Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι ακριβως ειναι αυτο γιατι δεν εχω προχωρησει ακομα σε μιγαδικους και γωνιες, ειμαι σε λογαριθμους, ορια, ολοκληρωματα κλπ.

γραψ'το μου με λογια και θα στο βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μα δεν ειναι κατι που μπορεις να υπολογισεις ετσι. θελει αριθμομηχανη για τις μοιρες. (εκτος και αν υπαρχει τροπος και δεν τον ξερω εγω :P

 

ααα edit δεν ειδα οτι εισαι το ατομο που ρωτησα :P νομιζα οτι εννοουσες να το υπολογισεις στο χαρτι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το wolfram μπορει να υπολογισει τα παντα αρκει να ειναι σωστα γραμμενο το input. πχ για μοιρες βαζεις:

 

http://www.wolframalpha.com/input/?i=10+*+30+degrees

 

αν βαλεις και το ισον του, που αναφερθηκε παραπανω θα τσεκαρει αν ισχυει η ισοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 99% σίγουρος οτι το αποτέλεσμά μου είναι σωστό.Απλά ρωταω γιατί μου φάνηκε περίεργο να έχει ακριβώς το ίδιο λάθος το βιβλίο 2 φορές (ανάλυση κυκλωμάτων είναι, μετασχηματισμός στη συχνότητα).Έφαγα όλο το πρωί για να καταλάβω γιατί βγάζω λάθος αποτελέσματα.Τέσπα δεν εχει σημασία, μπορεί να στείλω κανα mail στο καθηγητή.

 

Στο χαρτί το υπολόγισα έτσι:10∠30°=10*e^(i30)=10*(cos30+isin30)=10*(0.866+i0.5)=8.66+5i.Στο wolfram δε μπορώ να βρω το σύμβολο ∠.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, ρωτησα τον ξαδερφο μου (που αυτος ειναι ο πανεπιστημονας της οικογενιας) και μου ειπε οτι ή ειναι λαθος στο βιβλιο ή για καποιο λογο στο βιβλιο το μετραει Clockwise  και γι'αυτο μπορει να βγαινει μειον. Αν ειναι ετσι, λεει, κακως το μετραει clockwise, λεει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω από ebay ένα ψαλίδι για υφάσματα. Θα έχω κανένα θέμα επειδή είναι αιχμηρό αντικείμενο μπλα μπλα; 

Λογικά από Κίνα θα έρθει.

https://www.lifo.gr/team/readersdigest/25587?comments_page=11&comments_order=o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όμως αυτό μπορεί άνετα να θεωρηθεί όπλο γιατί... είναι. Άσχετα αν είναι κάποιο συλλεκτικό αντικείμενο κτλ κτλ. 
Εγώ μιλάω για ψαλίδι από ατσάλι χωρίς πλαστικά μέρη. (είναι γύρω στα 20-30 εκατοστά για αυτό αναρωτιέμαι). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν στα τρένα thalys και eurostar υπάρχει "οριο" στις βαλίτσες/αποσκευές; Επίσης, υπάρχουν ειδικές άμαξες για αποσκευές ή φορτώνεις τις βαλίτσες όπου να'ναι; Θα έχω 2 βαλίτσες ΝΑ, γιαυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

οποιος μπορει να μου πει σα γρηγορα! θελω να αγοραασω κατι εξτρα μπαταριες για τη gopro!

η οριτζιναλ ειναι 1180 mAH,3.7v + 4.37 wh

τι πρεπει να προσεξω στην καινουρια μπαταρια να ειναι ιδιο?

τα mAH ειναι η χωρητικοτητα οποτε αυτο δεν μας πειραζει! (αν ειναι πιο μεγαλη θα κραταει και περισσοτερο)

το δευτερο ειναι η ταση το οποιο αυτο αν θυμαμαι καλα μας ενδιαφερει να ειναι το ιδιο γιατι αν ειναι μεγαλυτερο μπορει ναδωσει παραπανω ρευμα και να καψει την καμερα σωστα?

το τριτο τι ειναι? η καταναλωση ανα ωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...