Προς το περιεχόμενο

Ποσο συχνά κανετε format και γιατι ;


SPANK

Πόσο συχνά κανετε format ;  

2201 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο συχνά κανετε format ;

    • Καθε 2 μήνες
    • Καθε 6 μήνες
    • Καθε χρόνο
    • Απο 2 εως 4 χρόνια
    • Δεν εχω κανει ποτε
    • Ουτε που θυμάμαι ποτε έκανα τελευταία φορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα την Παρασκευή λόγω αγοράς μεγαλύτερου και ταχύτερου ssd. Ο λόγος που έκανα ήταν ότι είχα να κάνω από το 2015 νομίζω. Με παίδεψε λίγο μέχρι να ενεργοποιήσω τα windows αλλά όλα οκ. Δεν εντόπισα απτή διαφορά και migration να έκανα με τον ίδιο τρόπο θα ανταποκρινόταν το pc αλλά τώρα δεν έχω και όλα τα σκουπίδια που είχαν μαζευτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 14/12/2023 στις 8:51 ΠΜ, tommybertsen είπε

Δλδ υπάρχει λάπτοπ με 8.1 ακόμη; 😛

Αλλά τι λέω .. υπάρχει με 7 και ΧΡ 😛

 

Με 7 καλά κάνει και υπάρχει. Με 8.1 γιατί?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα λειτουργικό που δεν υποστηρίζεται πλέον, δεν κάνει καλά που υπάρχει , θεωρώ :) 

Όσο κι αν τα αγαπήσαμε τα 7, δεν δικαιολογείται πλέον η ύπαρξή τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω 10αρια από day one

Δουλεύουν μια χαρά, άντε κάνα cc cleaner μια στο τόσο για ψυχολογικούς λόγους.. Παρατήρησα ότι με 2080ti έχω ακριβώς τα ίδια fps με την 1080 ti...

Μήπως ήρθε η ώρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το ακουω απο πολλους το οτι τρωνε χρονο στο να ενεργοποιησουν τα windows, εφτιαξα ενα αρχειο .bat (μπορειτε και οι ιδιοι να δειτε μολις το ανοιξετε στο notepad οτι δεν ειναι κατι το περιεργο), το οποιο ενεργοποιει σε δευτερολεπτα windows 10 και windows 11 pro. Ειναι 100% safe εννοειται και το χρησιμοποιω καθε φορα που κανω format το pc μου.

Windows activation.bat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ύστερα από κάποια αναβάθμιση τραβάω και ένα φορματ, μέχρι ένα σημείο δεν βλάπτει αρκεί να έχει γίνει σωστό backup προς αποφυγή απώλειας χρήσιμων αρχείων. Φυσικά , με τα πολλά φορμάτ επηρεάζεται η υγεία του δίσκου καθώς είναι ένα αρκετά απαιτητικό για αυτόν έργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alkis_spegos είπε

Γενικά ύστερα από κάποια αναβάθμιση τραβάω και ένα φορματ, μέχρι ένα σημείο δεν βλάπτει αρκεί να έχει γίνει σωστό backup προς αποφυγή απώλειας χρήσιμων αρχείων. Φυσικά , με τα πολλά φορμάτ επηρεάζεται η υγεία του δίσκου καθώς είναι ένα αρκετά απαιτητικό για αυτόν έργο.

Εν έτη 2023, το format δεν είναι η "πανάκεια". Κάποτε χρειαζότανε με τους μηχανικούς σκληρούς και τα παλαιότερα λειτουργικά συστήματα, τώρα με τα νεότερα δεν είναι αναγκαίο μιας και το ίδιο το λειτουργικό έχει ενσωματωμένα tools τα οποία μπορούν και διευθετούν διαδικασίες τις οποίες σε κάνουν να χρειάζεσαι το format.

Στις 29/1/2024 στις 7:53 ΜΜ, NOODLE είπε

Έχω 10αρια από day one

Δουλεύουν μια χαρά, άντε κάνα cc cleaner μια στο τόσο για ψυχολογικούς λόγους.. Παρατήρησα ότι με 2080ti έχω ακριβώς τα ίδια fps με την 1080 ti...

Μήπως ήρθε η ώρα ;

Σβήσε και ξαναπέρνα drivers, σβήσε cache και temporary files, παίξε με το resizable bar στα bios(μόνον και μόνον για να δεις τι παίζει και αν αλλάξει κάτι) τέλος, προσπάθησε να βρεις και να σβήσεις προγράμματα τα οποία δεν σου χρειάζονται + background apps κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παλιά με.windows 95 και windows xp κάθε 6 μήνες περίπου γιατί κολλούσε ιούς για την πλάκα αλλά και γενικά σερνόταν και το φορμάτ βοηθούσε. Με windows 7 κάθε 1-2 χρόνια, και με windows 10 από το 2019.που πήρα το pc, δεν έχω κάνει καθόλου και ούτε πρόκειται εκτός αν συμβεί κάτι. Είναι σταθερό γενικά και δεν το σκαλιζω. Δεν βλέπω και διάφορα.στην ταχύτητα λόγω sd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα Windows 8 και μετά ποτέ. Σε σχέση με τα παλαιότερα λειτουργικά συστήματα (και μιλάμε για Windows), τα νεότερα διαθέτουν πληθώρα χαρακτηριστικών και δυνατοτήτων (π.χ. η επαναφορά των Windows με τη ταυτόχρονη διατήρηση εφαρμογών και προσωπικών δεδομένων), η σωστή αξιοποίηση των οποίων, μπορεί να επιλύσει την πλειονότητα των προβλημάτων, ώστε κάποιος να μπορεί να αποφύγει το format (και την εκ νεου εγκατάσταση του λειτουργικού συτήματος καθώς και των προγραμμάτων μας). 

Όμως με την εγκατάσταση των όποιων προγραμμάτων, οδηγών συσκευών, κ.λπ. υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, όπου όχι μόνο είναι χρονοβόρο αλλά και πολύ δύσκολο να βρεις την αιτία κάποιου προβλήματος και ως εκ τούτου το format για πολλούς γίνεται μονόδρομος. 

Η λύση είναι μια. Δημιουργία πιστού αντιγράφου του δίσκου εκκίνησης, δηλαδή η δημιουργία ενός "image" μέ χρήση του κατάλληλου εργαλείου. Περιοδικά δημιουργούμε ένα Image κάθε φορά που έχουμε ένα σταθερό (stable) σύστημα. Όταν υπάρχει πρόβλημα και η οποιαδήποτε λύση, είτε φαίνεται αδύνατη ή χρονοβόρα, επαναφέρουμε απλά το τελευταίο Image που έχουμε στη διάθεσή μας

Πλεονεκτήματα:

  • Επαναφορά του συστήματος σε λίγο χρόνο (~ 15 με 30 λεπτά) έναντι πολλών ωρών που χρειάζεται για την επίλυση ενός προβλήματος.

Μειονεκτήματα:

  • Εάν αποθηκέυουμε αρχεία στο δίσκο εκκίνησης (Boot) π.χ. στον φάκελο Documents / Έγγραφα τον εξ ορισμού φάκελο στα Windows, θα πρέπει να εξασφαλίζουμε ότι λαμβάνονται αντίγραφα ασφάλειας, σε μέσο διαφορετικό από τον δίσκο εκκίνησης (π.χ. σε εξωτερικό δίσκο, USB, στο Cloud) σε περιοδικά διαστήματα (η καλύτερη λύση είναι, είτε η απευθείας αποθήκευση των σημαντικών μας δεδομένων στο Cloud, είτε η χρήση κάποιου εργαλείου για τον συγχρονισμό των αρχείων σε δυο διαφορετικά αποθηκευτικά μέσα στο τέλος της ημέρας, η ανάγκη και η συχνότητα του οποίου - συγχρονισμού - εξαρτάται βεβαίως από τη σημαντικότητα των αρχείων μας).
  • Θα πρέπει να εγκαταστήσουμε εκ νέου προγράμματα που έχουμε εγκαταστήσει στο σύστημα από την τελευταία φορά που δημιουργήσαμε το Image (μπορούμε απλά να δημιουργούμε Image κάθε φορά που πραγματοποιούμε σημαντικές αλλαγές στο σύστημά μας, είτε να χρησιμοποιούμε εργαλείο που μπορεί να ενημερώνει το προηγούμενο image μόνο με τις διαφορές που έχουν προκύψει).

Σε κάθε περίπτωση ακόμα και στην περίπτωση που έχουμε να εγκαταστήσουμε εκ νέου κάποια προγράμματα, ο συνολικός χρόνος που απαιτείται (παραθέτω την προσωπική μου εμπειρία) είναι πολύ μικρότερος από τις ώρες ή και μέρες που χάνονται στην προσπάθεια να επιλύσουμε ένα δύσκολο πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Παλιά με.windows 95 και windows xp κάθε 6 μήνες περίπου γιατί κολλούσε ιούς για την πλάκα αλλά και γενικά σερνόταν και το φορμάτ βοηθούσε. [...]

Κάτι έσυ δεν έκανες καλά για να κολλάς ιούς και να φορμάρεις τόσο συχνά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, άδικος είπε

Κάτι έσυ δεν έκανες καλά για να κολλάς ιούς και να φορμάρεις τόσο συχνά

Μπα ήταν ασταθή και ευάλωτα συστήματα τα win 95, xp, vista κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Μπα ήταν ασταθή και ευάλωτα συστήματα τα win 95, xp, vista κτλ.

Ασταθή τα xp όχι. Προφανώς έκανες κακή χρήση για να κόλαγες τόσο συχνά μαμούνια.

Επεξ/σία από άδικος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...