Προς το περιεχόμενο

Βιοσυντονισμός και τρίχες κατσαρές


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ'ο,τι βλέπω πρέπει να είσαι γιατρός που έχει κάνει εκπαίδευση στο βελονισμό στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό (έτσι λένε οι ελληνικοί ιατρικοί σύλλογοι). Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο πανεπιστήμιο ή που μπορείς να κάνεις αυτή την εκπαίδευση. Είναι αναγνωρισμένη ιατρική πρακτική λέει που εφαρμόζεται συμπληρωματικά και μόνο από γιατρούς και ενδύκνειτε για κάμποσες παθήσεις....τι να σου πω και γω τώρα τα ψάχνω από περιέργεια :-)

 

Τέλος πάντων, επειδή το θέμα είναι για το βιοσυντονισμό νομίζω έχω βγει αρκετά οφ τοπικ

Επιμένεις να μπερδεύεις την άδεια χρήσης με αναγνώρηση.

 

Επιτρέπεται η πώληση ομοιοπαθητικών και χρήση βελονισμού, αλλά συχνά μόνο από γιατρούς που έχουν πτυχίο. Πτυχίο όχι ομοιοπαθητικής, πρόσεξε, γιατί δεν υπάρχει καμία αναγνώρηση της ομοιοπαθητικής και όποιας άλλης ανοησίας, αλλά πτυχίο πραγματικής ιατρικής. Δηλαδή αποφασίζει ο γιατρός αν θα προσφέρει τέτοιες υπηρεσίες, είτε για τα χρήματα είτε μετά από πίεση από άσχετους πελάτες κτλ.

 

Όσον αφορά αυτά που γουγλάρεις, καλό είναι να θυμάσαι πως η ομοιοπαθητική υπάρχει εδώ και 200 χρόνια, ο βελονισμός κάτι χιλιάδες κτλ. Σ'όλο αυτό το χρονικό διάστημα δεν βρέθηκε ούτε μια απόδειξη, ούτε μια έρευνα που δείχνει κάτι χειροπιαστό. 200 χρόνια μετά, συνεχίζουμε να το συζητάμε. Ενώ η πραγματική ιατρική κατάφερε να πετύχει πολύ πιο φανερά αποτελέσματα, πχ αν κόψεις κάνα χέρι στο κολλάνε άνετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένεις να μπερδεύεις την άδεια χρήσης με αναγνώρηση.

 

Επιτρέπεται η πώληση ομοιοπαθητικών και χρήση βελονισμού, αλλά συχνά μόνο από γιατρούς που έχουν πτυχίο. Πτυχίο όχι ομοιοπαθητικής, πρόσεξε, γιατί δεν υπάρχει καμία αναγνώρηση της ομοιοπαθητικής και όποιας άλλης ανοησίας, αλλά πτυχίο πραγματικής ιατρικής. Δηλαδή αποφασίζει ο γιατρός αν θα προσφέρει τέτοιες υπηρεσίες, είτε για τα χρήματα είτε μετά από πίεση από άσχετους πελάτες κτλ.

 

Όσον αφορά αυτά που γουγλάρεις, καλό είναι να θυμάσαι πως η ομοιοπαθητική υπάρχει εδώ και 200 χρόνια, ο βελονισμός κάτι χιλιάδες κτλ. Σ'όλο αυτό το χρονικό διάστημα δεν βρέθηκε ούτε μια απόδειξη, ούτε μια έρευνα που δείχνει κάτι χειροπιαστό. 200 χρόνια μετά, συνεχίζουμε να το συζητάμε. Ενώ η πραγματική ιατρική κατάφερε να πετύχει πολύ πιο φανερά αποτελέσματα, πχ αν κόψεις κάνα χέρι στο κολλάνε άνετα.

Οκ φίλε μου ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι μάλλον έχω μπερδευτεί από αυτά που διάβασα και από το γεγονός ότι εφαρμόζεται σε κρατικά νοσοκομεία, ότι στις περισσότερες χώρες αναγνωρίζεται κανονικά κλπ Διάβασα επίσης ότι ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας θεωρεί ότι ο βελονισμός ενδύκνειτε για πολλές παθήσεις και κάτι τέτοια...τέλος πάντων, δεν είμαι βελονιστής! :P  :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Νομικα νομιζω εχεις δικιο, αναγνωριζονται απο το κρατος.

Από άτομα που έχουν αναγνωρισμένο πτυχίο επιτρέπεται! Αφού πλέον τα κάνουν και στα νοσοκομεία και τα πουλάνε και στα φαρμακεία

εγώ στο google βλέπω ότι είναι αναγνωρισμένη ιατρική πρακτική πάντως, αν θεωρούνταν placebo δε νομίζω να τον ασκούσαν γιατροί και σε δημόσια νοσοκομεία

 

(το ίδιο βλέπω και για την ομοιοπαθητική)

Δεν είναι ιατρική πρακτική.

Ναι, οι επιστημονικές έρευνες δεν έχουν δώσει καμιά απόδειξη θεραπείας.

 

 

Άντε να το ξαναπώ. Σύμφωνα με τον νόμο, μόνο γιατροί γράφουν ομοιοπαθητικά φάρμακα και κάνουν βελονισμούς για να προστατέψει ο νόμος τους πολίτες από κάθε άσχετο που θα πάρει βελόνες και θα αρχίσει να τρυπά και θα πετύχει κανά συκώτι. Οι γιατροί από την άλλη δέχονται να γράφουν ομοιοπαθητικά και να κάνουν βελονισμούς γιατί υπάρχει κόσμος που πληρώνει.

 

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ο βελονισμός ΔΕΝ είναι ιατρική πρακτική και δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι θεραπεύει. Το ίδιο και τα ομοιοπαθητικά. Θα τα ξαναπούμε; :)

 

Εντυπωσιάζομαι για 3 πράματα:

  • Ότι υπάρχει τέτοια διχογνωμία και άγνοια για το αν οι μη επιστημονικά αποδεδειγμένες αυτές εναλλακτικές θεραπείες αναγνωρίζονται επίσημα από την ιατρική ή όχι. Δεν θα έπρεπε να ήταν αυτονόητο ότι δεν ανήκουν στον χώρο της επίσημης ιατρικής μιας και δεν έχουν επιστημονικά τεκμηριωμένη βάση? Παρόλα αυτά, το ερώτημα για το αν η ομοιομαθητική αναγνωρίζεται από την επίσημη ιατρική το ψάχνω εδώ και πολύ καιρό και άκρη δεν έχω βγάλει. Άλλοι μου λένε ότι αναγνωρίζεται επίσημα και άλλοι όχι, ανάμεσά τους μέχρι και γιατροί. Τελικά υπάρχει κάποια επίσιμη ιατρική άποψη (από τον ιατρικό σύλλογο ή κάποιο πανεπιστήμιο π.χ.) που να μας λέει αν αναγνωρίζονται τέτοιες μέθοδοι ή θα συνεχίσουμε να μην ξέρουμε? Κρυφό το κρατάνε?
  • Αν και παραδεχόμαστε γενικά πως οι παραπάνω μέθοδοι δεν έχουν καμία επιστημονική τεκμηρίωση, σοβαροί "επιστήμονες" γιατροί τις ασκούν. Αυτοί οι άνθρωποι υποτίθεται πως σπούδασαν σε πανεπιστήμια με βάση τις αρχές της επιστήμης και όχι σε σχολές μάγων.
  • Το επίσημο κράτος επιτρέπει την άσκηση των παραπάνω μαγικών που όπως παραδεχτήκαμε δεν έχουν καμιά επιστημονική βάση αλλά μόνο από επιστήμονες γιατρούς. :wacko:  Δηλαδή νομικά επιτρέπονται τα μαγικά και το δούλεμα του κόσμου αλλά μόνο από επιστήμονες. Ισχύει σίγουρα αυτό?

Είμαστε σίγουρα στο 2014 ε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εντυπωσιάζομαι για 3 πράματα:

  • Ότι υπάρχει τέτοια διχογνωμία και άγνοια για το αν οι μη επιστημονικά αποδεδειγμένες αυτές εναλλακτικές θεραπείες αναγνωρίζονται επίσημα από την ιατρική ή όχι. Δεν θα έπρεπε να ήταν αυτονόητο ότι δεν ανήκουν στον χώρο της επίσημης ιατρικής μιας και δεν έχουν επιστημονικά τεκμηριωμένη βάση? Παρόλα αυτά, το ερώτημα για το αν η ομοιομαθητική αναγνωρίζεται από την επίσημη ιατρική το ψάχνω εδώ και πολύ καιρό και άκρη δεν έχω βγάλει. Άλλοι μου λένε ότι αναγνωρίζεται επίσημα και άλλοι όχι, ανάμεσά τους μέχρι και γιατροί. Τελικά υπάρχει κάποια επίσιμη ιατρική άποψη (από τον ιατρικό σύλλογο ή κάποιο πανεπιστήμιο π.χ.) που να μας λέει αν αναγνωρίζονται τέτοιες μέθοδοι ή θα συνεχίσουμε να μην ξέρουμε? Κρυφό το κρατάνε?
  • Αν και παραδεχόμαστε γενικά πως οι παραπάνω μέθοδοι δεν έχουν καμία επιστημονική τεκμηρίωση, σοβαροί "επιστήμονες" γιατροί τις ασκούν. Αυτοί οι άνθρωποι υποτίθεται πως σπούδασαν σε πανεπιστήμια με βάση τις αρχές της επιστήμης και όχι σε σχολές μάγων.
  • Το επίσημο κράτος επιτρέπει την άσκηση των παραπάνω μαγικών που όπως παραδεχτήκαμε δεν έχουν καμιά επιστημονική βάση αλλά μόνο από επιστήμονες γιατρούς. :wacko:  Δηλαδή νομικά επιτρέπονται τα μαγικά και το δούλεμα του κόσμου αλλά μόνο από επιστήμονες. Ισχύει σίγουρα αυτό?

Είμαστε σίγουρα στο 2014 ε?

Το 2014 δεν ειναι επιχείρημα. Είναι νωρις ακόμα. Ειναι καλυτερα απο παλαιότερα παντως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλανια δεν χρειαζεται να εχετε αντιλογια ο καθενας εχει την αποψη του. Αν καποιος  εχει παει στους καλυτερους γιατρους και δεν εχει βγαλει καποιο επιθυμητο αποτελεσμα μπορει να δοκιμασει εναλλακτικες λυσεις ειτε λεγεται ομοιοπαθητικη ειτε λεγεται βιοσυντονισμος ειτε βελονισμος  φυσικα δεν ειπε κανενας ειναι σιγουρο οτι θα γινεις καλα.Εγω προσωπικα θα κανω την θεραπεια με τον βιοσυντονισμο και εν δω τα επιθυμητα αποτελεσματα θα σας το πω δεν εχω καποιο λογο να πω ψεματα  η να κοροιδευω με την υγεια του καθενος απο εμας.Εδω εξηγει πως δουλευει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εντυπωσιάζομαι για 3 πράματα:

  • Ότι υπάρχει τέτοια διχογνωμία και άγνοια για το αν οι μη επιστημονικά αποδεδειγμένες αυτές εναλλακτικές θεραπείες αναγνωρίζονται επίσημα από την ιατρική ή όχι. Δεν θα έπρεπε να ήταν αυτονόητο ότι δεν ανήκουν στον χώρο της επίσημης ιατρικής μιας και δεν έχουν επιστημονικά τεκμηριωμένη βάση? Παρόλα αυτά, το ερώτημα για το αν η ομοιομαθητική αναγνωρίζεται από την επίσημη ιατρική το ψάχνω εδώ και πολύ καιρό και άκρη δεν έχω βγάλει. Άλλοι μου λένε ότι αναγνωρίζεται επίσημα και άλλοι όχι, ανάμεσά τους μέχρι και γιατροί. Τελικά υπάρχει κάποια επίσιμη ιατρική άποψη (από τον ιατρικό σύλλογο ή κάποιο πανεπιστήμιο π.χ.) που να μας λέει αν αναγνωρίζονται τέτοιες μέθοδοι ή θα συνεχίσουμε να μην ξέρουμε? Κρυφό το κρατάνε?
  • Αν και παραδεχόμαστε γενικά πως οι παραπάνω μέθοδοι δεν έχουν καμία επιστημονική τεκμηρίωση, σοβαροί "επιστήμονες" γιατροί τις ασκούν. Αυτοί οι άνθρωποι υποτίθεται πως σπούδασαν σε πανεπιστήμια με βάση τις αρχές της επιστήμης και όχι σε σχολές μάγων.
  • Το επίσημο κράτος επιτρέπει την άσκηση των παραπάνω μαγικών που όπως παραδεχτήκαμε δεν έχουν καμιά επιστημονική βάση αλλά μόνο από επιστήμονες γιατρούς. :wacko:  Δηλαδή νομικά επιτρέπονται τα μαγικά και το δούλεμα του κόσμου αλλά μόνο από επιστήμονες. Ισχύει σίγουρα αυτό?

Είμαστε σίγουρα στο 2014 ε?

 

Φιλε το οτι είμαστε στο 2014 δεν λέει κάτι. Εδώ υπάρχει διχογνωμία και είναι λογικό εξάλλου διότι ψάχνουμε ακριβώς να δούμε αν αυτές οι μέθοδοι εναλλακτικής ιατρικής, ομοιοπαθητική κτλ είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο και οτι βοηθούν τον άνθρωπο. Εσύ ξεκινάς με μια σιγουριά οτι δεν βοηθούν και βγάζεις ένα συμπέρασμα, άλλοι λένε οτι ναί μεν δεν υπάρχουν επιστημονικά στοιχεία αλλά υπάρχουν γιατροί που πραγματοποιούν τις συγκεκριμένες πρακτικές.

 

Συμφωνώ περισσότερο με αυτό που είπε ο SAMSON 200. Όποιος έχει κάποια ασθένεια ή πρόβλημα ξεχνάει εντελώς τα περί ομοιοπαθητικής και λοιπά, αν εξαντλήσει κάθε πιθανότητα τότε θα αρχίσει νομοτελειακά να ασχολείται και με αυτά μπροστά στο αδιέξοδο που έχει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε με τους γιατρούς πάλι. Το συγκεκριμένο επιχείρημα θα έστεκε μονάχα αν το να πας στο γιατρό δεν κόστιζε ποτέ τίποτα και κάποιοι από αυτούς επέλεγαν και την ομοιοπαθητική-βελονισμό.

 

Είπαμε, πίσω από όλες αυτές τις μπαρούφες υπάρχουν βιομηχανίες αξίας δισεκατομμυρίων ευρώ και βάλε. Αυτές πιέζουν για προώθηση των προϊόντων τους. Από την στιγμή που δεν βλάπτουν την υγεία (γνωστό ότι τα ομοιοπαθητικά φάρμακα είναι βασικά νεράκι της φύσης και τίποτα άλλο) τα επιτρέπουν. Όπως επιτρέπουν και την πώληση των τσιγάρων. Ο νομοθέτης όμως στην προσπάθειά του να προστατεύσει τον καταναλωτή-πολίτη-αρρωστο κτλ αποφάσισε να δώσει άδεια χορήγησης των φαρμάκων και άσκησης του βελονισμού μόνο σε γιατρούς. Για να μην γεμίσει η πιάτσα με τσαρλατάνους που τάζουν λαγούς με πετραχείλια και εκμεταλλεύονται τον πόνο του άλλου για να βγάλουν λεφτά. Και για να μην γίνει καμιά στραβή με καμιά μολυσμένη πχ βελόνα και πάει ο άλλος με πόνο στην πλάτη και καταλήξει φορέας του AIDS.

 

Οι γιατροί από την άλλη δέχονται να πουλάνε πράσινα άλογα γιατί υπάρχει αδαής κόσμος, καλή ώρα, που είναι διατεθειμένος να τους δώσει τα χρήματά του. Και από την στιγμή που καβατζάρουν πελατεία και έξτρα χρήμα, δέχονται να προσφέρουν και τέτοιου είδους υπηρεσίες.

 

Από εκεί και πέρα, τα λεφτά ανήκουν στο πορτοφόλι του καθενός και τα ξοδεύει όπως γουστάρει. Αλλά μάλλον λάθος επάγγελμα διάλεξα να κάνω στη ζωή μου, όπως φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Silverage μπορει να ειναι μπαρουφες και εγω συμφωνω μαζι σου αλλα ελα στη θεση μου οταν εχεις παει στους καλυτερους νευρολογους και σου λενε αυτοι μπαρουφες θα διαφυγεις σε κατι εναλλακτικο εγω δεν ειπα οτι θα με κανουν καλα με το ζορι ενοητε μπορει να μην κανουν τιποτα αλλα οπως ειπε και ο Basilhs23_ να μην λεμε χωρις να δοκιμάσουμε γιατι λεω αν 1 στο εκατομμυριο δουλεψει λεω αν δεν ειμαι σιγουρος για τιποτα τοτε τι θα μου πεις ετυχε λιγο δυσκολο γι αυτο καλο ειναι να μην τα ξεφτιλιζουμε ολα χωρις να ειμαστε οχι 100 τις100 σιγουροι αλλα 1000 τα εκατο ειπαμε ειναι υγεια δεν ειναι παιχνιδι στο playstation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είναι δημοσιευμένες αυτες οι δονήσεις; Πως τις βρηκε; Εγω που ειχα δει database απο αυτα τα προγραμματα σε μερικα μηχανηματα δεν ειχαν πουθενα μεσα συχνοτητες και σιγα μη το διναν ετσι αν ηταν τοσο μυστικο

Η χειροτερη μουφα που μου εδειξε ο πωλητης ενα κινεζο laser σαν αυτο που επερνε συχνότητες και καλα απο το αλλο μηχανημα ενω ειναι απλα ενα laser.

bioresonance-pro-laser.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να λεμε ετσι με το μυαλο μας οτι να ειναι χωρις ουσια δεν λεει τιποτα εδω μας ειπε παραπανω ο φιλος μας οτι εγινε καλα αλλοι θα τον πιστεψουν αλλοι οχι το θεμα ειναι οτι τον βγαζεις ψευτη τον ανθρωπο οσοι δεν τον πιστευετε  και δεν μπορω να καταλαβω τον λογο να πει ψεματα θα βγαλει κατι  απο αυτο.Αν συγκρίνουμε τον βιοσυντονισμο με κινεζικο λειζερ τοτε τι να πω το θεμα εχει ξεφυγει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να λεμε ετσι με το μυαλο μας οτι να ειναι χωρις ουσια δεν λεει τιποτα εδω μας ειπε παραπανω ο φιλος μας οτι εγινε καλα αλλοι θα τον πιστεψουν αλλοι οχι το θεμα ειναι οτι τον βγαζεις ψευτη τον ανθρωπο οσοι δεν τον πιστευετε  και δεν μπορω να καταλαβω τον λογο να πει ψεματα θα βγαλει κατι  απο αυτο.Αν συγκρίνουμε τον βιοσυντονισμο με κινεζικο λειζερ τοτε τι να πω το θεμα εχει ξεφυγει.

Μαζι με μερικές συσκευες βιοσυντονισμου δίνουν και αυτο laser θεωρείται και αυτο μέρος του βιοσυντονισμού οποτε δεν ειναι ασχετο.

http://asyrapro.com/02.Asyra.04.phpεκτός αν πιστευεις πως ειναι ειδικο Laser 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ ξεκινάς με μια σιγουριά οτι δεν βοηθούν και βγάζεις ένα συμπέρασμα, άλλοι λένε οτι ναί μεν δεν υπάρχουν επιστημονικά στοιχεία αλλά υπάρχουν γιατροί που πραγματοποιούν τις συγκεκριμένες πρακτικές.

 

Συμφωνώ περισσότερο με αυτό που είπε ο SAMSON 200. Όποιος έχει κάποια ασθένεια ή πρόβλημα ξεχνάει εντελώς τα περί ομοιοπαθητικής και λοιπά, αν εξαντλήσει κάθε πιθανότητα τότε θα αρχίσει νομοτελειακά να ασχολείται και με αυτά μπροστά στο αδιέξοδο που έχει. 

 

Εγώ δεν εξέτασα το αν βοηθούν ή όχι μιας το συμπέρασμα αυτό δεν μπορεί να εξαχθεί ούτε από έμενα ούτε από σκόρπιες και υποκειμενικά βιωμένες εμπειρίες.

 

Το συμπέρασμα αυτό θα μπορούσε να εξαχθεί μόνο από επιστημονικές μελέτες που μιας και δεν υπάρχουν θεωρώ πως θα έπρεπε να απαγορεύονται ως εμπορικές μέθοδοι θεραπείας και όχι να επιτρέπονται αν γίνονται από επιστήμονες μιας και η αντίφαση είναι έκδηλη.

Το να λεμε ετσι με το μυαλο μας οτι να ειναι χωρις ουσια δεν λεει τιποτα εδω μας ειπε παραπανω ο φιλος μας οτι εγινε καλα αλλοι θα τον πιστεψουν αλλοι οχι το θεμα ειναι οτι τον βγαζεις ψευτη τον ανθρωπο οσοι δεν τον πιστευετε  και δεν μπορω να καταλαβω τον λογο να πει ψεματα θα βγαλει κατι  απο αυτο.Αν συγκρίνουμε τον βιοσυντονισμο με κινεζικο λειζερ τοτε τι να πω το θεμα εχει ξεφυγει.

 

Η θεραπεία μεμονωμένων περιπτώσεων εκτός των πλαισίων μιας επιστημονικής μελέτης δεν λέει τίποτα.

Οι παράμετροι που οδηγούν στην θεραπεία μπορεί να μην οφείλονται απαραίτητα στις συγκεκριμένες μεθόδους και ο ασθενής δεν είναι ο καταλληλότερος για να ερμηνεύσει ένα τέτοιο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά υπήρχε ένα θέμα γι'αυτό ακριβώς.

 

 

^^αυτό σκεφτόμουν κι εγώ και σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ πώς λεγόταν.

 

 

Εμπρός καλά μου φτυάρια!

Η ανασκαφή ήταν επιτυχής! Μάλιστα σε ένα post έχει και  link  για παλιότερο θέμα που είχε ανοίξει.

http://www.insomnia.gr/topic/482981-test-%CE%B4%CF%85%CF%83%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BE%CE%AF%CE%B1%CF%82/

 

 

Γατάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο παραγγελνω  τις συσκευες και θα μαθουμε αν πραγματικα θεραπευουν τις ασθενειες  φυσικα οχι απο την μια μερα στην αλλη δεν  κανουν θαυμα θεραπεια κανουν.Θα  συμφωνήσω μαζι σου funbreaker o ασθενής δεν είναι ο καταλληλότερος για να ερμηνεύσει αλλα ο θεραπων ιατρος αλλα αν δω αποτελεσματα και θεραπευτω  θα ειναι λογικο οτι δουλευει  δεν θα το κρινω εγω αλλα ο θεραπων ιατρος και η ιδια η λογικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...