε αυτούς τους δισκους με κανενα 45αρι :P

 

εν τω μεταξύ εγω ακομα δεν εχω καταλάβει το ουσιαστικό τους πρόβλημα, χάνουν σε ταχύτητα λόγω Firmware; αυτό δεν αλλαζει/αναβαθμίζεται;

 

Επειδη ψάχνομαι μη δω καμια προσφοράρα και την πατήσω...

Κοινώς, αυτός ειναι ιδιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από λίγο τον αντικατέστησα και εγώ με τον 840 Evo της Samsung ίδιας χωρητικότητας.

Μπορεί το κλίμα να μην ήταν "Βεβαίως, κανένα απολύτως πρόβλημα! Ελάτε να σας πιστώσουμε ή να σας αντικαταστήσουμε το προϊόν κλπ" αλλά η δουλειά έγινε.

 

Ειναι προφανώς εκνευρισμένοι με το θέμα.

Μου ανέφερε πως είναι σε επικοινωνία με την Kingston η οποία δεν το αναγνωρίζει ως πρόβλημα.

Του εξήγησα πως το ίδιο μοντέλο με άλλο firmware και IC's βγάζει άλλα νούμερα, αναφέροντας του την σειρά 505.

 

Αυτά τα ολίγα από εμένα.

 

Sent from my iPhone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου δεν είναι λογικό να είναι σπασμένοι? Έβγαλαν μία προσφορά και στο τέλος μπορεί να μπουν και μέσα.. 

Αφού τον δέχονται πίσω χωρίς αντιρρήσεις κλπ νομίζω ότι δεν πρέπει να έχουμε παράπονο (από τη στιγμή που έχουμε δει πως συμπεριφέρονται άλλα καταστήματα...).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι μου λεει οτι θα δούμε κάπου/καπως/κάποτε αυτούς τους δισκους με κανενα 45αρι :P

 

εν τω μεταξύ εγω ακομα δεν εχω καταλάβει το ουσιαστικό τους πρόβλημα, χάνουν σε ταχύτητα λόγω Firmware; αυτό δεν αλλαζει/αναβαθμίζεται;

 

Επειδη ψάχνομαι μη δω καμια προσφοράρα και την πατήσω...

Κοινώς, αυτός ειναι ιδιος;

Το πρόβλημα ειναι οτι ειναι σαβουρα οι μνήμες που εβαλαν σε συγκεκριμενες παρτίδες οι οποίες αναγνωρίζονται απο το revision του firmware(και τις διάφορες στις επιδόσεις φυσικά). Το firmware ενημερώνει τον ελεγκτή για τα μαύρα χαλιά των μνημών και για αυτό δεν αλλάζει. Ειναι σαν να θες να βάλεις σε σαραβάλο εγκέφαλο απο maclaren. Καλο θα ηταν να είχες μπει στον κόπο να διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες η να προβληματιστεις γιατί δεν προτεινε αλλαγή firmware κανένας άλλος μέχρι τωρα.

 

On topic αν η kingston δεν το αναγνωρίζει ως πρόβλημα το δίκαιο θα ειναι να την γράψουμε στα μαύρα κατάστιχα και να αναγνωρίσουμε στο msystems οτι φορτώνεται την χασουρα χωρίς να φταίει. Και στην επόμενη αγορά μας να το προτιμησουμε ακόμα και αν ειναι λίγο ακριβότερο ακριβως γιατί μας κάλυψε σε αυτήν την στραβη.

 

Υ.Γ. και το γράφω αυτό χωρίς να έχω πάρει τον δισκο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα ειναι οτι ειναι σαβουρα οι μνήμες που εβαλαν σε συγκεκριμενες παρτίδες οι οποίες αναγνωρίζονται απο το revision του firmware(και τις διάφορες στις επιδόσεις φυσικά). Το firmware ενημερώνει τον ελεγκτή για τα μαύρα χαλιά των μνημών και για αυτό δεν αλλάζει. Ειναι σαν να θες να βάλεις σε σαραβάλο εγκέφαλο απο maclaren. Καλο θα ηταν να είχες μπει στον κόπο να διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες η να προβληματιστεις γιατί δεν προτεινε αλλαγή firmware κανένας άλλος μέχρι τωρα.

 

On topic αν η kingston δεν το αναγνωρίζει ως πρόβλημα το δίκαιο θα ειναι να την γράψουμε στα μαύρα κατάστιχα και να αναγνωρίσουμε στο msystems οτι φορτώνεται την χασουρα χωρίς να φταίει. Και στην επόμενη αγορά μας να το προτιμησουμε ακόμα και αν ειναι λίγο ακριβότερο ακριβως γιατί μας κάλυψε σε αυτήν την στραβη.

 

Υ.Γ. και το γράφω αυτό χωρίς να έχω πάρει τον δισκο.

 

τις διάβασα απλά δε καταλαβα μιας και δεν εχω ασχοληθεί με ssd...

 

Προφανώς δηλαδή ειναι θέμα παρτίδας, πως ξέρουμε όμως αν μπορούμε χωρις να ανοίξουμε το κουτι του αν ανηκει σε αυτη την παρτίδα; (σκέφτομαι να παρω τον ιδιο από το You)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δισκος ειναι μεσα σε διαφανη θηκη αν κοιταξεις στον δισκο πανω απο το barcode δεξια γραφει το firmware.

 

Δωσε 12 ευρω ακομα και παρε εναν evo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις διάβασα απλά δε καταλαβα μιας και δεν εχω ασχοληθεί με ssd...

 

Προφανώς δηλαδή ειναι θέμα παρτίδας, πως ξέρουμε όμως αν μπορούμε χωρις να ανοίξουμε το κουτι του αν ανηκει σε αυτη την παρτίδα; (σκέφτομαι να παρω τον ιδιο από το You)

Δεν ξέρω αν και πως μπορεί κάποιος να το διαπιστώσει. Πιθανολογω όμως οτι το πιθανότερο ειναι να αποφάσισαν να ξεσαβουρωσουν πανω μας οποτε μάλλον ειναι η ίδια.

 

Όπως και να εχει(το έγραψα και παραπανω) απο την στιγμη που η kingston το έκανε αυτό και πιθανόν να μην καλυψει το msystems γνώμη μου ειναι οτι δεν αξίζει να ασχοληθείς με τα προϊόντα της. Για 20-30 ευρώ που θα δώσεις παραπανω για ενα πολύ καλυτερο προϊόν δεν αξίζει να ρισκαρεις ταλαιπωρία με επιστροφές αν δεν βγει καλό η να αναγκαστεις να το κρατησεις και να το εχεις σε ενα καλο σου pc και να σου υπενθυμιζει για αρκετό καιρό πως την πατήσες.

 

Βεβαια the choice is yours.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

On topic αν η kingston δεν το αναγνωρίζει ως πρόβλημα το δίκαιο θα ειναι να την γράψουμε στα μαύρα κατάστιχα και να αναγνωρίσουμε στο msystems οτι φορτώνεται την χασουρα χωρίς να φταίει. Και στην επόμενη αγορά μας να το προτιμησουμε ακόμα και αν ειναι λίγο ακριβότερο ακριβως γιατί μας κάλυψε σε αυτήν την στραβη.

 

Υ.Γ. και το γράφω αυτό χωρίς να έχω πάρει τον δισκο.

 

+1 για την Kingston και +100000 για το μαγαζακι!!!

Αντιμετωπιση που δεν την εχω δει πουθενα αλλου.

Ας πηγαινε να επιστρεψει κανεις το δισκο ανοιγμενο σε κανα Πλαισιο και θα σας ελεγα τι θα επαιρνε...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

...

 

On topic αν η kingston δεν το αναγνωρίζει ως πρόβλημα το δίκαιο θα ειναι να την γράψουμε στα μαύρα κατάστιχα και να αναγνωρίσουμε στο msystems οτι φορτώνεται την χασουρα χωρίς να φταίει. Και στην επόμενη αγορά μας να το προτιμησουμε ακόμα και αν ειναι λίγο ακριβότερο ακριβως γιατί μας κάλυψε σε αυτήν την στραβη.

 

Υ.Γ. και το γράφω αυτό χωρίς να έχω πάρει τον δισκο.

 

+1 για την Kingston και +100000 για το μαγαζακι!!!

Αντιμετωπιση που δεν την εχω δει πουθενα αλλου.

Ας πηγαινε να επιστρεψει κανεις το δισκο ανοιγμενο σε κανα Πλαισιο και θα σας ελεγα τι θα επαιρνε...

Φίλε μου αν δεν έβλεπα ξινίλα από τον υπάλληλο ίσως και να έγραφα τα καλύτερα για το Msystems.

Δεν το κάνω όμως γιατί αφενός μεν σχεδόν ένοιωσα λαμόγιο που ζήτησα αντικατάσταση με άλλο προϊόν,και δεύτερον δεν ξέρω τί θα συνέβαινε αν ζητούσα τα χρήματα μου πίσω.

Για αυτό έγραψα λίγα. Έπραξε ως όφειλε ως κατάστημα και μέχρι εκεί.

Δεν κατάλαβα όμως γιατί θα πρέπει να χειροκροτάμε όσους κάνουν όπως πρέπει την δουλειά τους.

Σίγουρα θα τους προτιμήσω στο μέλλον αλλά με μια επιφύλαξη πάντα.

 

Sent from my iPhone

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...