Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακές Σπουδές στη Σκανδιναβία


Kostas93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hej från Sverige!!!!

 

Πρώτα απ' όλα θέλω να μου πεις τι ζωή κάνει στην Ελλάδα και τι ζωή θέλει να κάνει στην Σουηδία και γενικότερα στην Σκανδιναβία... Δεν είναι ανάκριση... Να σε βοηθήσω θέλω... Και μια συμβουλή.... ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ ΜΗΝ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!

 

Φιλικά Νίκος

 

Vi ses!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για σπιτι εχει ηδη κανει αιτηση για νορβηγια και νομιζω και για σουηδια. Στη δανια πρεπει να απαντησει μεχρι τις 5 ιουνιου και μετα κανει αιτηση για σπιτι.

ζωη στην ελλαδα: αρχικα πρεπει να αναφερω πως μενει γιαννενα,σε δικο μας σπιτι το οποιο φροντιζει μονος του. Μαγειρευει μονος και γενικα ειναι σε θεση να συντηρησει ενα σπιτι μονος, τον περισσοτερο χρονο του τον δαπαναει στη σχολη και στο διαβασμα και στον ελευθερο βολτιτσες σε τσιπουραδικα :P . Γενικα δεν κανει κατι ιδιαιτερο, δεν ειναι πολυεξοδος ουτε εχει τρελες απαιτησεις.

Υ.Γ. Εχετε και το ιδιο ονομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για σπιτι εχει ηδη κανει αιτηση για νορβηγια και νομιζω και για σουηδια. Στη δανια πρεπει να απαντησει μεχρι τις 5 ιουνιου και μετα κανει αιτηση για σπιτι.

ζωη στην ελλαδα: αρχικα πρεπει να αναφερω πως μενει γιαννενα,σε δικο μας σπιτι το οποιο φροντιζει μονος του. Μαγειρευει μονος και γενικα ειναι σε θεση να συντηρησει ενα σπιτι μονος, τον περισσοτερο χρονο του τον δαπαναει στη σχολη και στο διαβασμα και στον ελευθερο βολτιτσες σε τσιπουραδικα :P . Γενικα δεν κανει κατι ιδιαιτερο, δεν ειναι πολυεξοδος ουτε εχει τρελες απαιτησεις.

Υ.Γ. Εχετε και το ιδιο ονομα.

 

 

Λοιπόν... Η ζωη στην Σουηδία είναι ακριβή και αυτή είναι η μαύρη αλήθεια... υπολόγισε ένα 20% πάνω σε όλα σε σχέση με την Ελλάδα... αλλά η Δανία είναι ακόμα πιο ακριβή... Όσο για την Νορβηγία... Εκεί η κατάσταση είναι ΑΝΕΚΔΟΤΟ! Οι Νορβήγοι εχουν τους Σουηδούς για τις βρωμοδουλειές, μόνο αυτό σου λέω... Τώρα πάλι πίσω στην Σουηδία, ειδικά στις μεγάλες πόλεις τα πράγματα είναι ακομα πιο ακριβά ειδικά στα ενοίκια... Όσο για το φαγητό, αν μαγειρεύει μόνος του τότε θα κάνει αρκετή οικονομία, όση οικονομία μπορεί να κάνει κάποιος στην Σουηδία... Να κοιτάξει να εντοπίσει το κοντινότερο LIDL, εκεί έχω καταφέρει να βρω τα πιο φτηνά προϊόντα, χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι ποιοτικά... Αλκοόλ το ξεχνάει... Μόνο μέσω των κρατικών systembolaget όπου και οι τιμές για τα αλκοολούχα ποτά είναι ένα 50% πάνω... Γενικά το αλκοόλ είναι ακριβό σπορ στην Σκανδιναβία... Ας πάρει ένα μπουκάλι τσίπουρο ή ούζο από Ελλάδα αλλιώς νοικιάζει αμάξι και πάει με παρέα Γερμανία όπου και το φορτώνουν μέχρι το ταβάνι με ποτά... Άλλο ένα αρκετά ακριβό σπορ είναι η έξοδος σε διάφορα εστιατόρια... Αν θες ένα ενδεικτικό budget βασισμένο σε ένα καλό επίπεδο ζωής που δεν θα σου λείψουν πολλά πράγματα υπολόγισε για κάθε χρόνο ένα 10 χίλιαρο... Εγώ κατάφερα και την έβγαλα μία χαρά με ένα 6 χίλιαρο... Αλλά με κόλπα και με το γεγονός ότι είμαι άνθρωπος που πορεύεται με τα λίγα...

Επεξ/σία από nikolaos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπολόγισε για κάθε χρόνο ένα 10 χίλιαρο... Εγώ κατάφερα και την έβγαλα μία χαρά με ένα 6 χίλιαρο... Αλλά με κόλπα και με το γεγονός ότι είμαι άνθρωπος που πορεύεται με τα λίγα...

 

Το 10χιλιαρο εννοείς μόνο έξοδα φαντάζομαι, χωρίς τη διαμονή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα μέσα...

 

Ε, οκ ... δε το λες και πανάκριβο.

 

Δηλαδή ένας φοιτητής από επαρχία που έρχεται στην Αθήνα σίγουρα θα χρειαστεί το 6χιλιαρό που χαλασες αν όχι παραπάνω.

 

 

 

ΥΓ

 

1. είσαι ακόμα Σουηδία ?

2. μιλάς Σουηδικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, οκ ... δε το λες και πανάκριβο.

 

Δηλαδή ένας φοιτητής από επαρχία που έρχεται στην Αθήνα σίγουρα θα χρειαστεί το 6χιλιαρό που χαλασες αν όχι παραπάνω.

 

 

 

ΥΓ

 

1. είσαι ακόμα Σουηδία ?

2. μιλάς Σουηδικά ?

 

 

Είμαι ακόμα Σουηδία και θα είμαι μέχρι τον ερχόμενο Ιανουάριο... Δεν το λες τρελά ακριβά... Αλλά σκέψου με τα ίδια λεφτά στην Ελλάδα θα είχες και τα έξω σου και τα ποτά σου και τα πιτόγυρά σου... Εμένα το μόνο που μου έλειψε είναι τα σουβλάκια... Τίποτα άλλο... Ούτε καν ο Ελληνικός καιρός... Η φύση εδώ είναι μαγική και την έχεις στα πόδια σου ΠΑΝΤΟΥ! Όσο για την γλώσσα... Έχε στον νου σου ότι είναι μια γερμανική γλώσσα, με ότι αυτό συνεπάγεται... Και σαν να μην έφτανε αυτό έχεις να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις στα Γαλλικά, άλλα διαβάζεις άλλα προφέρεις... Επιπλέον κανείς δεν σου μιλάει Σουηδικά μόνο στο μεταξύ τους... Έχω γνωρίσει ανθρώπους που είναι 10-15 χρόνια εδώ και δεν μιλάνε καθόλου Σουηδικά... Εγώ... Έχω καταφέρει να μιλάω τα βασικά... Πανεπιστήμιο και εκμάθηση ξένης γλώσσας είναι δύσκολος συνδυασμός... Αυτό το πετυχαίνεις μόνο αν μιλάς με Σουηδούς ΣΥΝΕΧΕΙΑ, πράγμα κομματάκι δύσκολο μιας και είναι πολύ ντροπαλοί γενικά αλλά σαν άνθρωποι είναι μία χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κερασε τους μια μπυρα να δεις ποσο ντροπαλοι ειναι :P . Εχω ιστορια να διηγηθω σχετικα με αυτο...

Σπιτι πως βρηκες? Απο οτι καταλαβαινω αυτο ειναι το κυριως προβλημα στη σουηδια.

Σχετικα με τα χρηματα,υπολογιζουμε πως το μεγιστο που μπορει να ξοδευει ανα μηνα ειναι το πολυ 1200 ευρώ. Παραπανω δε βγαινουμε ουτε με σφαιρες, και αυτα δηλαδη με πολυ κοπο μαζευονται, αλλα λογικα ειναι ποσο που μπορει να καλυφθει,λιγο τα χρηματα που μαζευε εδω και χρονια,λιγο οι παππουδες, κατι θα γινει. Φυσικα αν ξοδευει λιγοτερα τοσο το καλυτερο. Βεβαια γενικα και ο αδερφος μου δεν ξοδευει πολλα.

 

Υ.Γ. Λυπαμαι για τους τονους και τον τροπο που οργανωνω τις παραγραφους μου αλλα μπαινω απο το κινητο και ειναι λιγο δυσκολο να τα οργανωσω σωστα, ελπιζω τουλαχιστον να βγαινει νοημα.

Υ.Γ.2 θυμαμαι τον σεπτεμβρη ειμασταν σε εναν σταθμο του μετρο, σλουσσεν λεγοταν αν θυμαμαι καλα,θελαμε να παμε προς τ-τσεντραλεν ( καπως ετσι λεγονταν,ακριβως δε θυμαμαι) κσι με το που χτυπαμε τις καρτες μας για να μπουμε στο μετρο,περνουν κατευθειαν πισω μας κατι τυποι πριν προλαβει να κλεισει η "μπαρα" για να γλιτωσουν το εισητηριο στο μετρο, οταν λες κολπα εννοεις κατι τετοιο :P η καμια σχεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1200€ το μήνα δε νοικιάζεις στην Στοκχόλμη. Μπορεί βέβαια να βρει ως συγκάτοικος (inneboende) και να δίνει ένα 400άρι ξέρω γω... Βέβαια δε καταλαβαίνω γιατί το συζητάμε αφού πάει για Uppsala..

 

Τα σουηδικά σαν γλώσσα δεν είναι πολύ δύσκολα. Απλώς η καθομιλουμένη διαφέρει ΠΟΛΥ απ´την επίσημη. Τρώνε γράμματα, κόβουν καταλήξεις, από περιοχή σε περιοχή προφέρουν κάποιους φθόγγους τελείως διαφορετικά.. Εγώ πλέον, μετά απο σχεδόν 1μιση χρόνο (τους τελευταίους 9 μήνες μιλάω μόνο σουηδικά έξω και στην δουλειά) καταλαβαίνω το 85-90% αυτών που μου λένε... Αν πάει Στοκχόλμη και χρειαστεί ιδιαίτερα στα Σουηδικά υπάρχει δασκάλα αστέρι. Σουηδέζα που μιλάει τέλεια ελληνικά! Όσα ξέρω απ´αυτήν τα έμαθα κι αν δεν έφευγα από Στοκχόλμη θα πήγαινα και για πτυχίο..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αποφασισει να παει σουηδια εχουμε δικους μας ανθρωπους να τον βοηθησουν με τη γλωσσα, γεννημενους και μεγαλωμενους εκει που εχουν τα σουηδικα σαν κυρια γλωσσα, και που φυσικα ως ελληνες ξερουν και που να εστιασουν σε εναν ελληνα,συγκεκριμενα η μια, ξαδελφη μας, ειναι δασκαλα σε σουηδικο σχολειο. Γενικα ο αδερφος μου ξερει και γερμανικα οποτε λογικα θα τον βοηθησει λιγο αυτο.

Στη νορβηγια τα σπιτια εχουν γυρω στα 400-450, το μηνα, με αλλα 750-800 θα μπορει να τα βγαζει εκει περα? Αν ναι τοτε λογικα θα κλεισει προς νορβηγια μερια,εχει ψηθει πολυ για εκει.αν οχι,και για να ζησει στη νορβηγια θελει πχ 1800 το μηνα ολα μαζι τοτε θα κοιταξει για τις αλλες 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' αυτό το θέμα υπερίσχυσε η Σουηδία, μιας και τα Σουηδικά είναι απίστευτα εύκολα - (αν εξαιρέσεις την προφορά), ενώ τα Δανέζικα παρ' όλο που μοιάζουν κάπως με τα Σουηδικά είναι πολύ πιο κοντά στα Γερμανικά, που εγώ δεν ξέρω καθόλου γερμανικά.

 

 

Η ίδια γλώσσα είναι. Η προφορά αλλάζει. Οι Δανοί καταλαβαίνουν τους Σουηδούς, αντίθετα οι Σουηδοί δεν πρόκειται να καταλάβουν γρι από Δανό αν αυτός δεν μιλάει αργά και προσεχτικά χωρίς έντονη προφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέω κόλπα δεν εννοώ σε καμία περίπτωση πρακτικές του τύπου "δεν πληρώνω εισιτήρια" ή "το παίζω μαλάκας σιγά μην με πιάσουν"... Καλό είναι να είμαστε σωστοί είτε είμαστε στην Σουηδία είτε είμαστε στην Ελλάδα... Και μην νομίζεις ότι οι Σουηδοί δεν καταφεύγουν σε τέτοιες πρακτικές.. Απλά είναι πιο δύσκολο να τα κάνεις αυτά εδώ... Έλεγχος υπάρχει ΠΑΝΤΟΥ και κανείς δεν το παίζει κουραδόμαγκας... Έστω... Όταν λέω κόλπα εννοώ την χρήση ποδηλάτου για τις μετακινήσεις, την έκδοση κάρτας για τα ΜΜΜ, όχι απαραίτητα μηνιαίας αλλά κάρτας που την φορτώνεις με ένα ποσό και αυτόματα έχεις έκπτωση 20-30 %, χρήση εγχώριας τραπεζικής κάρτας για αγορές (τα μετρητά εδώ είναι είδος προς εξαφάνιση), θα σου έλεγα να αποφεύγεις το μαγείρεμα με παρέα... Επιπλέον εγώ δούλευα εθελοντικά στο φοιτητικό εστιατόριο με αποτέλεσμα να έχω το φαΐ της κάθε μέρας δωρεάν... Όσο για το σπίτι, όπως ήδη σου είπα κοίτα να αρχίσετε το ψάξιμο ΤΩΡΑ! Δεν θα σου πρότεινα συγκατοίκηση... Υπάρχουν πολλά φιντάνια που είναι σε θέση να σου τα μαμήσουν όλα... Και μην μου πεις κόβω φάτσες... Λογικά, αν έχεις γίνει δεκτός από το πανεπιστήμιο, έχεις ήδη λάβει ένα ηλεκτρονικό μήνυμα είτε από αυτό είτε από τον φοιτητικό σύλλογο με τρόπους που μπορείς να βρεις σπίτι! Ακολούθησε τις οδηγίες και όλα θα πάνε καλά... Εδώ τα ακίνητα τα διαχειρίζονται εταιρείες στων οποίων τα site δημιουργείς λογαριασμό και κάνεις αίτηση για το ακίνητο που προτιμάς, εδώ μην είσαι εκλεκτικός, πάρε ότι να είναι αρκεί να έχει δική του τουαλέτα. Με έπιπλα και τέτοια μην σκας πουλάνε όλοι σε ξεφτίλα τιμές... Αν θες την γνώμη μου Σουηδία... Τιμές, επίπεδο σπουδών (όχι παντού), άνθρωποι, εγγύτητα σε άλλες χώρες, αεροπορικά εισιτήρια, Είμαι Växjö στο Kronoberg. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι Växjö.. Στην Στοκχόλμη για να πάρεις σπίτι πρέπει να μπεις στην ουρά αναμονής. Μέσος όρος αναμονής ~7χρόνια!

 

Ή θα νοικιάσει 2ο χέρι και θα τον γδάρουν (9000kr ξερω γω για μια γκαρσονιέρα) ή πάει για συγκάτοικος!

 

Πρώτο χέρι ενοικίαση, ας το ξεχάσει...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέω κόλπα δεν εννοώ σε καμία περίπτωση πρακτικές του τύπου "δεν πληρώνω εισιτήρια" ή "το παίζω μαλάκας σιγά μην με πιάσουν"... Καλό είναι να είμαστε σωστοί είτε είμαστε στην Σουηδία είτε είμαστε στην Ελλάδα... Και μην νομίζεις ότι οι Σουηδοί δεν καταφεύγουν σε τέτοιες πρακτικές.. Απλά είναι πιο δύσκολο να τα κάνεις αυτά εδώ... Έλεγχος υπάρχει ΠΑΝΤΟΥ και κανείς δεν το παίζει κουραδόμαγκας... Έστω... Όταν λέω κόλπα εννοώ την χρήση ποδηλάτου για τις μετακινήσεις, την έκδοση κάρτας για τα ΜΜΜ, όχι απαραίτητα μηνιαίας αλλά κάρτας που την φορτώνεις με ένα ποσό και αυτόματα έχεις έκπτωση 20-30 %, χρήση εγχώριας τραπεζικής κάρτας για αγορές (τα μετρητά εδώ είναι είδος προς εξαφάνιση), θα σου έλεγα να αποφεύγεις το μαγείρεμα με παρέα... Επιπλέον εγώ δούλευα εθελοντικά στο φοιτητικό εστιατόριο με αποτέλεσμα να έχω το φαΐ της κάθε μέρας δωρεάν... Όσο για το σπίτι, όπως ήδη σου είπα κοίτα να αρχίσετε το ψάξιμο ΤΩΡΑ! Δεν θα σου πρότεινα συγκατοίκηση... Υπάρχουν πολλά φιντάνια που είναι σε θέση να σου τα μαμήσουν όλα... Και μην μου πεις κόβω φάτσες... Λογικά, αν έχεις γίνει δεκτός από το πανεπιστήμιο, έχεις ήδη λάβει ένα ηλεκτρονικό μήνυμα είτε από αυτό είτε από τον φοιτητικό σύλλογο με τρόπους που μπορείς να βρεις σπίτι! Ακολούθησε τις οδηγίες και όλα θα πάνε καλά... Εδώ τα ακίνητα τα διαχειρίζονται εταιρείες στων οποίων τα site δημιουργείς λογαριασμό και κάνεις αίτηση για το ακίνητο που προτιμάς, εδώ μην είσαι εκλεκτικός, πάρε ότι να είναι αρκεί να έχει δική του τουαλέτα. Με έπιπλα και τέτοια μην σκας πουλάνε όλοι σε ξεφτίλα τιμές... Αν θες την γνώμη μου Σουηδία... Τιμές, επίπεδο σπουδών (όχι παντού), άνθρωποι, εγγύτητα σε άλλες χώρες, αεροπορικά εισιτήρια, Είμαι Växjö στο Kronoberg.

φιλε μου αρχικα πρεπει να αναφερω πως μου αρεσει πολυ ο τροπος που τα θετεις, εισαι ξεκαθαρος και αυτο το εκτιμω. Εχεις απολυτο δικιο σχετικα με τα σπιτια, και ο αδερφις μου εχει κανει ηδη τις απαραιτητες ενεργειες και για νορβηγια και για σουηδια, μονο για δανια δεν εχει κανει αιτηση, και αυτο γιατι εχει μολις αλλες 4 μερες για να απαντησει αν θα παει ή οχι και για να ειμαι ειλικρινης, μαλλον δεν τον κοβω να το επιλεγει. Τα σπιτια για τα οποια εχει κανει αιτηση,για τη νορβηγια τουλαχιστον που τα εχω δει και εγω, κοιταξαμε απαραιτητως να εχει δικη του τουαλετα, οι κουζινες απο την αλλη ειναι κοινες απο 2 μεχρι 6 ατομα. Για τα επιπλα, αν και στην αρχη σκεφτομασταν μονο για επιπλωμενο, τελικα καταληξαμε πως ακομη και αν δεν εχει επιπλα,σε βαθος χρονου τα εξοδα επιπλωσης καλυπτονται απο τη διαφορα στο νοικι,συνεπως ειμαστε οκ για αυτο. Απο αυριο και μεσα στην εβδομαδα λογικα θα του απαντησουν συνεπως θα κανουμε μια αναθεωρηση της καταστασης τοτε, και θα πραξουμε αναλογα.

παντως γενικα, μου εκανε εντυπωση το ποσο οργανωμενα ειναι στη νορβηγια πανω στο συγκεκριμενο θεμα,του σπιτιου, ειναι απιστευτα σαφεις στο τι δικαιουται και τι ακριβως πρεπει να κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατέληξε στη Νορβηγία. Βρήκε και σπίτι και όλα είναι έτοιμα.
Ευχαριστώ όσους μοιράστηκαν τις απόψεις τους στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...