Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό Μέρισμα- Τι ισχύει και τι οχι


aris1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει επιλογη μη ύπαρξης παροχής.

Επιλογή μη ύπαρξης παροχής έχει, επιλογή μη ύπαρξης στέγης όμως δεν έχει.

 

Όπως έχουν πει δικαιούχοι δεν είναι άτομα αλλά νοικοκυριά. Νοικοκυριό χωρίς στέγη νοείται?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιλογή μη ύπαρξης παροχής έχει, επιλογή μη ύπαρξης στέγης όμως δεν έχει.

 

Όπως έχουν πει δικαιούχοι δεν είναι άτομα αλλά νοικοκυριά. Νοικοκυριό χωρίς στέγη νοείται?

 

Αν δηλώσω τότε στην δήλωση του επόμενου χρόνου πως μου έχει παραχωρηθεί το σπίτι του χωριού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δηλώσω τότε στην δήλωση του επόμενου χρόνου πως μου έχει παραχωρηθεί το σπίτι του χωριού?

 

Λογιστής δεν είμαι, αλλά στη φετινή δήλωση θα πρέπει να το δηλώσεις (για το 2013), τουλάχιστον να φαίνεται ότι είσαι ξεχωριστό νοικοκυριό. Κάνε μια δοκιμή να δεις τι feedback θα σου δώσει, έχεις κάποιο περιορισμένο αριθμό "δοκιμών-οριστικοποίησης" από το σύστημα!

Επεξ/σία από pantote
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δηλώσω τότε στην δήλωση του επόμενου χρόνου πως μου έχει παραχωρηθεί το σπίτι του χωριού?

Θα πρέπει, νομίζω, να δηλώσεις κάτοικος του χωριού τότε.

Κάτι πχ που δεν μπορείς αν δουλεύεις αλλού ή πχ είσαι γραμμένος στην εφορία και ΟΑΕΔ Αθηνών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κατοχοι αυτοκινητου, να δηλώσουν οτι μένουν στο αυτοκινητο τους που τους το φορολογει το κρατος βάρβαρα, αρα δεν φιλοξενούνται απο κανέναν...για να σε δω τώρα κράτος, τι θα κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς; στη φορολογικη δεν δηλωνεις κάτοχος οικίας, ουτε δηλωνεις οτι σε φιλοξενεί κάποιος.

Μετά πας στην αίτηση για το μέρισμα και δηλωνεις υπεύθυνα οτι δεν φιλοξενεισαι. Αν κι όταν σε καλέσουν..."κύριοι, μένω στο αυτοκίνητο μου, για το οποίο φορολογουμαι".

Τρέλα στην τρέλα του κράτους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς; στη φορολογικη δεν δηλωνεις κάτοχος οικίας, ουτε δηλωνεις οτι σε φιλοξενεί κάποιος.

Μετά πας στην αίτηση για το μέρισμα και δηλωνεις υπεύθυνα οτι δεν φιλοξενεισαι. Αν κι όταν σε καλέσουν..."κύριοι, μένω στο αυτοκίνητο μου, για το οποίο φορολογουμαι".

Τρέλα στην τρέλα του κράτους!

 

Εννοώ ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να δηλωθεί στο taxis άμεσα και ξεκάθαρα "μένω το αυτοκίνητό μου". Ναι έμμεσα μπορεί να γίνει όπως είπες, το θέμα είναι πως θα πειστεί ο έφορος, εκτός και εάν υπάρχει κάποιο τροχόσπιτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το γράφει κάπου? Πόσες φορές μπορώ να δοκιμάσω?

Το γράφει εάν διαγράψεις μια ήδη "οριστικοποιημένη αίτηση". Σίγουρα μπορείς να το δοκιμάσεις μια φορά... δεν ξέρω όμως μέχρι πόσες φορές!  "δοκιμών" δεν γράφει πουθενά, έκφραση δική μου ήταν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να δηλωθεί στο taxis άμεσα και ξεκάθαρα "μένω το αυτοκίνητό μου". Ναι έμμεσα μπορεί να γίνει όπως είπες, το θέμα είναι πως θα πειστεί ο έφορος, εκτός και εάν υπάρχει κάποιο τροχόσπιτο.

Δεν χρειάζεται τροχόσπιτο. Τουαλέτα πας σε καφετέριες, μπάνιο κανεις σε κάνα γνωστό που και που. Για το αυτοκίνητο πληρωνεις τέλη κυκλοφοριας, πληρωνεις εφορία

Είπαμε, αφού το κράτος πουλάει τρέλα..τρέλα θελει πίσω..κι ο πιο τρελός κερδιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κατοχοι αυτοκινητου, να δηλώσουν οτι μένουν στο αυτοκινητο τους που τους το φορολογει το κρατος βάρβαρα, αρα δεν φιλοξενούνται απο κανέναν...για να σε δω τώρα κράτος, τι θα κανεις;

Το αυτοκίνητο υπάγεται στα προσωπικά είδη. Όπως δεν μπορείς να δηλώσεις ότι μένεις στο παπούτσι σου, ή ότι κατοικείς μέσα στο λάπτοπ σου, που και αυτά προσωπικά είδη είναι, έτσι δεν μπορείς να δηλώσεις ότι έχεις κατοικία το αμάξι, ένα προσωπικό είδος δηλαδή.

 

Όσον αφορά τη φορολογία, χρησιμοποιείς ένα προσωπικό σου αντικείμενο σε χώρους που ανήκουν σε όλους, στους δρόμους δηλαδή, οπότε ναι, θα πληρώσεις φόρους για την χρησιμοποίηση των δημόσιων χώρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται τροχόσπιτο. Τουαλέτα πας σε καφετέριες, μπάνιο κανεις σε κάνα γνωστό που και που. Για το αυτοκίνητο πληρωνεις τέλη κυκλοφοριας, πληρωνεις εφορία

Είπαμε, αφού το κράτος πουλάει τρέλα..τρέλα θελει πίσω..κι ο πιο τρελός κερδιζει.

 

Όταν θα μπεις στο γραφείο του εφοριακού και πάρεις το άκυρο θα καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...