Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό Μέρισμα- Τι ισχύει και τι οχι


aris1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια απορία και από εμένα. Τι ακριβώς σημαίνει μονογονεϊκή οικογένεια? Πχ όταν οι γονείς έχουν χωρίσει και ο ένας από αυτούς έχει την επιμέλεια του/των παιδιών θεωρείται μονογονεϊκή, ή πρέπει να υπάρχουν και άλλες προϋποθέσεις?

 

Να εχει παρει επιμελια ή να μην αναγνωριζει ο πατερας το παιδι ή ενας γονιος να εχει πεθανει.

Αν δεν εχεις κανει δικαστηριο να παρεις επιμελια δεν εισαι μονογονεικη οικογενια, η μανα μου εκανε την βλακεια και χωρισε απο τον πατερα μου δεν την πηγε δικαστηκα εστω για τα ματια του κοσμου και χασαμε ενα σωρο πλεονεκτηματα.

ηρθε το επιδομα...πρωτη φορα  λεφτα δημοσιου!!

Μπηκαν στην τραπεζα κιολας ? Δεν ειχαν πει οτι θα βγαλουν πρωτα ανακοινωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω την εξής απορια (που χλωμό να το γνωρίζουμε, αλλά τι έχω να χάσω!): Βάζω τον αριθμό παροχής μου (το ρολόι είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη) και μου γράφει μία διεύθυνση 2 νούμερα πιο πάνω απ'τη δική μου. Επίσης, από το εκκαθαριστικό του οικονομικού 2013, έχω αλλάξει διεύθυνση (φυσικά κι έχω ενημερώσει τη ΔΟΥ κι έχει αλλαχθεί στο προφίλ μου). Παίζει να την πάθω από τη διεύθυνση;


ηρθε το επιδομα...πρωτη φορα  λεφτα δημοσιου!!

Ποτε έκανες την αίτηση αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα απο αυριο ως την παρασκευη μπαινουν αλλα διαβαζω τωρα πεμπτη και το αργοτερο παρασκευη! οποιος τα παιρνει να μας το λεει! εχω απορια..αν περυσι ημουν φιλοξενουμενος στη δηλωση,φετος παλι ειμαι αλλα θελω να παρω τα 500 και γραψω οτι δε φιλοξενουμαι και δεν εχω ρευμα,στη δηλωση του 14 τι να γραψω αφου δε θα μπορω να γραψω παλι φιλοξενουμενος? α και τι αποδειξεις θελει αν ειχα 2000 εισοδημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα απο αυριο ως την παρασκευη μπαινουν αλλα διαβαζω τωρα πεμπτη και το αργοτερο παρασκευη! οποιος τα παιρνει να μας το λεει! εχω απορια..αν περυσι ημουν φιλοξενουμενος στη δηλωση,φετος παλι ειμαι αλλα θελω να παρω τα 500 και γραψω οτι δε φιλοξενουμαι και δεν εχω ρευμα,στη δηλωση του 14 τι να γραψω αφου δε θα μπορω να γραψω παλι φιλοξενουμενος? α και τι αποδειξεις θελει αν ειχα 2000 εισοδημα?

 

Κι εγώ σκέφτηκα να κάνω το ίδιο αλλά ο λογιστής μου είπες πως αν γράψω στην δήλωση του 2014 ότι μου έχει παραχωρηθεί το σπίτι στο χωριό θα προκύψει τεκμήριο στην δήλωση του πατέρα μου και δεν μας συμφέρει λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ σκέφτηκα να κάνω το ίδιο αλλά ο λογιστής μου είπες πως αν γράψω στην δήλωση του 2014 ότι μου έχει παραχωρηθεί το σπίτι στο χωριό θα προκύψει τεκμήριο στην δήλωση του πατέρα μου και δεν μας συμφέρει λέει.

Το τεκμήριο στην περίπτωση της δωρεάν παραχώρησης προκύπτει για σένα και όχι τον πατέρα σου που το παραχωρεί.Στην ουσία πιάνεται σαν τεκμήριο ιδιοκατοίκησης ότι μένεις σε δικό σου σπίτι δηλαδή.Βέβαια μπορείς να βάλεις ότι το σπίτι σου παραχωρήθηκε δωρεάν οχι και για τους 12 μήνες αλλά λιγότερους οπότε η επιβάρυνση πάει αναλογικά με το διάστημα που κατοικείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τραγικό σε μια ''ανεπτυγμένη'' χώρα μόλις 10εκ να υπάρχει τέτοια φτώχεια όπου εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι περιμένουν το 500ευρω της ντροπής(ντροπή για αυτούς που μας κυβερνούν ,αλλά και για την ΕΕ).

 

Σύμφωνα με τα στοιχεία 800.000 είναι οι εγγεγραμμένοι άνεργοι και μόνο οι 200.000 παίρνουν επίδομα. Είναι τόσο δύσκολο να βρεθεί απο το κράτος ή απο την ΕΕ 1.5-2δις τον χρόνο για να πάρουν 600.000 άτομα απο 250ε τον μήνα; Έχουμε γνωστούς που δεν εχουν ουτε 50ε τον μήνα και η οικογένεια μου τους βοηθάει όπως μπορεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τεκμήριο στην περίπτωση της δωρεάν παραχώρησης προκύπτει για σένα και όχι τον πατέρα σου που το παραχωρεί.Στην ουσία πιάνεται σαν τεκμήριο ιδιοκατοίκησης ότι μένεις σε δικό σου σπίτι δηλαδή.Βέβαια μπορείς να βάλεις ότι το σπίτι σου παραχωρήθηκε δωρεάν οχι και για τους 12 μήνες αλλά λιγότερους οπότε η επιβάρυνση πάει αναλογικά με το διάστημα που κατοικείς.

 

Ο λογιστής μου είπε πως το θεωρητικό ενοίκιο που δεν δίνω στον πατέρα μου λόγω παραχώρησης, στην δήλωση του πατέρα θα μπει ως θεωρητικό εισόδημα, άρα και θα επιβαρυνθεί φορολογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τραγικό σε μια ''ανεπτυγμένη'' χώρα μόλις 10εκ να υπάρχει τέτοια φτώχεια όπου εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι περιμένουν το 500ευρω της ντροπής(ντροπή για αυτούς που μας κυβερνούν ,αλλά και για την ΕΕ).

 

Σύμφωνα με τα στοιχεία 800.000 είναι οι εγγεγραμμένοι άνεργοι και μόνο οι 200.000 παίρνουν επίδομα. Είναι τόσο δύσκολο να βρεθεί απο το κράτος ή απο την ΕΕ 1.5-2δις τον χρόνο για να πάρουν 600.000 άτομα απο 250ε τον μήνα; Έχουμε γνωστούς που δεν εχουν ουτε 50ε τον μήνα και η οικογένεια μου τους βοηθάει όπως μπορεί.

 

Δυσκολο δεν ειναι αλλα δεν θελουν και εγω ετσι ειμαι ο αδερφος δουλευει για 3 και 60 και εγω ανεργος αν δεν ειχα μια θεια να βοηθαει δεν θα ειχα πως να ζησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολο δεν ειναι αλλα δεν θελουν και εγω ετσι ειμαι ο αδερφος δουλευει για 3 και 60 και εγω ανεργος αν δεν ειχα μια θεια να βοηθαει δεν θα ειχα πως να ζησω.

 

Σε καταλαβαίνω φίλε μου. Τα δεδομένα θεωρητικά είναι ολα υπερ της Ελλάδας. 10εκ κάτοικοι, 12 δις έσοδα απο τον τουρισμό, έσοδα απο την ναυτιλία , δεκάδες δις απο την ΕΕ.  Δηλαδή αν ήμασταν 40εκ θα ήμασταν σαν την Νιγηρία; Δυστυχώς αυτοί που μας κυβερνουν ,αλλά και αυτοι που θέλουν να μας κυβερνήσουν είναι άχρηστοι. Βρισκόμαστε στο 2014 και μόλις πριν λίγο καιρό καταφέραμε να δούμε ποσους ΔΥ έχουμε και μόλις πριν λίγο καιρο κάναμε ηλεκτρονική συνταγογράφηση , πράγματα που άλλες χώρες τα εχουν κάνει εδω και δεκαετίες.

 

ΟΛΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ κατα την γνώμη μου. Στην Σουηδία καταργείται το χρήμα και ετσι πρέπει να γίνει και εδω. Η φοροδιαφυγή θα πάψει να υπάρχει αμέσως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καταλαβαίνω φίλε μου. Τα δεδομένα θεωρητικά είναι ολα υπερ της Ελλάδας. 10εκ κάτοικοι, 12 δις έσοδα απο τον τουρισμό, έσοδα απο την ναυτιλία , δεκάδες δις απο την ΕΕ.  Δηλαδή αν ήμασταν 40εκ θα ήμασταν σαν την Νιγηρία; Δυστυχώς αυτοί που μας κυβερνουν ,αλλά και αυτοι που θέλουν να μας κυβερνήσουν είναι άχρηστοι. Βρισκόμαστε στο 2014 και μόλις πριν λίγο καιρό καταφέραμε να δούμε ποσους ΔΥ έχουμε και μόλις πριν λίγο καιρο κάναμε ηλεκτρονική συνταγογράφηση , πράγματα που άλλες χώρες τα εχουν κάνει εδω και δεκαετίες.

 

ΟΛΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ κατα την γνώμη μου. Στην Σουηδία καταργείται το χρήμα και ετσι πρέπει να γίνει και εδω. Η φοροδιαφυγή θα πάψει να υπάρχει αμέσως.

 

Σαν κρατος ειμαστε πολυ πισω δεν εχουμε ουτε οργανωση ουτε υποδομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ σκέφτηκα να κάνω το ίδιο αλλά ο λογιστής μου είπες πως αν γράψω στην δήλωση του 2014 ότι μου έχει παραχωρηθεί το σπίτι στο χωριό θα προκύψει τεκμήριο στην δήλωση του πατέρα μου και δεν μας συμφέρει λέει.

Ο λογιστής μου είπε πως το θεωρητικό ενοίκιο που δεν δίνω στον πατέρα μου λόγω παραχώρησης, στην δήλωση του πατέρα θα μπει ως θεωρητικό εισόδημα, άρα και θα επιβαρυνθεί φορολογικά.

Έχω την αμυδρά υποψία πως πρέπει να αλλάξεις λογιστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αμυδρά υποψία πως πρέπει να αλλάξεις λογιστή...

 

Τότε γιατί δεν κάνει αυτό το πράμα η μισή Ελλάδα?

Κάτι θα παίζει και θα έχει δίκιο, δεν μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό άρθρο που μου έλυσε αρκετές απορίες είναι Link.png Site: αυτό .

 

Έχω όμως ένα πρόβλημα: Μπαίνοντας στο gsis και συγκεκριμένα στην εφαρμογή του μερίσματος, όταν πατάω "ΕΙΣΟΔΟΣ" για να τσεκάρω τη μορφή της οριστικοποιημένης αίτησης, εδώ και μέρες που γράφει ότι υπάρχει σοβαρό σφάλμα στο database. Συμβαίνει σε κανέναν άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε γιατί δεν κάνει αυτό το πράμα η μισή Ελλάδα?

Κάτι θα παίζει και θα έχει δίκιο, δεν μπορεί.

Δεν ξέρω τι κάνει ή τι δεν κάνει η μισή Ελλάδα, το σχόλιο μου αφορούσε τις μαλακίες που σου είπε ο λογιστής σου:

 

1. Για το αν δικαιούσαι ή όχι το κοινωνικό μέρισμα, σημασία έχει που μένεις ΤΩΡΑ. Συνεπώς είναι αδιάφορο το που θα γράψεις ότι έμενες το 2013 στη δήλωση φορολογίας εισοδήματος του οικονομικού έτους 2014. Έτσι έπρεπε να απαντήσει ο λογιστής σου όταν τον ρώτησες. Αν δεν ήξερε, έπρεπε να σου απαντήσει "δεν ξέρω".

 

2. Στην περίπτωση δωρεάν παραχώρησης οικίας, η αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης(τεκμήριο) κατοικίας επιβαρύνει αυτόν που του έχει παραχωρηθεί δωρεάν η οικία, και όχι τον ιδιοκτήτη.

 

3. Από το εισόδημα από ακίνητα απαλλάσσεται το τεκμαρτό εισόδημα που προκύπτει από τη δωρεάν παραχώρηση της χρήσης κατοικίας από τον γονέα προς τα παιδιά ή από τα παιδιά προς τον γονέα, προκειμένου να χρησιμοποιηθεί ως κύρια κατοικία.

 

Για αυτούς τους 3 λόγους έχω την αμυδρά υποψία πως πρέπει να αλλάξεις λογιστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...