Προς το περιεχόμενο

Δε θα υπάρχει Start Menu στην δεύτερη αναβάθμιση των Windows 8


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχισαμε να ξυπναμε σιγα σιγα??? :-D

 

Το update 1,ηταν το 90% του ModernMix  και θα γινει 100% μολις προσθεσει και τα metro apps σε παραθυρα!

Ειδες κανενα "φυλλο" να κινηται απο την μερια της Stardock,που της εκλεψε ολη την ιδεα&υλοποιηση???

100% μιξ θα γίνει αν μπεί start.. Τέλος.. (και θα μπει πιστεύω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

keysmith, on 04 Jun 2014 - 06:41 AM, said:keysmith, on 04 Jun 2014 - 06:41 AM, said:keysmith, on 04 Jun 2014 - 06:41 AM, said:keysmith, on 04 Jun 2014 - 06:41 AM, said:

 

100% μιξ θα γίνει αν μπεί start.. Τέλος.. (και θα μπει πιστεύω)

To start ειναι αλλη εφαρμογη,το start8,αυτο εχω εγω στο λαπτοπ μου(τωρα ειναι της κοπελας μου)!

Και εγω το εχω γιατι μπορεις να εχεις και το metro start menu σε πιο μικρο πλαισιο μεσα στο desktop ui!

 

 

 

 

 

 

Ουσιαστικα η ms αφηνει επιτηδες καποια κενα,οπου οι developers(που στις περισσοτερες φορες ειναι συνεργατες της,οπως η stardock) να αναπτυξουν τις ιδεες/προτασεις τους και να τις εκμεταλευτουν για καποιο διαστημα και οτι της αρεσει το περνει και το προσθετει σαν default στο λογισμικο της!

Ειναι ενας απο τους αγαπημενους τροπους(οι ανεξαρτητοι developers/συνεργατες) της ms να βελτιωνει και να αναπτυσει τα λογισμικα της!Και εχει πολλα χρονια που ακολουθει αυτη την τακτική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ισχυρισμοι σου ολοι αντικρουστηκαν με επιχειρηματα που ακομα περιμενουν απαντηση λιγο πιο πανω απο ποστ μου και του εκτορα,

 

αν εννοεις οτι αντιπροσωπευεις τους χιλιαδες χρηστες που κραζουν το καινουριο απο μιμητισμο και χωρις να αφιερωσουν ουτε 5 λεπτα για να το κατανοησουν  μπας και δουν μηπως ειναι προς οφελος τους τοτε παω πασο... του συγκεκριμενους τους εκπροσωπεις επαξια

 

Είναι ελαφρώς αστείο ότι τα "επιχειρήματα" που χρησιμοποίησες εσύ και τα υπόλοιπα παιδιά αποδεικνύουν αυτό που λέω εγώ και όχι αυτό που λέτε εσείς :)

 

Αυτό που λέω εγώ είναι ότι το metro ΔΕΝ βολεύει για desktop χρήση και ότι είναι ΕΜΠΟΔΙΟ, και ότι ήταν τρομερό ατόπημα της MS που έβγαλε απότομα, χωρίς προειδοποίηση και κυρίως χωρίς εναλλακτική ένα από τα βασικά features των Windows που υπάρχει εδώ και σχεδόν 15 χρόνια.

 

Αυτό που λέτε εσείς είναι ότι η εναλλακτική λύση είναι (α) το groupάρισμα στο metro (δηλαδή πάλι ατελείωτο σκρολάρισμα, δεν παίζει), (β) η ομαδοποίηση με κάποιο τρόπο σε desktop mode των εφαρμογών (δηλαδή ένας άλλος τρόπος για να πεις "ένα classic Start", (γ) η χρήση πληκτρολογίου (σε metro ή desktop mode) για να βρω γρήγορα την εφαρμογή που ψάχνω (κάτι που γίνεται έτσι και αλλιώς σε όλες τις εκδόσεις, και άρα δεν είναι εναλλακτική λύση, ούτε απάντηση στο δικό μου αρχικό ερώτημα).

 

Άρα μου λέτε "κάνε groupαρισμα" ή "ομαδοποίηση", δηλαδή κοινώς "ξαναφτιάξε ένα classic Start". Ευχαριστώ, αυτό λέω και εγώ εξαρχής.

 

Είναι επίσης αυτονόητο για όποιον θέλει να δει πέρα από τις δικές του γνώσεις, εμπειρίες (και τελικά προσωπική γνώμη), ότι όλη αυτή η φασαρία με το Start έγινε για κάποιο λόγο, όχι επειδή είμαστε περίεργοι ή ότι δεν μπορούμε να "εξελιχθούμε" (όπως είπε και κάποιο άλλο παιδάκι εδώ μέσα σε παλιότερο θέμα). Όπως επίσης βλέπεις, ακόμα και στο παρόν θέμα υπάρχουν και άλλα άτομα που είτε έχουν την ίδια άποψη με μένα, είτε απλά δεν τους αρέσει/βολεύει/γουστάρουν το metro.

 

Ως εκ τούτου, αν με το post σου εννοείς ότι αντιπροσωπεύεις τους χρήστες που δεν μπορούν να δουν πέρα από τη μύτη τους και να καταλάβουν ότι υπάρχουν και άλλοι -ίσως εκατομμύρια- χρήστες σε αυτό το πλανήτη που οι συνήθειες και ανάγκες τους διαφέρουν από τις δικές τους, τότε ναι, τους συγκεκριμένους τους εκπροσωπείς επάξια.

 

Bonus της συζήτησης όλη η ιστορία που γίνεται με τα διάφορα dockers, τα διάφορα Start replacements, και φυσικά η προσπάθεια της MS να μαζέψει την κατάσταση και να δημιουργήσει ένα πραγματικά λειτουργικό Start (ένα one-click access point σε ότι έχει να κάνει με τον υπολογιστή)...μάντεψε για ποιο λόγο γίνονται όλα αυτά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άρα μου λέτε "κάνε groupαρισμα" ή "ομαδοποίηση", δηλαδή κοινώς "ξαναφτιάξε ένα classic Start". Ευχαριστώ, αυτό λέω και εγώ εξαρχής.

όχι, δεν σου λένε κοινώς "ξαναφτιάξε ένα classic Start", αυτό το συμπέρασμα το έβγαλες μόνος σου...

 

το να τακτοποιήσεις και να αφαιρέσεις πράγματα από το Start menu του Modern UI ασφαλώς και δεν σημαίνει "classic Start"

 

όπως επίσης το να έχεις ελάχιστα πράγματα εκεί και απλά να αρχίζεις να πληκτρολογείς αυτό που θες χρησιμοποιόντας το search feature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, δεν σου λένε κοινώς "ξαναφτιάξε ένα classic Start", αυτό το συμπέρασμα το έβγαλες μόνος σου...

 

το να τακτοποιήσεις και να αφαιρέσεις πράγματα από το Start menu του Modern UI ασφαλώς και δεν σημαίνει "classic Start"

 

όπως επίσης το να έχεις ελάχιστα πράγματα εκεί και απλά να αρχίζεις να πληκτρολογείς αυτό που θες χρησιμοποιόντας το search feature...

 

Έστω...προτιμώ να κάνω εγκατάσταση το ClassicShell, που κάνει αυτόματα από μόνο του όλα τα παραπάνω, και να επαναφέρω μια βασική λειτουργία των Windows που αφαιρέθηκε χωρίς κανένα απολύτως λόγο. Θες το Metro για την αφή ? πολύ ωραία, βάλτο και κάνε το κομμάτι σου. Άσε την δυνατότητα του πιο βασικού feature των Windows σε desktop mode για όλους τους υπόλοιπους. Τόσο απλό...

 

Είναι σαν έχεις μάθει να οδηγείς με στρογγυλό τιμόνι και ξαφνικά να σου λένε ότι το νέο τετράγωνο τιμόνι είναι καλύτερο, ταχύτερο, ασφαλέστερο κλπ κλπ...και όχι μόνο αυτό, αλλά δεν υπάρχει καν η δυνατότητα για στρογγυλό τιμόνι. Προσωπικά είμαι στο χώρο του ΙΤ πριν καν υπάρξει αγορά ΙΤ στην Ελλάδα, και έχω "προσαρμοστεί" σε χιλιάδες μεγάλες και μικρές αλλαγές (προφανώς πολύ μεγαλύτερες από το start menu που συζητάμε εδώ). Όλα μια χαρά, αλλού ζορίστηκα, αλλού χάρηκα. Απλά αυτή η κίνηση της MS ήταν και παραμένει αδικαιολόγητη, εξ'ου και όλος ο ντόρος παγκοσμίως για αυτό το θέμα. Όλα ωραία και καλά με τα 8αρια, αλλά σε αυτό το κομμάτι έκανε foul, πως να το κάνουμε δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

όπως φαίνεται αυτό θα κάνει, το "classic" start menu θα επιστρέψει σε desktop mode, ευτυχώς όμως αλλαγμένο κάπως...

 

αν τα άκουγα από κάνα γέρο το τι έχει συνηθίσει θα το καταλάβαινα, αλλά εσύ λόγω της δουλειάς οφείλεις να μην έχεις προβλήματα προσαρμογής...

 

προφανώς όλοι δέχονται να μην αρέσει το Modern UI, αλλά το να μην μπορούν να το συνηθίσουν/παρεμετροποιήσουν ή να αλλάξουν τον τρόπο με τον οποίο το χρησιμοποιούν (πχ με search) επειδή είναι "δύσχρηστο" είναι απλά δικαιολογία, δεν θέλουν όχι δεν μπορούν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως φαίνεται αυτό θα κάνει, το "classic" start menu θα επιστρέψει σε desktop mode, ευτυχώς όμως αλλαγμένο κάπως...

 

αν τα άκουγα από κάνα γέρο το τι έχει συνηθίσει θα το καταλάβαινα, αλλά εσύ λόγω της δουλειάς οφείλεις να μην έχεις προβλήματα προσαρμογής...

 

Γέρος δεν είμαι (βέβαια εξαρτάται το πως το εννοείς το "γέρος" :) ), αλλά βαδίζω προς τα -ηντα, οπότε δεν είμαι ούτε μικρός. Και όπως είπα, έχω ζήσει κοσμογονικές αλλαγές στο ΙΤ (π.χ. command prompt -> graphic shell), και μέχρι και σήμερα δεν είχα παρά ελάχιστες φορές πρόβλημα με την προσαρμογή μου. Ούτε στο metro έχω πρόβλημα να "προσαρμοστώ", και μια χαρά κάνω τη δουλειά μου στις υπόλοιπες συσκευές, απλά η αφαίρεση του Start σώνει και ντε ακόμα και στο desktop mode είναι foul...αυτό λέω. Και αυτή μου η τοποθέτηση ενισχύεται από όλη τη φασαρία σε παγκόσμιο επίπεδο για αυτήν ακριβώς την αλλαγή, δεν είμαι ο μόνος που έχω θέμα...

 

Τεςπα, νομίζω ότι το εξαντλήσαμε το θέμα, στο κάτω-κάτω το thread δεν αφορά την δική μου προσαρμοστικότητα ή μη....:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις χιούμορ προφανώς, γιατί αν κάτσω να κάνω copy-n-paste μόνο τα σοβαρά links σε σοβαρά sites που λένε τι βλαμμένο που είναι το metro ui για desktop (ειδικά αν το PC είναι για δουλειά και όχι παιχνίδι), θα χάσουμε το μέτρημα (και εγώ το χρόνο μου).

 

Το Metro είναι μια χαρά για φορητές συσκευές και casual χρήση. Για επαγγελματική χρήση είναι όχι μόνο άχρηστο, είναι ΕΜΠΟΔΙΟ. Πιο απλά δεν γίνεται να το πω...

Δουλεύω με τα Win8 επαγγελματικά και ταχύτερα απ΄ότι δούλευα με τα 7...

Το "vanilla" modern UI ναι είχε θεματάκια τα οποία είναι μικρά γιατί αφορούσαν το κλείσιμο και την αποσύνδεση.

Πλέον που τα έχεις και αυτά μπροστά σου... είναι μια χαρά...

Με την κατηγοριοποίηση που κάνεις στα tiles έχει καλύτερα οργανωμένα τις συντομεύσεις σου και συνεπώς θυμάσαι που βρίσκονται ευκολότερα και δεν έχεις άχρηστα αρχεία (που μπορεί να έχεις σώσει στην επιφάνεια εργασίας) να σου κόβουν τη "θέα".

Δεν μπορείς να έχεις όλα τα εικονίδια που χρειάζεσαι στο desktop, προφανώς το metro δεν δουλεύει (πρακτικά είναι αστείο για σοβαρή δουλειά), κάπως λοιπόν πρέπει να φτιάξεις το desktop σου για να μπορείς να δουλέψεις. Ακόμα και σήμερα, χωρίς π.χ. ένα ClassicShell, με τα 8.1 απλά δεν μπορείς.

 

Θα σου φέρω δύο απλά παραδείγματα χρήσης γραφείου/εργασίας, όπου ΠΡΕΠΕΙ να μπορείς εύκολα και γρήγορα να έχεις πρόσβαση σε όλες τις εφαρμογές που έχεις εγκαταστήσει (δεν μιλάμε για Office προφανώς): προγραμματιστής και γραφίστας/dtpιστας. Δεν μου αρκεί να έχω 10-20 εικονίδια πάνω στην επιφάνεια, πρέπει να μπορώ να φτάσω μέχρι την επιθυμητή εφαρμογή εύκολα και γρήγορα, χωρίς να θυμάμαι πως τη λένε, χωρίς να χάνω χρόνο σκρολλάροντας και φυσικά χωρίς να πρέπει να κάνω πέρα-δώθε και πάνω-κάτω στο απίθανο metro.

 

Αυτά που γράφω τα λένε και χιλιάδες άλλοι σε εκατοντάδες σχετικά forums και blogs, δεν είμαστε περίεργοι, απλά το metro δεν κάνει για χρήση desktop και περιβάλλον εργασίας. Αλλού στοχεύει και με άλλες παραμέτρους φτιάχτηκε. Το να αναγκάζομαι να το υποστώ εγώ στη δουλειά μου απλά δεν είναι αποδεκτό. Είτε λοιπόν βάζουμε εφαρμογές τρίτων που λύνουν το πρόβλημα, είτε περιμένουμε από την MS :) να δώσει μια σωστή λύση. Αυτό που πήγε να κάνει ήταν προς τη σωστή κατεύθυνση, αλλά από ότι καταλαβαίνω πάει πιο πίσω (άραγε και στις καλένδες...?)

Γραφίστας είμαι και για να δουλέψω θέλω 4-5 προγράμματα (Ps, Ai, Id, Br + τον browser)

Αυτά δουλεύω καθημερινά... 

Αν πιστεύεις ότι με το ποντικάκι σου και το έναρξη->πρόγραμματα->-adobe->Photoshop x 4 αυτή η διαδικασία είναι πιο γρήγορη από το Win key και 4 κλικ στα tiles τι να πω... Έχεις τις ικανότητες να γίνεις master player στα FPS και δεν το ξέρεις!

 

Στο απίθανο metro έχει ένα βελάκι κάτω αριστερά που σε μεταφέρει στο "προγράμματα" της έναρξης με όλους τους φακέλους expanded και με μεγάλα καθαρά εικονίδια και με search πάνω δεξιά... Αν δεν το βρεις έτσι... κλάφτα...

(Άσε που αν θυμάσαι μέρος του ονόματος του προγράμματος δεν χρειάζεται καν να κάνεις όλη αυτή την διαδικασία, απλά στο modern UI όπως είσαι ξεκινάς να πληκτρολογείς και η αναζήτηση αυτόματα την ώρα που πληκτρολογείς σου εμφανίζει προγράμματα...)

 

Στο modern UI, μπορείς να έχεις πραγματικά πάρα μα πάρα πολλά tiles χωρίς να χρειάζεται να κάνεις πέρα δώθε, απλά τα κάνεις στο ελάχιστο, μέγεθος... οπότε δεν είναι δικαιολογία τα πολλά προγράμματα...

Απλά είσαι προκατειλημμένος...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να το συνεχίσω, αλλά προφανώς έχετε δίκιο, αφού όλος ο υπόλοιπος κόσμος του ΙΤ που ασχολείται με αυτό το θέμα (από μεγάλα και σοβαρά sites τεχνολογίας, μέχρι και την ίδια την MS) προφανώς είναι τόσο "απροσάρμοστοι" και περίεργοι όσο εγώ...α ξέχασα, και όλοι αυτοί είναι προκατειλημμένοι...ΟΚ πάω πάσο, μετά από τόσα χρόνια άκουσα ότι είμαι "προκατειλημμένος" με ένα feature ενός λειτουργικού συστήματος :)

 

Θα μου επιτρέψετε να μην ξαναποστάρω στο παρόν, αφού λόγω προκατάληψης εμφανέστατα εμποδίζω την ομαλή ροή του thread.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γραφίστας είμαι και για να δουλέψω θέλω 4-5 προγράμματα (Ps, Ai, Id, Br + τον browser)

Αυτά δουλεύω καθημερινά... 

Αν πιστεύεις ότι με το ποντικάκι σου και το έναρξη->πρόγραμματα->-adobe->Photoshop x 4 αυτή η διαδικασία είναι πιο γρήγορη από το Win key και 4 κλικ στα tiles τι να πω... Έχεις τις ικανότητες να γίνεις master player στα FPS και δεν το ξέρεις!

 

Γραφίστα,φτιάξε ένα bat να ανοίγουν όλα μαζί που κάνεις 4 κλικ για να τ ανόίγεις κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, το να παρουσιάζεται ως βολικό και γρήγορος τρόπος, το να πληκτρολογείς (χρησιμοποιώντας την αναζήτηση), για να εντοπίσεις την εφαρμογή που θέλεις, έχει απίστευτη πλάκα...

 

...για όποιον δεν πληκτρολογεί με τυφλό δηλαδή, είναι βολικό και γρήγορο το να παίρνει το βλέμμα του από την οθόνη και να κοιτάει το πληκτρολόγιο, κάθε φορά που θέλει να εκκινήσει ένα πρόγραμμα...

 

...θυμήθηκα την αποψίλωση με κασμά - κατά το «ξύσ' τα @@ σου με κασμά... - που κάναμε στο στρατό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...