Προς το περιεχόμενο

Ποσο συχνά κανετε format και γιατι ;


SPANK

Πόσο συχνά κανετε format ;  

2.202 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο συχνά κανετε format ;

    • Καθε 2 μήνες
    • Καθε 6 μήνες
    • Καθε χρόνο
    • Απο 2 εως 4 χρόνια
    • Δεν εχω κανει ποτε
    • Ουτε που θυμάμαι ποτε έκανα τελευταία φορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

1/2/2013, 4:38:11 το τελευταίο format λόγω αντικατάστασης του SSD. Αύριο κλείνει 2 χρόνια!! :P

Επόμενο format προβλέπεται με την έλευση των windows 10 μιας και από ότι βλέπω και διαβάζω με έχουν ψήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το φορματ ο μεσος ορος που κανω, ειναι ενας χρονος.

Κυριως για μηχανικες βλαβες.

Απο πλευρα λογισμικου δεν χρειαζετε πλεον. Οταν εμαθα αυτο που κανει να σερνετε τον υπολογιστη ηταν τα windows updates...

Γενικ οτιδηποτε αρχιζει απο system mainframe, updates, disk restore τα εκλεισα ολα, καθε φωρα που κανω μια φρεσκια εγκατατασταση και τα μηχανηματα απο τοτε ξεκολλισαν ολα..

Το μονο update που ανεχομαι ειναι απο το avg antivirus xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν έχω κάνει εδώ και 6 χρόνια περίπου. Ο λόγος δεν είναι άλλος από το... Flight Simulator. Όσοι ασχολούνται σοβαρά θα ξέρουν τι κόπος είναι να περάσεις χιλιάδες add-ons που αυτή τη στιγμή κάνουν το FS programme folder περίπου... 200 GB...

Με πολύ δουλειά σε registry cleaners, O&O defrag και ό,τι άλλο αξιόλογο μπορώ να βρω για συντήρηση του software το σύστημα τσουλάει (δεν το λες και πετάει αλλά ούτε σέρνεται).

Σίγουρα αν είχα SSD δε θα ασχολούμουν ποτέ με format εκτός απροόπτου γιατί εκεί μιλάμε για άλλες ταχύτητες. Επόμενο format θα είναι αν και όταν από Σεπτέβρη αγοράσω καινούριο ολοκληρωτικά desktop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάνει εδώ και 6 χρόνια περίπου. Ο λόγος δεν είναι άλλος από το... Flight Simulator. Όσοι ασχολούνται σοβαρά θα ξέρουν τι κόπος είναι να περάσεις χιλιάδες add-ons που αυτή τη στιγμή κάνουν το FS programme folder περίπου... 200 GB...

Με πολύ δουλειά σε registry cleaners, O&O defrag και ό,τι άλλο αξιόλογο μπορώ να βρω για συντήρηση του software το σύστημα τσουλάει (δεν το λες και πετάει αλλά ούτε σέρνεται).

Σίγουρα αν είχα SSD δε θα ασχολούμουν ποτέ με format εκτός απροόπτου γιατί εκεί μιλάμε για άλλες ταχύτητες. Επόμενο format θα είναι αν και όταν από Σεπτέβρη αγοράσω καινούριο ολοκληρωτικά desktop.

ρώτησα καπιον γνωστό για ένα προβληματάκι που είχα στο pc και αν θα έπρεπε να κάνω φορμάτ και για να μην τα πολυλογώ όσο αφορά το δικό μου πρόβλημα. μου απαντησε ακριβώς το ίδιο, ότι δεν κάνει φορμάτ από την μέρα που ξεκίνησε με το hobby αυτό :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Κανω αρκετες φορες..

Ειμαι περιεργος, θελω να ειναι καθαρο, μου τη σπαει αν πιστευω η νιωθω οτι μπορει να εχει ιο μεσα, και μπορει να παρακολουθει καποιος..

Εκνευριζομαι αμα κολλησει και του κανω format, καθε λιγους μηνες κανω format.

 

ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ

 

Προχθες πηρα τον υπολογιστη ετοιμο, που το ειχε φτιαξει ο τεχικος.. του ειχε κανει και φορματ..την ιδια στιγμη εκανα ξανα φορματ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φορματ παιδια ειναι αρωστια απ οτι βλεπω..

 

πρεπει να γειανετε σιγα σιγα.δεν ειναι τοσο ευπαθη τα συστηματα.

 

εκτος αν οι χρηστες τους ειναι ειναι τις σχολης ' οποιος βαριετε να ζημωσει , 10 μερες κοσκηνιζει'

 

την μεταφραση την καταλαβαινετε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν έχουμε τα απαραίτητα προγράμματα περασμένα στο pc όπως π.χ ένα καλό antivirus ,και μια καλή οργάνωση, πιστεύω ότι κάθε 6 μήνες με μια φορά το χρόνο χρειάζεται  φόρματ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...