Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

  

23 hours ago, Snoob said:

Το πρόβλημά μου είναι αυτό ακριβώς: αν οι κατηγορίες είναι αληθινές.

Αν δεν είναι;

Ποιος κατηγορήθηκε και, όταν κρίθηκε αθώος ή δεν αποδείχτηκε το παραμικρό, αποκαταστάθηκε η φήμη του;

Στη δυτική δικονομία, υπάρχει το λεγόμενο τεκμήριο της αθωότητας. Ο κατηγορούμενος είναι αθώος έως ότου αποδειχτεί η ενοχή του.

Όμως, στην πράξη αυτό έχει καταργηθεί πλήρως: ο κατηγορούμενος απομακρύνεται και αν αποδείξει πως είναι αθώος τότε... Τι; Αποκαθίσταται;

Ποιος κατηγορήθηκε, δεν αποδείχτηκε το παραμικρό και αποκαταστάθηκε; 

Λ.χ., ο Κέβιν Σπέισι κατηγορήθηκε για διάφορα: εκμετάλλευση της θέσης του για να προσεγγίσει νεαρούς που τον ενδιέφεραν κτλ. Στο House of Cards τον σχόλασαν με συνοπτικές διαδικασίες, o Ρίντλεϊ Σκοτ τον έκοψε τελείως από ταινία ήδη γυρισμένη και τον αντικατέστησε με τον Κρίστοφερ Πλάμερ.

Το καλοκαίρι του '19 (δηλαδή εδώ και ένα χρόνο) οι κατηγορίες αποσύρθηκαν. Και όμως, παραμένει παρίας (και υπάρχουν αρθρογράφοι που ανοιχτά υποστηρίζουν πως καλώς παραμένει παρίας).

Είναι αθώος; Δεν το ξέρω. Μπορεί και να μην είναι. Σίγουρα δεν το χειρίστηκε και ο ίδιος σωστά (το αν είσαι γκέι, λ.χ., δεν έχει καμία σχέση με το αν άπλωσες χέρι ή αν είπες στον άλλο, έμμεσα ή και άμεσα πως, για να πάρει ρόλο, πρέπει να σου κάτσει).

Δεν υποτιμώ καθόλου το πόσο δύσκολο είναι για ένα θύμα βιασμού ή ακόμη και σεξουαλικής παρενόχλησης να μιλήσει. Ούτε υποτιμώ το πόσο δύσκολο είναι να αποδειχτούν κατηγορίες που αφορούν άσκηση πιέσεων, υπαινιγμούς, εκμετάλλευση της θέσης ισχύος του άλλου κτλ.

Όμως, προβληματίζομαι πολύ σοβαρά από το γεγονός πως οδεύουμε προς (ακριβέστερα: βρισκόμαστε ήδη σε) μία κατάσταση όπου απλά το να κατηγορηθείς (ακόμη και δεκαετίες μετά τα όσα συνέβησαν ή δεν συνέβησαν) είναι αρκετό για να οδηγήσει στον άμεσο, οριστικό και αμετάκλητο στιγματισμό και εξοστρακισμό σου. 

Υπάρχει ένα ζήτημα εδώ που πρέπει να γίνει addressed, πάντως. Όταν κάποιος αθωώνεται ή αποσύρονται οι κατηγορίες εις βάρος του, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να επέρχεται «κάθαρση» ως προς το πρόσωπό του. Ξέρω 'γω να υποχρεούνται οι κατήγοροί του να κάνουν διορθωτικές δηλώσεις; Ίσως να απαγορευόταν εν γένει η δημοσιοποίηση τέτοιων κατηγοριών σε κοινωνικά δίκτυα και να έπρεπε να πηγαίνουν κατευθείαν στην αστυνομία;

Και βασικά αυτή η «κάθαρση» που δεν έρχεται ποτέ λειτουργεί και ως εργαλείο υπέρ των πραγματικών εγκληματιών και κατά των θυμάτων. Γιατί η σωστή αμυντική τακτική σε κάθε περίπτωση πλέον είναι αυτή που περιγράφει ο Hellion. Είσαι βιαστής και κατηγορείσαι; Αρνείσαι τα πάντα. Δεν είσαι βιαστής και κατηγορείσαι; Και πάλι αρνείσαι τα πάντα. Έχεις την φωλιά σου λερωμένη και θες να απολογηθείς με κάποιον τρόπο δημόσια, να αναλάβεις τις ευθύνες σου τελοσπάντων; Και πάλι θα πρέπει να αρνηθείς τα πάντα, μιας και απ' ότι φαίνεται ακόμα και αυτός ο δρόμος είναι δίχως επιστροφή, όπως μας δείχνουν οι περιπτώσεις του Spacey, του Louis C. K. και τώρα του Avellone. Γιατί προσωπικά, από την αντίδρασή του και μόνο, δεν πιστεύω ότι ο Avellone είναι οσία Μαρία, κάτι υπάρχει από πίσω. Αν αυτό το κάτι είναι ποινικά κολάσιμο, τότε θα πρέπει να αποδειχθεί σε δικαστήριο και ναι, μέχρι τότε θα πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί ως προς την ενοχή του.

5 hours ago, HellionKal said:

Ο Avellone απάντησε με αυτό το στυλ απλώς επειδή είναι... μελαγχολικός χαρακτήρας και πιθανότατα πιωμένος. Επίσης, το απολογητικό του tweet αφορούσε κυρίως την αποτυχημένη του σχέση με τη φίλη της πρώτης τύπισσας που τον κατηγόρησε, δεν παραδέχεται κάποια από τις κατηγορίες αυτές καθ'εαυτές. Οι οποίες κατηγορίες είναι προφανώς μούφα, αλλά anyway.

Again, παρόλο που η περιγραφή της τύπισσας ήταν λίγο meh (σε φάση ήμαστε και οι δύο σκνίπα, φασωθήκαμε και μετά έληξε το πράγμα), δεν με καλύπτει η απάντηση του Avellone. Είτε αρνείσαι τα πάντα, είτε παραδέχεσαι το λάθος σου και προσπαθείς να επανορθώσεις. Το «νόμιζα ότι όλα είναι κομπλέ» δεν είναι σοβαρή απάντηση, δεν είναι και ο Σπαλιάρας να μην θυμάται με ποιά πήγε προχτές. Ειδικά όταν καπάκια γράφει και τα ανεκδιήγητα:

Το πιστεύω πάντως το «μελαγχολικός», αν ήθελε να της βγει από πάνω θα μπορούσε κάλλιστα να της γράψει «κατάλαβα ότι ήσουν λιώμα και δεν προχώρησα».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, Malthador said:

  

Υπάρχει ένα ζήτημα εδώ που πρέπει να γίνει addressed, πάντως. Όταν κάποιος αθωώνεται ή αποσύρονται οι κατηγορίες εις βάρος του, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να επέρχεται «κάθαρση» ως προς το πρόσωπό του. Ξέρω 'γω να υποχρεούνται οι κατήγοροί του να κάνουν διορθωτικές δηλώσεις; Ίσως να απαγορευόταν εν γένει η δημοσιοποίηση τέτοιων κατηγοριών σε κοινωνικά δίκτυα και να έπρεπε να πηγαίνουν κατευθείαν στην αστυνομία;

Και βασικά αυτή η «κάθαρση» που δεν έρχεται ποτέ λειτουργεί και ως εργαλείο υπέρ των πραγματικών εγκληματιών και κατά των θυμάτων. Γιατί η σωστή αμυντική τακτική σε κάθε περίπτωση πλέον είναι αυτή που περιγράφει ο Hellion. Είσαι βιαστής και κατηγορείσαι; Αρνείσαι τα πάντα. Δεν είσαι βιαστής και κατηγορείσαι; Και πάλι αρνείσαι τα πάντα. Έχεις την φωλιά σου λερωμένη και θες να απολογηθείς με κάποιον τρόπο δημόσια, να αναλάβεις τις ευθύνες σου τελοσπάντων; Και πάλι θα πρέπει να αρνηθείς τα πάντα, μιας και απ' ότι φαίνεται ακόμα και αυτός ο δρόμος είναι δίχως επιστροφή, όπως μας δείχνουν οι περιπτώσεις του Spacey, του Louis C. K. και τώρα του Avellone. Γιατί προσωπικά, από την αντίδρασή του και μόνο, δεν πιστεύω ότι ο Avellone είναι οσία Μαρία, κάτι υπάρχει από πίσω. Αν αυτό το κάτι είναι ποινικά κολάσιμο, τότε θα πρέπει να αποδειχθεί σε δικαστήριο και ναι, μέχρι τότε θα πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί ως προς την ενοχή του.

Again, παρόλο που η περιγραφή της τύπισσας ήταν λίγο meh (σε φάση ήμαστε και οι δύο σκνίπα, φασωθήκαμε και μετά έληξε το πράγμα), δεν με καλύπτει η απάντηση του Avellone. Είτε αρνείσαι τα πάντα, είτε παραδέχεσαι το λάθος σου και προσπαθείς να επανορθώσεις. Το «νόμιζα ότι όλα είναι κομπλέ» δεν είναι σοβαρή απάντηση, δεν είναι και ο Σπαλιάρας να μην θυμάται με ποιά πήγε προχτές. Ειδικά όταν καπάκια γράφει και τα ανεκδιήγητα:

Το πιστεύω πάντως το «μελαγχολικός», αν ήθελε να της βγει από πάνω θα μπορούσε κάλλιστα να της γράψει «κατάλαβα ότι ήσουν λιώμα και δεν προχώρησα».

Η πιο απλή λύση είναι να χρησιμοποιείται ο νόμος σωστά τόσο αν είναι αθώος όσο και ένοχος. Αν είναι ένοχος να καταδικαστεί σε ότι προβλέπει ο νόμος. Αν είναι αθώος, μύνηση για συκοφαντική δυσφήμιση. Δεν μπορείς να λες ότι θέλεις και όταν δεις ότι δε σε παίρνει oops, το παίρνω πίσω. Η σωστή τακτική σε οποιαδήποτε νομική κατάσταση είναι να κρατάς το στόμα σου κλειστό και να αφήνεις τα δικαστήρια να κάνουν τη δουλειά τους.

Όσο για το τελευταίο που γράφεις, μη ξεχνάς ότι αυτά που αναφέρουν τόσο εδώ όσο και σε άλλες περιπτώσεις είναι πολλά χρόνια πίσω. Κάποιος κακόβουλος θα έλεγε ότι είναι εξαιρετικά βολικό αυτό για αυτόν που κατηγορεί καθώς ο κατηγορούμενος μπορεί να μη θυμάται και τόσο καλά τι έγινε πριν τόσα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Humble μετα το IGN πρεπει να τραβαει ζορια. Μου ηρθε σημερα mail με κουπονι στα 5.49 για το June bundle. Προφανως το πηρα. Επισης εχω δει κουπονια για 5.49 για 12 μηνες μιλαμε βγαινει τσαμπα. Πρεπει να εχουν ελαττωθει αρκετα οι συνδρομητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το Humble μετα το IGN πρεπει να τραβαει ζορια. Μου ηρθε σημερα mail με κουπονι στα 5.49 για το June bundle. Προφανως το πηρα. Επισης εχω δει κουπονια για 5.49 για 12 μηνες μιλαμε βγαινει τσαμπα. Πρεπει να εχουν ελαττωθει αρκετα οι συνδρομητες. 

5.49 για 12 μήνες;;;;

Τι λες τώρα;; Που βρήκες κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, takjar είπε

5.49 για 12 μήνες;;;;

Τι λες τώρα;; Που βρήκες κάτι τέτοιο;

Σε μενα το εδωσαν για 1 μηνα και μετα 17.99 οποτε θα περιμενω και το mystery στις 3 Ιουλιου και μετα pause και βλεπουμε. Αλλα εχω δει και 5.49/6 δολλαρια για 12 μηνες εφοσον δεν γινει pause η cancel. Πριν 2 βδομαδες με ειχαν στειλει κατι παρομοιο αλλα με 11 ευρω το μηνα για 12 μηνες εφοσον δεν κανω pause/cancel. Εφοσον ομως παιζουν προσφορες στα 5.49 το μηνα για 12 μηνες θα περιμενω κατι αντιστοιχο απο οτι φαινεται κανουν εξαιρετικες προσφορες.

Επικη προσφορα η παρακατω εννοειται

UIl0cM9.jpg

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ακυρώσω το δικό μου με φαίνεται μπας και μου στείλουν και εμένα... :P

Μισή τιμή βγαίνει, γιατί να πληρώνω τα διπλά?

Είναι και τελείως για τα μπάζα από τότε που έγινε humble choice

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Nick77 είπε

Θα το ακυρώσω το δικό μου με φαίνεται μπας και μου στείλουν και εμένα... :P

Μισή τιμή βγαίνει, γιατί να πληρώνω τα διπλά?

Είναι και τελείως για τα μπάζα από τότε που έγινε humble choice

Δινουν αρκετα κουπονια για resubscribe. Στα 17.99 δεν νομιζω οτι αξιζουν απο τοτε που το πηρε η IGN και βγηκε το choice. Στα 11 ευρω με δυνατοτητα pause ειναι μια χαρα επισης. Στα 5.49 χωρις δυνατοτητα pause ειναι το καλυτερο οτι και να ειναι ειναι ενας καφες και περνεις 10 παιχνιδια μαζι με το mystery με μερικα ΑΑΑ.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Arkin είπε

Δινουν αρκετα κουπονια για resubscribe. Στα 17.99 δεν νομιζω οτι αξιζουν απο τοτε που το πηρε η IGN και βγηκε το choice. Στα 11 ευρω με δυνατοτητα pause ειναι μια χαρα επισης. Στα 5.49 χωρις δυνατοτητα pause ειναι το καλυτερο οτι και να ειναι ειναι ενας καφες και περνεις 10 παιχνιδια μαζι με το mystery με μερικα ΑΑΑ.

Απλά νομίζω ότι τη δυνατότητα να επιλέγεις 10 παιχνίδια την δίνει σε όσους και καλά συνέχισαν να είναι συνδρομητές έπειτα από την αλλαγή του humble monthly σε humble choice στα τέλη του '19. Αν δεν κάνω λάθος σε καινούριους συνδρομητές επιτρέπει την επιλογή 9 παιχνιδιών από τα 12. Εκτός αν πλέον και στους καινούριους δίνει 10/12 και μας κοροϊδεύει και σε αυτόν τον τομέα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Nick77 είπε

Απλά νομίζω ότι τη δυνατότητα να επιλέγεις 10 παιχνίδια την δίνει σε όσους και καλά συνέχισαν να είναι συνδρομητές έπειτα από την αλλαγή του humble monthly σε humble choice στα τέλη του '19. Αν δεν κάνω λάθος σε καινούριους συνδρομητές επιτρέπει την επιλογή 9 παιχνιδιών από τα 12. Εκτός αν πλέον και στους καινούριους δίνει 10/12 και μας κοροϊδεύει και σε αυτόν τον τομέα... :P

Εγώ χθες επέλεξα 9 από τα 12 παιχνίδια. Συν 1 ακόμα αύριο που είναι το mystery. Σε παλιούς είναι 10 στα 12 συν το mystery? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και ειναι wow-related, το βαζω εδω. Μολις εμαθα οτι βρηκανε νεκρο τον Byron Βernstein(Reckful). Ο καλυτερος pvp-rogue player του WoW, λογος που πολλοι ξεκινησαμε να παιζουμε αρενες με warrior, που μας εμαθε το game και φυσικα ενας απο τους αγαπημενος μου streamers. Απστευτα λυπηρο γεγονος :( 

R.I.P.

 

Επεξ/σία από najinblue3
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έπαιζα ποτέ WoW τον έβλεπα όμως στο hearthstone και καμία φορά τα IRL streams του είχαν πλάκα, είχε έρθει και Ελλάδα Σαντορίνη αν θυμάμαι καλά.

R.I.P ☹️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρομερο  αυτο που συνεβει σημερα.  εγω τον γνωριζα απο το Hearthstone. απο οτι διαβασα, ζητησε την πρωην κοπελα του σε γαμο μεσα απο το twitter. και πεσανε τα τρολς να τον φανε, τον κοροιδευανε και του ζηταγανε να σκοτωθει. κατι που το εκανε στο τελος. εφριξα με καποια απο τα tweets που διαβασα. και μαλιστα υπηρχε απο πολυ παλια ιστορια με bullying και harassment εις βαρος του. φαινεται το τελευταιο περιστατικο ηταν και η τελευταια σταγονα..

τι να πω, κριμα,. ας αναπαυτει τουλαχιστον ειρηνικά το παλικαρι τωρα. 😔

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω κρίμα πραγματικά. Αυτό το καρκίνωμα τα social media και το cyber bullying να επηρεάζει τον ψυχισμό ακόμα και ώριμων θεωρητικά ανθρώπων δε το κατάλαβα ποτέ. Τον θυμάμαι και εγώ από κάποια streams. RIP.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...