Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακές Σπουδές στη Σκανδιναβία


Kostas93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι,

 

Βρίσκομαι κι εγώ ένα βήμα πριν πάρω την τελική απόφαση για σπουδές στη Νορβηγία.

 

Παρακαλώ τον Κώστα, έαν είναι δυνατό, να μας γράφει τις εμπειρίες του αδερφού του από τη Νορβηγία. 

 

Αρχικά, μπορεί να μας πει παραδείγματος χάριν, για το κόστος διαμονής, την πρώτη επίσκεψη σε σούπερ μάρκετ, πρώτη έξοδο, διασκέδαση, κλπ

 

Άλλωστε, πέραν του ότι θα βοηθήσει εμένα, θα φανεί χρήσιμο και σε πολλούς άλλους στο μέλλον, που πιθανόν θα βρεθούν στην ίδια θέση.

 

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

9 Αυγουστου πετάμε για Νορβηγία οπότε κάπου εκεί θα έχω μία πλήρη εικόνα σχετικά με τη κατάσταση εκεί.

Το κόστος διαμονής πάντως μας βγήκε σχετικά καλά καθώς με όλα πληρωμένα βγήκε λιγότερο απο 400 ευρώ. Δε θυμάμαι ακριβώς,αλλά νομίζω 3000 κορώνες τον μήνα. Μπορώ να το τσεκαρω και να σου πω.

Για τα υπόλοιπα μόνο ό,τι εχω βρει μέσω του ιντερνετ ξέρω μέχρι στιγμής και από κανέναν γνωστό.

Γενικότερα πάντως, θα ενημερώσω σχετικά με ό,τι μπορώ για τη Νορβηγία μόλις γυρίσω. Επίσης, σε βάθος χρόνου θα προσθέτω πληροφορίες σχετικά με τη ζωή εκεί.

Επεξ/σία από Kostas93
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Κώστα,

 

Έστειλα mail στο Πανεπιστήμιο που με ενδιαφέρει και μου απάντησαν στέλνοντάς μου και αρκετά λινκ.

 

Σχετικά με τη διαμονή, νομίζω πως το κόστος για τις φοιτητικές εστίες είναι εξαιρετικό. Δηλαδή όπως το περιγράφεις. Με περίπου 350-400μαξ. ευρώ το μήνα (κι αν είσαι τυχερός και με λιγότερα: 250-300) - Δεν νομίζω πουθενά αλλού στην Ευρώπη να υπάρχουν τέτοιες τιμές.

 

Δηλαδή, το πιο πιθανό με αυτές τις τιμές σε άλλες χώρες, να βρεις σπίτι αλλά σε κάποια επαρχία και πολύ μακριά από το Πανεπιστήμιό σου. Αυτές όμως οι εστίες που είδα, είναι κυριολεκτικά μέσα στο Πανεπιστήμιο. Πέραν του ότι νομίζω πως είναι και μικτές <3...

 

Όπως και να'χει το μεγάλο πλέον ζήτημα είναι άλλο. Ένα ποσό της τάξεως των 250 ευρώ το μήνα, φτάνει σε ένα φοιτητή για να ζήσει εκεί; (βασικά έξοδα - φαγητό, δεν μιλάμε για τουρισμό...)

 

Θα περιμένω τις εντυπώσεις και τα σχόλιά σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Κώστα,

 

Έστειλα mail στο Πανεπιστήμιο που με ενδιαφέρει και μου απάντησαν στέλνοντάς μου και αρκετά λινκ.

 

Σχετικά με τη διαμονή, νομίζω πως το κόστος για τις φοιτητικές εστίες είναι εξαιρετικό. Δηλαδή όπως το περιγράφεις. Με περίπου 350-400μαξ. ευρώ το μήνα (κι αν είσαι τυχερός και με λιγότερα: 250-300) - Δεν νομίζω πουθενά αλλού στην Ευρώπη να υπάρχουν τέτοιες τιμές.

 

Δηλαδή, το πιο πιθανό με αυτές τις τιμές σε άλλες χώρες, να βρεις σπίτι αλλά σε κάποια επαρχία και πολύ μακριά από το Πανεπιστήμιό σου. Αυτές όμως οι εστίες που είδα, είναι κυριολεκτικά μέσα στο Πανεπιστήμιο. Πέραν του ότι νομίζω πως είναι και μικτές <3...

 

Όπως και να'χει το μεγάλο πλέον ζήτημα είναι άλλο. Ένα ποσό της τάξεως των 250 ευρώ το μήνα, φτάνει σε ένα φοιτητή για να ζήσει εκεί; (βασικά έξοδα - φαγητό, δεν μιλάμε για τουρισμό...)

 

Θα περιμένω τις εντυπώσεις και τα σχόλιά σου!

Οι τιμές είναι ίδιες και για Δανία,για εστίες γιατί τα επιδοτεί το κράτος ως μέρος του πακέτου "πανεπιστήμιο".

Ένας γνωστός έχει:

29μ^2,270€ όλα μέσα(εκτός,εάν δεν απατώμαι ηλεκτρικό) κοντά στα πανεπιστήμια,αλλά δίχως δική του κουζίνα(κάθε 2-3 διαμερίσματα).

Εάν πας μακρύτερα είναι ακόμη καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα LongTom,

 

Κοιτάζοντας πριν καιρό για σπουδές στη Κοπεγχάγη, διαπίστωσα πως το μεγαλύτερο μέρος των διεθνών φοιτητών αντιμετώπιζε σοβαρό πρόβλημα ...διαμονής. 

 

Νομίζω οι φ. εστίες που αναφέρεις προορίζονται κυρίως γα τους φοιτητές του εράσμους. Από ΄κει και πέρα οι εναπομείνασες εστίες δεν φτάνουν ούτε για τους μισούς διεθνείς φοιτητές και αναγκαστικά θα πρέπει βρουν κάποιο σπίτι εκτός, όπου κακά τα ψέματα και πάλι θα μοιράζονται μπάνιο - κουζίνα με 2-3-4 άτομα ...και όπου με τίποτα δεν θα είναι στο κέντρο της πόλης ή κάπου κοντά στο Πανεπιστήμιο, λόγο του μεγάλου κόστους.

 

Εμένα όμως προσωπικά με κέρδισε η οργάνωση στη Νορβηγία. Οι σελίδες όπου ελέγχεις την διαθεσιμότητα φοιτητικών εστιών, όπως επίσης και η δυνατότητα να ενημερώσεις αρκετούς μήνες πριν για τη άφιξή σου στο Πανεπιστήμιο με ένα μήνυμα στην διαχείριση της εστίας, ώστε να έχουν φροντίσει και να υπάρχει κάτι για σένα.

Επεξ/σία από madbomber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα LongTom,

 

Κοιτάζοντας πριν καιρό για σπουδές στη Κοπεγχάγη, διαπίστωσα πως το μεγαλύτερο μέρος των διεθνών φοιτητών αντιμετώπιζε σοβαρό πρόβλημα ...διαμονής. 

 

Νομίζω οι φ. εστίες που αναφέρεις προορίζονται κυρίως γα τους φοιτητές του εράσμους. Από ΄κει και πέρα οι εναπομείνασες εστίες δεν φτάνουν ούτε για τους μισούς διεθνείς φοιτητές και αναγκαστικά θα πρέπει βρουν κάποιο σπίτι εκτός όπου κακά τα ψέματα και πάλι θα μοιράζονται μπάνιο - κουζίνα με 2-3-4 άτομα ...και όπου με τίποτα δεν θα είναι στο κέντρο της πόλης ή κάπου κοντά στο Πανεπιστήμιο, λόγο του μεγάλου κόστους.

 

Εμένα όμως προσωπικά με κέρδισε η οργάνωση στη Νορβηγία. Οι σελίδες όπου ελέγχεις την διαθεσιμότητα φοιτητικών εστιών, όπως επίσης και η δυνατότητα να ενημερώσεις αρκετούς μήνες πριν για τη άφιξή σου στο Πανεπιστήμιο με ένα μήνυμα στην διαχείριση της εστίας, ώστε να έχουν φροντίσει και να υπάρχει κάτι για σένα.

Όχι Κοπεγχάγη,αλλά Ώρχους(Aarhus) που έχει το δεύτερο μεγαλύτερο πανεπιστήμιο της χώρας(και εάν δεν απατώμαι είναι και στα 70-90 καλύτερα του κόσμου).

Εκεί τα επιδοτούν και έχουν ειδική υπηρεσία που βρίσκει σπίτια στους πρωτοετείς εγγυημένα(δηλαδή δεν υπάρχει πιθανότητα να μείνεις στο δρόμο,αλλά φυσικά εάν κάνεις χρήση της υπηρεσίας σου δίνουν τυχαίο κατάλυμα μέχρι να βρεις κάτι καλύτερο και γενικά είναι για τελευταία στιγμή).

Μπορείς να γραφτείς μέχρι 6 μήνες πριν στην ιστοσελίδα τους και να περιμένεις σπίτι,το οποίο είναι από ότι ξέρω εγγυημένης ποιότητας.Ο γνωστός στους 2,5 μήνες περίμενε(σε βάζουν στην σειρά προτεραιότητας)του πρότειναν το σπίτι του.Όλα που προτείνουν είναι εστίες,αλλά καμία σχέση με τις ΕΛ.

Ψάξου λίγο και εκεί,δεν χάνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την οργάνωση σαν την Νορβηγία, δεν είναι κανένα κράτος εκεί πάνω. Ούτε η Δανία που κοιτάξαμε ούτε η Σουηδία. Στα σπίτια πράγματι η Δανία έχει ένα πρόγραμμα για να βρεις σπίτι για το πρώτο χρόνο,δε ξέρω βέβαια το γίνεται με το δεύτερο χρόνο, γενικά πάντως πολλοί είχαν θεμα με τη διαμονή και οι δανοι προωθούν την ενοικίαση δωματίου σε σπίτι οικογένειας, κατι που προσωπικά με ξένισε.

Οι εστίες στις οποίες βρήκε ο αδερφός μου είναι στα 3.5 χιλιόμετρα από τη σχολή του,φυσικά υπάρχουν και άλλες πιο κοντά αλλα και άλλες πιο μακριά.

Τα 250 πάντως τα βλέπω σαν υπεραισιόδοξη πρόβλεψη. Δεν ξέρω τα έξοδα που έχεις στο μυαλό σου αλλα πχ υπολόγισες έξοδα για μηνιαία κάρτα για τα μέσα μεταφοράς? Επίσης τα βιβλία τα αγοράζει ο σπουδαστής, δε τα παρέχει το πανεπιστήμιο.

Θα παραθεσω περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα έξοδα μόλις τα δω από κοντά,δε θέλω ούτε να σε αποθαρρύνω αλλα ούτε να σε ενθουσιάσω άδικα,αν θες στείλε ένα πμ με πράγματα που θες να κοιτάξω μόλις πάω,για να έχω το νου μου για να σε ενημερώσω.

Υ.Γ. Για ποια σχολή ενδιαφέρεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την οργάνωση σαν την Νορβηγία, δεν είναι κανένα κράτος εκεί πάνω. Ούτε η Δανία που κοιτάξαμε ούτε η Σουηδία. Στα σπίτια πράγματι η Δανία έχει ένα πρόγραμμα για να βρεις σπίτι για το πρώτο χρόνο,δε ξέρω βέβαια το γίνεται με το δεύτερο χρόνο, γενικά πάντως πολλοί είχαν θεμα με τη διαμονή και οι δανοι προωθούν την ενοικίαση δωματίου σε σπίτι οικογένειας, κατι που προσωπικά με ξένισε.

Οι εστίες στις οποίες βρήκε ο αδερφός μου είναι στα 3.5 χιλιόμετρα από τη σχολή του,φυσικά υπάρχουν και άλλες πιο κοντά αλλα και άλλες πιο μακριά.

Τα 250 πάντως τα βλέπω σαν υπεραισιόδοξη πρόβλεψη. Δεν ξέρω τα έξοδα που έχεις στο μυαλό σου αλλα πχ υπολόγισες έξοδα για μηνιαία κάρτα για τα μέσα μεταφοράς? Επίσης τα βιβλία τα αγοράζει ο σπουδαστής, δε τα παρέχει το πανεπιστήμιο.

Θα παραθεσω περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα έξοδα μόλις τα δω από κοντά,δε θέλω ούτε να σε αποθαρρύνω αλλα ούτε να σε ενθουσιάσω άδικα,αν θες στείλε ένα πμ με πράγματα που θες να κοιτάξω μόλις πάω,για να έχω το νου μου για να σε ενημερώσω.

Υ.Γ. Για ποια σχολή ενδιαφέρεσαι?

Το δεύτερο χρόνο μπορείς άνετα να μείνεις εκεί που είσαι,δεν είναι ένας χρόνος και για σας.Τα ενοίκια είναι για απεριόριστο χρονικό διάστημα(ή τουλάχιστον μέχρι να αποφοιτήσεις).

Απλά οι περισσότεροι αλλάζουν σπίτι μόνοι τους στο δεύτερο χρόνο για κάτι καλύτερο,γιατί κατά πάσα πιθανότητα το πρώτο που θα βρεις κάποιο κουσούρι θα έχει.

Όπως έγραψα είναι με σειρά προτεραιότητας και τα καλά σπίτια φτάνουν αναμονή τους 16-18 μήνες.

Αυτό τα σπίτια φιλοξενίας από όσο ξέρω είναι για μαθητές που θέλουν να πάνε στο gap year.

Προσωπικά δεν έχω ακούσει,διαβάσει ή μάθει κάτι τέτοιο για φοιτητές.

 

Βρήκα και το σάιτ:

http://www.ungdomsboligaarhus.dk/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

 

Χαίρομαι που το θέμα έχει και πάλι "αναζωπυρωθεί"! :)

 

Τα ενοίκια που ανάφερα ως από 250+ τα εντόπισα στις φ. εστίες του Τροντχάιμ μέσω αυτής της σελίδας https://www.sit.no/en/housing/our-student-villages (Χαρακτηριστικά δείτε Magnus και Moholt) 

 

Όπως θα δείτε, έχει τόσο πολλές κατοικίες για φοιτητές που πραγματικά οι τιμές ξεκινούν από 2200 κορώνες Νορβηγίας και φτάνουν έως και τις 8000!!! :o

 

Και το πανεπιστήμιο του Τρόντχαϊμ είναι ένα πολύ αξιόπιστο στη διεθνή κοινότητα ίδρυμα, απλά με ξενίζει το ότι είναι αρκετά πιο βόρεια από το Όσλο και το ότι είναι σαφώς πολύ μικρότερη η πόλη. Πάραυτα, θα κάνω αίτηση.

 

Από την άλλη βέβαια, σιγά μην δώσω κι ένα σεντ για βιβλία. Και στα δυο μεταπτυχιακά που με ενδιαφέρουν "τσέκαρα" την ύλη και είδα πως βεβαίως όλα τα βιβλία υπάρχουν σε pdf! Πέραν αυτού, υπάρχει και η βιβλιοθήκη, που απαραίτητα πρέπει να έχει τουλάχιστον ένα βιβλίο από όλα τα μαθήματα της διδακτέας ύλης. Οπότε και να μην βρεις κάποιο βιβλίο σε pdf (πράγμα πολύ σπάνιο στις μέρες μας), μπορείς να παίρνεις πολύ φθηνά ή και δωρεάν φωτοτυπίες - σημειώσεις από τη βιβλιοθήκη.

 

Σχετικά με την κάρτα λεωφορείου, επίσης δεν πρόκειται (εάν δεν βρω δουλειά) να χαλάσω λεφτά για κάτι τέτοιο (ειδικά για Όσλο που είναι κοντά 80/μήνα). Δανεικό ποδηλατάκι από τον οργανισμό φοιτητών για σχολή και βόλτες. Τέλος! :D

 

Οκ. θα μου πείτε πως το σκέφτομαι πολύ οικονομικά, αλλά νομίζω για 2 χρόνια που είναι τα μεταπτυχιακά προγράμματα που με ενδιαφέρουν, θα την παλέψω! 

 

Από την άλλη σκεφτείτε, πως υπάρχουν και φοιτητές από την Ασία, την Αφρική, τη Μέση Ανατολή, που κυριολεκτικά μόνο με το εισιτήριο στο χέρι, τα καταφέρνουν μια χαρά. Νομίζω πως το "μυστικό" είναι να μάθουμε να κάνουμε λίγη οικονομία και να εκμεταλλευόμαστε στο έπακρο κάθε ευκαιρία. 

 

Στην τελική, για διασκέδαση σε μπουζούκια, μπαρ, καφετέριες κλπ. βγαίνεις εδώ όσο θες. Αν είναι για διασκέδαση δηλαδή, μένω εδώ. Εκεί είναι για movie-nights στην εστία με τσαγάκι κι έξω να χιονίζει. Ορίστε διασκέδαση και φίκι-φίκι! :P

 

Νομίζω πως με ένα 250-300 το μήνα για φαγητό και κανα καφέ θα είμαστε μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρεσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. Πάντως σχετικά με τη διαμονή μόλις γινεις δεκτός σου στέλνουν ένα σύνδεσμο όπου κάνεις αίτηση ηλεκτρονικά για μερικά από τα σπίτια που είναι διαθέσιμα. Πολλά από αυτά που βλέπεις μπορεί να μην είναι διαθέσιμα τότε. Επίσης οργανώνουν και μια μέρα οπου οι παλιοί που φευγουν χαρίζουν τα πράγματα τους σε νέους,οποτε και να βρεις μη επιπλωμένο μπορείς να γλιτώσεις και από εκεί μερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτες εντυπώσεις εδώ στο οσλο πολύ καλές όσον αφορά τη πόλη.

Όμορφη πόλη,καλές υποδομές,βελτιώνεται συνεχώς καθώς χτίζονται συνέχεια και βελτιώνονται οι υποδομές τους, παρα πολύ πράσινο, καθαρη πόλη,πεντακάθαρη ατμόσφαιρα με παρα πολλά ποδήλατα και ηλεκτρικά αυτοκίνητα. Ευγενικός κόσμος.

Στα αρνητικά οι τιμές για φαγητό εξω και το γεγονός πως δεν έχεις και πολλές επιλογές. Πάντως αντίθετα με η Σουηδία που έχω πάει, εδω και το βράδυ έχει κόσμο που βγαίνει έξω ν διασκεδάσει,δεν ερημώνει δηλαδή εξω,αν και δε ξέρω το χειμώνα τι γίνεται.

Αυτά τα λίγα για τώρα,περισσότερες εντυπώσεις και πληροφορίες τις επόμενες μέρες που θα δω περισσότερα και θα περάσει και η επίδραση του εντυπωσιασμού που μας πιάνει γενικά όταν πάμε σε κάποιο μέρος για πρώτη φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι για να συνοψίσω μερικά πράγματα όπως τα είδα.

Καταρχάς ας ξεκινήσουμε με την πόλη:

Όμορφη πόλη,χτισμένη μέσα στο πράσινο,πεντακάθαρη ατμόσφαιρα,πολύ καλές υποδομές και εξαιρετικές συγκοινωνίες που λειτουργούν με ακρίβεια.

Σχετικά με τους ανθρώπους:

Ευγενέστατοι όλοι,πολύ εξυπηρετικοί,υπέρ του δέοντος σε ορισμένες περιπτώσεις, λειτουργούν σε σχετικά χαλαρούς ρυθμούς, δε σου μεταδίδουν ούτε άγχος ούτε τίποτα αρνητικό,ίσα ίσα είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν σε ότι μπορούν.

Εστίες: Πολύ καλά οργανωμένες,ο αδερφός μου μένει στις εστίες του kringsja, δεν μοιάζουν με τις ελληνικές εστίες, μέσα έχουν ακόμη και παιδικούς σταθμούς για όσους έρχονται με οικογένειες, ο κόσμος βγαίνει έξω ακόμη και στη βροχή άνετα για να κάνει τη βόλτα του με το ποδήλατο, έχουν σούπερ μαρκετ με πολύ καλές τιμές,πχ το λάδι το έχουν όσο έχει και σην Ελλάδα, βρίσκεις τα πάντα, βρήκαμε ακόμη και ελληνικό γιαούρτι. Έχουν υπηρεσίες για να σου πλένουν τα ρούχα με εξαιρετικά χαμηλές τιμές. Γενικά όλα πολύ καλά και εκεί.

Πανεπιστήμιο: Πολύ μεγάλο με εξαιρετικές υποδομές,έχουν και δικά τους εκχιονιστικά οποτε λογικά το χειμώνα θα ρίχνει και πολύ χιόνι εκεί, τεράστια βιβλιοθήκη, πιθανοντατα η μεγαλύτερη στη Σκανδιναβία. Κάθε κτίριο έχει και από μια pub που μπορούν να πάνε οι φοιτητές, και γενικά στο χώρο εκεί έχει απο καφετεριες και ταχυδρομείο μέχρι ότι άλλο χρειαστεί κανεις. Επειδή είναι οι πρώτες μέρες έχουν εκδηλώσεις για να γνωριστούν οι φοιτητές μεταξύ τους, από ομαδικές δραστηριότητες μέχρι απλούς κύκλους που σχηματίζουν κάτω στο γρασίδι και κάθονται για να μιλήσουν και να γνωριστούν, όπως βλέπουμε σε διάφορες ταινίες.

Κόστος: Τα στάνταρ έξοδα που μπορούμε να υπολογίσουμε είναι μέχρι στιγμής το νοίκι το οποίο με όλα πληρωμένα είναι 380 ευρώ. Περίπου 50 ευρώ για κάρτα με τα μέσα μεταφοράς. 700 περίπου κορώνες το εξάμηνο για

Τη βιβλιοθήκη και για διάφορα αλλα.

Οποτε πάμε στο θέμα των προσωπικών εξόδων. Παιδιά που μεναν εκεί μας είπαν πως με 1000 κορώνες τον μήνα κάποιος μπορεί να τρώει άνετα, λίγο αισιόδοξο το βλέπω αλλά σίγουρα με 2000 είσαι όχι απλά άνετος, μπορείς να κανεις και μερικές υπερβολές. Αρκεί βέβαια να τρως στο πανεπιστήμιο τις μέρες που έχεις σχολή και να μαγειρεύεις μοβις σου τις μέρες που δεν έχεις. Για φαγητό έξω σε μαγαζί είναι πονεμένη ιστορία, γύρω στα 20 ευρώ το κυρίως πιάτο εκτός και αν πας σε κανέναν μετανάστη να φας κανένα φαλαφεν η καμια πίτσα και κανένα κεμπαμπ. Όχι ότι είναι άσχημα,ίσα ίσα,τα δοκιμάσαμε και είναι μια χαρά.

Συνεπώς πιστεύω πως με 250 με 300 το μήνα για φαγητό είναι καλά κανείς. Αρκεί να μη περιμένει να τρώει σολωμους σε εστιατόρια :P

Αυτά για τώρα, ότι άλλη απορία εχετε μη διστασετε να ρωτήσετε.

Υ.Γ. Στο αεροπλάνο της επιστροφής χθες είμασταν 13 άτομα συν το προσωπικό. Γελαγαν όλοι εκεί. Ολόκληρο 737 με 180 άτομα χωρητικότητα ήταν άδειο. Ελπίζω μόνο να μην κόψουν τις πτήσεις λόγω μειωμένης ζήτησης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρει κανεις καμιά σελίδα για να μπορεί να βλέπει ελληνική τηλεόραση από τον υπολογιστή?
Λογισμικό: windows 7

τα weβ-tv λενε οτι δεν λειτουργουν στη νορβηγία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι για να συνοψίσω μερικά πράγματα όπως τα είδα.

Καταρχάς ας ξεκινήσουμε με την πόλη:

Όμορφη πόλη,χτισμένη μέσα στο πράσινο,πεντακάθαρη ατμόσφαιρα,πολύ καλές υποδομές και εξαιρετικές συγκοινωνίες που λειτουργούν με ακρίβεια.

Σχετικά με τους ανθρώπους:

Ευγενέστατοι όλοι,πολύ εξυπηρετικοί,υπέρ του δέοντος σε ορισμένες περιπτώσεις, λειτουργούν σε σχετικά χαλαρούς ρυθμούς, δε σου μεταδίδουν ούτε άγχος ούτε τίποτα αρνητικό,ίσα ίσα είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν σε ότι μπορούν.

Εστίες: Πολύ καλά οργανωμένες,ο αδερφός μου μένει στις εστίες του kringsja, δεν μοιάζουν με τις ελληνικές εστίες, μέσα έχουν ακόμη και παιδικούς σταθμούς για όσους έρχονται με οικογένειες, ο κόσμος βγαίνει έξω ακόμη και στη βροχή άνετα για να κάνει τη βόλτα του με το ποδήλατο, έχουν σούπερ μαρκετ με πολύ καλές τιμές,πχ το λάδι το έχουν όσο έχει και σην Ελλάδα, βρίσκεις τα πάντα, βρήκαμε ακόμη και ελληνικό γιαούρτι. Έχουν υπηρεσίες για να σου πλένουν τα ρούχα με εξαιρετικά χαμηλές τιμές. Γενικά όλα πολύ καλά και εκεί.

Πανεπιστήμιο: Πολύ μεγάλο με εξαιρετικές υποδομές,έχουν και δικά τους εκχιονιστικά οποτε λογικά το χειμώνα θα ρίχνει και πολύ χιόνι εκεί, τεράστια βιβλιοθήκη, πιθανοντατα η μεγαλύτερη στη Σκανδιναβία. Κάθε κτίριο έχει και από μια pub που μπορούν να πάνε οι φοιτητές, και γενικά στο χώρο εκεί έχει απο καφετεριες και ταχυδρομείο μέχρι ότι άλλο χρειαστεί κανεις. Επειδή είναι οι πρώτες μέρες έχουν εκδηλώσεις για να γνωριστούν οι φοιτητές μεταξύ τους, από ομαδικές δραστηριότητες μέχρι απλούς κύκλους που σχηματίζουν κάτω στο γρασίδι και κάθονται για να μιλήσουν και να γνωριστούν, όπως βλέπουμε σε διάφορες ταινίες.

Κόστος: Τα στάνταρ έξοδα που μπορούμε να υπολογίσουμε είναι μέχρι στιγμής το νοίκι το οποίο με όλα πληρωμένα είναι 380 ευρώ. Περίπου 50 ευρώ για κάρτα με τα μέσα μεταφοράς. 700 περίπου κορώνες το εξάμηνο για

Τη βιβλιοθήκη και για διάφορα αλλα.

Οποτε πάμε στο θέμα των προσωπικών εξόδων. Παιδιά που μεναν εκεί μας είπαν πως με 1000 κορώνες τον μήνα κάποιος μπορεί να τρώει άνετα, λίγο αισιόδοξο το βλέπω αλλά σίγουρα με 2000 είσαι όχι απλά άνετος, μπορείς να κανεις και μερικές υπερβολές. Αρκεί βέβαια να τρως στο πανεπιστήμιο τις μέρες που έχεις σχολή και να μαγειρεύεις μοβις σου τις μέρες που δεν έχεις. Για φαγητό έξω σε μαγαζί είναι πονεμένη ιστορία, γύρω στα 20 ευρώ το κυρίως πιάτο εκτός και αν πας σε κανέναν μετανάστη να φας κανένα φαλαφεν η καμια πίτσα και κανένα κεμπαμπ. Όχι ότι είναι άσχημα,ίσα ίσα,τα δοκιμάσαμε και είναι μια χαρά.

Συνεπώς πιστεύω πως με 250 με 300 το μήνα για φαγητό είναι καλά κανείς. Αρκεί να μη περιμένει να τρώει σολωμους σε εστιατόρια :P

Αυτά για τώρα, ότι άλλη απορία εχετε μη διστασετε να ρωτήσετε.

Υ.Γ. Στο αεροπλάνο της επιστροφής χθες είμασταν 13 άτομα συν το προσωπικό. Γελαγαν όλοι εκεί. Ολόκληρο 737 με 180 άτομα χωρητικότητα ήταν άδειο. Ελπίζω μόνο να μην κόψουν τις πτήσεις λόγω μειωμένης ζήτησης.

Ωραίος,καλή αρχή στον αδελφό σου.

Αυτό με το πανεπιστήμιο που τα έχει όλα ισχύει και για την Δανία.

Επίσης τι έκανε με το ίντερνετς;Πως τα είδε εκεί τα πράγματα;

Γιατί άκουσα ότι είναι αρκετά ακριβά στην Σκανδιναβία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...