Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακές Σπουδές στη Σκανδιναβία


Kostas93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

και όμως, οι τιμές στα ενοίκια της δανίας είναι υψηλότερες, εκτός και αν δεν ψάχνω σωστά. Τα ενοίκια στη νορβηγία που έψαξα περισσότερο είναι στα 400-600 ευρώ. Σε εστίες εννοείται, με ρευματα κτλ στη τιμή.

Αυτά στην Κοπενχάγη.Εάν πας σε μικρότερες πόλεις,όπως το Ώρχους,Ώρμπογκ(ή κάπως έτσι)οι τιμές είναι αρκετά χαμηλότερες.

Πάντως Σκανδιναυβία και καλό-φτηνό σπίτι δεν υπάρχει.Θα πήξει,ο αδελφός σου,στο στούντιο (πολλές φορές με κοινή κουζίνα/μπάνιο) ή θα πονέσει πολύ η τσέπη του για κάτι πιο ανθρώπινο,ιδίως εάν θέλει Κοπενχάγη που είναι πιο ακριβή και από Μόναχο....

Επιμονή και υπομονή θέλει,και εάν δεν απατώμαι, ακόμη ισχύει στην Δανία το πρόγραμμα μια στέγη για όλους(τους φοιτητές) που τουλάχιστον το πρώτο εξάμηνο σε βρίσκουν 100% κάπου να μείνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι εχετε αποψη και προσωπικη εμπειρια ενισχυστε το θεμα γιατι ειμαι και εγω ενδιαφερομενος.

για που ενδιαφέρεσαι εσύ? σκανδιναβία γενικά ή μόνο σε κάποια από αυτες τις χώρες που ανέφερα?

 

Σπίτια στη νορβηγία 11-15m2 με ατομικό μπανιο και κουζίνα που μοιράζεσαι με ένα άτομο είναι οι τιμές που ανέφερα. Στα 15 λεπτά από τη σχολή και επιπλωμένα, τα "γυμνα" δωμάτια είναι λίγο φθηνότερα. Φυσικά έχει και άλλα στα 800-1000 αλλά δεν είναι για τη δική μας τσέπη. Στη κοπεγχάγη έβρισκα στα ~650 με 700 και τρελάθηκα. Θα ψάξω περισσότερο βέβαια, αλλά πιέζει και ο χρόνος καθώς μέχρι τις 5/6 πρέπει να απαντήσει στη δανία αν θα πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Πέρυσι ήμουν στην φάση των αιτήσεων για μεταπτυχιακό στην Σκανδιναβία και έκανα μια σχετικά εκτεταμένη έρευνα.

Σκεφτόμουν κι εγώ ακριβώς γι αυτές τις χώρες: Σουηδία, Δανία, Νορβηγία.

 

Με δέχτηκαν στην Σουηδία (KTH, Chalmers), Δανία (DTU, Αalborg). Έκανα τις preliminary αιτήσεις για University of Oslo και NTNU(Trondheim), τις πέρασα αλλά στην συνέχεια τις παράτησα γιατί μου ζητούσανε κάτι απολυτήρια λυκείου κτλ και βαρέθηκα.

 

Ένας ακόμη λόγος που παράτησα τις αιτήσεις στην Νορβηγία ήταν επειδή κάθισα και τα ζύγισα. Όπως και ο αδερφός σου έτσι κι εγώ δεν είχα άπλα όσον αφορά το οικονομικό. Παρ' όλο που και τα δύο πανεπιστήμια στην Νορβηγία ήταν πολύ αξιόλογα, το να διαβάζω όλην την εβδομάδα και το σαββατοκύριακο να μην μπορώ να βγω να πιω το ποτό μου σαν άνθρωπος με κανε να νιώθω ότι θα πάθαινα κατάθλιψη. Κι αυτό γιατί η μπύρα κάνει 20-22 δολλάρια έξω, αλλά και γενικά οι τιμές είναι υψηλότερες απο οπουδήποτε αλλού. Τουλάχιστον θα κοβα το κάπνισμα μιας και το πακέτο κάνει κανα 20δόλλαρο επίσης. Το να βγεις να φας έξω άστο, ούτε να το σκέφτεσαι.

 

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι Δανία Σουηδία δεν είναι ακριβές. Απλά φαντάσου άμα αυτές οι χώρες μας φαίνονται πανάκριβες και πόσο δύσκολο είναι να τα βγάλεις εκεί πέρα οικονομικά, πόσο δύσκολο θα είναι στην Νορβηγία.

 

Μετά έμεινα ανάμεσα σε Σουηδία και Δανία. Έλεγα πως άμα με δεχτούν στο ΚΤΗ, θα πάω, αλλιώς θα έπαιζε τρελή κόντρα μεταξύ Chalmers και DTU. Τελικά επέλεξα Σουηδία-Στοκχόλμη μιας κι στον κλάδο μου (ICT) υπάρχουν πάρα πολλές εταιρίες start ups αλλά και κολοσσοί επίσης (Google, Ericsson, Skype , Spotify  κτλ).

 

Αυτό που θα έκανα στην θέση του αδερφού σου έίναι να ζυγίσω τις επαγγελματικές προοκτικές μετά το μεταπτυχιακό σε Δανία-Σουηδία.

Εδώ να πω ότι και στις δύο χώρες θέλουν να ξέρεις την γλώσσα και γενικότερα πάντα θα προτιμήσουν τον ντόπιο ακόμη κι αν έχει σχετικά λιγότερα προσόντα.

 

Σ' αυτό το θέμα υπερίσχυσε η Σουηδία, μιας και τα Σουηδικά είναι απίστευτα εύκολα - (αν εξαιρέσεις την προφορά), ενώ τα Δανέζικα παρ' όλο που μοιάζουν κάπως με τα Σουηδικά είναι πολύ πιο κοντά στα Γερμανικά, που εγώ δεν ξέρω καθόλου γερμανικά.

 

Όσον αφορά την στέγαση, τα πράγματα είναι άστα να πάνε στην Σουηδία, στην Δανία τουλάχιστον σε Ωρχους και Ααλμποργκ σε βοηθάει το πανεπιστήμιο να βρεις σπίτι. Για Κοπεγχάγη δεν θυμάμαι.

 

Τέλος η Σουηδία έχει περισσότερους ξένους/μετανάστες, είναι πιο εξοικειωμένοι με την πολυπολιτισμικότητα κι αυτό βοηθάει στην αντιμετώπιση. Η Δανία είναι πιο μικρή χώρα γενικά και πιο εσωστρεφής.

 

Με λίγα λόγια εγώ θα απέκλεια την Νορβηγία και θα αποφάσιζα μεταξύ Ούψαλα-Κοπεγχάγη με βασικό κριτήριο τις επαγγελματικές προοπτικές σχετικα με τον κλάδο μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το κόστος ζωής, πήγαινε www.numbeo.com και δες ενδεικτικές τιμές. Στο Όσλο το μαρούλι κάνει 2 ευρώ και μισό κιλό ψωμί κάνει 3 ευρώ. Νομίζω ότι αν δεν πληρώνεσαι σε νορβηγικά επίπεδα, η ζωή είναι εξωφρενικά ακριβή, πιθανότατα περισσότερο από κάθε άλλη χώρα στον κόσμο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το κόστος ζωής, πήγαινε www.numbeo.com και δες ενδεικτικές τιμές. Στο Όσλο το μαρούλι κάνει 2 ευρώ και μισό κιλό ψωμί κάνει 3 ευρώ. Νομίζω ότι αν δεν πληρώνεσαι σε νορβηγικά επίπεδα, η ζωή είναι εξωφρενικά ακριβή, πιθανότατα περισσότερο από κάθε άλλη χώρα στον κόσμο!

  H ζωη ειναι πολυ ακριβη, μονο σχεδον η Ελβετια ειναι πιο ακριβη. Αλλα περα απο το νοικη σαν μεταπτυχιακος δεν ειναι οτι θα ξοδεψεις πολλα περισσοτερα. Κοιτα το για που μπορεις να βρεις καλυτερη και υψηλοτερα αμοιβομενη δουλεια. Αμα παει καπου και κανει μεταπτυχιακο για να γυρισει μετα Ελλαδα πες του να πεταξει τα λεφτα αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπός ειναι να παει καπου και μετα να κοιταξει να βρει δουλεια εκει. Αυτος ειναι και ο σοβαροτερος λογος που κοιταει τη νορβηγια αν και ειναι πανακριβη. Επισης σε αυτο βοηθαει το γεγονος πως το ακριβες αντικειμενο του μεταπτυχιακου εχει να κανει με τις πηγες ενεργειας,πχ πετρελαιο, που στη νορβηγια εχει τεραστια ανθιση, δηλαδή αυτους που πανε εκει συνηθως τους κλεινουν οι εταιριες πριν καν τελειωσουν το μεταπτυχιακο τους.

εχοντας παρει μια γευση απο τη σουηδια,αυτο που παρατηρησα ειναι πως ενω ειναι γενικα ακριβα εξω, το σουπερμαρκετ τους ειναι σε λογικα επιπεδα, δε ξερω ομως η δανια και η νορβηγια σε τι κατασταση ειναι σε αυτον τον τομεα.

το οτι θα μαθει τη γλωσσα οπου και να παει ειναι στα σχεδια γενικοτερα,ανεξαρτητα της χωρας που τελικα θα επιλεξει.

οι επαγγελματικες προοπτικες ειναι αυτες που τον κανουν να ειναι παρα πολυ διστακτικος για τη δανια, καθως δεν εχουμε ακουσει και τα καλυτερα για το τι γινεται μετα το μεταπτυχιακο. Στη σουηδια απο την αλλη,ειναι για διαφορους λογους πιο ευκολη η προσαρμογη εκει για τον αδερφο μου, οπως επισης πιθανοτατα δε θα εχει θεμα και για τη δουλεια αργοτερα, δηλαδη πιθανοτατα θα βρει δουλεια εκει. Για την ολλανδια δε ξερω γιατι τα εχει αποκλεισει, ισως εχουν διδακτρα?ισως δεν εχουν το μεταπτυχιακο που θελει? Δε το ξερω, μπορω να τον ρωτησω και θα απαντησω αργοτερα.

Αν ημουν εγω στη θεση του, μαλλον σουηδια θα πηγαινα, αλλα ειναι διαφορετικος και ο κλαδος μας (ημμυ), οποτε δε μπορω να ειμαι και πολυ αντικειμενικος. Ετσι οπως το βλεπω παντως, για τη νορβηγια εχει ψηθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για την ολλανδια δε ξερω γιατι τα εχει αποκλεισει, ισως εχουν διδακτρα?ισως δεν εχουν το μεταπτυχιακο που θελει? 

 

Δεν εχω προσωπικη αποψη αλλα απο οτι ξερω η ζωη ειναι πολυ πιο φθηνη, διδακτρα δεν εχουν (τουλαχιστον οχι περισσοτερα απο την Σουηδία) και εχουν και πολυ αξιολογα πανεπιστήμια (Delft, TuE ). στο λεω σαν εναλλακτική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω προσωπικη αποψη αλλα απο οτι ξερω η ζωη ειναι πολυ πιο φθηνη, διδακτρα δεν εχουν (τουλαχιστον οχι περισσοτερα απο την Σουηδία) και εχουν και πολυ αξιολογα πανεπιστήμια (Delft, TuE ). στο λεω σαν εναλλακτική. 

 

Τα δίδακτρα στην Ολλανδία είναι αρκετά χαμηλά κατά κανόνα.

 

Από την άλλη στη Σουηδία είναι 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δίδακτρα στην Ολλανδία είναι αρκετά χαμηλά κατά κανόνα.

 

Από την άλλη στη Σουηδία είναι 0.

 

Αυτο δεν το ηξερα αλλα σαν συνολικο κοστος ζωης + διδακτρα η ολλανδια ειναι κατα πολυ φθηνοτερη ειδικα εαν δεν μεινεις στο Αmsterdam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Δανία από ότι ξέρω έχει αρκετά μεγάλη αγορά εργασίας στους ενεργειακούς μηχανικούς/υψηλών ενεργειών και σε αυτούς που ειδικεύονται στις εναλλακτικές πηγές ενέργειας.Όπως επίσης,εάν δεν απατώμαι,έχει αρκετά καλή εργασιακή αγορά για ειδικευμένους ηλεκτρολόγους μηχανικούς(μεταπτυχιακούς-διδακτορικούς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διδακτρα τελικα ηταν λιγα,περι τα 1500 το χρονο, αλλά απλως δεν ενδιαφεροταν για ολλανδια. Στη παρουσα φαση ομως, πρεπει να επιλεξει αναμεσα σε αυτες τις 3 χωρες που ανεφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...