Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ στα αποσυμφορητικά μύτης


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω χρονια αλλεργικη ρινιτιδα.εχω κανει παλαιοτερα επεμβαση διαφραγματος.εχω θεμα με την μυτη πολυ κακη αναπνοη.λεω να δοκιμασω πλυσεις με θαλασσινο νερο.αν δω βελτιωση θα ενημερωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 326
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα πράγματα είναι πολύ απλά, ο φυσιολογικός ορός και το θαλασσινό νερό και όλα τα σκευάσματα που ουσιαστικά αυτά τα 2 περιέχουν, δεν κάνουν απολύτως τίποτα σε άτομα που έχουν σοβαρό θέμα με την μύτη τους ή ακόμα και σε άτομα που έχουν κάποιο καλό κρυολόγημα.

 

Απλά συνεχίζουν να προτείνονται non-stop από γιατρούς και φαρμακοποιούς γιατί είναι αβλαβή και δεν καταστρέφουν την μύτη σε αντίθεση με τα dexa, otrivin, κτλ. που τα παίρνεις και ναι μεν σε 2 δευτερόλεπτα αναπνέεις σαν άνθρωπος, αλλά σου τσακίζουν την μύτη και είναι εθιστικά.

 

Δεν το ήξερα για αυτό όταν βάζω ορό ξεβουλωνει για λίγα λεπτά και μετά πάλι μπουκώνει.

 

Τα panadol flu και τα σχετικά κάνουν κάτι γιατί κάνα δυο φορές που πήρα δεν είδα βελτιώση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε anorymous τα panadol flu και όλα αυτά του είδους , τουλάχιστον σε μένα που έχω πραγματικά σοβαρό πρόβλημα, μου σταματούν την καταρροή αλλά υπάρχει μία πολλή σοβαρότερη παρενέργεια. μου βουλώνει τη μύτη και απλώς δεν ξεβουλώνει με τίποτα μετά. για να ξεβουλώσει θέλει τουλάχιστον 2 εβδομάδες με κορτιζονούχο φάρμακο. για το λόγο αυτό σταμάτησα και αυτά εκτός των αποσυμφορητικών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη δεν θελω να ριχνω συνεχεια χημικα στη μυτη,

προσπαθω να την παλεψω με clarytin-d.

Αλλοτε κανει καλυτερη δουλεια, αλλοτε λιγοτερη, παντως κατι κανει παντα, αναλογα σε τι φαση ειμαι κι εγω.

Επειδη καθε χρονο θα χρειαστει να παρω clarytin-d, πχ μπορει και για ενα μηνα συνολικα το χρονο(σπαστες μερες), ελπιζω απο την χρονια χρηση μην εχω κανενα θεμα στο μελλον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα το comtrex με βοηθά, αλλα πρέπει να χετε υπόψη οτι φέρνει υπνηλία, ζάλη και δε πρέπει να οδηγήσεις.

Τις προάλλες ειχα συνάχι και πήρα. Μάλλον επειδή ειχα να παρω πολύ καιρό, μου έπεσε βαρύ , με αποτέλεσμα να με πιάσει τρομερή υπνηλία και να κοιμάμαι απο τις 6 το απόγευμα ως τις 11 το αλλο πρωί :P

Στην επόμενη δόση ηταν οκ, αλλα αυτή η πρωτη μου έκανε πολύ ωραίο κεφάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τις ρινικες ταινιες breath right εχει βολευτει κανεις;

Ειναι δελεαρ οτι αν οντως κανει δουλεια, δεν επιβαρυνεις τον οργανισμο με ενα ακομη φαρμακο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πηρα ταινιες breath right.

Ενταξει, κατι κανουν, δεν λεω, αλλα....

- ενα βραδυ που την εβαλα, κοιμηθηκα μεν καλυτερα, αλλα το πρωι σηκωθηκα με τρομερο πονοκεφαλο....δεν ξερω αν ηταν τυχαιο αλλα 2η φορα δεν τολμησα να δοκιμασω ταινια

- πολυ ακριβες! εννοω για 10 μερες 7 ευρω; Δηλαδη θες μονο για βραδια, για ενα μηνα 21€; νομιζω ειναι η ακριβοτερη λυση απο οσες κυκλοφορουν σχετικα με αποσυμφορηση μυτης.

 

------

 

Αγορασα, και καθιερωσα να βαζω καθε βραδυ στη μυτη σπρευ με θαλασσινο νερο και σωθηκα....

Ολη τη μερα οκ, και το βραδυ οταν επεφτα κρεβατι, μπουκωμα...

Την παλευα με clarytine, αλλα επειδη ειδα οτι τραβουσε χρονικα, λεω δεν θα χαλασω το συκωτι μου απο τα φαρμακα...

Φυσικα ουτε η μονιμη χρηση αποσυμφορητικων θα ελυνε το προβλημα, αντιθετως θα ειχα αλλα αργοτερα...

Προς ωρας βολευτηκα με το σπρευ θαλασσινου νερου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω πριν απο χρονια χργσιμοποιουσα ροναλ για μηνες και οταν ελεγα να το σταματησω, δεν ξεβουλωνε η μυτη με τιποτα. Τελικα το παλεψα 2-3 μερες χωρις ροναλ και αρχισε να παιρνει παλι μπροστα η μυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω πριν απο χρονια χργσιμοποιουσα ροναλ για μηνες και οταν ελεγα να το σταματησω, δεν ξεβουλωνε η μυτη με τιποτα. Τελικα το παλεψα 2-3 μερες χωρις ροναλ και αρχισε να παιρνει παλι μπροστα η μυτη.

Αυτο παθαινω και γω με το ροναλ και νομιζα οτι ειναι ιδεα μου. Βαζω για 1-2 μερες να κοιμηθω καλα και τις επομενες 2 η μυτη ειναι μπετο, μετα αρχιζει να συνερχεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρινικές ταινίες μπορειτε να βρείτε εξωφρενικά φθηνά στο ebay. 

 

Καλη επισημανση αυτη, ενω γενικως ψωνιζω απο ebay, δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο!

 

Προσωπικα ακομη δεν εχω βγαλει...επαρκες πορισμα γι'αυτες, μετα τον πονοκεφαλο που ειχα μετα την χρηση τους, συμπτωματικα ή οχι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την παλευα με clarytine, αλλα επειδη ειδα οτι τραβουσε χρονικα, λεω δεν θα χαλασω το συκωτι μου απο τα φαρμακα...

 

Εισαι υπερβολικός. Εγω παλι όσες φορές χρησιμοποίησα το clarytine-d πάνω απο 3 μέρες θεραπεία δεν έκανα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

+1 για τις παρενέργειες του Otrivin.

Απο λίγο συνάχι εξελίχθηκε σε αλλεργία με πολύ φτέρνισμα και συνεχή καταρροή.

 

Στο παρακάτω link γράφει και για ακόμα πιο σοβαρές: http://el.winesino.com/conditions-treatments/allergies/1013051106.html

 

Το σταμάτησα για μια μέρα, πήρα αντιαλλεργικό (xozal-zirtek) και 1 μέρα μετά είμαι αρκετά καλύτερα με μειωμένη καταρροή....

Το τι καλό κάνει το Otrivin αναρωτιέμαι που πολλοί δεν ζουν χωρίς αυτό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα βουλωνει ευκολα η μυτη και σε συνδυασμο με υγρασια στην περιοχη που μενω , βουλωνει σχετικα συχνα,

ειδικα μετα απο κρυολογημα κανει εβδομαδες να επανελθει.

Δοκιμασα σπρευ με θαλασσινο νερο, ροναλ κτλ αλλα η καλυτερη λυση

ειναι φυσιολογικος ορος (οπως στα μωρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τις παρενέργειες του Otrivin.

Απο λίγο συνάχι εξελίχθηκε σε αλλεργία με πολύ φτέρνισμα και συνεχή καταρροή.

 

Στο παρακάτω link γράφει και για ακόμα πιο σοβαρές: http://el.winesino.com/conditions-treatments/allergies/1013051106.html

 

Το σταμάτησα για μια μέρα, πήρα αντιαλλεργικό (xozal-zirtek) και 1 μέρα μετά είμαι αρκετά καλύτερα με μειωμένη καταρροή....

Το τι καλό κάνει το Otrivin αναρωτιέμαι που πολλοί δεν ζουν χωρίς αυτό... 

 

 

Φοβερο αρθρο αυτο το winesino.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...