Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλήμερα παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος ποια είναι η λογική τροποποίηση για τις λάμπες led...?

θυμάμαι παλαιότερα οι οικονομικές λάμπες λέγανε καίει 20watt και εκπέμπει για 60watt...τι παίζει με τα lument??

το googlara είδα κάποια πράγματα αλλά αν ξέρει κάνεις..να το ξεδιαλύνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλήμερα παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος ποια είναι η λογική τροποποίηση για τις λάμπες led...?

θυμάμαι παλαιότερα οι οικονομικές λάμπες λέγανε καίει 20watt και εκπέμπει για 60watt...τι παίζει με τα lument??

το googlara είδα κάποια πράγματα αλλά αν ξέρει κάνεις..να το ξεδιαλύνω

 

Εντελώς χονδρικά οι λάμπες πυρακτώσεως αποδίδουν περίπου 12-18 lumen ανά watt, ενώ οι led γύρω στα 80-90 ανά watt.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα τη βρούνε μέσα σε πορτοφόλι, ή στο ταχυδρομείο την έχασα ή την πέταξα όταν ήταν μέσα σε έναν φάκελο αρχειοθέτησης.

Η ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΨΑΞΑ

 

Το θέμα είναι ποιο είναι φτηνότερο, ξέρει κανείς;

Θα την βρεις όταν πάρεις στα χέρια σου την καινούργια.

Στο λέω εγώ που έχω αλλάξει 3 ταυτότητες :-D

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου έχασα την ταυτότητά μου (πολλές ευχές στον κύριο που σκέφτηκε να μη χωράει στο πορτοφόλι μας και όλους τους απογόνους του).

Πέραν της ταλαιπωρίας που θα φάω με τράπεζες, εφορίες, ΔΕΚΟ, ασφαλιστικές, θυμάμαι ότι έχει διαφορετική χρέωση η απώλεια με κλοπή; Κάτι τέτοιο.

Τι λέω στους μπάτσους;

Αν είσαι τυχερός και έχει περάσει 15ετία απο την έκδοσή της τότε δεν πληρώνεις τίποτα.

Άκυρο το παραπάνω, γιατί θα σου ζητήσουν να παραδώσεις την παλιά...

Αλλιώς, όπως προείπαν και οι άλλοι, το κόστος απώλειας/κλοπής θα έχει ένα κόστος το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι στα 15€.

Για όλες τις υπηρεσίες που αναφέρεις ΔΕΝ χρειάζεται να δηλώσεις την αλλαγή, παρά μόνο στην πρώτη συναλλαγή που θα κάνεις με αυτές. Μπορείς να ζητήσεις απο το Τμήμα Ασφαλείας να σου δώσουν μια βεβαίωση για την αλλαγή και να την έχεις μαζί σου για παν ενδεχόμενο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτη η βονταβον καρτοκινητη γιατι αυξησε τοσο τις τιμες απο τα πακετα της; συγχρονος μειωσε τα λεπτα επικοινωνίας.

 

Καποια αλλη καρτοκινητη ειναι πιο συμφερουσα σε ομιλια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτη η βονταβον καρτοκινητη γιατι αυξησε τοσο τις τιμες απο τα πακετα της; συγχρονος μειωσε τα λεπτα επικοινωνίας.

 

Καποια αλλη καρτοκινητη ειναι πιο συμφερουσα σε ομιλια;

 

Μπα, σχεδόν ταυτόχρονα όλες οι εταιρείες έκαναν παρόμοιες μετατροπές στα πακέτα τους.

Που πεταμε παλια cd που δε χρειαζόμαστε; Υπάρχει κάποιος τρόπος ανακύκλωσης;

 

Στον κάδο ανακύκλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτη η βονταβον καρτοκινητη γιατι αυξησε τοσο τις τιμες απο τα πακετα της; συγχρονος μειωσε τα λεπτα επικοινωνίας.

 

Καποια αλλη καρτοκινητη ειναι πιο συμφερουσα σε ομιλια;

Τι πακέτο έπαιρνες και άλλαξε; Νομίζω αύξησαν τις τιμές αλλά αύξησαν και τα λεπτά. Το κακό με τη vodafone είναι ότι σου παίρνει και ποσό από την κάρτα, ενώ άλλες εταιρείες (πχ η wind) σου δίνει το χρόνο με την ανανέωση αλλά αφήνει όλο το ποσό στην κάρτα να το κάνεις ό,τι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι τυχερός και έχει περάσει 15ετία απο την έκδοσή της τότε δεν πληρώνεις τίποτα.

Άκυρο το παραπάνω, γιατί θα σου ζητήσουν να παραδώσεις την παλιά...

Αλλιώς, όπως προείπαν και οι άλλοι, το κόστος απώλειας/κλοπής θα έχει ένα κόστος το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι στα 15€.

Για όλες τις υπηρεσίες που αναφέρεις ΔΕΝ χρειάζεται να δηλώσεις την αλλαγή, παρά μόνο στην πρώτη συναλλαγή που θα κάνεις με αυτές. Μπορείς να ζητήσεις απο το Τμήμα Ασφαλείας να σου δώσουν μια βεβαίωση για την αλλαγή και να την έχεις μαζί σου για παν ενδεχόμενο.

 

Απο προσωπικη εμπειρια, καλο θα ειναι ειδικα για εφορια, να παει πρωτα στο μητρωο να δηλωσει την αλλαγη και μετα να κανει οτι συναλλαγες θελει. Το ιδιο και για τις τραπεζες. Θα παει δηλαδη στο γκισε να κανει αναληψη με καινουρια ταυτοτητα ενω στο συστημα υπαρχει η παλια? Ας παει σε ενα γραφειο να το δηλωσει πρωτα και μετα ας κανει τις συναλλαγες του. Το λεω για να γλυτωσει την ταλαιπωρια. Εκτος αν εννοεις αυτο, με την "πρωτη συναλλαγη". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει τροπος να καταλαβεις αν εχει το σπιτι που νοικιαζεις νυχτερινο τιμολογιο της ΔΕΗ?

Πχ στον εκκαθαριστικο λογσμο, στον πινακα Ενδειξεις Μετρητη εχω 2 Τυπους Ενδειξης.

Μηπως ο 2ος ειναι ο μετρητης για νυχτερινο?

Σημειωση οτι εγω δεν εχω κανει καποια κινηση να το ενεργοποιησω

απλα μου ειπε ο ιδιοκτητης οτι ο προηγουμενος ενοικιαστης ειχε.

Επισης στο λογσμο εχει Γ1Ν οποτε μαλλον εχω (?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επισης στο λογσμο εχει Γ1Ν οποτε μαλλον εχω (?)

 

^ Αυτό. Άν έχει ένδειξη Γ1Ν ΟΙΚΙΑΚΗ ΧΡΗΣΗ εκεί που λέει τιμολόγιο, έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλώδια που δίνει ο οτε με το ρουτερ το μπλε και το γκρι είναι απλά τηλεφωνικά καλώδια; Πώς τα ζητάω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ethernet το μπλε

τηλεφωνικό το γκρί

Αν φυσικά μιλάμε για αυτά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ethernet το μπλε

τηλεφωνικό το γκρί

Αν φυσικά μιλάμε για αυτά

Τα χρώματα δεν είναι στάνταρ, σήμερα πήγα να συνδέσω ρούτερ του κουτιού από τον ΟΤΕ, δεν θυμάμαι όλα τα χρώματα αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι το ethernet ήταν κίτρινο.

Τα καλώδια που δίνει ο οτε με το ρουτερ το μπλε και το γκρι είναι απλά τηλεφωνικά καλώδια; Πώς τα ζητάω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τα τηλεφωνικά καλώδια τα ζητάς έτσι όπως το είπες, τηλεφωνικά καλώδια. Το ethernet είναι ποιο χοντρό και το βύσμα του δεν μπαίνει στην τηλεφωνική πρίζα γιατί είναι ελαφρώς ποιο μεγάλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...