Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα χρώματα δεν είναι στάνταρ, σήμερα πήγα να συνδέσω ρούτερ του κουτιού από τον ΟΤΕ, δεν θυμάμαι όλα τα χρώματα αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι το ethernet ήταν κίτρινο.

Τα τηλεφωνικά καλώδια τα ζητάς έτσι όπως το είπες, τηλεφωνικά καλώδια. Το ethernet είναι ποιο χοντρό και το βύσμα του δεν μπαίνει στην τηλεφωνική πρίζα γιατί είναι ελαφρώς ποιο μεγάλο.

για αυτό έβαλα εικόνες. έχει και κίτρινο και μπλε ethernet o οτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πως μπορώ να διαπιστώσω αν ένας φορτιστής αυτοκινήτου βγάζει όντως τα ονομαστικά 2,1A? Υπάρχει κάποια εφαρμογή android που να μπορεί να μου δείξει πόσο ρεύμα φόρτισης τραβάει το κινητό μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορώ να διαπιστώσω αν ένας φορτιστής αυτοκινήτου βγάζει όντως τα ονομαστικά 2,1A? Υπάρχει κάποια εφαρμογή android που να μπορεί να μου δείξει πόσο ρεύμα φόρτισης τραβάει το κινητό μου?

 

Ακόμα και αν ο φορτιστής είναι ικανός να δώσει 2.1Α μπορεί το κινητό να μη τραβάει τόσα.

 

Ο πιο φτηνός τρόπος (αν έχεις πολύμετρο που να μετράει ένταση) είναι να συνδέσεις τον φορτιστή σε μία αντίσταση 50W 2.2Ω. Με εφαρμογή μου φαίνεται απίθανο να γίνεται, διότι πρέπει να έχει και το κινητό τρόπο να μετρήσει ρεύμα - και αυτό δε γίνεται απλά μέσω software. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και αν ο φορτιστής είναι ικανός να δώσει 2.1Α μπορεί το κινητό να μη τραβάει τόσα.

 

Ο πιο φτηνός τρόπος (αν έχεις πολύμετρο που να μετράει ένταση) είναι να συνδέσεις τον φορτιστή σε μία αντίσταση 50W 2.2Ω. Με εφαρμογή μου φαίνεται απίθανο να γίνεται, διότι πρέπει να έχει και το κινητό τρόπο να μετρήσει ρεύμα - και αυτό δε γίνεται απλά μέσω software. 

 

Εννοείται πως το software δεν μπορεί να μετρήσει ρεύμα, μόνο αν έχει δυνατότητα το κινητό μπορεί να δουλέψει τέτοια εφαρμογή(αν υπάρχει τέτοια εφαρμογή φυσικά).

 

Το κινητό μου σίγουρα τραβάει πολύ ρεύμα, με τον original φορτιστή των 2,1A είναι έτοιμο σε λιγότερο από 3 ώρες, στη usb του desktop που είναι μόλις 500mA όλη νύχτα δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη φόρτιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να παίζει δηλαδή? Λεφτά είναι και αυτά.

Δεν ξέρω αν ειναι παπατζες αλλά μου είπαν ότι το 500ευρω σημειώσετε και μπορεί επειδή είμαι άνεργος να με κατηγορήσουν για μαύρο χρήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ειναι παπατζες αλλά μου είπαν ότι το 500ευρω σημειώσετε και μπορεί επειδή είμαι άνεργος να με κατηγορήσουν για μαύρο χρήμα.

 

Έλα να στο ξεπλύνω εγώ, θα σου δώσω 480€ σε ότι χαρτονομίσματα θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα να στο ξεπλύνω εγώ, θα σου δώσω 480€ σε ότι χαρτονομίσματα θες.

Μια και το αναφέρεις σκέφτηκα να το πάω σε ανταλλακτιριο αλλά δεν ξέρω και εκεί τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ειναι παπατζες αλλά μου είπαν ότι το 500ευρω σημειώσετε και μπορεί επειδή είμαι άνεργος να με κατηγορήσουν για μαύρο χρήμα.

Κάντο μια κατάθεση σε ένα ATM και βγάλε ψιλά. Σιγά μη σε κατηγορήσουν για 500€!

 

Καλοφάγωτα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα μην ανακατέψεις την τράπεζα καθ' οιονδήποτε τρόπο εκτός κι αν τα πήρες μέσω τραπέζης οπότε είναι ήδη καταγεγραμμένα. Επίσης μην τα ξοδέψεις παίρνοντας απόδειξη στο όνομά σου. Για περισσότερες λεπτομέρειες ρώτα λογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα μην ανακατέψεις την τράπεζα καθ' οιονδήποτε τρόπο εκτός κι αν τα πήρες μέσω τραπέζης οπότε είναι ήδη καταγεγραμμένα. Επίσης μην τα ξοδέψεις παίρνοντας απόδειξη στο όνομά σου. Για περισσότερες λεπτομέρειες ρώτα λογιστή.

Σοβαρά;! Για 500€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά;! Για 500€;

Κανονικά οι συναλλαγές άνω των 500 ευρώ πρέπει να γίνονται μέσω τραπέζης. Ακολούθως πρέπει να τα δηλώσεις και να φορολογηθείς γι' αυτά. Αν βρεθούν στην τράπεζα αλλά δεν τα δηλώσεις θεωρείται φοροδιαφυγή. Αν δεν τα περάσεις απ' την τράπεζα αλλά τα ξοδέψεις με ονομαστικές αποδείξεις, σε ενδεχόμενο έλεγχο θα σε ρωτήσουν "πόθεν έσχες;".

Ο λογιστής μπορεί να σου πει ότι αν δεν έχεις άλλα εισοδήματα, δεν θα φορολογηθείς ούτως ή άλλως οπότε καλύτερα πέρνα τα μέσω τραπέζης ώστε να είσαι νόμιμος και να είναι και ο θείος εντάξει αλλιώς θα φαίνεται σαν να κατέχει τα χρήματα και ενδεχομένως να φορολογηθεί γι' αυτά.

Όλα αυτά θεωρητικά, στην Ελλάδα ζούμε, γι' αυτό λέω ότι ένας λογιστής θα τον κατατοπίσει σε πράγματα που καλό είναι να μαθαίνουμε σιγά-σιγά. Οι εποχές αλλάζουν με τις ηλεκτρονικές διασταυρώσεις και θέλει προσοχή το θέμα.

 

Αν είναι δε σε πεντακοσάρικο, υπάρχει μια δυσκολία αφού στα μαγαζιά αποφεύγουν να τα πάρουν και αν πας σε τράπεζα να το χαλάσεις είναι υποχρεωτικό να κάνεις κατάθεση-ανάληψη οπότε έχει καταγραφεί το 500άρικο στο όνομά σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και το αναφέρεις σκέφτηκα να το πάω σε ανταλλακτιριο αλλά δεν ξέρω και εκεί τι παίζει.

 

Πλάκα έκανα, δεν μιλούσα σοβαρά(αν και δεν θα με χαλούσε καθόλου ένα 20ρικάκι :P ).

 

Το 500άρικο μπορείς χωρίς κανένα πρόβλημα να το χρησιμοποιήσεις οπουδήποτε για αγορές, αρκεί να έχουν ρέστα να σου δώσουν, και το κυριότερο να μην πέσεις σε πωλητή που πιστεύει τέτοιες παπάτζες.

 

Εναλλακτικά μπορείς να το καταθέσεις σε λογαριασμό σε τράπεζα, και μετά να το κάνεις ανάληψη σε 50ρικα. Σιγά μην ασχοληθεί η εφορία για ένα πεντακοσάρικο, αλλά και να ασχοληθεί άντε το πολύ πολύ να σου ανεβάσει τα τεκμήρια κατά 500€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...