Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα καθαρή εγκατάσταση σε ένα λάπτοπ windows 10 pro μέσω USB.

Στην αρχή που μου ζήτησε κλειδί έβαλα το κλειδί από το δικό μου λάπτοπ που είχε γίνει αναβάθμιση από 7αρια με αυθεντικό κλειδί.

Γίνεται η εγκατάσταση και όλα καλά. Βάζω προγράμματα κάνω και τις απαραίτητες επανεκινήσεις και όλα φυσιολογικά. 

Σήμερα ανοίγω το λαπτοπ και μου ζητάει εκ νέου ενεργοποίηση γιατί έχει θέμα με το κλειδί. 

Δεν μου έχει επιλογή για τηλεφωνική ενεργοποίηση που στα  7αρια βοηθούσε

Τι έγινε; Τι μπορώ να κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έκανα καθαρή εγκατάσταση σε ένα λάπτοπ windows 10 pro μέσω USB.

Στην αρχή που μου ζήτησε κλειδί έβαλα το κλειδί από το δικό μου λάπτοπ που είχε γίνει αναβάθμιση από 7αρια με αυθεντικό κλειδί.

Γίνεται η εγκατάσταση και όλα καλά. Βάζω προγράμματα κάνω και τις απαραίτητες επανεκινήσεις και όλα φυσιολογικά. 

Σήμερα ανοίγω το λαπτοπ και μου ζητάει εκ νέου ενεργοποίηση γιατί έχει θέμα με το κλειδί. 

Δεν μου έχει επιλογή για τηλεφωνική ενεργοποίηση που στα  7αρια βοηθούσε

Τι έγινε; Τι μπορώ να κάνω; 

Είναι η 1η φορά που εγκαθιστάς τα 10αρια στον συγκεκριμένο υπολογιστή; Την 1η φορά θέλει αναβάθμιση από το παλιό λειτουργικό (Windows 7 στην περίπτωσή σου), όχι καθαρή εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η 1η φορά που εγκαθιστάς τα 10αρια στον συγκεκριμένο υπολογιστή; Την 1η φορά θέλει αναβάθμιση από το παλιό λειτουργικό (Windows 7 στην περίπτωσή σου), όχι καθαρή εγκατάσταση.

Είναι η πρώτη φορά και τα έβαλα κατευθείαν σε νέο δίσκο καθώς ο προηγούμενος δίσκος χτύπησε και δεν είχα το cd εγκατάστασης των windows 7 home που είχε πριν διαθέσιμο. Οπότε πήρα απόφαση (λανθασμένα??) να κάνω καινούρια καθαρή εγκατάσταση με 10αρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η πρώτη φορά και τα έβαλα κατευθείαν σε νέο δίσκο καθώς ο προηγούμενος δίσκος χτύπησε και δεν είχα το cd εγκατάστασης των windows 7 home που είχε πριν διαθέσιμο. Οπότε πήρα απόφαση (λανθασμένα??) να κάνω καινούρια καθαρή εγκατάσταση με 10αρια.

Βασικά έχει βουήξει ο τόπος με το συγκεκριμένο θέμα. Την 1η φορά πρέπει να κάνεις αναβάθμιση από τα Windows 7 για να αναβαθμιστεί και η άδεια. Οπότε αναγκαστικά πας πάλι σε φορμάτ. Θα βάλεις τα Windows 7 όμως, θα χρησιμοποιήσεις την άδεια που έχεις (τον 25ψήφιο κωδικό) για να κάνεις την ενεργοποίηση, και μετά θα κάνεις αναβάθμιση σε Windows 10. Για την αναβάθμιση μπορείς να χρησιμοποιήσεις το φλασάκι που έφτιαξες, απλώς αντί για καθαρή εγκατάσταση θα επιλέξεις να γίνει αναβάθμιση. Άπαξ και γίνει η αναβάθμιση, τις επόμενες φορές μπορείς να κάνεις καθαρή εγκατάσταση. Για να κατεβάσεις νόμιμα τα Windows 7, δες εδώ. Δεν υπάρχει η Ελληνική έκδοση των Windows 7 στο συγκεκριμένο λινκ αλλά αυτό δεν επηρεάζει κάπως τα 10άρια, μπορείς μετά να εγκαταστήσεις τα Ελληνικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο χαζη η ερωτηση.

 

31/8 Παω στην δουλεια, θα με απολυσουν εφοσον δεν εχει αλλαξει κατι, με πηρανε τηλεφωνο τωρα στην αδεια.

 

Στα χαρτια που θα μου δωσουν τι πρεπει να προσεξω; μην με κανει καμια εξυπναδα και υπογραψω καμια παραιτηση.

 

Σορυ αλλα πρωτη φορα μπαινω σε τετοια διαδικασια δεν ξερω, αλλα προτειμω να ρωτησω, παρα να λεω τι εκανα, δεν ρωτησα πουθενα, την πατησα.

Η αδεια μου εληξε σημερα κανονικα, εχω αλλες δυο μερες αδεια κανονικη συν τεσσερης μερες οπως μου πε στο τηλεφωνο που με χρωσταει για καποια σαββατα που πηγα για δουλεια.

 

Πως μπορω να ξερω οτι αυτο δεν θα το εκμεταλλευτει;

 

Πηρα στην επιθεωρηση εργασιας και μου ειπανε οτι δεν τον συμφερει να κανει κατι τετοιο.

 

Πως μπορω να μαι σιγουρος;

 

Εκει δουλευα δυο χρονια, η αποζημιωσηβπου δικαιουμε με βαση οσα ειπα με την προισταμενη απο τηνβεπιθεωρηση εργασιας ειναι μισθοι(2+1/3)μαζι με το επιδομα χριστουγεννων.

 

Αυτος μου ανακοινωσε οτι φευγω 12/8 περιπου, αλλα για να πληρωσει την μιση αποζημιωση επρεπε να το ελεγε δυο μηνες πιο πριν. Κατι που δεν εκανε.

 

Αν μου πει σου δινω τα μισα; εγω τι ενεργειες μπορω να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κάρτα Μ2 έπαιρνε ένα παλιό κινητό Sony Ericsson που είχα, μοντέλο του 2007 όχι smartphone. Βασικά το Μ2 ήταν πρότυπο της Sony μέχρι το 2009 που γύρισε όλες τις συσκευές της σε microsd. Αν είχες καμιά παλιά συσκευή Sony, μοντέλο που είχε βγει πριν το 2009, πιθανώς να την χρησιμοποιούσες εκεί.

 

 

Σας ευχαριστώ και τους δύο για το ενδιαφέρον. Ό,τι κινητά SONY εκείνης της εποχής υπήρχαν στο σπίτι "έφυγαν" για ανακύκλωση ή/και τα χάρισα από 'δω κι από 'κει. Κατέληξα στη λύση του Pa0ki, ΟΚ, θα έχω άλλο ένα αποθηκευτικό μέσο, τι να κάνουμε τώρα...

Λιγο χαζη η ερωτηση.

 

31/8 Παω στην δουλεια, θα με απολυσουν εφοσον δεν εχει αλλαξει κατι, με πηρανε τηλεφωνο τωρα στην αδεια.

 

Στα χαρτια που θα μου δωσουν τι πρεπει να προσεξω; μην με κανει καμια εξυπναδα και υπογραψω καμια παραιτηση.

 

Σορυ αλλα πρωτη φορα μπαινω σε τετοια διαδικασια δεν ξερω, αλλα προτειμω να ρωτησω, παρα να λεω τι εκανα, δεν ρωτησα πουθενα, την πατησα.

Η αδεια μου εληξε σημερα κανονικα, εχω αλλες δυο μερες αδεια κανονικη συν τεσσερης μερες οπως μου πε στο τηλεφωνο που με χρωσταει για καποια σαββατα που πηγα για δουλεια.

 

Πως μπορω να ξερω οτι αυτο δεν θα το εκμεταλλευτει;

 

Πηρα στην επιθεωρηση εργασιας και μου ειπανε οτι δεν τον συμφερει να κανει κατι τετοιο.

 

Πως μπορω να μαι σιγουρος;

 

Εκει δουλευα δυο χρονια, η αποζημιωσηβπου δικαιουμε με βαση οσα ειπα με την προισταμενη απο τηνβεπιθεωρηση εργασιας ειναι μισθοι(2+1/3)μαζι με το επιδομα χριστουγεννων.

 

Αυτος μου ανακοινωσε οτι φευγω 12/8 περιπου, αλλα για να πληρωσει την μιση αποζημιωση επρεπε να το ελεγε δυο μηνες πιο πριν. Κατι που δεν εκανε.

 

Αν μου πει σου δινω τα μισα; εγω τι ενεργειες μπορω να κανω;

 

Φίλε, δεν μπορώ να απαντήσω σε κάποια από τις ερωτήσεις σου - ίσως κάποιοι που έχουν βρεθεί στη θέση σου να μπορούν. Όμως, όσον αφορά στο bold, μην υπογράψεις κάτι, εάν δεν το έχεις διαβάσει διεξοδικά. Πάρε όσο χρόνο θέλεις, αλλά μην τον αφήσεις να σε πιέσει του style "έλα, υπέγραψε εδώ, να τελειώνουμε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δεν ξερει τι πρεπει να προσεξω τι να πω αν μου πουν τοσα δικαιουσε ενω εγω θα ξερω τα νομιμα.

 

Θα πληρωθω και τον αυγουστο; εχω αδεια απο αρχες του μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πληρωθω και τον αυγουστο; εχω αδεια απο αρχες του μηνα

 

Εάν η άδειά σου ήταν κανονική και όχι άνευ αποδοχών, ναι, θα τον πληρωθείς.

 

 

Ερώτηση:

Πόσο πάει στο περίπου να αλλάξεις το κάλυμμα της σέλας ενός σκούτερ; Ξέρω ότι στη Θεσσαλονίκη υπάρχει κάποιος Μπάτζιος που λένε ότι είναι κορυφή. Έχει κανένας προσωπική εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δεν ξερει τι πρεπει να προσεξω τι να πω αν μου πουν τοσα δικαιουσε ενω εγω θα ξερω τα νομιμα.

 

Θα πληρωθω και τον αυγουστο; εχω αδεια απο αρχες του μηνα

 

Αφου ξέρεις τι δικαιούσαι, θα διαβάσεις προσεκτικά τα χαρτιά και αν δεις κάποια διαφορά τότε δεν υπογράφεις και ζητάς να τα αλλάξουν.

Κανονικά τα Σάββατα που δούλεψες έπρεπε να τα πληρωθείς με προσαύξηση, όχι να σου τα δώσει σαν "αδεια" καθημερινές.

Τέλος πάντων, το βασικό είναι να πάρεις σωστή την αποζημιωσή σου και να υπογράψεις απόλυση ώστε να δικαιούσαι επίδομα ανεργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω τι δικαιουμε..

 

Αλλα πολλα γινονται, ολοι θελουν να καλυψουν τον κωλο τους.

 

Αρα θα με πληρωσει τον μηνα κανονικα, την αποζημιωση συν το δωρο χριστουγεννων που θα το καταβαλει οποτε θελει αυτος μεχρι τελη δεκεμβριου.

 

Προειδοποιηση γραπτως δεν μου εγινε, ειμαι δυο χρονια εκει επρεπε να με προειδοποιησει πριν δυο μηνε γραπτος, αυτος στην κανονικη μου αδεια μετα το περας μιας εβδομαδας με πηρε τηλεφωνο να με ενημερωσει.

Στον οαεδ ποσο χρονικο οριο εχω να παω να γραφτω για το επιδομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω τι δικαιουμε..

 

Αλλα πολλα γινονται, ολοι θελουν να καλυψουν τον κωλο τους.

 

Αρα θα με πληρωσει τον μηνα κανονικα, την αποζημιωση συν το δωρο χριστουγεννων που θα το καταβαλει οποτε θελει αυτος μεχρι τελη δεκεμβριου.

 

Προειδοποιηση γραπτως δεν μου εγινε, ειμαι δυο χρονια εκει επρεπε να με προειδοποιησει πριν δυο μηνε γραπτος, αυτος στην κανονικη μου αδεια μετα το περας μιας εβδομαδας με πηρε τηλεφωνο να με ενημερωσει.

Στον οαεδ ποσο χρονικο οριο εχω να παω να γραφτω για το επιδομα

χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη νομίζω πως έχεις περιθώριο 2 μήνες μετά την απόλυση

 

http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=216&Itemid=360&lang=el

 

δες την πρώτη επιλογη στην δεύτερη ερώτηση.. 60 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς τις γυναίκες του φόρουμ (επειδή δεν έχω φίλες :P)

Αν βάφετε τα μαλλιά σας, ποια μάρκα σας έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις? Πρόκειται να τα ξαναβάψω σε άλλο χρώμα και θέλω γνώμες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...