Προς το περιεχόμενο

Ειδη UPS και οδηγός Αγοράς


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, dermitzos είπε

  

Έχω το παραπάνω CyberPower, στην έκδοση με τα 1300 VA. Δεν έχει σφάλει ούτε μία φορά, σε περιοχή με αρκετές διακοπές και ανεβοκατεβάσματα στις τάσεις.

Αντιθέτως 2-3 άλλα UPS που έχω δουλέψει δεν έχει πάει και πολύ καλά και πιστεύω ότι ο κύριος λόγος ότι είναι λόγω του true sine wave που βγάζει το συγκεκριμένο μοντέλο ενώ τα άλλα που είχα δει από κοντά δεν είναι. 

Κι εγώ για ένα τέτοιο PC θα έλεγα να μην τσιγκουνευτείς, να πας για true sine wave UPS, είτε CyberPower είτε APC, και να θεωρήσεις το UPS ένα από part του και όχι κάτι έξτρα. Επίσης UPS παίρνεις για μια δεκαετία οπότε είναι επένδυση. 

Και να προσθέσω ότι η Cyber Power έχει βγάλει ένα πρόγραμμα επικοινωνίας του UPS με το pc που το έχει βελτιώσει με μεταγενέστερες εκδόσεις και λειτουργεί άψογα όχι μόνο με τα δικά της αλλά και με μονάδες άλλων κατασκευαστών.

Επίσης, καλό είναι να τροφοδοτούμε και το router από τη μονάδα ώστε να μην σταματάει στην περίπτωση διακοπής του ρεύματος για οποιοδήποτε λόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, WizeMan είπε

Σε ευχαριστώ πολύ, @Dantε. Στο MacOS δεν χρειάζεται εφαρμογή, τουλάχιστον με τα APC διάβασα ότι τα αναγνωρίζει αυτόματα ως UPS. Λογικά θα γίνεται το ίδιο και με το CyberPower.

Το συγκεκριμένο είναι αρκετά ψηλά στο budget :(

Έχεις κάποια εικόνα για αυτό: https://www.apc.com/shop/bg/en/products/APC-BACK-UPS-1400VA-230V-AVR-Schuko-Sockets/P-BX1400U-GR

Έχω διαβάσει αρκετά καλές κριτικές και απ' ότι φαίνεται σηκώνει και με το παραπάνω το load το οποίο με την οθόνη μαζί κυμαίνεται στα 500-550w σε full load, 350-400 σε medium load (έκανα λίγη έρευνα μετά από την προηγούμενη μου ανάρτηση εδώ στο topic)

Το ειχα και το apc ,αλλα στο 6μηνο πρεπει να τα τιναξε η μια μπαταρια και επεσε ο χρονος στο μισο. 

Αψογη η schneider, επειδη δεν ειχε ιδιο μου στειλε καλυτερο μοντελο. Αφου βεβαια πρώτα μου στειλαν refurbished 3ετιας με σπασμενα πλαστικα και τα ακουσαν. 

Γενικα τιμια λυση εφοσον δε μπορεις να δωσεις παραπανω χρηματα. 

57 λεπτά πριν, dermitzos είπε

  

Έχω το παραπάνω CyberPower, στην έκδοση με τα 1300 VA. Δεν έχει σφάλει ούτε μία φορά, σε περιοχή με αρκετές διακοπές και ανεβοκατεβάσματα στις τάσεις.

Αντιθέτως 2-3 άλλα UPS που έχω δουλέψει δεν έχει πάει και πολύ καλά και πιστεύω ότι ο κύριος λόγος ότι είναι λόγω του true sine wave που βγάζει το συγκεκριμένο μοντέλο ενώ τα άλλα που είχα δει από κοντά δεν είναι. 

Κι εγώ για ένα τέτοιο PC θα έλεγα να μην τσιγκουνευτείς, να πας για true sine wave UPS, είτε CyberPower είτε APC, και να θεωρήσεις το UPS ένα από part του και όχι κάτι έξτρα. Επίσης UPS παίρνεις για μια δεκαετία οπότε είναι επένδυση. 

Και εγω το 1300αρι εχω πλεον. 

Καμια διαφορα δεν ειδα απο τη μεταβαση σε true sin παντως. 

Εχει τα αρνητικα του το μοντελο αλλα γενικα ειναι καλο για τη τιμη του. 

Επισης τα apc βγαζανε ολα 230 στην εξοδο ενω το cyberpower οχι. 

41 λεπτά πριν, makfil είπε

Και να προσθέσω ότι η Cyber Power έχει βγάλει ένα πρόγραμμα επικοινωνίας του UPS με το pc που το έχει βελτιώσει με μεταγενέστερες εκδόσεις και λειτουργεί άψογα όχι μόνο με τα δικά της αλλά και με μονάδες άλλων κατασκευαστών.

Επίσης, καλό είναι να τροφοδοτούμε και το router από τη μονάδα ώστε να μην σταματάει στην περίπτωση διακοπής του ρεύματος για οποιοδήποτε λόγο.

Καλα το προγραμμα της δε δουλευει καλα με τα δικα της...

Καθε λιγο ριχνει disconnect. Τωρα θεμα του ups; Δε ξερω. 

Παντως ξερω οτι εστειλα μειλ να τους ρωτησω καποια πραγματα και με γραψανε. 

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dantε είπε

Το ειχα και το apc ,αλλα στο 6μηνο πρεπει να τα τιναξε η μια μπαταρια και επεσε ο χρονος στο μισο. 

Αψογη η schneider, επειδη δεν ειχε ιδιο μου στειλε καλυτερο μοντελο. Αφου βεβαια πρώτα μου στειλαν refurbished 3ετιας με σπασμενα πλαστικα και τα ακουσαν. 

Γενικα τιμια λυση εφοσον δε μπορεις να δωσεις παραπανω χρηματα. 

Και εγω το 1300αρι εχω πλεον. 

Καμια διαφορα δεν ειδα απο τη μεταβαση σε true sin παντως. 

Εχει τα αρνητικα του το μοντελο αλλα γενικα ειναι καλο για τη τιμη του. 

Επισης τα apc βγαζανε ολα 230 στην εξοδο ενω το cyberpower οχι. 

Καλα το προγραμμα της δε δουλευει καλα με τα δικα της...

Καθε λιγο ριχνει disconnect. Τωρα θεμα του ups; Δε ξερω. 

Παντως ξερω οτι εστειλα μειλ να τους ρωτησω καποια πραγματα και με γραψανε. 

 

Παράγγειλα το APC τελικά. Δεν υποτιμώ την αναγκαιότητα ενός ΚΑΛΟΥ UPS αλλά δυστυχώς το budget μου είναι αρκετά περιορισμένο. Θα πω εντυπώσεις μόλις το παραλάβω.

Υπάρχει αντιπροσωπεία της APC στην Ελλάδα με την οποία επικοινώνησες; Για να έχω το νου μου σε περίπτωση βλάβης ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, WizeMan είπε

Παράγγειλα το APC τελικά. Δεν υποτιμώ την αναγκαιότητα ενός ΚΑΛΟΥ UPS αλλά δυστυχώς το budget μου είναι αρκετά περιορισμένο. Θα πω εντυπώσεις μόλις το παραλάβω.

Υπάρχει αντιπροσωπεία της APC στην Ελλάδα με την οποία επικοινώνησες; Για να έχω το νου μου σε περίπτωση βλάβης ρωτάω.

Ναι η Schneider electric. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω οικονομικό ups. Μεχρι 60 ευρώ.

Θα συνδέσω κυρίως ps4 κ 22αρα οθόνη. Λεω κυρίως γιατί σκέφτομαι να βάλω Κ το PC πάνω.

Είναι ανάμεσα σε δύο

1. CyberPower UT850E 850VA

2. Turbo-X UPS 850 VA Line Interactive EA285-LCD

το 1ο σηκώνει 425 watt ενώ το 2ο 510 watt. Κ τα 2 Με καλύπτουν για σύνδεση ps4 κ οθόνη. Το PC όμως? 

το PC αποτελείται από:

AMD ryzen 3 2200g

2x8gb ddr4

ssd 250gb

hdd 650gb

psu 530 watt.

θέλω απλά να έχω κάνα 5λεπτο για να τ κλείσω όλα.

Ευχαριστώ 

 

Επεξ/σία από ilias78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dantε Ήρθε το UPS, το εγκατέστησα. Οθόνη και το Hackintosh που προανέφερα. Ήταν 100% φορτισμένο κάτι που μου φάνηκε παράξενο καθότι φαντάζομαι οι μπαταρίες έχουν εσωτερική αντίσταση με αποτέλεσμα την αργή εκφόρτιση, οπότε μάλλον ήταν φρεσκαδούρα το UPS.

Έκλεισα την τροφοδοσία του UPS και το μηχάνημα κατάπινε την μπαταρία σαν βαρελόφρωνας μπάρμπας παρά του χαμηλού load. :D Υπολογίζω ότι συνολικά δίνει 3 λεπτά max, κάτι το οποίο μου αρκεί για τα στανταράκια git commits και shutdown.

Τέλος το macOS το αναγνωρίζει out of the box:

667190285_Screenshot2020-03-11at3_41_48PM.png.c4f22f86f3e856247c5f16eb019dae0e.png

1021031352_Screenshot2020-03-11at3_41_53PM.png.c52d869f33147d7cc88fc520cddf830b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ilias78 είπε

Ψάχνω οικονομικό ups. Μεχρι 60 ευρώ.

Θα συνδέσω κυρίως ps4 κ 22αρα οθόνη. Λεω κυρίως γιατί σκέφτομαι να βάλω Κ το PC πάνω.

Είναι ανάμεσα σε δύο

1. CyberPower UT850E 850VA

2. Turbo-X UPS 850 VA Line Interactive EA285-LCD

το 1ο σηκώνει 425 watt ενώ το 2ο 510 watt. Κ τα 2 Με καλύπτουν για σύνδεση ps4 κ οθόνη. Το PC όμως? 

το PC αποτελείται από:

AMD ryzen 3 2200g

2x8gb ddr4

ssd 250gb

hdd 650gb

psu 530 watt.

θέλω απλά να έχω κάνα 5λεπτο για να τ κλείσω όλα.

Ευχαριστώ 

Αν θέλεις να έχεις ταυτόχρονα ανοιχτό το PS4 και PC τότε είναι πολύ οριακό. PS4 με οθόνη δεν ξεπερνούν τα 200W. Μένουν 225W για PC, τα οποία σε Full load ίσως δεν επαρκούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταυτόχρονα δεν θα είναι ανοιχτά. Οπότε με καλύπτουν κ τα 2?

Ποιο από τα 2 όμως? Με χαλάει που το cyderpoewr δεν έχει κάποια ένδειξη που να δείχνει το φορτίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, WizeMan είπε

@Dantε Ήρθε το UPS, το εγκατέστησα. Οθόνη και το Hackintosh που προανέφερα. Ήταν 100% φορτισμένο κάτι που μου φάνηκε παράξενο καθότι φαντάζομαι οι μπαταρίες έχουν εσωτερική αντίσταση με αποτέλεσμα την αργή εκφόρτιση, οπότε μάλλον ήταν φρεσκαδούρα το UPS.

Έκλεισα την τροφοδοσία του UPS και το μηχάνημα κατάπινε την μπαταρία σαν βαρελόφρωνας μπάρμπας παρά του χαμηλού load. :D Υπολογίζω ότι συνολικά δίνει 3 λεπτά max, κάτι το οποίο μου αρκεί για τα στανταράκια git commits και shutdown.

Τέλος το macOS το αναγνωρίζει out of the box:

667190285_Screenshot2020-03-11at3_41_48PM.png.c4f22f86f3e856247c5f16eb019dae0e.png

1021031352_Screenshot2020-03-11at3_41_53PM.png.c52d869f33147d7cc88fc520cddf830b.png

3 λεπτα?

Εμενα σε idle μου δινει 20+ λεπτα.

Σε gaming μονο που τραβαγε κανα 500αρι ειχα κατω απο 5 λεπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαρκούν τότε με βεβαιότητα, αν και αν προσθέσεις διακριτή κάρτα γραφικών στον υπολογιστή ίσως είναι οριακά. 

Εγω θα προτιμούσα το CyberPower κι ας μην έχει οθόνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Dantε είπε

3 λεπτα?

Εμενα σε idle μου δινει 20+ λεπτα.

Σε gaming μονο που τραβαγε κανα 500αρι ειχα κατω απο 5 λεπτο.

Ναι. Για το APC λέω.

Λέω χαζομάρες. Μάλλον έτρεχε κάποιο process από πίσω. Το δοκιμάζω τώρα όπως γράφω και είμαι ήδη στο δίλεπτο και η μπαταρία είναι ακόμα 90% (χαμηλό load).

443617184_Screenshot2020-03-11at6_11_53PM.png.549a128bffaea71bb67965f4eccb9de3.png

- 85% στα 4:45

(έκανα Build & Run ένα iOS Project στο Xcode και ήπιε λίγο παραπάνω μπαταρία)

- 80% στα 7:00 (Το Build & Run έχει τελειώσει σε αυτό το point)

(έβαλα να παίζει ένα 1080p60 video στο YouTube)

- 75% στα 10:00 (To βίντεο παίζει ακόμα)

- 70% στα 12:00 (To βίντεο παίζει ακόμα)

- 65% στα 13:10 (To βίντεο παίζει ακόμα)

- 60% στα 15:20  (To βίντεο παίζει ακόμα)

Είμαι τώρα λίγο κάτω από 60% και το αφήνω να πάει μέχρι 50% που το ρύθμισα πριν λίγο να κλείνει αυτόματα για να δω αν θα δουλέψει και όταν θα είμαι εκτός γραφείου. Για την ώρα φαίνεται πολύ καλή η απόδοση, στην πρώτη δοκιμή ίσως κάτι έτρεχε από πίσω δεν είχα και το Power Gadget ανοιχτό να βλέπω τι παίζει με την CPU.

Επεξ/σία από WizeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2020 στις 10:32 ΠΜ, dermitzos είπε

  

Έχω το παραπάνω CyberPower, στην έκδοση με τα 1300 VA. Δεν έχει σφάλει ούτε μία φορά, σε περιοχή με αρκετές διακοπές και ανεβοκατεβάσματα στις τάσεις.

Αντιθέτως 2-3 άλλα UPS που έχω δουλέψει δεν έχει πάει και πολύ καλά και πιστεύω ότι ο κύριος λόγος ότι είναι λόγω του true sine wave που βγάζει το συγκεκριμένο μοντέλο ενώ τα άλλα που είχα δει από κοντά δεν είναι. 

Κι εγώ για ένα τέτοιο PC θα έλεγα να μην τσιγκουνευτείς, να πας για true sine wave UPS, είτε CyberPower είτε APC, και να θεωρήσεις το UPS ένα από part του και όχι κάτι έξτρα. Επίσης UPS παίρνεις για μια δεκαετία οπότε είναι επένδυση. 

Να σε ρωτησω μιας και εχω το ιδιο ups.

Σου κανει αποσυνδεσεις απο το usb?

Το δοκιμασα και με αλλο καλωδιο και σε αλλες θυρες αλλα και σε λαπτοπ και συχνα πυκνα ακουγεται ο ηχος στα windows οτι ξεσυνδεεται συσκευη ενω και στο προγραμμα δε το βλεπει ειτε για καποια ωρα η καθολου μεχρι να γινει επανεκκινηση.

Αν ειναι να το κανω ρμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Να σε ρωτησω μιας και εχω το ιδιο ups.

Σου κανει αποσυνδεσεις απο το usb?

Το δοκιμασα και με αλλο καλωδιο και σε αλλες θυρες αλλα και σε λαπτοπ και συχνα πυκνα ακουγεται ο ηχος στα windows οτι ξεσυνδεεται συσκευη ενω και στο προγραμμα δε το βλεπει ειτε για καποια ωρα η καθολου μεχρι να γινει επανεκκινηση.

Αν ειναι να το κανω ρμα...

Αποσυνδέσεις δεν μου κάνει. Είναι ευαίσθητο στις αυξομειώσεις στις τάσεις. Δηλαδή εμένα μου βγάζει συχνά ενημερώσεις όταν ανάβω κάποιο φως το οποίο είναι στην ίδια γραμμή με το UPS. Αλλά αποσυνδέσεις δεν έχω παρατηρήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dermitzos είπε

Αποσυνδέσεις δεν μου κάνει. Είναι ευαίσθητο στις αυξομειώσεις στις τάσεις. Δηλαδή εμένα μου βγάζει συχνά ενημερώσεις όταν ανάβω κάποιο φως το οποίο είναι στην ίδια γραμμή με το UPS. Αλλά αποσυνδέσεις δεν έχω παρατηρήσει.

Καλα και εμενα επειδη εχει θεμα το δικτυο το avr δουλευει υπερωρίες.τωρα εστειλα στη cyberpower αν και μαλλον για ρμα θα παει. Ισως να παρω και το 1500αρι αφου ειναι μικρη η διαφορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...