Προς το περιεχόμενο

Ποσο συχνά κανετε format και γιατι ;


SPANK

Πόσο συχνά κανετε format ;  

2201 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο συχνά κανετε format ;

    • Καθε 2 μήνες
    • Καθε 6 μήνες
    • Καθε χρόνο
    • Απο 2 εως 4 χρόνια
    • Δεν εχω κανει ποτε
    • Ουτε που θυμάμαι ποτε έκανα τελευταία φορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πιστεύω ότι αναφέρεστε σχεδόν αποκλειστικά σε υπολογιστές με λειτουργικό Windows. Στο Linux τέτοιες δραστικές ενέργειες δεν απαιτούνται.

Τα Παράθυρα μετά την έκδοση 7 είναι πολύ βελτιωμένα. Παρουσιάζονται προβλήματα μόνο σε όσους εγκαθιστούν-απεγκαθιστούν ότι βρουν μπροστά τους.  😃 Ο λόγος είναι συγκεκριμένος, οι απεγκαταστάτες κάποιων λογισμικών είναι ανεπακέστατοι και αφήνουν πίσω πολλά απομεινάρια. Με πιο ζημιογόνα όλων οι αχρείαστες πλέον εγγραφές στο Μητρώο (Registry).

Όμως έχει λυθεί στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων από την εμφάνιση (June 23, 2007) του Revo Unistaller. Ο σύνδεσμος είναι για τη δωρεάν έκδοση, αλλά υπάρχει και Pro, έναντι αντιτίμου 25$, τουτέστιν 23.10€. Προτείνω ανεπιφύλακτα να ξεκινήσετε να χρησιμοποιείτε το «δωρεάν» και αν σας ικανοποιήσει (που θα σας ικανοποιήσει) να σκεφθείτε ενδεχομένως το Pro.

Την πρώτη φορά, ιδιαίτερα μετά την απεγκατάσταση demo παιγνίου, το Revo ίσως βρει 100άδες ή και 1000άδες απομεινάρια τα οποία θα αποσύρει με επιτυχία. Ύστερα από 10+ χρόνια χρήσης δεν αντιμετώπισα ΠΟΤΕ πρόβλημα. Ούτε κανείς από όσους το χρησιμοποίησαν μετά από προτροπή μου, έχουν αναφέρει πρόβλημα. Και θέλω να πιστεύω ότι ούτε και κάποιος άλλος νέος χρήστης θα αντιμετωπίσει πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/3/2014 στις 8:24 ΜΜ, Antwni είπε

Συνήθως κάνω μια φορά το χρόνο.

Μ'αρέσει να βλέπω το pc μου καθαρό (τακτοποιημένο) ΚΑΙ στο λογισμικό.

+1 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα κανω format στο συστημα μου οταν βλεπω οτι κατι δεν παει καλα, δηλαδη οταν το συστημα καθηστερει η οταν για καποιο λογο η συμπεριφορα του αλλαζει, καθως κατεβαζω παρα πολλα αρχεια καθημερινα οποτε γραψε-σβησε μαζευεται πολυ σαβουρα που σιγουρα αφηνει καταλυπα στο συστημα και με την παροδο του χρονου δημιουργουντε θεματα.

Εδω να τονισω οταν κανω το format και τοποθετω το λειτουργικο απο την αρχη ολα επανερχοντε στις φυσιολογικες συνθηκες, με λιγα λογια μην το σκεφτεστε οταν δειτε οτι κατι δεν παει καλα καντε ενα καθαρισμα format και θα εχετε ενα συστημα που θα πηγαινει σφαιρα χωρις να σας σπαζει τα νευρα, αυτα απο εμενα 1 φορα το χρονο υποχρεωτικα. Αν κατι δεν πηγαινει καλα μπορει και 2 το χρονο.-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δεν χρειάζεται να κάνεις Φορματ ανά τακτά χρονικά διαστήματα!!! Φορματ κάνεις μόνο

1) αν θες να αλλάξεις λειτουργικό πχ αν θες να πας από Windows 8 σε windows 10 η να βαλλεις Linux η και hackintosh (Mac) 

2) Αν κολλάει το Σύμπαν!!! 

3) Αν έχεις κολλήσει Malware βέβαια εκεί με ένα Anti-Malware και ένα Αντιβιοτικό το σώζεις απλος με το φορματ διαγράφονται 100%

Τωρα αν θες να κάνεις αναβάθμιση πχ από hdd σε ssd μπορείς πολύ απλά να κάνεις κλωνοποίηση και να γλυτώσεις το Φορματ

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παλαια σαν φοιτητης καθε εξαμηνο που αλλαζαμε γλωσσες προγραμματισμου.

σαν χρηστης μετα, ξεχναω ποτε ηταν η τελευταια φορα και ετσι πρεπει...

αν δεν βαζω-βγαζεις εφαρμογες συνεχεια ή δεν πιασεις καναν ιο βαρβατο δεν πρεπει να εχεις αναγκη

βεβαια πρεπει κατα καιρους να σβηνεις προσωρινα αρχεια, παντα για windows μιλαμε ομως...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Προσωπικά έχω βρεί μια πολύ βολική λύση με το drive snashot. Αφού σετάρισα το σύστημα μου (Drivers, ρυθμίσεις δικτύου, χρηστών, δικαιώματα, επιλογες desktop και ότι άλλο συνηθως επιλέγω) πήρα backup το δίσκο που εχει το λειτουργικό σύστημα με το drive snapshot, που είναι διαθέσιμο δωρεαν για χρήση για ένα μήνα και δεν απαιτεί εγκατάσταση (εκτελείται από ενα και μόνο .exe) Σε οποιοδήποτε πρόβλημα που προκύψει και προκαλεί ανεπανόρθωτο πρόβλημα στο σύστημα σε 5 λέπτα έχω κάνει πλήρη επαναφορά στην αρχική κατάσταση. Format μόνο σε αλλαγή motherboard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2020 στις 3:55 ΠΜ, Lfc είπε

Ποτέ έχω καλό άντιβάΐρούς

τι ειναι αυτο? 🤣🤣

περα απ την πλακα, δεν εχω antivirus, παρα μονο αυτο των windows10. δεν εχω κολησει ποτε κατι. και εχω να κανω φορματ, κανα 3αρι χρονια και παραπανω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2020 στις 9:33 ΠΜ, emperor4her είπε

τι ειναι αυτο? 🤣🤣

περα απ την πλακα, δεν εχω antivirus, παρα μονο αυτο των windows10. δεν εχω κολησει ποτε κατι. και εχω να κανω φορματ, κανα 3αρι χρονια και παραπανω ..

Δηλαδή έχοντας AV μόνο το Defender, θεωρείς σίγουρο το ότι δεν έχεις κολλήσει κάτι. :lol: 

giphy.gif

😛 

Πέρα από την πλάκα, μαζί με ένα antimalware κλπ είσαι πολύ περισσότερο καλυμένος. Σίγουρα το "προσέχω που μπαίνω" είναι η βάση όλων , απλά δεν αρκεί :) 

Το φορμάτ το βαριέμαι οικτρά, πρέπει να στήσω ένα σωρό πράγματα και κυρίως DAW +VST για μουσική κλπ, τα κυριότερα.
Πρέπει να έκανα πέρυσι από απόλυτη ανάγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...