Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ στα αποσυμφορητικά μύτης


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προφανώς και δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όπως τα παρουσιάζω αλλα έχω νοσηλευθεί λόγο σοβαρού αναπνευστικού προβλήματος (εκ γενετής) κ όχι μόνο απο μωρό μέχρι την εφηβεία άπειρες φορές στα νοσοκομεία της περιοχής μου σε βαθμό που με ξέρανε με το μικρό μου, οπότε κάτι ξέρω απο χρόνια προβλήματα. Όμως αυτό δεν είναι δικαιολογία για την κατάχρηση και τη μη σωστή χρήση των φαρμάκων. Αθλούμαι , τρώω σωστά και έκοψα το κάπνισμα , αυτό με βοήθησε να ζω φυσιολογικά και να μην έχω ανάγκη τα φάρμακα , όχι η κατάχρηση τους. 
Δεν το λέω για να την πω σε κάποιον αλλα προσοχή ρε παιδιά με τα φάρμακα , διαβάστε δυο και τρεις φορές αν χρειαστεί τις παρενέργειες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 326
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το τρωω σωστα και το αθλουμαι ειναι επωδυνο για πολλους..

πχ σε μενα ο φυσικος χυμος πορτοκαλι περιοριζει το μπουκωμα της μυτης.. Ποιος κουβαλαει τα πορτοκαλια? ποιος τα στιβη? Γιατι πρεπει να πινω 2 ποτηρια την ημερα ανελλιπως!

 

Ειναι στη μεση το κοστος,ο χρονος,η τεμπελια,τα ψυχολογικα... και ο καθενας επιλεγει την ευκολη οδο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο ο Baator, εγώ έχω 1.5 ρουθούνι λόγω διαφράγματος, αλλά με το κρύο πρήζονται τα κρεατάκια και φράζει το σύμπαν με τη μία. Αποτέλεσμα να αναπνέω απο το στόμα το οποίο μετά απο μερικές μέρες οδηγεί σε άσθμα.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το Dexa Rhinaspray το οποίο παίζει να είναι και το πιο επικύνδυνο απο όλα...κάνω σχετικά συχνή χρήση, αλλά περιστασιακή, π.χ. κάθε 2-3 μέρες. Εθισμό δεν μπορώ να πω ότι έχω, έχω τραβήξει και μήνες χωρίς να το χρειαστώ, ούτε ιδιαίτερες παρενέργειες έχω δει.

 

Τώρα τελευταία βέβαια κάνω καθημερινές πλύσεις με το Physiomer (αλατόνερο είναι ουσιαστικά) και καθαρίζει τη μύτη οπότε βελτιώνει αρκετά τη κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τρωω σωστα και το αθλουμαι ειναι επωδυνο για πολλους..

πχ σε μενα ο φυσικος χυμος πορτοκαλι περιοριζει το μπουκωμα της μυτης.. Ποιος κουβαλαει τα πορτοκαλια? ποιος τα στιβη? Γιατι πρεπει να πινω 2 ποτηρια την ημερα ανελλιπως!

 

Ειναι στη μεση το κοστος,ο χρονος,η τεμπελια,τα ψυχολογικα... και ο καθενας επιλεγει την ευκολη οδο..

 ναι γιαυτό λέω πως δεν τα γράφω για να την πω σε κάποιον ούτε να το παίξω special ,ο χειρότερος ήμουν , καπνιστής και παχύσαρκος με σοβαρό αναπνευστικό εκ γενετής , ήμουν g2g για το σκαμα αν δεν άλλαζα μυαλά. , μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι απο τα άτομα που ζαλίζουν τις μπάλες στον καθένα για το οτι πρέπει να αρχίσει να γυμνάζεται και να τρώει υγιεινά , δεν με αφορά αυτό το κομμάτι είναι προσωπικό θέμα και lifestyle του καθενός μας, απλά λέω οτι υπάρχουν κ άλλοι τρόποι για να αντιμετωπίσουμε ένα πρόβλημα , καλύτεροι , χωρίς να δημιουργούμε έξτρα προβλήματα και πόσο μάλλον εξάρτηση απο κάποιο φάρμακο που λόγο της κατάστασης στην χώρα μας μπορεί σύντομα να μην το βρίσκεις ή τουλάχιστον όχι τόσο εύκολα και σε αυτή την τιμή. 

 

επειδή το έχω ψάξει αρκετά με τα φάρμακα , όταν αναφέρει ένδειξη για σύντομη χρήση πάει να πει οτι είναι επικίνδυνο να συνεχιστεί πέρα απο τις οδηγίες κ όταν μάλιστα στις παρενέργειες αναφέρει κωματώδη κατάσταση κλπ θεωρώ πως η ακολούθηση τους είναι μονόδρομος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Φιδόχορτο είναι η τοπική ονομασία ή γενικά έτσι λέγεται;

Πάντως, ξανακάνε ένα post σε μια βδομάδα να μας πεις αν έχεις παραμείνει σε καλά επίπεδα.

 

γεια σου καλησπερα.. σε παρακαλω αν εχεις την καλοσυνη μπορεις να μου πεις τι πειραμα εκανες επανω σου..και σου βγηκε ολα κομπλε οι πολυποδες εξαφανιστηκαν εντελως..?εχω δει πολλες φωτο του φιδοχορτου κ εχω μπερδευτει λενε οτι ειναι δηλητηριωδη φυτο..μπορεις να με ενημερωσεις σε παρακαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου καλησπερα.. σε παρακαλω αν εχεις την καλοσυνη μπορεις να μου πεις τι πειραμα εκανες επανω σου..και σου βγηκε ολα κομπλε οι πολυποδες εξαφανιστηκαν εντελως..?εχω δει πολλες φωτο του φιδοχορτου κ εχω μπερδευτει λενε οτι ειναι δηλητηριωδη φυτο..μπορεις να με ενημερωσεις σε παρακαλω

 

Δεν ήμουν εγώ που το έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρόσφατα έμαθα το nasaline.. Κάντε ένα search στο δίκτυο. Πραγματικά μαγικό. Τόσο απλό (σύριγγα με φυσιολογικό ορό) και τόσο αποτελεσματικό.. Ειδικά για παιδιά απλά τέλειο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάνω πλύσεις με το Physiomer αλλά τελειώνει γρήγορα το άτιμο.

 

θα το δοκιμάσω και το nasaline όταν μου τελειώσει το Psysiomer και θα σας πω εντυπώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αφήστε τις μλς με τα χημικά, τα οποία μόνο σκοπό έχουν να αυξήσουν την διάρκεια του κρυώματος.

 

Αλατόνερο. Πάρτε μία μεσαία σύριγγα, βγάλτε την βελόνα (και πετάξτε τη), φτιάξτε σε ένα ποτήρι μια δυνατή δόση αλατόνερου και  κάθε δύο ώρες να ρίχνετε μία σύριγγα αλατόνερο σε κάθε ρουθούνι.

 

Επίσης απαραίτητα 2 ζεστά ντους την ημέρα. Αν το κάνετε αυτό από την 1η μέρα, θα είστε εντάξει την 3.

Να καταναλώνετε τουλάχιστον 3 λίτρα νερό επίσης.  Αν ανεβάσετε πυρετό, κατεβάστε κανένα ibuprofen.

 

Το βράδυ στο κρεβάτι, βάλτε δύο-τρεις σταγόνες Olbas Oil σε κάθε μεριά του μαξιλαριού. (στο μαξιλάρι κάτω από την κάλυψη του μαξιλαριού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλατόνερο. Πάρτε μία μεσαία σύριγγα, βγάλτε την βελόνα (και πετάξτε τη), φτιάξτε σε ένα ποτήρι μια δυνατή δόση αλατόνερου και  κάθε δύο ώρες να ρίχνετε μία σύριγγα αλατόνερο σε κάθε ρουθούνι.

 

Όταν είχα κάνει την επέμβαση για στραβό διάφραγμα μου είχε πει ο γιατρός να κάνω το ίδιο απλώς με φυσικό ορό αντί για αλατόνερο που προτείνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά εγώ όταν έχω φουλ συνάχι, ο φυσιολογικός όρος και το φυσιομερ δε βοηθούν καθόλου. Μόνο το ντεξαρίνα κάνει δουλειά κι ανοίγει η μύτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι πολύ απλά, ο φυσιολογικός ορός και το θαλασσινό νερό και όλα τα σκευάσματα που ουσιαστικά αυτά τα 2 περιέχουν, δεν κάνουν απολύτως τίποτα σε άτομα που έχουν σοβαρό θέμα με την μύτη τους ή ακόμα και σε άτομα που έχουν κάποιο καλό κρυολόγημα.

 

Απλά συνεχίζουν να προτείνονται non-stop από γιατρούς και φαρμακοποιούς γιατί είναι αβλαβή και δεν καταστρέφουν την μύτη σε αντίθεση με τα dexa, otrivin, κτλ. που τα παίρνεις και ναι μεν σε 2 δευτερόλεπτα αναπνέεις σαν άνθρωπος, αλλά σου τσακίζουν την μύτη και είναι εθιστικά.

 

Αν γενικά είστε υγιείς και απλά έχετε ένα ψιλο-συναχάκι, αλατόνερα και ιστορίες είναι καλή λύση, όλο και κάτι θα κάνουν.

 

Αν γενικά έχετε θέμα με την μύτη, δεν αναπνέετε καλά, έχετε θέμα με κόγχες, στραβό διάφραγμα, κτλ.,δεν θα δείτε απολύτως καμία διαφορά με αυτά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...