Προς το περιεχόμενο

Βιοσυντονισμός και τρίχες κατσαρές


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Παιδια καλησπερα δεν ξερω αν ειναι αληθεια αυτα που λεει ο bazinga 13 και μακαρι να ειναι γιατι εχω ενα νευρολογικο προβλημα ενοητε πηγα σε πολλους νευρολογους στους καλυτερους  χαλασα πολυ χρημα χωρις αποτελεσμα. Ετσι  πηγα και εγω σε ενα βιοσυντονιστη και μιλησαμε με εβαλε σε παρομοιο μηχανημα που δείξατε στην οθονη πιο πανω και εδειξε οτι εχω καποιο ιο στο νωτιαιο μυελο και παταει το περονιαιο νευρο  θα μου δωσει δυο συσκευες και καποια ομοιοπαθητικα φαρμακα του εχει ξανατυχει μου ειπε αλλα οχι σε ανθρωπο στην ελλαδα  θα το δοκιμασω δεν εχω να χασω τιποτα εχω δοκιμασει  τα παντα μακαρι να δουλεψει γιατι τρεχω χρονια και δεν εχω βγαλει ακρη.

 

Ευχομαι φιλε μου να βοηθηθεις και να βρεις την υγεια σου,καλη τυχη

 

 

"Κατά τις αρχές του 19ου αιώνα, η ομοιοπαθητική αντιμετωπίστηκε ως ένα εναλλακτικό και συχνά προτιμότερο θεραπευτικό σύστημα, σε σύγκριση με άλλες επίπονες και επικίνδυνες ιατρικές πρακτικές που εφαρμόζονταν, ωστόσο από τα τέλη του 19ου αιώνα και μετά από σημαντικές ανακαλύψεις που σημειώθηκαν στον τομέα της ιατρικής, έχει υποστεί έντονη κριτική και αμφισβήτηση, χαρακτηριζόμενη από τους επικριτές της ως ψευδοεπιστήμη[7]. Υποστηρίζεται πως βασικές αρχές της δεν μπορούν να επαληθευτούν στα πλαίσια της επιστημονικής μεθοδολογίας, ενώ ορισμένες από τις υποθέσεις της παραβιάζουν γνωστούς φυσικούς νόμους. Οι επικριτές της ομοιοπαθητικής υποστηρίζουν πως τα αποτελέσματά της δεν διαφοροποιούνται από τη γνωστή επίδ'ραση των εικονικών φαρμάκων (placebo) ενώ πολυάριθμες συστηματικές ανασκοπήσεις κλινικών δοκιμών της έχουν πραγματοποιηθεί, συχνά με αντικρουόμενα αποτελέσματα, χωρίς να επιβεβαιώνεται με οριστικό τρόπο πως αποτελεί αποτελεσματική θεραπεία για κάποια ιατρική πάθηση[8]. Ο Χάνεμαν έθεσε τα θεμέλια της ομοιοπαθητικής, υποστηρίζοντας πως όλες οι ασθένειες αντιμετωπίζονταν αποτελεσματικότερα εφόσον οι ασθενείς έκαναν χρήση φαρμάκων που προκαλούσαν όμοια συμπτώματα με αυτά των ασθενειών, όταν χορηγούνταν σε υγιείς οργανισμούς. Αργότερα, διατύπωσε την «αρχή της απειροελάχιστης δόσης», θεωρώντας πως η μείωση της συγκέντρωσης ενός φαρμάκου δεν προκαλεί ανάλογη εξασθένιση της επίδρασής του, εφόσον κατά την σταδιακή αραίωση του «δυναμοποιείται» μέσα από μία διαδικασία σταδιακής αραίωσης και βίαιης δόνησης του διαλύματος. Οι βασικές αρχές της ομοιοπαθητικής, όπως διατυπώθηκαν από τον Χάνεμαν, αναφέρονται συχνά ως «Κλασσική Ομοιοπαθητική», στα πλαίσια της οποίας ο ασθενής λαμβάνει ένα μόνο φάρμακο, και δίδεται ικανός χρόνος στον οργανισμό του ασθενούς να ανταποκριθεί. "

 

Σ ευχαριστω φιλε,πολυ ενδιαφερον ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

doctorkostis, εγώ έχω μπερδευτεί. Απ'ό,τι έχω διαβάσει-καταλάβει η ομοιοπαθητική όπως και ο βελονισμός, ενδεχομένως κι άλλες "εναλλακτικές" θεραπείες, νομίζω ότι πλέον αναγνωρίζονται ως ιατρικές πρακτικές. Το πρόβλημα είναι όταν τις ασκούν μη καταρτισμένα άτομα (όχι γιατροί δηλαδή). Ισχύει αυτό?

Παιδια, ειλικρινα δεν ξερω. Νομικα νομιζω εχεις δικιο, αναγνωριζονται απο το κρατος. Δεν εχω καμια επαφη με εναλλακτικες μεθοδους. Δεν τις πιστευω, δεν τις παραδεχομαι. Αυτο ειναι προσωπικη αποψη.

Ο καθενας ειναι ελευθερος να επιλεξει το γιατρο και τη μεθοδο που θελει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

doctorkostis, εγώ έχω μπερδευτεί. Απ'ό,τι έχω διαβάσει-καταλάβει η ομοιοπαθητική όπως και ο βελονισμός, ενδεχομένως κι άλλες "εναλλακτικές" θεραπείες, νομίζω ότι πλέον αναγνωρίζονται ως ιατρικές πρακτικές. Το πρόβλημα είναι όταν τις ασκούν μη καταρτισμένα άτομα (όχι γιατροί δηλαδή). Ισχύει αυτό?

Δεν αναγνωρίζονται πουθενά, γιατί δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι δουλεύουν.

 

Η κατάρτηση αρχίζει να μπαίνει σαν εμπόδιο σε αυτά τα σκατά, γιατί πετάγεται ο καθένας και το παίζει θεραπευτής. Πχ πρόσφατα στο Βέλγιο ψηφίστικε νόμος που απαγορεύει την άσκηση ομοιοπαθητικής από άτομα που δεν έχουν αναγνωρισμένο πτυχίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναγνωρίζονται πουθενά, γιατί δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι δουλεύουν.

 

Η κατάρτηση αρχίζει να μπαίνει σαν εμπόδιο σε αυτά τα σκατά, γιατί πετάγεται ο καθένας και το παίζει θεραπευτής. Πχ πρόσφατα στο Βέλγιο ψηφίστικε νόμος που απαγορεύει την άσκηση ομοιοπαθητικής από άτομα που δεν έχουν αναγνωρισμένο πτυχίο.

Από άτομα που έχουν αναγνωρισμένο πτυχίο επιτρέπεται! Αφού πλέον τα κάνουν και στα νοσοκομεία και τα πουλάνε και στα φαρμακεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον βελονισμό εχω την εντυπωση πως είναι πλέον αναγνωρισμένη ως ιατρική μέθοδος (μεταξυ άλλων) .

 

Ξαναλέω εχω την εντυπωση

Είναι, κάνουν και στα νοσοκομεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασα να σας πω εχω συνεργαστει με καποια ομοιοπαθητικο που δεν ειχε γραφειο με εξεταζε σε ξενοδοχειο γιατι ερχοτανε απο μακρια αλλα και εκει δεν εβγαλα ακρη ο βιοσυντονισμος ειναι η τελευταια μου λυση εννοειτε  δεν πιστευουμε ποτε κακεκαν εν δεν δουμε  αποτελεσματα γιατι μερικοι βγαζουν χρηματα πανω στη απελπισια καποιου και αυτο ειναι το χειροτερο προσωπικα πιστευω τον bazinga 13 γιατι το παλικαρι εχει σοβαρο προβλημα και το ελυσε δεν παιζουμε με την υγεια μας και ολοι προσπαθουμε για το καλητερο μακαρι να δω τα επιθετα αποτελεσματα και αν μην πανε τα χρηματα μου παλι στον καδο τον σκουπιδιον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως άμα έχεις πάει σε 100 γιατρούς και δεν έχουν βοηθήσει, ας σε θεραπεύσει και το πλασίμπο.

 

Το μόνο θέμα είναι να μην προτιμάει κάποιος τα εναλλακτικά πρωτού δοκιμάσει τα κλασσικά, γιατί μπορεί να την πατήσει και με κάτι απλό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως άμα έχεις πάει σε 100 γιατρούς και δεν έχουν βοηθήσει, ας σε θεραπεύσει και το πλασίμπο.

 

Το μόνο θέμα είναι να μην προτιμάει κάποιος τα εναλλακτικά πρωτού δοκιμάσει τα κλασσικά, γιατί μπορεί να την πατήσει και με κάτι απλό

καμιά φορά μπορεί να γίνει και το αντίθετο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε αφου το λέει η wiki ...

 

:P

 

Ενταξει , τεσπα , η wiki ειναι ενα site για να πάρει κανείς μια γενική "εκλαϊκευμενη" ιδέα του τί είναι κάτι ... Αλοίμονο αν αποτελεί παραπομπή .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ στο google βλέπω ότι είναι αναγνωρισμένη ιατρική πρακτική πάντως, αν θεωρούνταν placebo δε νομίζω να τον ασκούσαν γιατροί και σε δημόσια νοσοκομεία

 

(το ίδιο βλέπω και για την ομοιοπαθητική)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω μερικους με βελόνες που ειναι πολυ πλοσυιοι κτλ.Συνηθως εχουν πολλα κρεβατια και σε αφηνουν με τις βελόνες. Αν παιρνουν 50ρικο και εχουν και 10 κρεβατια (λιγα λεω) 500ρακι ανετα την ωρα που βαζουν αλλους να το κανουν και δινουν απλα οδηγιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το μόνο θέμα είναι να μην προτιμάει κάποιος τα εναλλακτικά πρωτού δοκιμάσει τα κλασσικά, γιατί μπορεί να την πατήσει και με κάτι απλό

 

Σαφως και το αγνωστο εγκυμονει κινδυνους και υπαρχουν αρκετοι απατεωνες που πουλανε ψευτικες ελπιδες σε κοσμο που ειναι απελπισμενος,γι αυτο κι εγω αν παρατηρησατε δεν προτρεπω κανεναν να το δοκιμασει μονο και μονο επειδη λειτουργησε σ εμενα,ειναι τεραστια ευθυνη,εγω απλα οπως εξηγησα το τολμησα οταν ειδα οτι ειχε αποτελεσματα στον φιλο μου με τον εθισμο του και επειδη δεν ειχα τιποτα να χασω,ημουν απελπισμενος και τα επαιξα ολα για ολα,μεγαλο ρισκο το ξερω διοτι δεν ξερεις ποτε πως μπορει να λειτουργησει μια φαρμακευτικη αγωγη η οποια δεν εχει περασει απο τεστ και δεν εχει εγκριθει απο μια ομαδα επιστημονων,δεν ξερεις τι ειναι αυτο,ποιος το εφτιαξε,τι περιεχει,τι παρενεργειες εχει,απλα τζογαρεις και οπου σε παει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...