Προς το περιεχόμενο

Ποσο συχνά κανετε format και γιατι ;


SPANK

Πόσο συχνά κανετε format ;  

2201 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο συχνά κανετε format ;

    • Καθε 2 μήνες
    • Καθε 6 μήνες
    • Καθε χρόνο
    • Απο 2 εως 4 χρόνια
    • Δεν εχω κανει ποτε
    • Ουτε που θυμάμαι ποτε έκανα τελευταία φορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/9/2018 στις 10:31 ΜΜ, tommybertsen είπε

Έχει και φτηνούς 250ρηδες. Απλά για να κάνεις τη δουλειά σου μία χαρά είναι ένας 120ρης. Το θέμα είναι να μην κάνεις φορμάτ κάθε 3 και λίγο. Ο μόνος λόγος να κάνω φορμάτ πλέον , είναι ο λόξυγγας που πιάνει τα Windows 10 όποτε τους καπνίσει (συνήθως μετά από τα μεγάλα update).

Λόξυγγας? 

Επεξ/σία από alexis333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, alexis333 είπε

Λόξυγγας

Δεν έβρισκα πιο κατάλληλη λέξη 😛 Έχω τα Windows 10 από την 1η Αυγούστου του 2015 :lol: Ουσιαστικά από τότε που κυκλοφόρησαν! Τον πρώτο χρόνο, παραδόξως, ήταν κομπλέ όλα.

Κάποια προβλήματα που μου παρουσιάστηκαν στην συνέχεια (πλην ενός μεγάλου), τα θεωρώ "minor". Σε άλλους χειρότερα (κυρίως μετά από τα big updates). Για αυτό και το λέω "λόξυγγα" :D 

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alexis333 είπε

Τι Πρόβλημα σου παρουσίασε το οποίο χρειαζόταν φορμάτ!? 

 

Το έχω αναλυτικά (πολύ αναλυτικά και πόσες φορές παρουσιάστηκε, τι νόμιζα ότι συμβαίνει κλπ) , εδώ :) 

Έχει παρουσιαστεί και σε άλλο μέλος εδώ στο Insomnia πάντως! Γλίτωνα ή με φορμάτ ή με καινούριο user account. Ωστόσο μπορεί και να εμφανιζόταν ξανά σε κάποια φάση. 

Πλέον έχω αλλάξει hardware. Ελπίζω να μην το ξανασυναντήσω.Μέχρι στιγμής όλα κομπλέ :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα στην παρέα! Μετά από αρκετές βόλτες στα φόρουμ του insomnia είπα να κάνω το πρώτο μου ποστ εδώ. Αρχικά έκανα λογαριασμό στο site για να βάλω μια αγγελία αλλά μου φαινεται ότι θα μείνω. 😁  Σχετικά με το φορμάτ τώρα, έκανα το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε στο σταθερό μου pc. Το λειτουργικό ήταν τα windows τα 10 τα οποία και πέταξα από το παράθυρο και στην θέση τους έβαλα τα 7 που τα λατρεύω! Πάντος συνάντησα και λίγες δυσκολίες αυτήν την φορά γιατί ο δίσκος είναι από τους καινούργιους nvme και τα 7άρια δεν έχουν τους drivers ώστε να εμφανιστεί ο δίσκος ως προορισμός για την εγκατάσταση του λειτουργικού. Τελικά το πρόβλημα λύθηκε με ένα προγραμματάκι της gigabyte ,το USB tool που ενσωματώνει τους drivers στο στικάκι πανεύκολα και γρήγορα. Μετά έκατσα και πέρασα όλα τα προγράμματα από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Laris_gr είπε

καλησπέρα παιδιά... έχουν λήξει τα windows τα οποία είναι σπασμένα μήπως ξέρετε πώς μπορώ να βρω κωδικό ανανεώσεις?

ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Τι εννοείς κωδικό ανανεωσης; Μήπως εννοείς κλειδι για windows σε χαμηλή τιμή;

Ποια windows εχεις και ποια έκδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/10/2018 στις 2:20 ΠΜ, Laris_gr είπε

καλησπέρα παιδιά... έχουν λήξει τα windows τα οποία είναι σπασμένα μήπως ξέρετε πώς μπορώ να βρω κωδικό ανανεώσεις?

ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Κοίτα στο παρακάτω link κατά πρώτον..

Στο θέμα μας τώρα

Ενώ παλιά έκανα format σχεδόν κάθε μήνα (Λόγω αρκετής σαβούρας που πέρναγα και λόγω του ότι ακόμα και στο παραμικρό πρόβλημα η λύση ήταν το format), πλέον τα τελευταία 6 χρόνια το έχω παρατήσει. Πλέον προσέχω πάρα πολύ σχετικά με προγράμματα, δεν κατεβάζω άχρηστα πράγματα για να τα χρησιμοποίησω μια φορά και τέλος και τα σημαντικά αρχεία είτε τα στέλνω με mail στον εαυτό μου πχ είτε τα έχω στο cloud.

Τις προσεχείς ημέρες θα κάνω image σε όλα τα μηχανήματα της εταιρίας (αν και δεν έχουν θέμα) μόνο και μόνο για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα γίνει καμιά μακακία λόγω των νέων crypto virus locker (η οπως αλλιώς θέλετε) τα οποία πλέον έρχονται με mail και σε μορφές docx , xlsc κλπ κλπ . Και από διευθύνσεις υπαρκτές

Format κάνω μόνο σε ειδικές περιπτώσεις οπως κανα μηχάνημα φιλου /φίλης αλλά πλέον μετά από τόσα χρόνια στο τεχνικό κομμάτι , και αφού τσεκάρω πρώτα Hardware , ψάχνομαι για ασυμβατότητες μεταξύ προγραμμάτων, καθάρισμα γενικό από ιούς , malware κλπ

Ευτυχώς το internet εκεί που έχει φτάσει πλέον βοηθάει να βρεις λύσεις χωρίς να χρειαστεί το format

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε δύο χρόνια περίπου.

Όταν βλέπω ότι το σύστημα κουράζει.

Είναι αναλόγως. Μια φορά το είχα κρατήσει 8 χρόνια χωρίς φορμάτ αν και τα τελευταία χρόνια δεν το λειτουργούσα πολύ καθώς είχα το λάπτοπ στα καλά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα παιδιά. Γράφω εδώ ελπίζοντας ότι δεν είμαι off topic.

Θα δώσω το παλιό μου laptop στην αδερφή μου μιας και θα έχω καλό desktop πια και θέλω να το καθαρίσω πριν το πάρει. Μπορώ να το κάνω χωρίς format; Το laptop πάει μια χαρά και το έχω πολύ φορτωμένο. Αφού κάνω uninstall τα πάντα, σκέφτομαι runs από: ccleaner, malwarebytes, spybot και τέλος ένα perfectdisk. Τα προγράμματα που αναφέρω είναι απλώς αυτά που έχω και χρησιμοποιώ αλλά προφανώς δέχομαι προτάσεις για αλλαγές ή/και προσθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

kate εδώ το θέμα είναι γενικό και λέει "πόσο συχνά κάνετε φορμάτ" . Για περισσότερη βοήθεια θα είχε περισσότερη λογική σε αντίστοιχο θέμα ή ακόμη καλύτερα, νέο θέμα :) Θα είναι περισσότερο αποτελεσματικό.

Δυστυχώς είναι off topic

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/8/2014 στις 4:46 ΜΜ, king2009 είπε

Καθε 3-4 μηνες κανω ενα φορματ να ξανα νιωσει ο υπολογιστης και βαζω παντα το τελευταιο build που εχει βγει.Τα xp τα εχω ξεχασει ειδη και δουλευω τα πολυ καλα windows 8.1

Εγώ θελω 3-4 μηνες για να το φέρω το μηχάνημα στα μέτρα μου. Για να βρίσκονται και να λειτουργούν όλα οπως ακριβώς πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2018 στις 10:03 ΠΜ, kate23 είπε

Αφού κάνω uninstall τα πάντα, σκέφτομαι runs από: ccleaner, malwarebytes, spybot και τέλος ένα perfectdisk

Με αυτά που ανέφερες τα κάνεις περίπου το 40% της δουλειάς, μετά πρέπει να σβήσεις τις καταγραφές από τη registry προγραμμάτων που έχει χρησιμοποιήσει μέχρι σήμερα να διαγράψεις temp χειροκίνητα να πας στο roaming να δεις ποια προγράμματα μιλάνε από κει και να διαγράψεις φακέλους αφού τα έχεις βγάλει ήδη να πας local settings και να σβήσει επίσης τους φακέλους των προγραμμάτων που δεν θα υπάρχουν μέσα αφού το έχεις καθαρίσει κάτι το οποίο είναι επίπονο για αυτό το λόγο λέμε κάνουμε format για να καθαρίζουν όλα αυτά και να μην έχει καταγραφεί στο registry οπότε να ξεκινάει πιο γρήγορα το μηχάνημα να μη χρειάζεται να διαβάζει ίχνη προγραμμάτων που θα ξεκινήσουν κάθε φορά που πατάς το start.😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Format? Δεν υπάρχει - κράτάω αρκετά images του δίσκου και παίρνω καθημερινά καινούριο differential backup αυτόματα και φυσικά Full Image κάθε 15 ημέρες. Τα αρχεία της δουλειάς επίσης γίνονται backup καθημερινά στο τέλος της ημέρας και κάθε Σάββατο αντιγράφονται σε εξωτερικό δίσκο.

Έχω δηλαδή τα εξής images

-1 Καθαρό χωρίς applications αλλά με όλο το αρχικό hardware & drivers (οκ παλιό χωρίς upadates)

- 1 Image με όλα τα applications 

- Διάφορα images stable μέχρι 2 μήνες πίσω τα οποία αυτόματα αντικαθιστούνται από τα καθημερινά backup

Αν χρειαστεί να γινεί φορματ σημαίνει καινούριο PC διότι πραγματικά δεν μπορώ λόγω δουλειάς να διακόψω τη λειτουργία του...Το μεγάλο πρόβλημα με το format είναι ο άπειρος χρόνος που θα χρειαστώ για να στήσω ξανά όλο μου το workflow και να ρυθμιστούν τα customizations σε όλα τα applications. Μιλάμε για 3-4 μήνες που ακόμα κάτι θα λείπει. 

Το PC που δουλεύω τώρα χτίστηκε δίπλα στο παλιό, τα είχα συνδέσει κι έστηνα τις εφαρμογές βαση του παλιού. 

Τα images μου τρώνε χώρο αλλά 2-3TB δεν είναι τίποτα μπροστά στο χρόνο που κερδίζω αν προκύψει πρόβλημα. 

Το μόνο που θέλει re-sync είναι το Outlook 365 μετά από restore και κυρίως τα accounts που έχω στη Microsoft αλλά τα συγχρονίζει στο τέλος. 

Γενικά πάντως είμαι πολύ προσεκτικός με το τι βάζω στο PC από software και αν έχω κάτι επίφοβο το δοκιμάζω είτε σε άλλο PC ή το δουλεύω από Virtual Machine. Π.χ. torrents και τα λοιπά 

Επεξ/σία από Jargon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...