Προς το περιεχόμενο

Βιοσυντονισμός και τρίχες κατσαρές


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου καλημερα,οπως ειπα και παραπανω δεν εχω προθεση να ψησω κανεναν ουτε να διαφημισω τον βιοσυντονισμο,εδω δεν το ειπα καν στους συγγενεις μου και στον περιγυρο μου το πως εγινα καλα και με ποια μεθοδο,απλα σ εμενα και στον φιλο μου αυτο το πραγμα εφερε αποτελεσματα και αυτο εμενα μου φτανει.Ο μονος λογος που μοιραστηκα την εμπειρια μου ειναι οτι με πειραζει το γεγονος οτι η πλειοψηφια αφοριζει μια μεθοδο χωρις καν να γνωριζει τι ειναι με προσχημα μονο οτι αφου δεν ανηκει στην κλασσικη ιατρικη ειναι κομπογιανιτες,απατεωνες και ολα αυτα τα ωραια πραγματα,δεν ακουσα κανεναν να μιλαει με επιχειρηματα επιστημονικα εξηγωντας μας οτι αυτο το ειδος ιατρικης δεν ειναι σωστο για τους χ,ψ λογους,τιποτα,μονο γενικοι αφορισμοι,μηπως να ξαναρχισουμε να καιμε τις μαγισσες?

Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη μέθοδος δουλεύει, σε εσένα και το φίλο σου δούλεψε άρα καλά κάνεις και το λες. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι οι Γιατροί συνήθως σε πλακώνουν στα φάρμακα (πολλές φορές βαριά με πολλές παρενέργειες και αμφίβολο αποτέλεσμα), κάτι τέτοιο έγινε και με σένα απ΄ο,τι κατάλαβα, γιατί αυτό μάθανε και αυτό έχουν συμφέρον να κάνουν. Ενώ πολλά μπορούν να αντιμετωπιστούν και αλλιώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάξεις θα δεις οτι η θεωρία της ομοιοπαθητικής πχ γιατι δεν έχει βάση. Οπως και σε αλλες θεραπίες που έχω ακουσει. Οταν ημουν μικρος πιστευα πχ σε καποια αλλα μολις μου ειπαν πως ξεκίνησε λέω δε παιζει . (πχ καποιος του ηρθε όραμα και φωτίστηκε!).

Επίσης τα μηχανιματα βιοσυντονισμου είναι απλα ωμομετρα ή οπως λέγονται τελος πάντων και έχω αναλύση ένα να δω τι κάνει (απλα τυχαία αποτελέσματα)


Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη μέθοδος δουλεύει, σε εσένα και το φίλο σου δούλεψε άρα καλά κάνεις και το λες. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι οι Γιατροί συνήθως σε πλακώνουν στα φάρμακα (πολλές φορές βαριά με πολλές παρενέργειες και αμφίβολο αποτέλεσμα), κάτι τέτοιο έγινε και με σένα απ΄ο,τι κατάλαβα, γιατί αυτό μάθανε και αυτό έχουν συμφέρον να κάνουν. Ενώ πολλά μπορούν να αντιμετωπιστούν και αλλιώς

Σωστό αλλα λιγοι το δέχονται. Εχω  αρκετούς γιατρούς στο κύκλο μου και ξέρω. Πολλοι παραδεχονται πως διναν φάρμακα για να εχουν δωρεαν αεροπορικά, δωρεαν συνεργεία για το ιατρείο τους ,ταξίδια, λαπτοπ κτλ. Εξάλλου διαφορετικοί γιατροί μπορει να σου δώσουν τελειως διαφορετικά φάρμακα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη μέθοδος δουλεύει, σε εσένα και το φίλο σου δούλεψε άρα καλά κάνεις και το λες. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι οι Γιατροί συνήθως σε πλακώνουν στα φάρμακα (πολλές φορές βαριά με πολλές παρενέργειες και αμφίβολο αποτέλεσμα), κάτι τέτοιο έγινε και με σένα απ΄ο,τι κατάλαβα, γιατί αυτό μάθανε και αυτό έχουν συμφέρον να κάνουν. Ενώ πολλά μπορούν να αντιμετωπιστούν και αλλιώς

 

Αλλο ενα τεραστιο θεμα,αυτη η αλογιστη χρηση φαρμακων απο τις μικρες ηλικιες κιολας μεχρι τους γερους που ολοι εχουν απο μια μικρη ντουλαπια με φαρμακα και δωστου,αυτο τωρα ειναι προοδος?

 

Ούτε κι εγώ έχω τις γνώσεις. Θα μας δώσεις λινκ κάποιας έρευνας δημοσιευμένης σε επιστημονικό περιοδικό ή σε συνέδριο που να επικροτεί την μέθοδο; Αυτοί τις έχουν τις γνώσεις μια χαρά.

 

Αν βρεις, σφύρα κλέφτικα.

 

Εφοσον λοιπον δεν εχεις τις απαραοτητες γνωσεις πως παιρνεις θεση?και οχι δεν θα μπω στον κοπο να ψαξω αν επικροτουν αυτην την μεθοδο η οχι γιατι οπως ειπα και παραπανω δεν εγραψα την εμπειρια μου για να ψησω κανεναν οτι και καλα αυτη η μεθοδος ειναι σωστη επιστημονικα και δεν μ ενδιαφερει καν,δεν εγινα ξαφνικα υπερμαχος του ενναλακτικου χωρου επειδη ειδα αποτελεσματα απλα και μονο επειδη δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις για να το υποστηριξω,το μονο που λεω ειναι οτι ισως πρεπει οι επιστημονες να μην ειναι τοσο ορθολογιστες και αφοριστικοι σε οτιδηποτε δεν ακολουθει την πεπατημενη,ας βγαλουν τις παρωπιδες και το συρματοπλεγμα γυρω απ το μυαλο τους και ας αρχισουν να κοιτανε και αλλου,χωρις ανοιχτο μυαλο και φαντασια δεν μπορεις να πρωτοτυπησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα παντως να ξερετε, η εμπειρια του καθενος με μια θεραπεια, εχει μηδενικη αξια στην ιατρικη.

Αυτο που εχει αξια λεγεται πολυκεντρικη διπλη τυφλη μελετη. Εκει φαινεται αν ενα φαρμακο/μεθοδος λειτουργει ή οχι. Χωριζουν τους υπο μελετη ασθενεις σε δυο ομαδες και η μια ομαδα παιρνει το φαρμακο και η αλλη  placebo, χωρις να ξερει ο ασθενης ή ο γιατρος ποιος παιρνει τι. Στο τελος της μελετης βλεπουμε τι συνεβη σε καθε ομαδα και αναλυουμε στατιστικα τα αποτελεσματα.

 

Αυτες οι μελετες, οταν εχουν αποτελεσματα και ειναι σωστα σχεδιασμενες, δημοσιευονται σε εγκυρα ιατρικα περιοδικα, οπως λεει και πιο πανω ο gigisoni.

 

Οταν καποιος υποστηριζει οτι μια θεραπεια/φαρμακο/μεθοδος δουλευει, φροντιζει να παρουσιασει και τα στοιχεια που τον επιβεβαιωνουν. Δεν περιμενει απο τους υπολοιπους να τον διαψευσουν. Νομιζω ειναι αυτονοητο.

Με βαση τα ανωτερω λοιπον, θα ηθελα να δω και εγω ενα λινκ απο καποιο εγκυρο περιοδικο (οχι τα νεα του ψαροντουφεκου), που να αναφερει οτι η μεθοδος του βιοσυντονισμου δουλευει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γενικα παντως να ξερετε, η εμπειρια του καθενος με μια θεραπεια, εχει μηδενικη αξια στην ιατρικη.

Αυτο που εχει αξια λεγεται πολυκεντρικη διπλη τυφλη μελετη. Εκει φαινεται αν ενα φαρμακο/μεθοδος λειτουργει ή οχι. Χωριζουν τους υπο μελετη ασθενεις σε δυο ομαδες και η μια ομαδα παιρνει το φαρμακο και η αλλη  placebo, χωρις να ξερει ο ασθενης ή ο γιατρος ποιος παιρνει τι. Στο τελος της μελετης βλεπουμε τι συνεβη σε καθε ομαδα και αναλυουμε στατιστικα τα αποτελεσματα.

 

Αυτες οι μελετες, οταν εχουν αποτελεσματα και ειναι σωστα σχεδιασμενες, δημοσιευονται σε εγκυρα ιατρικα περιοδικα, οπως λεει και πιο πανω ο gigisoni.

 

Οταν καποιος υποστηριζει οτι μια θεραπεια/φαρμακο/μεθοδος δουλευει, φροντιζει να παρουσιασει και τα στοιχεια που τον επιβεβαιωνουν. Δεν περιμενει απο τους υπολοιπους να τον διαψευσουν. Νομιζω ειναι αυτονοητο.

Με βαση τα ανωτερω λοιπον, θα ηθελα να δω και εγω ενα λινκ απο καποιο εγκυρο περιοδικο (οχι τα νεα του ψαροντουφεκου), που να αναφερει οτι η μεθοδος του βιοσυντονισμου δουλευει.

 

Επιτελους μια σοβαρη και τεκμηριωμενη αποψη αχετα αν συμφωνεις η διαφωνεις,τωρα οσο αφορα το αν υπαρχει αποδοχη και αναγνωριση της μεθοδου αυτης φιλε μου δεν το γνωριζω,δεν το εχω ψαξει και ισως και οντος να μην υπαρχει αλλα δεν μ ενδιαφερει και καθολου,εμενα με νοιαζει που τελειωσε ο εφιαλτης μου.Τωρα οσον αφορα αυτο που λες οτι οφειλει καποιος να παρουσιασει και τα στοιχεια που τον επιβεβαιωνουν αντιλαμβανεσαι οτι κατι τετοιο δεν ειναι εφικτο μεσο ιντερνετ,δυστυχως ειναι αδυνατο να σου αποδειξω τους ισχυρισμους μου σ εσενα και στους υπολοιπους σ αυτο το φορουμ οποτε εχεις καθε δικαιωμα κ εσυ και ολοι να μην λαβουν καθολου υποψην τους μια μαρτυρια ανωνυμη απο καποιον που ειναι πισω απ ενα πληκτρολογιο και που μπορει να βρισκεται στην αλλη ακρη του πλανητη,δυστυχως εχουμε δει και διαβασει πολλα στα φορουμ οποτε το δεχομαι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και δεν εννοουσα να αποδειξεις τους ισχυρισμους σου, εγω σε πιστευω οτι εισαι καλυτερα. Δεν ξερω το πως, γιατι δεν εχω καμια σοβαρη αποδειξη οτι  η μεθοδος δουλευει, αλλα σαφως δεν ειναι δικη σου δουλεια να το αποδειξεις.

Η εταιρεια που το εφτιαξε θα επρεπε να ειχε χρηματοδοτησει μελετη που να αποδεικνυει οτι το μηχανημα κανει αυτα που υποσχεται. Ποτε δε θα το κανει κατα τη γνωμη μου γιατι τα αποτελεσματα δεν θα ειναι προς το συμφερον της.

 

Ο αλγοριθμος λογικη σκεψη-θεωρια-πειραμα-αποτελεσμα-αποδειξη ειναι βασικη αρχη της επιστημης, εκει ειναι και η ενσταση μου για τις εναλλακτικες θεραπειες. Δεν βασιζονται σε επιστημονικη προσεγγιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και δεν εννοουσα να αποδειξεις τους ισχυρισμους σου, εγω σε πιστευω οτι εισαι καλυτερα. Δεν ξερω το πως, γιατι δεν εχω καμια σοβαρη αποδειξη οτι  η μεθοδος δουλευει, αλλα σαφως δεν ειναι δικη σου δουλεια να το αποδειξεις.

Η εταιρεια που το εφτιαξε θα επρεπε να ειχε χρηματοδοτησει μελετη που να αποδεικνυει οτι το μηχανημα κανει αυτα που υποσχεται. Ποτε δε θα το κανει κατα τη γνωμη μου γιατι τα αποτελεσματα δεν θα ειναι προς το συμφερον της.

 

Ο αλγοριθμος λογικη σκεψη-θεωρια-πειραμα-αποτελεσμα-αποδειξη ειναι βασικη αρχη της επιστημης, εκει ειναι και η ενσταση μου για τις εναλλακτικες θεραπειες. Δεν βασιζονται σε επιστημονικη προσεγγιση.

Ίσως κάποιες από αυτές δουλεύουν επειδή ο άνθρωπος δεν είναι μηχανή και παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προφανως και δεν εννοουσα να αποδειξεις τους ισχυρισμους σου, εγω σε πιστευω οτι εισαι καλυτερα. Δεν ξερω το πως, γιατι δεν εχω καμια σοβαρη αποδειξη οτι  η μεθοδος δουλευει, αλλα σαφως δεν ειναι δικη σου δουλεια να το αποδειξεις.

Η εταιρεια που το εφτιαξε θα επρεπε να ειχε χρηματοδοτησει μελετη που να αποδεικνυει οτι το μηχανημα κανει αυτα που υποσχεται. Ποτε δε θα το κανει κατα τη γνωμη μου γιατι τα αποτελεσματα δεν θα ειναι προς το συμφερον της.

 

Ο αλγοριθμος λογικη σκεψη-θεωρια-πειραμα-αποτελεσμα-αποδειξη ειναι βασικη αρχη της επιστημης, εκει ειναι και η ενσταση μου για τις εναλλακτικες θεραπειες. Δεν βασιζονται σε επιστημονικη προσεγγιση.

 

Επειδη διακρινω εναν μορφωμενο και σοβαρο ανθρωπο με αποψη διαφωτισε μας για να καταλαβουμε λιγο παραπανω για τις ενναλακτικες μορες ιατρικης,αν δεν ακολουθουν το προτυπο λογικη σκεψη-θεωρια-πειραμα-αποτελεσμα-αποδειξη ποιο ακολουθουνε?που βασιζονται?Αυτη η γιατρος μου ειπε οτι το μηχανημα αυτο μετραει συχνοτητες και οταν βρει ενα μελλος του σωματος που υπολειτουργει το καταγραφει κανωντας εναν θορυβο σαν σφυριγμα,μετα παιρνει αυτες τις ζαχαρινες,τις βαζει μεσα στο μηχανημα που εχει καταγραψει τα προβληματα και περναει μεσα στα φαρμακα καποιες εντολες.Συγνωμη για την προχειροτητα της περιγραφης απλα αυτα καταλαβα εν μερη διοτι τα ελληνικα της γιατρου ηταν λιγο μετρια οποτε δεν καταλαβα και πολλα πραγματα.

 

Αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση ρε παιδια ηταν ο κοσμος που πηγαινε εκει περα,μιλαμε για ουρες μεχρι εξω στον δρομο,μιλησα με ανθρωπους εκει περα οσο περιμεναμε και μου ελεγαν οτι για να σε παρει μπορει να περιμενεις και 1 και 2 μηνες,δεν προλαβαινει και δουλευει και κυριακες,τι παιζει τωρα δεν ξερω....παραξενα πραγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ενα τεραστιο θεμα,αυτη η αλογιστη χρηση φαρμακων απο τις μικρες ηλικιες κιολας μεχρι τους γερους που ολοι εχουν απο μια μικρη ντουλαπια με φαρμακα και δωστου,αυτο τωρα ειναι προοδος?

 

 

Εφοσον λοιπον δεν εχεις τις απαραοτητες γνωσεις πως παιρνεις θεση?και οχι δεν θα μπω στον κοπο να ψαξω αν επικροτουν αυτην την μεθοδο η οχι γιατι οπως ειπα και παραπανω δεν εγραψα την εμπειρια μου για να ψησω κανεναν οτι και καλα αυτη η μεθοδος ειναι σωστη επιστημονικα και δεν μ ενδιαφερει καν,δεν εγινα ξαφνικα υπερμαχος του ενναλακτικου χωρου επειδη ειδα αποτελεσματα απλα και μονο επειδη δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις για να το υποστηριξω,το μονο που λεω ειναι οτι ισως πρεπει οι επιστημονες να μην ειναι τοσο ορθολογιστες και αφοριστικοι σε οτιδηποτε δεν ακολουθει την πεπατημενη,ας βγαλουν τις παρωπιδες και το συρματοπλεγμα γυρω απ το μυαλο τους και ας αρχισουν να κοιτανε και αλλου,χωρις ανοιχτο μυαλο και φαντασια δεν μπορεις να πρωτοτυπησεις

Μα θέση παίρνω γιατί πάντα υπόκειται σε αυτόν που ισχυρίζεται κάτι να αποδείξει τα λεγόμενά του. Ισχυρίζεσαι ότι η μέθοδος δούλεψε, δεν θα αποδείξω εγώ ότι δεν δουλεύει, εσύ θα πρέπει να αποδείξεις ότι δουλεύει.

 

Όσον αφορά τον κόσμο που κάνει ουρές και δεν προλαβαίνει η τύπισσα με δίμηνη αναμονή στα ραντεβού, να δεις σειρά και κοσμοσυρροή κάθε δεκαπενταύγουστο στην Τήνο. Αν κάθε χρόνο έκανε τόσα θαύματα η "παρθένος" δεν θα υπήρχε ούτε ένας άρρωστος στην Ελλάδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μα θέση παίρνω γιατί πάντα υπόκειται σε αυτόν που ισχυρίζεται κάτι να αποδείξει τα λεγόμενά του. Ισχυρίζεσαι ότι η μέθοδος δούλεψε, δεν θα αποδείξω εγώ ότι δεν δουλεύει, εσύ θα πρέπει να αποδείξεις ότι δουλεύει.

 

φιλε μου εξηγησα παραπανω αν διαβασες οτι δεν μπορω να αποδειξω κατι οποτε εχεις το δικαιωμα να πιστευεις οτι θελεις και να μου ασκεις αυστηρη κριτικη και εχεις απολυτο δικιο,δεν με γνωριζεις,θα μπορουσα να ειμαι ο οποιοσδηποτε τσαρλατανος που μπαινει σ ενα φορουμ για να τα κανει ολα μανταρα και να πουλαει παραμυθια απλα για να περναει την ωρα του,εχουμε δει δυστυχως στα διαφορα φορουμ πολλα τετοια φαινομενα.Δεν μπορω δυστυχως να κανω κατι γι αυτο,ενα πραγμα μονο δεν μπορεις να καταλαβεις και σου ευχομαι να μην το καταλαβεις και ποτε,το να βρεθεις στον πατο και να μην εχεις πια ελπιδα για τιποτα,να εισαι χαμενος απο χερι,εκει σου φευγουν ολες οι ενστασεις και οι θεωριες και δοκιμαζεις τα παντα,οταν η κλασσικη ιατρικη δεν μπορει να σε βοηθησει τι θα κανεις?θα κατσεις να πεθανεις?θα στραφεις και στην αλλη μερια μπας και βρεις ακρη ακομα και αν δεν το πιστευεις.

 

Και οταν ερθει η λυτρωση οπως ηρθε για μενα νομιζεις με κοφτει αν η ενναλακτικη ιατρικη ειναι επστημονικα τεκμηριωμενη η οχι?αυτα ειναι για να χουμε να λεμε και να επιδεικνυουμε τις γνωσεις μας,εγω ξερω οτι ξαναρχισε η ζωη μου στα 42 μου χρονια και δεν το ψαχνω παραπανω,μου αρκει αυτο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...οχι τα νεα του ψαροντουφεκου...

 

Κοίτα...σ' έχω που σ' έχω στη μπούκα, μην προκαλείς και την τύχη σου από πάνω...

 

...λίγα για τα νέα τού ψαροτούφεκου, μη φάμε τα μουστάκια μας!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα δεν ξερω αν ειναι αληθεια αυτα που λεει ο bazinga 13 και μακαρι να ειναι γιατι εχω ενα νευρολογικο προβλημα ενοητε πηγα σε πολλους νευρολογους στους καλυτερους  χαλασα πολυ χρημα χωρις αποτελεσμα. Ετσι  πηγα και εγω σε ενα βιοσυντονιστη και μιλησαμε με εβαλε σε παρομοιο μηχανημα που δείξατε στην οθονη πιο πανω και εδειξε οτι εχω καποιο ιο στο νωτιαιο μυελο και παταει το περονιαιο νευρο  θα μου δωσει δυο συσκευες και καποια ομοιοπαθητικα φαρμακα του εχει ξανατυχει μου ειπε αλλα οχι σε ανθρωπο στην ελλαδα  θα το δοκιμασω δεν εχω να χασω τιποτα εχω δοκιμασει  τα παντα μακαρι να δουλεψει γιατι τρεχω χρονια και δεν εχω βγαλει ακρη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη διακρινω εναν μορφωμενο και σοβαρο ανθρωπο με αποψη διαφωτισε μας για να καταλαβουμε λιγο παραπανω για τις ενναλακτικες μορες ιατρικης,αν δεν ακολουθουν το προτυπο λογικη σκεψη-θεωρια-πειραμα-αποτελεσμα-αποδειξη ποιο ακολουθουνε?που βασιζονται?Αυτη η γιατρος μου ειπε οτι το μηχανημα αυτο μετραει συχνοτητες και οταν βρει ενα μελλος του σωματος που υπολειτουργει το καταγραφει κανωντας εναν θορυβο σαν σφυριγμα,μετα παιρνει αυτες τις ζαχαρινες,τις βαζει μεσα στο μηχανημα που εχει καταγραψει τα προβληματα και περναει μεσα στα φαρμακα καποιες εντολες.Συγνωμη για την προχειροτητα της περιγραφης απλα αυτα καταλαβα εν μερη διοτι τα ελληνικα της γιατρου ηταν λιγο μετρια οποτε δεν καταλαβα και πολλα πραγματα.

Επειδη δεν ασχολουμαι με τα εναλλακτικα και δεν τα γνωριζω καθολου, δε μπορω να σου απαντησω.

Θα σου κανω quote εδω τι γραφει η wikipedia για την ομοιοπαθητικη μηπως σου φανει χρησιμο.

 

"Κατά τις αρχές του 19ου αιώνα, η ομοιοπαθητική αντιμετωπίστηκε ως ένα εναλλακτικό και συχνά προτιμότερο θεραπευτικό σύστημα, σε σύγκριση με άλλες επίπονες και επικίνδυνες ιατρικές πρακτικές που εφαρμόζονταν, ωστόσο από τα τέλη του 19ου αιώνα και μετά από σημαντικές ανακαλύψεις που σημειώθηκαν στον τομέα της ιατρικής, έχει υποστεί έντονη κριτική και αμφισβήτηση, χαρακτηριζόμενη από τους επικριτές της ως ψευδοεπιστήμη[7]. Υποστηρίζεται πως βασικές αρχές της δεν μπορούν να επαληθευτούν στα πλαίσια της επιστημονικής μεθοδολογίας, ενώ ορισμένες από τις υποθέσεις της παραβιάζουν γνωστούς φυσικούς νόμους. Οι επικριτές της ομοιοπαθητικής υποστηρίζουν πως τα αποτελέσματά της δεν διαφοροποιούνται από τη γνωστή επίδ'ραση των εικονικών φαρμάκων (placebo) ενώ πολυάριθμες συστηματικές ανασκοπήσεις κλινικών δοκιμών της έχουν πραγματοποιηθεί, συχνά με αντικρουόμενα αποτελέσματα, χωρίς να επιβεβαιώνεται με οριστικό τρόπο πως αποτελεί αποτελεσματική θεραπεία για κάποια ιατρική πάθηση[8]. Ο Χάνεμαν έθεσε τα θεμέλια της ομοιοπαθητικής, υποστηρίζοντας πως όλες οι ασθένειες αντιμετωπίζονταν αποτελεσματικότερα εφόσον οι ασθενείς έκαναν χρήση φαρμάκων που προκαλούσαν όμοια συμπτώματα με αυτά των ασθενειών, όταν χορηγούνταν σε υγιείς οργανισμούς. Αργότερα, διατύπωσε την «αρχή της απειροελάχιστης δόσης», θεωρώντας πως η μείωση της συγκέντρωσης ενός φαρμάκου δεν προκαλεί ανάλογη εξασθένιση της επίδρασής του, εφόσον κατά την σταδιακή αραίωση του «δυναμοποιείται» μέσα από μία διαδικασία σταδιακής αραίωσης και βίαιης δόνησης του διαλύματος. Οι βασικές αρχές της ομοιοπαθητικής, όπως διατυπώθηκαν από τον Χάνεμαν, αναφέρονται συχνά ως «Κλασσική Ομοιοπαθητική», στα πλαίσια της οποίας ο ασθενής λαμβάνει ένα μόνο φάρμακο, και δίδεται ικανός χρόνος στον οργανισμό του ασθενούς να ανταποκριθεί. "

 

 

Οσον αφορα τα λεγομενα της γιατρου σου, θα μου επιτρεψεις να μην τα κρινω, γιατι οπως λες ειναι λιγο χαλασμενο τηλεφωνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

doctorkostis, εγώ έχω μπερδευτεί. Απ'ό,τι έχω διαβάσει-καταλάβει η ομοιοπαθητική όπως και ο βελονισμός, ενδεχομένως κι άλλες "εναλλακτικές" θεραπείες, νομίζω ότι πλέον αναγνωρίζονται ως ιατρικές πρακτικές. Το πρόβλημα είναι όταν τις ασκούν μη καταρτισμένα άτομα (όχι γιατροί δηλαδή). Ισχύει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...