Προς το περιεχόμενο

Βιοσυντονισμός και τρίχες κατσαρές


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ στο google βλέπω ότι είναι αναγνωρισμένη ιατρική πρακτική πάντως, αν θεωρούνταν placebo δε νομίζω να τον ασκούσαν γιατροί και σε δημόσια νοσοκομεία

 

(το ίδιο βλέπω και για την ομοιοπαθητική)

Δεν είναι ιατρική πρακτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γούγλη και wiki και κουραφέξαλα ρε παιδιά, την wiki την ανέφερα εννοώντας ότι ακόμα και μια όχι τόσο αξιόπιστη πηγή το αναφέρει ως placebo.

 

Τα αποτελέσματα του γούγλη είναι από ιστοσελίδες που ανεβάζει όποιος γουστάρει στο ίντερνετ, επειδή κάποιοι έχουν γράψει ότι είναι ιατρική μέθοδος δεν σημαίνει και ότι είναι. Το θέμα είναι τι λένε οι επιστημονικές έρευνες που δημοσιεύονται στα επιστημονικά περιοδικά και γίνονται αντικείμενα συζήτησης σε συνέδρια. Δεν υπάρχει ούτε μία επιστημονική έρευνα που να αποδεικνύει ότι η ομοιοπαθητική και ο βελονισμός θεραπεύουν.

 

Οι γιατροί, κάποιοι γιατροί μάλλον, προτείνουν ομοιπαθητικά κτλ για τον απλούστατο λόγο ότι είναι το χρήμα στη μέση. Και από την στιγμή που δεν κάνουν κακό στην υγεία, (αλλά αποδεδειγμένα δεν θεραπεύουν κιόλας, μην το ξεχνάμε) ο νόμος αφήνει την εφαρμογή τους, γιατί από πίσω κρύβεται βιομηχανία δισεκατομμυρίων και κάποιοι πιέζουν να υπάρχουν γιατί είναι πολλά τα λεφτά.

 

Και ΟΧΙ Ο ΒΕΛΟΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ.

Υπάρχει κανά πανεπιστήμιο που να δίνει ειδικότητα βελονιστή σε γιατρό; Πολύ αμφιβάλλω αν υπάρχει και στην Κίνα από την οποία προέρχεται ο βελονισμός..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι γιατροί, κάποιοι γιατροί μάλλον, προτείνουν ομοιπαθητικά κτλ για τον απλούστατο λόγο ότι είναι το χρήμα στη μέση. Και από την στιγμή που δεν κάνουν κακό στην υγεία, (αλλά αποδεδειγμένα δεν θεραπεύουν κιόλας, μην το ξεχνάμε)

 

αυτο ειαι αποδεδειγμενο φιλε μου οτι δεν θεραπευουν?δεν το γνωριζω γι αυτο ρωταω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γούγλη και wiki και κουραφέξαλα ρε παιδιά, την wiki την ανέφερα εννοώντας ότι ακόμα και μια όχι τόσο αξιόπιστη πηγή το αναφέρει ως placebo.

 

Τα αποτελέσματα του γούγλη είναι από ιστοσελίδες που ανεβάζει όποιος γουστάρει στο ίντερνετ, επειδή κάποιοι έχουν γράψει ότι είναι ιατρική μέθοδος δεν σημαίνει και ότι είναι. Το θέμα είναι τι λένε οι επιστημονικές έρευνες που δημοσιεύονται στα επιστημονικά περιοδικά και γίνονται αντικείμενα συζήτησης σε συνέδρια. Δεν υπάρχει ούτε μία επιστημονική έρευνα που να αποδεικνύει ότι η ομοιοπαθητική και ο βελονισμός θεραπεύουν.

 

Οι γιατροί, κάποιοι γιατροί μάλλον, προτείνουν ομοιπαθητικά κτλ για τον απλούστατο λόγο ότι είναι το χρήμα στη μέση. Και από την στιγμή που δεν κάνουν κακό στην υγεία, (αλλά αποδεδειγμένα δεν θεραπεύουν κιόλας, μην το ξεχνάμε) ο νόμος αφήνει την εφαρμογή τους, γιατί από πίσω κρύβεται βιομηχανία δισεκατομμυρίων και κάποιοι πιέζουν να υπάρχουν γιατί είναι πολλά τα λεφτά.

 

Και ΟΧΙ Ο ΒΕΛΟΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ.

Υπάρχει κανά πανεπιστήμιο που να δίνει ειδικότητα βελονιστή σε γιατρό; Πολύ αμφιβάλλω αν υπάρχει και στην Κίνα από την οποία προέρχεται ο βελονισμός..

δε θέλω να διαφωνήσω για κάτι που δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά με λίγο ψάξιμο βγαίνει ότι σε αρκετά πανεπιστήμια του εξωτερικού διδάσκουν βελονισμό, Επίσης, ξέρω ότι στο ΑΧΕΠΑ πχ (νομίζω και σε άλλα νοσοκομεία) γίνεται βελονισμός από γιατρούς και ξέρω και γιατρούς (κανονικούς με πτυχίο) που κάνουν βελονισμό. Γι'αυτό μου κάνει εντύπωση. edit: το bold ισχύει χ1000 για τα κλασσικά φάρμακα... :-)

αυτο ειαι αποδεδειγμενο φιλε μου οτι δεν θεραπευουν?δεν το γνωριζω γι αυτο ρωταω

Σε αρκετούς κάνουν δουλειά, μπορεί να είναι placebo όμως. (τα πουλάνε στα φαρμακεία πάντως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειαι αποδεδειγμενο φιλε μου οτι δεν θεραπευουν?δεν το γνωριζω γι αυτο ρωταω

Οταν λεει δε θεραπευουν, εννοει οτι δεν υπαρχουν επιστημονικες μελετες που να το αποδεικνυουν. Το να βγω εγω και να πω θεραπευτηκα απο το ταδε ομοιοπαθητικο δεν αποτελει αποδειξη. Εγκυρες, επιστημονικες μελετες για τα ομοιοπαθητικα δεν υπαρχουν. Και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δε θα υπαρξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οταν λεει δε θεραπευουν, εννοει οτι δεν υπαρχουν επιστημονικες μελετες που να το αποδεικνυουν. Το να βγω εγω και να πω θεραπευτηκα απο το ταδε ομοιοπαθητικο δεν αποτελει αποδειξη. Εγκυρες, επιστημονικες μελετες για τα ομοιοπαθητικα δεν υπαρχουν. Και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δε θα υπαρξουν.

 

Κατανοητο,ο βιοσυντονισμος ειναι ομοιοπαθητικη?εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειαι αποδεδειγμενο φιλε μου οτι δεν θεραπευουν?δεν το γνωριζω γι αυτο ρωταω

Ναι, οι επιστημονικές έρευνες δεν έχουν δώσει καμιά απόδειξη θεραπείας.

 

 

δε θέλω να διαφωνήσω για κάτι που δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά με λίγο ψάξιμο βγαίνει ότι σε αρκετά πανεπιστήμια του εξωτερικού διδάσκουν βελονισμό, Επίσης, ξέρω ότι στο ΑΧΕΠΑ πχ (νομίζω και σε άλλα νοσοκομεία) γίνεται βελονισμός από γιατρούς και ξέρω και γιατρούς (κανονικούς με πτυχίο) που κάνουν βελονισμό. Γι'αυτό μου κάνει εντύπωση. edit: το bold ισχύει χ1000 για τα κλασσικά φάρμακα... :-)

 

Σε αρκετούς κάνουν δουλειά, μπορεί να είναι placebo όμως. (τα πουλάνε στα φαρμακεία πάντως)

Άντε να το ξαναπώ. Σύμφωνα με τον νόμο, μόνο γιατροί γράφουν ομοιοπαθητικά φάρμακα και κάνουν βελονισμούς για να προστατέψει ο νόμος τους πολίτες από κάθε άσχετο που θα πάρει βελόνες και θα αρχίσει να τρυπά και θα πετύχει κανά συκώτι. Οι γιατροί από την άλλη δέχονται να γράφουν ομοιοπαθητικά και να κάνουν βελονισμούς γιατί υπάρχει κόσμος που πληρώνει.

 

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ο βελονισμός ΔΕΝ είναι ιατρική πρακτική και δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι θεραπεύει. Το ίδιο και τα ομοιοπαθητικά. Θα τα ξαναπούμε; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω βελονων χρειάζεται να εισαι γιατρός οι αλλοι κανουν ηλεκτροβελονισμο :P. Και ειναι επικινδυνο αν ειναι τσιγκουνης ο αλλος και δε βάζει καινουργιες βελόνες καθε φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οι επιστημονικές έρευνες δεν έχουν δώσει καμιά απόδειξη θεραπείας.

 

 

Άντε να το ξαναπώ. Σύμφωνα με τον νόμο, μόνο γιατροί γράφουν ομοιοπαθητικά φάρμακα και κάνουν βελονισμούς για να προστατέψει ο νόμος τους πολίτες από κάθε άσχετο που θα πάρει βελόνες και θα αρχίσει να τρυπά και θα πετύχει κανά συκώτι. Οι γιατροί από την άλλη δέχονται να γράφουν ομοιοπαθητικά και να κάνουν βελονισμούς γιατί υπάρχει κόσμος που πληρώνει.

 

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ο βελονισμός ΔΕΝ είναι ιατρική πρακτική και δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι θεραπεύει. Το ίδιο και τα ομοιοπαθητικά. Θα τα ξαναπούμε; :)

Απλά κάπου δε μου κολλάει ρε συ :-)  Δηλαδή, ξέρουμε ότι κάτι είναι απάτη και δεν κάνει τίποτα από αυτά που λέει ότι κάνει αλλά έχουμε και νόμο που λέει ποιοι μπορεί να ασκήσουν-πουλήσουν αυτή την απάτη? Και μάλιστα πρέπει να ανήκουν και σε έναν από τους πιο σοβαρούς επιστημονικούς κλάδους? (αλήθεια μου φαίνεται περίεργο, δε θέλω να "σου την πω", ούτε μου αρέσει να "τσακώνομαι" γενικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί υπάρχουν βιομηχανίες από πίσω εκατομμυρίων.

Πάρε παράδειγμα το κάπνισμα, αφού κάνει τόσο κακό γιατί δεν απαγορεύουν την πώληση τσιγάρων;

Αν ακόμα δεν το καταλαβαίνεις, βαριέμαι να γράφω άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί υπάρχουν βιομηχανίες από πίσω εκατομμυρίων.

Πάρε παράδειγμα το κάπνισμα, αφού κάνει τόσο κακό γιατί δεν απαγορεύουν την πώληση τσιγάρων;

Αν ακόμα δεν το καταλαβαίνεις, βαριέμαι να γράφω άλλο.

To ιδιο ομως μπορει να πει και η αντιθετη πλευρα ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ιδιο ομως μπορει να πει και η αντιθετη πλευρα ομως.

και ακόμα περισσότερο...πάντως επειδή μου έχει κάνει εντύπωση και το ψιλοψάχνω στο google, βλέπω ότι και παγκόσμια αλλά και στην Ελλάδα έχει αναγνωριστεί επίσημα ως ιατρική πράξη...τώρα τι ισχύει δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ιδιο ομως μπορει να πει και η αντιθετη πλευρα ομως.

 

Η αντίθετη πλευρά όμως έχει αποδείξεις θεραπείας. Σημαντικότατη διαφορά δεν νομίζεις;

 

και ακόμα περισσότερο...πάντως επειδή μου έχει κάνει εντύπωση και το ψιλοψάχνω στο google, βλέπω ότι και παγκόσμια αλλά και στην Ελλάδα έχει αναγνωριστεί επίσημα ως ιατρική πράξη...τώρα τι ισχύει δεν ξερω

Ποιο πανεπιστήμιο στην Ελλάδα δίνει ειδικότητα ομοιοπαθητικού ή βελονιστή;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντίθετη πλευρά όμως έχει αποδείξεις θεραπείας. Σημαντικότατη διαφορά δεν νομίζεις;

 

Ποιο πανεπιστήμιο στην Ελλάδα δίνει ειδικότητα ομοιοπαθητικού ή βελονιστή;

Απ'ο,τι βλέπω πρέπει να είσαι γιατρός που έχει κάνει εκπαίδευση στο βελονισμό στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό (έτσι λένε οι ελληνικοί ιατρικοί σύλλογοι). Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο πανεπιστήμιο ή που μπορείς να κάνεις αυτή την εκπαίδευση. Είναι αναγνωρισμένη ιατρική πρακτική λέει που εφαρμόζεται συμπληρωματικά και μόνο από γιατρούς και ενδύκνειτε για κάμποσες παθήσεις....τι να σου πω και γω τώρα τα ψάχνω από περιέργεια :-)

 

Τέλος πάντων, επειδή το θέμα είναι για το βιοσυντονισμό νομίζω έχω βγει αρκετά οφ τοπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...