Προς το περιεχόμενο

Ποσο συχνά κανετε format και γιατι ;


SPANK

Πόσο συχνά κανετε format ;  

2.202 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο συχνά κανετε format ;

    • Καθε 2 μήνες
    • Καθε 6 μήνες
    • Καθε χρόνο
    • Απο 2 εως 4 χρόνια
    • Δεν εχω κανει ποτε
    • Ουτε που θυμάμαι ποτε έκανα τελευταία φορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο ομως δεν σημαινει κατι. Μπορει ο σκληρος να ειναι απο αλλο pc και παει λεγοντας. Επισης, μπορεις να μηδενισεις τον χρονο χρησης του σκληρου και να μην φαινεται τιποτα στο sentinel. Αν βρω τον τροπο θα το ποσταρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

με τα win98 αν οχι καθε μηνα σιγουρα καθε ενα 6μηνο
winMe καθε μερα θφογωξηδβω μεχρι να βαλω τα 2000 :cry:
με τα winxp μια φορα τον χρονο σιγουρα αν οχι λιγοτερο
με τα win7 μια στα 2 χρονια
και με τα win10 μια φορα μεχρι τωρα χωρις καποιο σοβαρο λογο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω συνηθως κανω ανα 6μηνο περιπου για να καθαριζω την πολυ σαβουρα  που μαζευω απο προγραμματα κλπ. Δεν ειναι τοσο ευκολο βεβαια γτ εχω γεματο σκληρο 2TB και δεν εχω εξωτερικο, αλλα τα βολευω σε ο,τι βρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω συνηθως κανω ανα 6μηνο περιπου για να καθαριζω την πολυ σαβουρα  που μαζευω απο προγραμματα κλπ. Δεν ειναι τοσο ευκολο βεβαια γτ εχω γεματο σκληρο 2TB και δεν εχω εξωτερικο, αλλα τα βολευω σε ο,τι βρω

Δε βρισκω το λογο να μπαινεις σε ολη αυτη τη ταλαιπωρια καθε 6 μηνες. Ειμαι με 7 εδω και 2 χρονια χωρις format. Γιατι? Γιατι ξερω να συντηρω καλα το συστημα. Αν δεν εχεις παθει καποιο σοβαρο προβλημα, η αν δεν θες να αλλαξεις εκδοση λειτουργικου, δεν υπαρχει λογος να κανεις format. Μεχρι και τωρα πεταει το συστημα. Ουτε αργει ουτε τιποτα.

 

Απλα στο λεω κιολας επειδη εχεις 2tb πραγματα και ειναι κουραστικο.

 

Format πλεον κανουμε μονο για 2 λογους. Η για αλλαγη εκδοσης, η οταν εχουμε σοβαρο προβλημα που δεν λυνεται χειροκινητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Με τα Windows 10 που έχω εδώ και 1 χρόνο, έκανα μια φορά format και αυτό επειδή κόλλησα ιό που κυριολεκτικά μου γ@%$^σε τα πάντα στο σύστημα και ήταν αδύνατον να το επαναφέρω χωρίς format. Με τα 7 έκανα πιο συχνά, περίπου 2 φορές το χρόνο. Με τα ΧP παλιότερα έκανα αρκετά συχνότερα.

 

Γενικά φροντίζω πλέον να μην φορτώνω τον SSD με τα Windows με σαβούρα και να εγκαθιστώ-απεγκαθιστώ όσο το δυνατόν λιγότερες εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον υπολογιστή του γραφείου windows XP από το 2008 χωρίς format και Lubuntu LTS (distro upgrade από LTS σε LTS) από το 2013 xωρίς format.

Στο desktop του σπιτιού Windows 10 εδώ και 1.5 χρόνο (αλλαγή από ΧΡ που τα είχα από το 2007) και Ubuntu 17.04 χωρίς format από το 2015 (νέος σκληρός SSD)

 

Στο netbook Arch Linux σχεδόν 2 χρόνια σε καινούριο SSD σκληρό (ρολάρει μόνο του :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Κάθε 6 μήνες περίπου. Εξαρτάται για τι δουλειά θέλεις το PC. Σε περίπτωση δυνατού Malware - Adware που δεν βγαίνει με τίποτα και έχεις ιστοσελίδες δικές σου ή πελατών που συνδέεσαι σε ftp panels το φορμάτ είναι μονόδρομος. Ο πιο σοβαρός λόγος για μένα είναι κάποιος ιός που δεν μπορείς εύκολα να τον σβήσεις. Μετά είναι το κρασάρισμα - υπερφόρτωση του PC από άπειρα σκουπίδια τα οποία με την πάροδο του χρόνου έφτασαν τον υπολογιστή στο απροχώρητο. Αν βαριέσαι να ψάχνεις με προγράμματα διαδικασίες βελτίωσης τότε πάλι πηγαίνεις στο φορμάτ. Άρα αν προσέχεις τον υπολογιστή σου, έχεις antivirus με όλα τα νέα updates ένα Antimalware και κάνεις καθαρισμούς π.χ CCleaner θα φτάνεις στο σημείο αυτό αρκετά σπάνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορματ πολυ σπανια,τελευταια εχω κανει  μονο σε αναβαθμιση δισκου και οταν καηκε η μητρικη.
Για καποιο λογο ενω πηρα ιδια μητρικη ακριβως για να αποφυγω το φορματ,δεν συνεργαζοταν.

Αλλα μη γραφετε αστεια του στυλ εχω να κανω 4 χρονια και τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε windows 98 εκανα παρα πολυ συχνα, Μετα με τα XP αραιωσε αρκετα η ιστορια. Windows 7 κανα 2 φορες να εκανα format απ οταν βγηκαν μεχρι οταν βγηκαν τα 10. Windows 10 εβαλα μια φορα κ επαθα πλακα οταν εκανα αναβαθμιση στο συστημα μου, αλλαξα μητρικη, ram, cpu, gpu, και ενω ημουν ετοιμος να κανω format, bootαρε το συστημα κανονικα κ εδω κ κανα μηνα δουλευει ετσι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορματ πολυ σπανια,τελευταια εχω κανει  μονο σε αναβαθμιση δισκου και οταν καηκε η μητρικη.

Για καποιο λογο ενω πηρα ιδια μητρικη ακριβως για να αποφυγω το φορματ,δεν συνεργαζοταν.

Αλλα μη γραφετε αστεια του στυλ εχω να κανω 4 χρονια και τετοια.

 

Γιατί είναι αστείο το να έχεις να κάνεις και 4, και 5 ή και παραπάνω χρόνια format; Ρωτάω πραγματικά χωρίς δόλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ομως δεν σημαινει κατι. Μπορει ο σκληρος να ειναι απο αλλο pc και παει λεγοντας. Επισης, μπορεις να μηδενισεις τον χρονο χρησης του σκληρου και να μην φαινεται τιποτα στο sentinel. Αν βρω τον τροπο θα το ποσταρω.

Αποτελεί όμως μια ισχυρή ένδειξη, που ειδικά αν γνωρίζει πως ο δίσκος δεν αλλαχθηκε ή πως ο χρήστης δεν ήταν ικανός να μηδενίσει τον χρόνο του, αποτελεί απόδειξη.

------------------------------------------

 

Μετά από 7 χρόνια που έχω το PC συνεχίζω να μην έχω κάνει format. Win 7.

Με τι το έχω φορτώσει δεν περιγράφεται.

Ελπίζω να μην γίνει καμιά στραβή και να συνεχίσω έτσι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γιατί είναι αστείο το να έχεις να κάνεις και 4, και 5 ή και παραπάνω χρόνια format; Ρωτάω πραγματικά χωρίς δόλο.

Γιατι καποιοι psychos σαν και μενα κανουν καθε μηνα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γιατι καποιοι psychos σαν και μενα κανουν καθε μηνα :P

 

Omg!!! Κοίτα εδώ μήπως σε εμπνεύσει λίγο η εικόνα  :lol: . (Η ημερομηνία εγκατάστασης των πρώτων μου windows update) 

 

post-241287-0-08524200-1509048762_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...