Προς το περιεχόμενο

Ποσο συχνά κανετε format και γιατι ;


SPANK

Πόσο συχνά κανετε format ;  

2.202 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο συχνά κανετε format ;

    • Καθε 2 μήνες
    • Καθε 6 μήνες
    • Καθε χρόνο
    • Απο 2 εως 4 χρόνια
    • Δεν εχω κανει ποτε
    • Ουτε που θυμάμαι ποτε έκανα τελευταία φορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προ την έλευση των Windows7, με τα XP (τα Vista δεν τα πλησίασα), έκανα αρκετά συχνά-πυκνά format, γιατί το σύστημα παραφορτωνόταν και έπεφτε η ταχύτητα ανταπόκρισης τους. Επίσης δεν ήταν τόσο ανεκτικά στην πρόσθεση νέου hardware, που τις περισσότερες φορές σήμαινε την επαναγκατάσταση των windows.

 

Από τα "7" και έπειτα όμως, ποτέ. Το λειτουργικό συνεχίζει να λειτουργεί απροβλημάτιστα συνέχεια :)

το ίδιο ακριβώς με τα vista δεν έχω κάνει ποτέ format στο laptop μου, πολύ απλά γιατί τα 7 φτιάχτηκαν πάνω στα vista

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μείνουμε στην ουσία της ερώτηση τους θέματος και οχι πολυ offtopic απο εκει και πέρα για οτιδήποτε αλλο πάνω σε ssd σε cloning κτλπ ανοίγουμε αλλο θέμα να γίνει και καλύτερη συζήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Format κάνω κάθε 1,5 έως 3 χρόνια περίπου.

Πιο τακτικά γίνεται όταν (όπως προείπαν και άλλοι) γίνεται αλλαγή κάποιου σημαντικού hardware ή σε ακραία περίπτωση σοβαρού ιού.

Ανά 2-3 χρόνια χρειάζεται κάθε υπολογιστής (όσο "ισχυρός" και να είναι) που δουλεύει συνέχεια και με πολλά προγράμματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Format κάνω κάθε 1,5 έως 3 χρόνια περίπου.

Πιο τακτικά γίνεται όταν (όπως προείπαν και άλλοι) γίνεται αλλαγή κάποιου σημαντικού hardware ή σε ακραία περίπτωση σοβαρού ιού.

Ανά 2-3 χρόνια χρειάζεται κάθε υπολογιστής (όσο "ισχυρός" και να είναι) που δουλεύει συνέχεια και με πολλά προγράμματα...

διαφωνω καθετα.. ισα ισα , οσο ενας υπολογιστης ειναι εργασιακο εργαλειο , και εχει μεσα ποοοοσσαααα προγραμματα και δουλευει συνεχεια, εκει ειναι που δεν μπορεις να κανεις φορματ!

 

πανε σε εναν γραφιστα και κανε format.πανε σε ενα λογιστικο γραφειο με τα χιλιαδες αρχεια , passwords κλπ!

θες 2 μερες μονο και μονο για να παρεις ολα τα εγραφα και αλλες 2 μερες να τα περασεις!

 

το φορματ δεν ειναι λυση , οπως το φαρμακο δεν ειναι καραμελα. ντυνεσαι για να μην κρυωσεις, και οχι βγαινεις εξω γυμνος με την δικαιολογια οτι αν κρυωσεις θα παρεις φαρμακα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

διαφωνω καθετα.. ισα ισα , οσο ενας υπολογιστης ειναι εργασιακο εργαλειο , και εχει μεσα ποοοοσσαααα προγραμματα και δουλευει συνεχεια, εκει ειναι που δεν μπορεις να κανεις φορματ!

 

πανε σε εναν γραφιστα και κανε format.πανε σε ενα λογιστικο γραφειο με τα χιλιαδες αρχεια , passwords κλπ!

θες 2 μερες μονο και μονο για να παρεις ολα τα εγραφα και αλλες 2 μερες να τα περασεις!

 

το φορματ δεν ειναι λυση , οπως το φαρμακο δεν ειναι καραμελα. ντυνεσαι για να μην κρυωσεις, και οχι βγαινεις εξω γυμνος με την δικαιολογια οτι αν κρυωσεις θα παρεις φαρμακα

πολυ σωστος,αλλα το φορματ ειναι η τελευταια λυση μονο σε τετοιες περιπτωσεις.

αν εχεις ενα pc για το σπιτι,οτι αρχεια κ αν εχεις τα εχεις ( λογικα μιλαμε παντα ) περασμενα σε αλλους δισκους,οποτε το φορματ θα σε παει πισω σε καποιες ρυθμισεις πανω στο λειτουργικο,στα προγραμματα  κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

windows 98 στο πρώτο μου pc, τα κανα μαντάρα γιατι τότε μάθαινα, κάμποσες χιλιάδες δρχμές στο τεχνικο κάθε μήνα ίσως, για φορματ ( η χαρά του τεχνικού) +850.000 δραχμές στον οτε, ναι είχα και ιντερνετ 56kbit  συνδεση αν θυμάμαι καλά (modem μες το pc) και παρολίγο εγκεφαλικό του πατέρα μου, άντεξε ήταν νέος ακόμα.. 12χρονος τότε πρώτες μου επαφες με πορνοσαίτ τα οποία πλήρωσαμε ακριβά (γινόταν διακοπή σύνδεσης του modem με τον αριθμό του οτέ και συνδεονταν με καποιο άλλο αριθμο και έτσι έμπαινα σαυτα τα site χαζεύοντας και κατεβάζοντας .jpg φωτογραφίες περιμένοντας κανα τέταρτο για την κάθε μία. Ακόμα τις έχω έτσι για ενθύμιο..

 

windows millenium προβληματικά έτσι κιαλλιώς και τίποτα να μην έκανες :X

 

windows xp ξεκίνησα τα πρώτα μου φορμάτ (εκεί έμαθα) 2-3 φορματ το χρόνο..

 

windows vista ευτυχώς δεν τα χρησιμοποίησα ποτέ

 

windows  7-8-8.1-10 τα κράταγα μεχρι να βγούν τα επόμενα..πάντα έτρεχε και μέχρι σήμερα eset smart security, firefox me adblocker ccleaner μια φορα την βδομάδα και το απίστευτο malware antimalware bytew που δεν αφήνει τιποτα ορθιο επίσης μια φορα την βδομάδα, κιαυτο επειδη περνάω συχνα crack και θέλω να ειμαι σίγουρος οτι δεν έχει περάσει κάποιο trojan..

σαν αποτέλεσμα το λειτουργικο τρέχει πάντα νεράκι και απροβλημάτιστα ας το κρατήσω και 5 χρόνια.. φυσικά προσέχουμε και που μπαίνουμε και τι πειράζουμε..

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως ακόμα και αυτός ο συνδιαμός (eset+malwarebytes+ccleaner) δεν πρόκειται να σας εγγυηθεί τίποτα στο pc της κοπέλας σας ή της ξαδέρφης σας ή στους LOLάκηδες φίλους σας, καθώς πάντα καταφέρνουν να γεμίσουν ολους τους browsers me 10 τουλάχιστον διαφορετικες μπάρες,  5-6 antivirus να τρέχουν ταυτόχρονα, pc doctors, registry cleaners και τουλάχτιστον 1 εκατομμύριο trojans..

 

Ακόμα ψάχνω λύση γιαυτό..κάποιος πιο έμπειρος ας βοηθήσει..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά και ένα καιρό όταν πρωτοπήρα το pc μου του έκανα συχνά format επειδή πειραματιζόμουν συχνά με προγράμματα και αλλαγές έως ότου δεν μπορούσα να ακυρώσω / επανορθώσω τις αλλαγές μου. Αλλά έχω πολύ καιρό που δεν κάνω φορματ.  Η τελευταία φορά ήταν πριν από κάτι μήνες όταν εγκατέστησα Linux mint & Ubuntu  και τα θαλάσσωσα όλα μαζί στο σκληρό δίσκο.

 

Μια Συμβουλή, ξεχωρίστε πάντα ένα σκληρό για το OS  και ένα για τα δεδομένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως ακόμα και αυτός ο συνδιαμός (eset+malwarebytes+ccleaner) δεν πρόκειται να σας εγγυηθεί τίποτα στο pc της κοπέλας σας ή της ξαδέρφης σας ή στους LOLάκηδες φίλους σας, καθώς πάντα καταφέρνουν να γεμίσουν ολους τους browsers me 10 τουλάχιστον διαφορετικες μπάρες,  5-6 antivirus να τρέχουν ταυτόχρονα, pc doctors, registry cleaners και τουλάχτιστον 1 εκατομμύριο trojans..

 

Ακόμα ψάχνω λύση γιαυτό..κάποιος πιο έμπειρος ας βοηθήσει..

Αν κολάνε συχνά ιούς , βάλτους ένα deep freeze.Αν κολάνε αραιά και που τότε ένα image.Εγώ συνήθως σπάω το δίσκο σε 2 partition και βάζω το image στο 2ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ εμέ έπρεπε να υπάρχει πριν το 2 μηνο και η επιλογή 30 ημερες ...ειμαι σε αυτην την κατηγορια :P

αλλάζω όχι λόγω ιων η κάτι που να έχει θέμα το πισί. απλα πειραγμένες εκδόσεις που "ψήνωμαι" να δοκιμάσω

χρησημοποιω 2 σκληρους λαπτοπ (320gb)

ο ένας mac η zorin os ...και ιός δεν μπαίνει !

και στον αλλον μεταξυ 7 και 10 οπου βαζω internet security κ ενα anti-hacker suite

 

υ.γ

ψήφισα 2 μήνες επειδή είναι οτι πιο κοντινό ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Win95-98 καθε 3 μηνες σβησιμο ολα λογω πειραματων και εγκαταστασεων οτι προγραμματος βρισκοταν απο περιοδικα κλπ

Τη χαριστικη βολη την εδινε το Norton Ulilities

 

Win Me τα ιδια

 

Winxp οποτε αρχιζε να σερνεται (1 φορα το χρονο)

 

Win7 νομιζω ποτε για 5 χρονια ολα ρολοι μονο με Avast

 

Win10 ηδη εχω κανει ηδη 3 επαναφορες με AOMEI Backupper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπέρα! θα κάνω φόρματ το λάπτοπ μου και επειδή εχω google chrome Και διάφορους σελιδοδείκτες μεσα σε αυτόν δεν θέλω να τους χάσω!!! πως θα γίνει μετά το φόρματ όταν εγκαταστήσω ξανα τον chrome Να τους ξαναβάλω? τους έχω αποθηκεύσει σαν bookmark 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτημα να έχω κάνει 4 φορές στη ζωή μου φορματ, και έχω προλάβει απο XP και μετά,πάντα έχει να κάνει με το πόσο προσέχεις τι κατεβάζεις και εγκαθιστάς, εννοείτε ενα καλό combo απο antivirus antimalware και addblock σώζει από χρονοβόρες "επιπλοκες" .

Και ότι δεν χρησιμεύει κάπου το ξηλώνω απευθείας ούτε πασιέντζα δεν αφήνω  :P  !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το θυμόμουν αυτό το topic, αλλά νωρίτερα σήμερα έλεγα σ'ένα φίλο ακριβώς αυτό!

 

"Πριν μια εβδομάδα άλλαξα motherboard, δεν υπήρξε λόγος να κάνω format. Όσο περνάει από το χέρι μου, το παρακάτω δεν θα αλλάξει, μέχρι να μπουν windows 10".

Original Install Date:     8/11/2009, 12:25:31

Δεν είναι και άσχημα για υπολογιστή που λειτουργεί σχεδόν 24/7 από τότε. Φτου φτου!

 

Still going strong!

 

Μάλιστα, από 25/8/2015 τρέχουμε απο SSD, με cloning φυσικά, πάλι δεν υπήρξε λόγος να γίνει format!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα! θα κάνω φόρματ το λάπτοπ μου και επειδή εχω google chrome Και διάφορους σελιδοδείκτες μεσα σε αυτόν δεν θέλω να τους χάσω!!! πως θα γίνει μετά το φόρματ όταν εγκαταστήσω ξανα τον chrome Να τους ξαναβάλω? τους έχω αποθηκεύσει σαν bookmark 

 

Θα σε παρακαλούσα να ανοίξεις ενα αλλο θέμα με το πρόβλημα σου , στο παρόν νήμα αλλη ειναι η ουσία του θέματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...