Προς το περιεχόμενο

[usb stick] ADATA DASHDRIVE UV128 16GB USB3.0 7.8€ crazy sunday [ΤΕΛΟΣ]


chrimara3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Φίλε χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, κανονικά 1GByte=230Bytes δηλαδή 1.073.741.824 Bytes ακριβώς. Με άλλα λόγια 16GByte αντιστοιχούν ακριβώς σε 17.179.869.184 Bytes.

 

Για λόγους marketing και κόστους όμως όλες οι εταιρείες ανεξαιρέτως δεν κάνουν τις πράξεις όπως θα έπρεπε και θεωρούν ότι 210 δεν κάνει 1024 αλλά 1000 κοκ ! ! ! Έτσι για να το πω απλά, ανάλογα με τον αριθμό των τσιπ που χρησιμοποιούνται σε κάθε flash drive και τη χωρητικότητα του καθενός από αυτά, προκύπτει η συνολική χωρητικότητα του drive σε Bytes όταν προσεγγίσουν το ποσό του λανθασμένου τύπου.

 

Υ.Γ. κάποιος δεν διάβαζε στο μάθημα της Πληροφορικής στο σχολείο . . .

Υ.Γ.2 Παρεμπιπτόντως, το πήρα και εγώ το συγκεκριμένο φλασάκι. Άψογο και τιμιότατο για τα λεφτά που ζητούσε.

"Καποιος δεν διαβαζε στο μαθημα των Ελληνικων" θα μπορουσε να σου απαντησει στο ιδιο υφος ο gregdel και να ηταν αυτος που ειχε δικιο. Προφανως δεν καταλαβες τι εγραψε γι αυτό και εκανες ένα τοσο αστοχο ποστ αφου δεν απαντησες σε αυτά που ειπε, αλλα σε άλλα που νομισες (αφου δεν τα καταλαβες) ότι ειπε:

Ουτε καν με την γνωστη "τριπλα" των εταιριων δεν εχει την σωστη χωρητικοτητα το φλασακι, ακομα και αν (ως συνηθως) υπολογιζουν τα 16.000.000.000 bytes ως 16GB και όχι τα 17.179.869.184 όπως θα επρεπε.

Οσα ειπες τον επιβεβαιωνουν και δεν τον ακυρωνουν για να του κανεις και... "μαθημα" από πανω.

 

 

Το περιεργο ειναι οτι δινει σχεδον ιδιες τιμες σαν usb 3.0 και σαν usb 2.0  στο write.

Καθολου περιεργο αφου είναι τοσο χαμηλα τα νουμερα του write που πιανουν χοντρικα μολις το μισο από οσο μπορει το usb2.0, επομένως το usb3.0 είναι τυπικο εντελως για την εγγραφη. Στην αναγνωση πιανει νουμερα που είναι εξω από τις δυνατότητες του usb2.0 οποτε πραγματι εκει βλεπει καποιος μεγαλύτερα νουμερα στο usb3.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ moderator,

 

Σε καμία περίπτωση η απάντηση μου δεν ήταν σε ύφος ούτε ειρωνικό ούτε κρητικό προς τον φίλο gregdel. Κάθε άλλο μάλιστα. Προσπάθησα να δώσω στο υστερόγραφο μου χιουμοριστικό χαρακτήρα, ανεπιτυχώς όμως από ότι φαίνεται, λόγω της φτωχής Ελληνικής μου παιδείας μάλλον (για να μην παρεξηγηθώ χιούμορ κάνω ξανά). Αφού κάτι τέτοιο από ότι καταλαβαίνω δεν έγινε τελικά αντιληπτό, ζητώ συγνώμη από τον φίλο, αν τον προσέβαλα κατ' οποιοδήποτε τρόπο.

 

Επίσης ως προς το δεύτερο σκέλος της απάντησης σας προς εμένα να επισημάνω ότι δεν αναφέρετε κάτι διαφορετικό από αυτά που έγραψα και εγώ. Σε καμία περίπτωση δεν προσπάθησα να κάνω "μάθημα" στον φίλο. Σε μία κοινότητα αλληλοβοήθειας σαν το insomnia θεώρησα σωστό να γράψω, σύμφωνα με τις λιγοστές μου γνώσεις, δύο πράγματα προς ενημέρωση του φίλου, αλλά και των μελλοντικών επισκεπτών, για τον τρόπο υπολογισμού των χωρητικοτήτων όπως τον εφαρμόζουν οι εταιρείες.

 

Ευχαριστώ για το βήμα και τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν ηταν στα πλαισια του humor καλως, αλλα δεν εβαλες ένα emoticon (παντελως ασχετο με την Ελληνικη παιδεια, "διαδικτυακη" χρειαζοταν) ώστε να το καταλαβουν και οι υπολοιποι. ;)

 

Φυσικα οσα ειπες είναι αυτά που ειπε και ο φιλος και εκει ηταν η ενσταση μου (αποκλειστικα εξ'αφορμης του ΥΓ1). Οσα εγραψε δεν δειχνουν αγνοια οσων του εγραψες εσυ. Ισως δεν ειδες ακομα ότι το νουμερο που αναφερει είναι αρκετα ΚΑΤΩ από τα 16.000.000.000, πιο λιγο και από το "λιγο" δλδ.

 

Εμεις ευχαριστούμε για την συμμετοχη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα παρελαβα την κιτρινη εκδοση του που μου προσφερανε στα ιδια λεφτα μιας και εξαντληθηκε το μπλε...

 

Μετρησεις σε usb2/3 και fat32/ntfs  σε windows7 και intel θυρες :

 

FAT32 - USB 2.0

O7GIv6a.jpg

 

NTFS - USB 2.0

M5TxRSF.jpg

 

FAT32 - USB 3.0

IuVDvjb.jpg

 

NTFS - USB 3.0

emzMf3z.jpg

 

Μια χαρα ειναι το στικακι...για τα λεφτα του αψογο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εδω στα ιδια χρηματα παιζει χωρις προσφορα http://www.skroutz.gr/s/4107086/Adata-DashDrive-UV128-16GB.html

 

Μόνο για Αθηναίους...

 

Όλοι οι άλλοι:

+ 3,00 € ελάχιστα μεταφορικά

+ 2,00 € αντικαταβολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα μονο για οσους ειναι κ κοντα.. γιατι για να ανεβω εγω απο πειραια, εκει πανω, θα χαλασω στην καλυτερη 2-3 ευρω βενζινη με την κινηση. Ενω στα eshop points πεταγόμουν εδω παραδιπλα κ τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα μονο για οσους ειναι κ κοντα.. γιατι για να ανεβω εγω απο πειραια, εκει πανω, θα χαλασω στην καλυτερη 2-3 ευρω βενζινη με την κινηση. Ενω στα eshop points πεταγόμουν εδω παραδιπλα κ τελος.

Με ποδήλατο πας; Γιατί αν από Πειραιά μέχρι εκεί πήγαινε-έλα είσαι στα 2-3 ευρώ, τότε σου τα δίνω εγώ να μου πάρεις κι εμένα 1 στικάκι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποδήλατο πας; Γιατί αν από Πειραιά μέχρι εκεί πήγαινε-έλα είσαι στα 2-3 ευρώ, τότε σου τα δίνω εγώ να μου πάρεις κι εμένα 1 στικάκι :P

Τοσο αν πας με κανα μηχανακι.. για αμάξι μαζι με τους κυκλους που θα κάνεις για να παρκαρεις, ανεβαινει πολυ περισσοτερο το κασε! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...