Προς το περιεχόμενο

Ποσο συχνά κανετε format και γιατι ;


SPANK

Πόσο συχνά κανετε format ;  

2.202 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο συχνά κανετε format ;

    • Καθε 2 μήνες
    • Καθε 6 μήνες
    • Καθε χρόνο
    • Απο 2 εως 4 χρόνια
    • Δεν εχω κανει ποτε
    • Ουτε που θυμάμαι ποτε έκανα τελευταία φορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έκανα φορμάτ τα 10 επειδή έβαλα το δίσκο σε καινούργιο hardware. Μετά από μήνα άρχισαν τα θέματα, κολληματακια και crashes στα προγράμματα μου και να μη κάνει τη δουλειά που θέλω χωρίς να μου σπάει τα νεύρα. Εξαφανίζονταν και τα εικονίδια, γίνονταν μαύρα κι άλλα τέτοια τρελά. Οπότε γύρισα στα windows 7 sp1, έκλεισα τα update δεν έβαλα antivirus και νιώθω πια ευτυχισμένος όποτε ανοίγω το pc να δουλέψω. Windows 7 συγγνώμη που σας άφησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα φορμάτ τα 10 επειδή έβαλα το δίσκο σε καινούργιο hardware. Μετά από μήνα άρχισαν τα θέματα, κολληματακια και crashes στα προγράμματα μου και να μη κάνει τη δουλειά που θέλω χωρίς να μου σπάει τα νεύρα. Εξαφανίζονταν και τα εικονίδια, γίνονταν μαύρα κι άλλα τέτοια τρελά. Οπότε γύρισα στα windows 7 sp1, έκλεισα τα update δεν έβαλα antivirus και νιώθω πια ευτυχισμένος όποτε ανοίγω το pc να δουλέψω. Windows 7 συγγνώμη που σας άφησα.

εγω ειμαι με windows xp. Ουτε ιους ουτε τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εγω ειμαι με windows xp. Ουτε ιους ουτε τιποτα.

Πως την παλεύεις με xp :)

 

Από τα 7 και μετέπειτα, ουσιαστικά ποτέ. Ατσαλινα OS. Σε σχέση με τα XP, όπου γινόταν συχνά -πυκνά.

θα συμφωνήσω με τον φίλο πολύ καλύτερα OS σε σχέση με τα XP που μας πήγαν πολύ πίσω σε ποιότητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ ανήκω σε αυτούς που αποφεύγουν το format όπως ο διάολος το λιβάνι. Τελευταία φορά που είχα κάνει στο main rig ήταν τον Νοέμβρη του 2012, κι αυτό επειδή τότε πήρα ssd. Στο λάπτοπ (που έχω απ'το 2010) φρέσκο λειτουργικό πέρασα πριν 2-3 μήνες, κι αυτό επειδή πήρα νέο hdd καθώς ο παλιός "απεβίωσε". 

 

Κι άλλα 3 χρόνια πέρασαν από το τελευταίο μου ποστάρισμα εδώ. Τον Νοέμβριο έχω επέτειο 5 ετών χωρίς format. Πρέπει να πάρω λουλούδια ή έστω κάτι για τα μάτια.  :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

αποφευγω να κανω φορματ, αν δεν υπαρχει σοβαροτατος λογος. ουτε καν για αλλαγη μητρικης δεν εκανα φορματ. 

 

στο HTPC δειτε απο ποτε εχω να κανω φορματ.....!!!!

Ποια εντολη εμφανιζει αυτες τις πληροφοριες φιλε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω format μόνο αν υπάρχει σοβαρός λόγος και τον οποίο δεν μπορώ να λύσω με άλλον τρόπο.Ακόμη και μικροθεματάκια να έχω δεν θα κάνω και θα ψάξω για άλλη λύση.

Ένα τέτοιο μικρό θέμα ήταν ότι, ξαφνικά όταν έβαζα usb sticks  δεν γινόταν αποσύνδεση από το εικονίδιο στη γραμμή εργασίας κάτω.Δεν μπόρεσα να βρω λύση ψάχνοντας στο διαδίκτυο.Και μάλιστα διαπίστωσα ότι και άλλοι είχαν τέτοιο πρόβλημα.Οπότε εγκατέστησα ένα άλλο προγραμματάκι για αυτή τη δουλειά και συγκεκριμένα το Zentimo xStorage Manager και ουδέν πρόβλημα και συνεχίζω κανονικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση μπορώ να δω αν κάποιος χρησιμοποιούσε εναν ηλεκτρονικό υπολογιστή πριν του κανει φορματ(να τον χρησιμοποιούσε για μεγάλο χρονικο διαστημα); υπάρχει καποιος τροπος να το δω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση μπορώ να δω αν κάποιος χρησιμοποιούσε εναν ηλεκτρονικό υπολογιστή πριν του κανει φορματ(να τον χρησιμοποιούσε για μεγάλο χρονικο διαστημα); υπάρχει καποιος τροπος να το δω;

Όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...