Προς το περιεχόμενο

Βιοσυντονισμός και τρίχες κατσαρές


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν ηλεκτρονικός, βγάζω φλυκταινες, μια με τους βιοσυντονισμούς κ μία με το "ωμόμετρο" για πλάκα στο κρέας... Στο thread με τις αλλεργίες λένε για έναν βιοσυντονιστή που έχει 100% επιτυχία κ μάλιστα στη Θεσσαλονίκη κοντά στη Μελενίκου.

Παρομοιως.

Η απορια μου ειναι αλλη. Χρειαζεται να εισαι ηλεκτρονικος, φυσικος, μαθηματικος, γιατρος (μη εναλλακτικος) για να καταλαβεις οτι ολα αυτα ειναι μπαρουφες?

 Και υπαρχουν και χειροτερα. Κατι κρυσταλλοθεραπειες, καθαρισμος τσακρα, τεστ δυσανεξιας, ρέικι, θεραπεια με χρωματα και τοσα αλλα που δεν ξερω. Εχω ακουσει και κατι γιατρους που κανουν γονιδιακη αναλυση

(κοστους 800€) και ανακαλυπτουν την προδιαθεση που εχεις σε ασθενειες. Μονο που το δειγμα που παιρνουν ειναι με βαμβακοφορο στυλεο (μπατονετα) απο το εσωτερικο του στοματος.

Τοσο ευκολοπιστος ειναι ο κοσμος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 307
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Εχω ακουσει και κατι γιατρους που κανουν γονιδιακη αναλυση

(κοστους 800€) και ανακαλυπτουν την προδιαθεση που εχεις σε ασθενειες. Μονο που το δειγμα που παιρνουν ειναι με βαμβακοφορο στυλεο (μπατονετα) απο το εσωτερικο του στοματος.

 

 

Για πες, για πες γιατί το κοίταγα πριν λίγο καιρό αλλά ότι βρήκα, τέτοια μέθοδο λέει χρησιμοποιεί.Μήπως κάνεις λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα ρευματολογικό πρόβλημα και όποτε πάω στον γιατρό μου λέει "α πρέπει να σε σκανάρω κιόλας κάποια στιγμή με το υπερσύγχρονο μηχάνημα που έφερα απ την αμερική". Εγώ δεν απαντάω ή λέω πως δεν έχω λεφτά. Χρεώνει 50 ευρω την μέτρηση.

Πρόσφατα ρώτησα τι μετράει αυτό και μου είπε βιοσυντονισμό.

Το μηχάνημα είναι αυτό:

asyra.jpg

 

 

Γενικά εμένα αυτά τα εναλλακτικά όχι απλά δεν μου γεμίζουν αλλά τα θεωρώ και αντιεπιστημονικά και απάτη και με εκνευρίζουν.

 

Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτόν τον βιοσυντονισμό και αν έχει κάποιο νόημα ύπαρξης?

 

Βιοσυντονισμος?? :lol:

Εχιε νοημα υπαρξης. Να παιρνει τα λεφτα του κοσμου....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μονο που το δειγμα που παιρνουν ειναι με βαμβακοφορο στυλεο (μπατονετα) απο το εσωτερικο του στοματος.

 

Δεν λαμβάνεται δείγμα dna έτσι; Δεν ξέρω από τέτοια αλλά σε κάτι csi(μην κοροιδέψετε) και τέτοια ετσι το κάνουν, και γενικά είχα την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται πάντα αίμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη δωσετε τσαμπα λεφτα. Δεν υπαρχει τετοιο τεστ.

Να δωσω ενα παραδειγμα. Τα εργαστηρια αυτα υποστηριζουν οτι αναλυουν καμια 70αρια γονιδια που σχετιζονται με διαφορες ασθενειες. Και παιρνουν DNA με τη μπατονετα.

 

Για τον καρκινο του μαστου υπαρχουν δυο ογκογονιδια που αυξανουν κατα πολυ τον κινδυνο στις γυναικες που τα φερουν. Ειναι τα BRCA1 + BRCA2. Συνισταται ο ελεγχος σε γυναικες που οι μητερες τους εμφανισαν καρκινο μαστου σε νεαρη ηλικια ή σε οταν οι μητερες τους έφεραν το γονιδιο. Ο ελεγχος λοιπον για αυτα τα 2 γονιδια, γινεται με εξεταση αιματος και τα αποτελεσματα κανουν βδομαδες για να βγουν.

 

Οι απατεωνες αυτοι (δε θα ειμαι πια ευγενικος), υποστηριζουν οτι αναλυουν 70+ γονιδια με λιγα επιθηλιακα κυτταρα απο το στομα, μεταξυ των οποιων και αυτα για τον καρκινο του μαστου.

Ασε που οι περισσοτερες παθησεις που λενε οτι ψαχνουν οφειλονται σε πολλα γονιδια και η συσχετιση γονιδιο-νοσος δεν εχει αποδειχθει. Ουτε θετικα (γονιδιο= νοσος) ουτε αρνητικα (απουσια γονιδιου= οχι νοσος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε γιατρο

 

Θυμάμαι τη περίπτωση ενός φίλου που πήγε σε ομοιοπαθητικο επειδή είχε έντονους πονοκεφάλους. (Αφού πρώτα έκανε εξετασεις κ δε του βρήκαν τίποτα παθολογικο)

 

Του λέει κατα γράμμα:

Κόβεις το τσιγάρο

Κόβεις τη καφεΐνη

Κόβεις το αλκοόλ

Κόβεις τη ζάχαρη

Κόβεις τα πολλά αλατια

 

Του ακουμπαει λοιπόν την επίσκεψη κι άντε γεια.

 

Μιας που το διαβασα αυτο να πω μια θλιβερη ιστορια περι ομοιοπαθητικης.

Παρεμπιπτοντως στο ινσομνια πρεπει να εχω πει καμια 20ρια φορες ΜΑΚΡΥΑ απο ομοιοπαθητικους!

Οπως και απο καθε ειδους ψευτογιατρους.

Μόνο σε πραγματικους γιατρους να πηγαινετε! Και μαλιστα ζητωντας και 2η γνωμη απο καποιον αλλο ακομα καλυτερα.

 

Πριν 2 μηνες λοιπον εμαθα οτι ενας γνωστος μου πεθανε. 56 ετων ηταν, πολυ μικρος δηλαδη και πεθανε απο καρκινο του προστατη. Απο ενα ειδος καρκινου δηλαδη που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ το 2014 να πεθαινουν οι αντρες!!

2 φορες ανα ετος, εξεταση PSA και free PSA μετα τα 45 ετη και ολα ειναι σχεδον πληρως ελεγχομενα πλεον.

 

Οταν λοιπον εμαθα την ιστορια του γνωστου μου αυτου εφριξα και ο ανθρωπος κυριολεκτικα πεθανε ΤΖΑΜΠΑ επειδη δεν ακολουθησε τον δρομο της επιστημης(ιατρικη) αλλά της ψευδοεπιστημης/μη-επιστημης(ομοοιοπαθητικης):

 

Αρχικα πριν 1.5 χρονο περιπου πηγαινε σε εναν γιατρο ουρολογο γιατι ειχε πονους στον προστατη. Ειχε και PSA 5 πραγμα που τον εβαζε σε σχετικα επικινδυνη κατασταση για να αναπτυξει(ή να εχει ηδη αρχισει να απαπτυσσει) καρκινο. Η διαγνωση του ιατρου δεν ηταν σαφης για το εαν προκειται για προστατιτιδα και τι ειδους, και κυριως επειδη ειχε μεγαλυτερο προστατη(ειχε διογκωση) δεν ειχε βγαλει ακρη επισης για το αν ειναι καλοηθης υπερπλασια ή οχι και το παρακολουθουσαν το θεμα. Free PSA η γυναικα του που μου ειπε το τι εγινε, δεν ηξερε εαν εκανε αλλά τελος παντων μετα απο 4 μηνες θεραπεια με τα φαρμακα του γιατρου δεν τον περνουσε ο πονος. Εκανε μια νεα θεραπεια με άλλα φαρμακα για 2 ακομη μηνες αλλά και παλι ο πονος επεμενε.

 

Και εκει εκανε το καθοριστικο λαθος!!

Αποφασισε να παρατησει τον γιατρο και να παει σε ομοιοπαθητικο. Εκανε λοιπον την "θεραπεια" που του συνεστησε ο ομοιοπαθητικος και ο πονος παροτι δεν σταματησε αλλα υποχωρησε για 2 μηνες. Μετα ομως ξανααρχισε ακομα χειροτερος και με άλλα συμπτωματα οπως συχνουρια κλπ. Συνεχισε την "θεραπεια" του ομοιοπαθητικου και δυστυχως μετα απο 8 μηνες αρχισαν τα μεγαλα συμπτωματα. Ουρουσε αιμα, οξυς πονος κλπ. Πηγε σε νοσοκομειο και ειδαν οτι ο προστατης του αλλά και άλλα οργανα ειχαν "φαγωθει" κυριολεκτικα απο τον καρκινο.

Δεν μπορουσε να γινει τιποτα πλεον....

 

Μεσα σε αυτους δηλαδη του 10 μηνες που πηγαινε στον ομοιοπαθητικο, ο διογκωμενος προστατης που πηγε στον ομοιοπαθητικο αρχικα, και που δεν ειχε ξεκαθαριστει απο τον γιατρο τοτε ακομη εαν προκειται για καλοηθης υπερπλασια ή για κακοηθη(αρχικα σταδια καρκινου), ειχε αναπτυχθει πληρως, ηταν κακοηθης η διογκωση και τον "εφαγε", την ωρα που αυτος επινε τα φαρμακα του ομοιοπαθητικου συγκεντρωσης 0.000000001%. :(

 

Εαν συνεχιζε φυσικα να πηγαινει στον γιατρο, η ανοδος του PSA που θα υπηρχε καθως και το free PSA και ο χαμηλος λογος τους, θα αναβαν κοκκινα φωτακια στον γιατρο, οπου θα του εκανε και υπερηχους/ακτινογραφιες/μαγνητικες κλπ και τι ακριβως κανουν για αυτα, και θα βρισκανε εγκαιρως τον καρκινο και θα τον χειρουργουσαν και τωρα θα ζουσε.

 

2014!

 

Και ομως ακομη και τωρα γινονται αυτα το 2014.

Και ομως διαβαζει ο κοσμος για τα ζωδια και το πως θα επηρεασουν την εβδομαδα τους!

Και ομως παει σε ομοιοπαθητικους κλπ κλπ. :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ στην Πάτρα υπάρχει ένας "γιατρός" που έχει ένα μαγικό μηχάνημα που σου βγάζει πχ. "έχεις ελατωμένο οξυγόνο στον εγκέφαλο, πλατυποδία και αμυγδαλές". Και υπάρχει κόσμος που το πιστεύει και πάει...

 

Όσον αφορά τις εναλλακτικές θεραπείες, μην πηγαίνετε μακριά. Και ο Steve Jobs σύμφωνα με την βιογραφία του νόμιζε ότι θα καθαρίσει απο τον καρκίνο με δίαιτα που του είχε πει ο γκουρού του. Όταν πήρε χαμπάρι ότι δεν γίνεται τίποτα έτσι και αποφάσισε να ασχοληθεί με κάνέναν γιατρό ήταν ήδη αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφορούν και διάφορες ιστορίες πάντως που πολλοί σώθηκαν από ενναλακτικές θεραπείες, το τι είναι αλήθεια και τι ψέματα όμως είναι δύσκολο να το διακρίνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σας εκνευρίζει η ιδέα του ότι υπάρχει κόσμος που πιστεύει σε βιοσυντονισμούς κλπ, να σας θυμίσω ότι υπάρχουν ακόμα εκκλησίες και αστρολόγοι.;ρ

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αρκετοι τετοιο βιοσυντονιστες, ενας που ειχε παει μια φιλη μου ζητουσε για πρωτο ραντεβου 400€ ωστε να γινει η διαγνωση και μετα 100€ τη βδομαδα για θεραπεια. (την εκανε για 3μηνες, προφανως καμια αλλαγη, καθαρα placebo).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...