Προς το περιεχόμενο

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;


SPANK

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;  

1.179 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

πριν λίγο καιρό είχα γράψει για το κατά πόσο τα πολλά on-off επηρρεάζουν  τη διάρκεια ζωής του δίσκου.

Δεν είμαι υπέρ ή κατά κάποιας εταιρείας καθώς όλες έχουν προβληματικά κομμάτια.

Παραθέτω ένα print - screen από ένα hitachi με σχεδόν 6 χρόνια πραγματικής λειτουργίας και λιγότερα από 700 on-off.

 

 

εαν δεν ειναι server δε γινεται να μην εχει on, off. δεν ειναι καλο να εχεις και συνεχεια ανοιχτο ενα μηχανημα.

 

εγω ειχα ανεκαθεν WD, και στα δυο μου φορητα εχω εναν samsung και εναν fujitsu. στα τοσα χρονια μονο 2 δισκοι μου χτυπησαν και τους αλλαξα, εναν 9GB απο τη δεκαετια του 90, και εναν 40GB.

 

δεν εχασα δεδομενα. εκανε θορυβο, και που και που χτυπουσε. τα πηρα κανονικα και τον σουταρα. αλλα με κρατησε αρκετα χρονια, σε καθε περιπτωση εκτος εγγυσης. οποτε δεν εχω λογο να πω κατι κακο.

 

τα δυο μου λαπτοπ τα εχω 6-7 χρονια με καθαρο χρονο λειτουργιας καπου στα 2 χρονια. ολα μια χαρα 100% υγεια.

 

πιστευω οτι ειναι λαχειο τι θα σου κατσει.

επισης για SSD ειμαι μεταξυ crucial και samsung. θα χτυπησω και κανενα κινεζικο λογω φτηνιας οχι για σοβαρα πραγματα ομως. και κραταω αντιγραφα ασφαλειας για καθε ενδεχομενο σε μαγνητικο δισκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 303
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτήσω, έχει δοκιμάσει κανείς αυτούς τους KingDian; Έχω δει να τους χρησιμοποιούν αριστερά-δεξιά, αναρωτιέμαι πόσο αξιόπιστοι μπορεί να είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, έχει δοκιμάσει κανείς αυτούς τους KingDian; Έχω δει να τους χρησιμοποιούν αριστερά-δεξιά, αναρωτιέμαι πόσο αξιόπιστοι μπορεί να είναι..

 

 

 

περιμενω εναν kingdian S180 60GB SSD

 

οταν ερθει θα σου πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ.. Να πω την αλήθεια έλεγα μήπως κάποιος τους έχει χρησιμοποιήσει για καιρό, μιας και για επιδόσεις κλπ σίγουρα έχει benchmarks και reviews αριστερά-δεξιά. Για την αξιοπιστία περισσότερο αναρωτιέμαι, που δεν ξέρω πόσο σύντομα μπορεί να έχεις εικόνα.

 

Μιλάμε για χρήση ως κύριο σκληρό πάντα, OS και εφαρμογές μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ.. Να πω την αλήθεια έλεγα μήπως κάποιος τους έχει χρησιμοποιήσει για καιρό, μιας και για επιδόσεις κλπ σίγουρα έχει benchmarks και reviews αριστερά-δεξιά. Για την αξιοπιστία περισσότερο αναρωτιέμαι, που δεν ξέρω πόσο σύντομα μπορεί να έχεις εικόνα.

 

Μιλάμε για χρήση ως κύριο σκληρό πάντα, OS και εφαρμογές μέσα.

 

 

ναι για κυριο δισκο θα παει. θα τον βαλω στο δευτερο λαπτοπ μου που ειναι νετμπουκ.

 

τωρα αξιοπιστια δεν μπορω να σου πω. και δε νομιζω να ξερει καποιος γιατι οι kingdian δεν εχουν πολυ καιρο στην αγορα. εχουν εγγυηση 3 χρονια και κανενας δεν εχει κλεισει 3 χρονια :P

 

βεβαια η εγγυηση ειναι ακυρη, γιατι η αγορα δεν εγινε απο επισημο αντιπροσωπο, απλα το αναφερω για την αξιοπιστια του δισκου με βαση την εταιρεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως οσο αφορα τους crucial σε ssd γιατι ολοι μου λενε τα χειροτερα λογια;  βασικα μετα τον samsung που ολοι λενε ειναι κορυφοι εγω ακομα δεν εχω ssd απλα ρωταω ποιος ειναι καλος να μπει;  και γιατι αυτοι οι ssd   οπως (adata kingston intel mushkin  ocz tochiba,crusial corsair δεν ειναι καλοι, καποτε λεγαμε και για μηχανικους δισκους πρωσοπικη μου αποψη οι χοιροτεροι ηταν για μενα οι seagate μια ζωη ολο προβληματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τους εμπιστεύομαι όλους. Αρκεί οι δίσκοι να είναι σε RAID με hot spare και έναν ακόμη στο συρτάρι stand by.

Αλλά σαν τους Quantum δεν ήταν και δεν θα είναι κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τους εμπιστεύομαι όλους. Αρκεί οι δίσκοι να είναι σε RAID με hot spare και έναν ακόμη στο συρτάρι stand by.

Αλλά σαν τους Quantum δεν ήταν και δεν θα είναι κανείς.

 

 

σε raid 10 . το συρταρι τι το θελεις?

 

παιζει ποτε να σκασουν και οι δυο ταυτοχρονα?

 

 

raid 10 σε SSD δεν παιζει TRIM οποτε κανεις ενα NAS και τελειωνεις

παντως οσο αφορα τους crucial σε ssd γιατι ολοι μου λενε τα χειροτερα λογια; 

 

 

δεν ξερω. εγω crucial εχω και μια χαρα ειναι. ακομα βεβαια νωρις ειναι.

 

παντα κρατας αντιγραφα σε μαγνητικα μεσα. οποτε δε σε νοιαζει η μαρκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε raid 10 . το συρταρι τι το θελεις?

 

παιζει ποτε να σκασουν και οι δυο ταυτοχρονα?

 

 

Σου εγγυάται κανείς πως δεν θα συμβεί; Είναι σχεδόν απίθανο αλλά μπορεί να γίνει.

Σε ένα RAID5 με 6 δίσκους μου χτπησαν οι 2 ταυτόχρονα. Hot spare και καβάντζα στο συρτάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εγγυάται κανείς πως δεν θα συμβεί; Είναι σχεδόν απίθανο αλλά μπορεί να γίνει.

Σε ένα RAID5 με 6 δίσκους μου χτπησαν οι 2 ταυτόχρονα. Hot spare και καβάντζα στο συρτάρι.

 

 

χωρις να υπηρχαν απο πριν ενδειξεις? μου φαινεται καρα απιθανο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλά σαν τους Quantum δεν ήταν και δεν θα είναι κανείς.

 

12.1GB 7200 fireball quantum (αν δε με απατά η μνήμη μου!), χωρίς υπερβολή λειτουργούσε ακόμη, μέχρι που έδωσε φιλος το πισι για ανακύκλωση. Ειχα αγοράσει τον δίσκο ένα κάρο λεφτά τότε! άλλαξε 2 πισι δικά μου, τον πάσαρα στο φιλο και πήγε λέγοντας.

 

Νομίζω μετά εξαγοράστηκε απο WD ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12.1GB 7200 fireball quantum (αν δε με απατά η μνήμη μου!), χωρίς υπερβολή λειτουργούσε ακόμη, μέχρι που έδωσε φιλος το πισι για ανακύκλωση. Ειχα αγοράσει τον δίσκο ένα κάρο λεφτά τότε! άλλαξε 2 πισι δικά μου, τον πάσαρα στο φιλο και πήγε λέγοντας.

 

Νομίζω μετά εξαγοράστηκε απο WD ;

Από την Maxtor πρέπει να αγοράστηκε και με την σειρά της η Maxtor αγοράστηκε και αυτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πούλησε το κομμάτι των HD. Σαν Quantum υφίσταται ακόμα. Και ακόμα ασχολείται με μέσα αποθήκευσης, αλλά όχι για μας του κοινούς θνητούς.

 

@Blueblood7

Εχω έναν Fireball 6,4GB που δουλεύει ακόμα (στο ντουλαπι είναι, όχι πάνω σε pc).

Θυμάσαι τα τερατάκια τους Bigfoot?

Ξέχασα και την Micropolis. Εβγαζε πολύ αξιόλογους (και πανάκριβους) δίσκους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...