Προς το περιεχόμενο

Ποσο συχνά κανετε format και γιατι ;


SPANK

Πόσο συχνά κανετε format ;  

2.202 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο συχνά κανετε format ;

    • Καθε 2 μήνες
    • Καθε 6 μήνες
    • Καθε χρόνο
    • Απο 2 εως 4 χρόνια
    • Δεν εχω κανει ποτε
    • Ουτε που θυμάμαι ποτε έκανα τελευταία φορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παιδια συμφωνω με αυτους που κανουν φορματ αν μονο αλλαξουν το hardware (ασε που με τους ssd ριχνεις writes χωρις λογο)
Σε γενικες γραμμες, δεν πρεπει να φορτωνουμε τον υπολογιστη με σκουπιδια, αν θελω να τεσταρω κατι, εχω ενα VM ως sandbox tester! ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλοι εσείς που κάνετε ανά 3-6 μήνες φορμάτ, ποιός είναι ο λόγος που το κάνετε; 1 χρόνο έχω από τότε που πήρα το λάπτοπ και ακόμα πάνε σφαίρα τα 7άρια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως κανω οταν γινει στραβη ή θελω να αλλαξω λειτουργικο πχ ειχα τα Windows 7 για 2 χρονια και ηθελα να περασω 10 με clean install.
 
Συμφωνω οτι δεν υπαρχει λογος να γινεται συχνα και προσπαθω να μην περναω τιποτα καινουριο στο PC μου αν πρωτα δεν το τεσταρω αρκατα σε καποιο VM. Ή ακομα καλυτερα να χρησιμοποιώ "υποπτα" προγραμματα που εχω αναγκη μονο μεσω του VM.
 
Γενικα αν idle το PC εχει usage πανω απο 5% το πολυ τοτε λογικα δεν θα ειναι υγειες (προσοχη το αντιστροφο δεν ισχυει κατ' αναγκη) οποτε καλο ειναι γινει format και λογω αυξησης επιδοσεων και λογω ασφαλειας.
 
Τελος με Acronis μπορεις να εχεις daily backups οποτε και στραβη να γινει κανεις full restore.

 

 

Αλλα μετα θελω 2-3 μερες να κανω ολο το setup απο την αρχη..

 

Αν κανεις τοσο συχνα, μπορεις να κανεις ενα full backup με Acronis το καθαρο install μαζι με ολο σου το set up (πχ προγραμματα που εχεις συνηθως, browsers κτλ) και απλα οταν θες format κανεις restore αυτο.

Αρνητικα σε αυτο θα ειναι οτι θα πρεπει να περασεις μετα ολα τα upgrades των windows (αλλα αυοτ γινεται και σε clean install) αλλά και αν αναβαθμισεις ολα τα προγραμματα που εχει στο set up σου (ευτυχως πολλα πχ browsers εχουν αυτοματο upgrade).

 

Εναλλακτικα μπορεις να κανεις ενα windows installation disk customized αλλα ειναι για ποιο μυημενους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εγώ σπάνια, μια φορά τη 2ετία η την 4ετία και μόνο αν πέσω σε περίπτωση που crashάρει ο explorer από κάποιο rootkit και το σύστημα είναι μη λειτουργικό.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι να περνάω ξανά τα serial number και τα registration γιατί τα προγράμματα που έχω είναι γνήσια και μπορεί να θέλουν επιβεβαίωση γιατί ξαναεγκαταστάθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι εσείς που κάνετε ανά 3-6 μήνες φορμάτ, ποιός είναι ο λόγος που το κάνετε; 1 χρόνο έχω από τότε που πήρα το λάπτοπ και ακόμα πάνε σφαίρα τα 7άρια.

Και εγώ τα 7άρια τα έχω 5+ χρόνια χωρίς φορμάτ και τρέχουν μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δεν απαντω σε προσωπικες ερωτησεις. Ειναι σα να ρωτας καθε ποτε κανετε λαμακιες με το λειτουργικo.

 

Αλλα γενικα δε χρειαζεται ποτε. Με ενα ccleaner να καθαριζει registry, προσωρινα αρχεια ειναι σα καινουριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθε διμηνο σχεδον χωρις να διαγραφω ταινιες κλπ.. με ssd διαδικασια 10 λεπτων ειναι  B)  B)  B)

Καθε διμηνο γραφεις ασκοπα 15+ GB για το λειτουργικο και αλλα τοσα για προγραμματα σε ssd δηλαδη, πρακτικα μειονωντας τον χρονο ζωης του (εξαρταται και απο το ποιος ειναι αυτος ο ssd βεβαια- αλλα ισχυει το παραπανω για ολους). 

Σε ssd δεν χρειαζεται φορματ για κανενα λογο, εκτος και αν κολλησεις καναν ασχημο ιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο ισχυει και με hdd.

Αντε πες εκει "χωλαινει" οσο τον γεμιζεις (αν και εχω - κυριολεκτικα - 7 χρονια HDD και εχει γινει μια φορα φορματ πριν καμμια...6ετια - ειναι ο wd black της υπογραφης μου). Σε ssd καμμια λογικη να κανεις φορματ ανα διμηνο. Χειροτερα τα κανεις τα πραγματα. Δηλαδη κανεις σε μιση ωρα , οσες εγγραφες θα εκανες σε αρκετες μερες (υπο φυσιολογικη χρηση). Ενιγουει, ο καθενας οπως βολευεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τωρα επανω 10αρια, αναβαθμιση απο Windows 7 (απο πανω), εγκατασταση του 2009, αρχικα σε εναν SSD Intel 80GB, που αναβαθμιστηκε σε 120GB Corsair Force, και μετα σε 240GB Sandisk, καθε φορα με κλωνο, που εχει περασει απο μια ολικη αναβαθμιση hardware απο 1366 σε 1150 πριν λιγους μηνες και μια αντικατασταση μητρικης ακομα χωρις φορματ και χωρις αναγκη για φορματ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...