Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι πιθανότητες είναι 50-50 ή θα δουλέψει σωστά ή θα υπάρξουν ασυμβατότητες οδηγών με το hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε λαπτοπ της εργοδοτριας μου, ημιεπαγγελματικο, dell κατι με i7 καινούργιο με win 8.1, να κανω το update σε Windows 10 ή παίζει να εχω καμιά δυσλειτουργια?

Αν γινει τιποτα εγω θα φαω το τρεξιμο και το problem solving (και δεν είναι και η δουλειά μου)

Καταρχήν βεβαιώσου ότι υπάρχουν διαθέσιμοι driver's και για το laptop και για τα περιφερειακά που χρησιμοποιεί.Στην συνέχεια παίρνεις image του σκληρού με τα windows 8.1 και προχωράς στην αναβάθμιση.

 

Αν κάτι στραβώσει, επαναφέρεις τον υπολογιστή χρησιμοποιώντας το image και όλα είναι όπως πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κατανάλωση τις θέλω. Για αρχήarrow-10x10.png θέλω λίγες (μισό κιλό) για να κάνω τις δοκιμές μου, έτσι ώστε όταν βγουν οι φρέσκες να πάρω μεγαλύτερη ποσότητα. Υπάρχει περίπτωση να έχουν αντέξει περσινές ελιές και πώς καταλαβαίνεις τις περσινές από τις φρέσκες;

Κοιτα αφου φετινες ακομα δεν υπαρχουν οποιος εχει να σου πουλησει χυμα θα ναι περσινες απλα.

 

Δεν υπαρχουν ελιες φετινες να αγορασεις ακομα, σε ενα μηνα ναι.

 

Πανε σε ενα παραγωγο πες του θελω να αγορασω πχ δεκα κιλα ελιες, ποσο μου τις δινεις?

 

Στην λαικη δεν ξερω τι τιμες παιζουν, αλλα συνηθως ενας εμπορος πανω απο 1,20/κιλο πολλα λεω για τις πρωτες δινει. Μιλαω παντα για ελιες χαλκιδικης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι πιθανότητες είναι 50-50 ή θα δουλέψει σωστά ή θα υπάρξουν ασυμβατότητες οδηγών με το hardware.

σε φαση αν βγω από το σπίτι είτε θα ζήσω είτε θα πεθάνω, 50-50 δλδ? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κατανάλωση τις θέλω. Για αρχή θέλω λίγες (μισό κιλό) για να κάνω τις δοκιμές μου, έτσι ώστε όταν βγουν οι φρέσκες να πάρω μεγαλύτερη ποσότητα. Υπάρχει περίπτωση να έχουν αντέξει περσινές ελιές και πώς καταλαβαίνεις τις περσινές από τις φρέσκες;

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις περσινές ακατέργαστες .

Σε κανά δυό μήνες θα μαζευτούν οι πρώτες πράσινες (χαλκιδικής) .

Σε δυο τρεις μήνες θα δεις  για πιο ώριμες μαύρες  ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κατανάλωση τις θέλω. Για αρχή θέλω λίγες (μισό κιλό) για να κάνω τις δοκιμές μου, έτσι ώστε όταν βγουν οι φρέσκες να πάρω μεγαλύτερη ποσότητα. Υπάρχει περίπτωση να έχουν αντέξει περσινές ελιές και πώς καταλαβαίνεις τις περσινές από τις φρέσκες;

 

 

Όπως σου είπαν τα παιδιά. Οι ελιές βγαίνουν σε κανένα μήνα. 

 

Προσωπικά θα σου πρότεινα να πας μία βόλτα από κανένα ελαιώνα και να μαζέψεις μία - δυο χούφτες από το δέντρο. Δεν θα πειράξει κανέναν 1 - 2 χούφτες ελιές. Πιο πολλές χάνονται κατά το μάζεμα επειδή πέσανε έξω από το πανί (εκτός και εάν είσαι στην Κέρκυρα... ! ).

 

Ακόμα, θαρρώ πως εάν πας σε ένα μήνα από τώρα, θα πάρεις άγουρες ελιές. Δεν ξέρω πότε μαζεύουν τις ελιές για φάγωμα (για λάδι μόνο ξέρω), αλλά πιστεύω πως καλό θα ήταν να περιμένεις να μείνουν λίγο πάνω στο δέντρο. 

 

Αναλόγως την περιοχή, πήγαινε την εποχή που πρέπει και πάρε τις χούφτες σου. Εάν πετύχει η συνταγή σου, βρες ποιος έχει ένα χωράφι με την ποικιλία που θέλεις (χοντρολιές, λιανολιές) και ρώτα τον άνθρωπο. 

 

Εάν είναι για κανένα μισόκιλο, το πιο πιθανό είναι να σου πει: "Τράβα στο χωράφι μου και πάρε". Είναι πραγματικά μικρή η ποσότητα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είπαν τα παιδιά. Οι ελιές βγαίνουν σε κανένα μήνα. 

 

Προσωπικά θα σου πρότεινα να πας μία βόλτα από κανένα ελαιώνα και να μαζέψεις μία - δυο χούφτες από το δέντρο. Δεν θα πειράξει κανέναν 1 - 2 χούφτες ελιές. Πιο πολλές χάνονται κατά το μάζεμα επειδή πέσανε έξω από το πανί (εκτός και εάν είσαι στην Κέρκυρα... ! ).

 Τι παίζει με τις ελιές της Κέρκυρας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα να μην το σκαλίσεις αν κάνει τη δουλειά της έτσι όπως είναι...:)

Σε λαπτοπ της εργοδοτριας μου, ημιεπαγγελματικο, dell κατι με i7 καινούργιο με win 8.1, να κανω το update σε Windows 10 ή παίζει να εχω καμιά δυσλειτουργια?
Αν γινει τιποτα εγω θα φαω το τρεξιμο και το problem solving (και δεν είναι και η δουλειά μου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δυο κινητα με λειτουργικο αντροιντ.

 

Ποια εφαρμογη πρεπει να κατεβασω, ωστε ναωαφησω ενα στο αμαξι και με το αλλο να βλεπω μεσω ιντερνετ που ειναι.

 

Συνδεση με ιντερνετ θα χουν και τα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα στοματικό διάλυμα Sensodyne Alchohol Free. στις οδηγίες λέει

 

 Ξεπλύνετε με 10ml στοματικού διαλύματος για 1 λεπτό. Μην καταπίνετε. Μην ξεπλένετε με νερό.

 

Αν δεν ξεπλύνω με νερό, πως γίνεται να μην το καταπιώ μετά; Όσο να'ναι θα κρατήθει λίγο μέσα στο στόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα στοματικό διάλυμα Sensodyne Alchohol Free. στις οδηγίες λέει

 

 Ξεπλύνετε με 10ml στοματικού διαλύματος για 1 λεπτό. Μην καταπίνετε. Μην ξεπλένετε με νερό.

 

Αν δεν ξεπλύνω με νερό, πως γίνεται να μην το καταπιώ μετά; Όσο να'ναι θα κρατήθει λίγο μέσα στο στόμα.

Ρε εννοεί την ποσότητα των 10 ml...αν τώρα εσύ καταπιείς το 1ml που μπορεί να έχει μείνει δεν θα γίνει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λαπτοπ της εργοδοτριας μου, ημιεπαγγελματικο, dell κατι με i7 καινούργιο με win 8.1, να κανω το update σε Windows 10 ή παίζει να εχω καμιά δυσλειτουργια?

Αν γινει τιποτα εγω θα φαω το τρεξιμο και το problem solving (και δεν είναι και η δουλειά μου)

Να ακολουθήσεις το παλιό καλό λεγόμενο. Όταν κάτι δεν σου ανήκει, δεν το πειράζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...