Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

E το ερώτημα ήταν πότε βγήκε το τελευταίο game με σοβαρά visuals για PC. Tο Νοέμβρη του '19..

Βασικά είναι και το Gears 5 με φοβερά visuals, οπότε έχουμε δύο games με σοβαρά visuals μέσα σε ένα χρόνο, εκτός αν βγει και το Cyberpunk μέσα σε ένα μήνα από τώρα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

E το ερώτημα ήταν πότε βγήκε το τελευταίο game με σοβαρά visuals για PC. Tο Νοέμβρη του '19..

Βασικά είναι και το Gears 5 με φοβερά visuals, οπότε έχουμε δύο games με σοβαρά visuals μέσα σε ένα χρόνο, εκτός αν βγει και το Cyberpunk μέσα σε ένα μήνα από τώρα..

Metro Exodus, Control, resi2,  Anno 1800, DMC 5, Star Wars Jedi: Fallen Order, A Plague Tale: Innocence

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, firepc είπε

Metro Exodus, Control, resi2,  Anno 1800, DMC 5, Star Wars Jedi: Fallen Order, A Plague Tale: Innocence

Πολύ καλά και αυτά αλλά είναι ένα tier πιο κάτω. Tier 1 αν θέλεις, ενώ το RDR2 είναι Tier S..
Y.Γ. Το Exodus χωρίς RT δεν είναι και κάτι το τρομερό, άσε που έχει κάτι απαράδεκτα textures σε κάποια σημεία..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, yiannis1991 said:

Πολύ καλά και αυτά αλλά είναι ένα tier πιο κάτω. Tier 1 αν θέλεις, ενώ το RDR2 είναι Tier S..
Y.Γ. Το Exodus χωρίς RT δεν είναι και κάτι το τρομερό, άσε που έχει κάτι απαράδεκτα textures σε κάποια σημεία..

Είναι δύο σελίδες τώρα η συζήτηση και ακόμα δεν έχω καταλάβει αν σε ενδιαφέρει το budget των γραφικών ή το art style. Αρχικά πίστευα το δεύτερο, καθώς παραπονιόσουν για τα καρτουνίστικα γραφικά, αλλά σε αυτή τη σελίδα καταλαβαίνω το πρώτο. Για ποιο από τα δύο λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Aruil είπε

Είναι δύο σελίδες τώρα η συζήτηση και ακόμα δεν έχω καταλάβει αν σε ενδιαφέρει το budget των γραφικών ή το art style. Αρχικά πίστευα το δεύτερο, καθώς παραπονιόσουν για τα καρτουνίστικα γραφικά, αλλά σε αυτή τη σελίδα καταλαβαίνω το πρώτο. Για ποιο από τα δύο λες?

Σοβαρά visuals βρε παιδιά. Παιχνίδια ανάλογα του RDR2..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, yiannis1991 said:

Σοβαρά visuals βρε παιδιά. Παιχνίδια ανάλογα του RDR2..

Εννοείς μεγάλο budget ή ρεαλιστικό art style? Το σοβαρά μπορεί να σημαίνει οποιοδήποτε από τα δύο.

Π.χ. τα γραφικά του Gears of War. Πολύ απαιτητικό παιχνίδι όταν βγήκε και στα τοπ από visual fidelity, αλλά δεν είναι καθόλου ρεαλιστικό (πρακτικά καρτουνίστικο).

Επεξ/σία από Aruil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Aruil είπε

Εννοείς μεγάλο budget ή ρεαλιστικό art style? Το σοβαρά μπορεί να σημαίνει οποιοδήποτε από τα δύο.

Π.χ. τα γραφικά του Gears of War. Πολύ απαιτητικό παιχνίδι όταν βγήκε και στα τοπ από visual fidelity, αλλά δεν είναι καθόλου ρεαλιστικό (πρακτικά καρτουνίστικο).

Δεν είναι καρτουνίστικο το Gears 5, είναι sci-fi φάση, και καλά στο μέλλον. Καρτουνίστικα είναι games τύπου Ori για παράδειγμα το οποίο είναι πανέμορφο όντως αλλά μετά από λίγο το βαρέθηκα αυτό το στυλ. Το ιδανικότερο για μένα είναι και καλά γραφικά σε τεχνικό επίπεδο αλλά να είναι και ρεαλιστικά ακόμα και ας είναι και με ρομπότ για παράδειγμα. Τα ρομπότ δεν είναι μη ρεαλιστικά ούτε καρτουνίστικα, είναι φουτουριστικά. Αυτό εννοώ. Ο καθένας έχει τις επιλογές του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, yiannis1991 said:

Δεν είναι καρτουνίστικο το Gears 5, είναι sci-fi φάση, και καλά στο μέλλον. Καρτουνίστικα είναι games τύπου Ori για παράδειγμα το οποίο είναι πανέμορφο όντως αλλά μετά από λίγο το βαρέθηκα αυτό το στυλ. Το ιδανικότερο για μένα είναι και καλά γραφικά σε τεχνικό επίπεδο αλλά να είναι και ρεαλιστικά ακόμα και ας είναι και με ρομπότ για παράδειγμα. Τα ρομπότ δεν είναι μη ρεαλιστικά ούτε καρτουνίστικα, είναι φουτουριστικά. Αυτό εννοώ. Ο καθένας έχει τις επιλογές του..

Το Gears of War δεν έχει ρεαλιστικά visuals. Ακόμα και οι developers είπαν ότι προσπάθησαν να το κάνουν ρεαλιστικό και δεν τους άρεσε οπότε το άλλαξαν. Τα πάντα στο παιχνίδι είναι υπερβολικά όσο αναφορά το ανθρώπινο σώμα. Θα μπορούσε πολύ εύκολα να ήταν comic άν ήταν δισδιάστατο και σε βιβλίο με το art style που έχει. Δεν είναι όλα τα comics Marvel. Για την ακρίβεια υπάρχουν ήδη comics Gears of War. Γι αυτό σου λέω με μπερδεύει η ερώτηση σου.

To RDR2 και τα AC είναι ρεαλιστικά παιχνίδια (τουλάχιστον από άποψη art style). To Gears δεν είναι στην ίδια κατηγορία με αυτά.

latest?cb=20180815190631

Είναι αυτό ρεαλιστική εμφάνιση ανθρώπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aruil είπε

Το Gears of War δεν έχει ρεαλιστικά visuals. Ακόμα και οι developers είπαν ότι προσπάθησαν να το κάνουν ρεαλιστικό και δεν τους άρεσε οπότε το άλλαξαν. Τα πάντα στο παιχνίδι είναι υπερβολικά όσο αναφορά το ανθρώπινο σώμα. Θα μπορούσε πολύ εύκολα να ήταν comic άν ήταν δισδιάστατο και σε βιβλίο με το art style που έχει. Δεν είναι όλα τα comics Marvel. Για την ακρίβεια υπάρχουν ήδη comics Gears of War. Γι αυτό σου λέω με μπερδεύει η ερώτηση σου.

To RDR2 και τα AC είναι ρεαλιστικά παιχνίδια (τουλάχιστον από άποψη art style). To Gears δεν είναι στην ίδια κατηγορία με αυτά.

  Απόκρυψη περιεχομένων

latest?cb=20180815190631

Είναι αυτό ρεαλιστική εμφάνιση ανθρώπου?

Εντάξει βρε, παιχνίδι είναι, δεν πειράζει να υπάρχουν και τέτοια στοιχεία. Εγώ αυτό που δεν θέλω είναι να έχεις ένα ζώο που μιλάει για παράδειγμα, πυροβολάει, κτλ και το καρτουνίστικο art style. Το Gears 5 δεν έχει αυτό το art style, και ναι τα top για μένα είναι το RDR2, το Exodus και τα ΑC από άποψη ρεαλισμού..
Υ.Γ. Πάντως η εικόνα που έβαλες δεν την λες και τέρμα μη ρεαλιστική. Στο rachet and clank για παράδειγμα έχεις μια αλεπού ή δεν ξέρω εγώ τι είναι. Αυτά δεν μου αρέσουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, yiannis1991 said:

Εντάξει βρε, παιχνίδι είναι, δεν πειράζει να υπάρχουν και τέτοια στοιχεία. Εγώ αυτό που δεν θέλω είναι να έχεις ένα ζώο που μιλάει για παράδειγμα, πυροβολάει, κτλ και το καρτουνίστικο art style. Το Gears 5 δεν έχει αυτό το art style, και ναι τα top για μένα είναι το RDR2, το Exodus και τα ΑC από άποψη ρεαλισμού..
Υ.Γ. Πάντως η εικόνα που έβαλες δεν την λες και τέρμα μη ρεαλιστική. Στο rachet and clank για παράδειγμα έχεις μια αλεπού ή δεν ξέρω εγώ τι είναι. Αυτά δεν μου αρέσουν..

Ναι καταλαβαίνω τι εννοείς και προφανώς υπάρχει κλίμακα ρεαλιστικότητας δεν είναι 0 και 1. Απλά από τις απαντήσεις σου πριν έδειξες ότι δεν σου αρκεί να είναι ρεαλιστικό αλλά και με top γραφικά για να το υπολογίσεις. Που πρακτικά όπως σου είπαν και νωρίτερα αυτό είναι πολύ ακρίβο τόσο σε χρόνο όσο και σε χρήμα. Συνεπώς, είναι πρακτικά αδύνατο να βλέπεις τέτοια παιχνίδια συχνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Aruil είπε

Απλά από τις απαντήσεις σου πριν έδειξες ότι δεν σου αρκεί να είναι ρεαλιστικό αλλά και με top γραφικά για να το υπολογίσεις. Που πρακτικά όπως σου είπαν και νωρίτερα αυτό είναι πολύ ακρίβο τόσο σε χρόνο όσο και σε χρήμα. Συνεπώς, είναι πρακτικά αδύνατο να βλέπεις τέτοια παιχνίδια συχνά.

Ε ναι το ιδανικό είναι αυτό. Αλλά σίγουρα συμβιβάζομαι και με χαμηλότερα αν τα γραφικά είναι ποιοτικά τεχνικά και υπάρχει ρεαλιστικότητα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο χθεσινό event του PlayStation "State of Play" έγιναν και κάποιες ανακοινώσεις που αφορούν και σε PC releases. 

Αυτά που ξεχώρισα (γιατί με ενδιαφέρουν περισσότερο) είναι το Spelunky 2 που αναμένεται στο PS4 τον προσεχή Σεπτέμβριο (15 Σεπ) και στο PC (Steam και ίσως αλλού) λίγο αργότερα (θέλουν να φτιάξουν θέματα με το multiplayer)

https://www.pcgamer.com/spelunky-2-is-coming-in-september/

Επίσης ανακοινώθηκε Anniversary Edition του Braid για το 2021, με αναβαθμισμένα γραφικά και developers' commentary

Μια περιγραφή των τίτλων του event εδώ:

https://www.essentiallysports.com/esports-news-playstation-state-of-play-event-broken-down/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου στείλανε προχθές κωδικό για την pre-alpha demo version του Gamedec, ενός κικσταρτερωμένου isometric cyberpunk RPG, και κυριολεκτικά έπαθα σοκ (με την καλή έννοια) με το πόσο αναπάντεχα καλό ήταν. Έκατσα και έγραψα 2-3 αράδες για δαύτο.

https://ragequit.gr/specials/item/gamedec-preview/

Αναγράφουν ως ημερομηνία κυκλοφορίας στο Steam "2020", αλλά δεν θα με εξέπληττε αν το καθυστερούσαν λιγάκι.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Χειρότερο κι από παιχνίδι κινητού τελικά. Όχι ότι περιμέναμε κάτι καλό, αλλά είναι τραγικότατο.
Stay away. ^_^

Edit: 60 και 90 ευρώ στο Steam. :D:D:D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...