Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To πρώτο φαίνεται πως μπορείς να το έχεις να δουλεύει μόνο του ή/και αποσπώμενο στο χέρι.

Το δεύτερο δεν έχει αποσπώμενο μέρος για χρήση και στο χέρι, αποκλειστικά επιτραπέζιο.

=Το πρώτο πιο ευέλικτο, αναλόγως τι σε βολεύει κατά περίπτωση.

 

Από 'κει και πέρα, το αν κάποιο από τα δύο έχει κάτι έξτρα σε λειτουργίες ή εξτρα εξαρτήματα, φαντάζομαι θα έχει να κάνει καθαρά με το τι μοντέλα θα συγκρίνεις μεταξύ τους, ασχέτως με το αν είναι χειρός ή επιτραπέζιο. Kαι στα δύο "φορμά" σίγουρα θα παίζουν τα πιο απλά ή τα πιο 'high end', οπότε τσεκάρεις χαρακτηριστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μεγάλη διαφορά στην τιμή όμως. Άρα είναι καλύτερο το πρώτο στυλ για αγορά; Δεν το καταλαβαίνω.δεν υπάρχει και κανένα φόρουμ για νοικοκυρές να μάθω! :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τι σε βολεύει και τι θες να φτιάξεις. Π.χ. αμα θες να κάνεις κέικ με σαντιγί με το πρώτο θα πάθεις πάρκινσον αμα το κρατάς με το χέρι. Γενικά αυτά που κρατάς στο χέρι δεν δουλεύουν καλά σταθερά γιατί τα ποδαράκι απλά γυρνάνε γύρω γύρω με τον άξονα σταθερό και δεν ανακατεύουν τόσο καλά. Αυτά που είναι σταθερα με το δοχειο (κουζινομηχανες) συνηθως εχουν τα ποδαρακια σε ενα δισκο που γυρναει και αυτος (δεν ξερω αν γινεται κατανοητο ετσι οπως το γραφω) οποτε ανακατευουν καλυτερα.

Απο θεμα χωρου ομως πιανουν πολυ και ειναι οντως αρκετα πιο ακριβα μηχανηματα. Αν θέλεις ελαφριά περιστασιακή χρήση, θα σε καλύψει το handheld, αν ομως εχεις σκοπο να το χρησιμοποιεις συχνα να παρεις το σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο χαζη η ερωτηση.

 

31/8 Παω στην δουλεια, θα με απολυσουν εφοσον δεν εχει αλλαξει κατι, με πηρανε τηλεφωνο τωρα στην αδεια.

 

Στα χαρτια που θα μου δωσουν τι πρεπει να προσεξω; μην με κανει καμια εξυπναδα και υπογραψω καμια παραιτηση.

 

Σορυ αλλα πρωτη φορα μπαινω σε τετοια διαδικασια δεν ξερω, αλλα προτειμω να ρωτησω, παρα να λεω τι εκανα, δεν ρωτησα πουθενα, την πατησα.

Η αδεια μου εληξε σημερα κανονικα, εχω αλλες δυο μερες αδεια κανονικη συν τεσσερης μερες οπως μου πε στο τηλεφωνο που με χρωσταει για καποια σαββατα που πηγα για δουλεια.

 

Πως μπορω να ξερω οτι αυτο δεν θα το εκμεταλλευτει;

 

Πηρα στην επιθεωρηση εργασιας και μου ειπανε οτι δεν τον συμφερει να κανει κατι τετοιο.

 

Πως μπορω να μαι σιγουρος;

 

Εκει δουλευα δυο χρονια, η αποζημιωσηβπου δικαιουμε με βαση οσα ειπα με την προισταμενη απο τηνβεπιθεωρηση εργασιας ειναι μισθοι(2+1/3)μαζι με το επιδομα χριστουγεννων.

 

Αυτος μου ανακοινωσε οτι φευγω 12/8 περιπου, αλλα για να πληρωσει την μιση αποζημιωση επρεπε να το ελεγε δυο μηνες πιο πριν. Κατι που δεν εκανε.

 

Αν μου πει σου δινω τα μισα; εγω τι ενεργειες μπορω να κανω;

Παρασκευη παω για να υπογραψω.

 

Αν λειπει ο εργοδοτης, ολα θα γινουν με τον λογιστη; αν εχω καποια διαφωνια, ο λογιστης θα μου πει εμενα αυτα μου δωσανε, εγω εκεινη την στιγμη δεν θα πρεπει να μπορω να μιλησω με καποιο απο τα αφεντικα;

 

Τι θα πρεπει να κανω;

 

Σκεφτομαι πρωτα να δω τι θα μου δωσει, τι θα κανει και μετα να του πω οτι το εψαξα, ξερω τι δικαιουμε.

 

Καμια συμβουλη το πως να το χειριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον αντίθετο λόγο που αμα δεν φάμε για πολλές ώρες μετά δεν πεινάμε και τόσο.

Αυτό που λένε όσο τρως "ανοίγει" το στομάχι και όσο δεν τρως "κλείνει" το πιστεύω πάντως,

Ναι, ξερω, ειπες να μην απαντήσουμε με το μακρύ και το κοντό μας αλλά δεν άντεξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cerberus

Κοιτα θελω το ενα κινητο να το κανω gps tracker μεσα στο αυτοκινητο.

 

Αν γινει κατι να μπορω να δω το στιγμα του.

 

Εβαλα το real time gps tracker και την διαχειρηση συσκευης Android. Θα κανω δοκιμες.

 

Στο πρωτο αν και το ειχα ακινητο το τηλεφωνο εδειχνε οτι κουνιοτανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο χαζη η ερωτηση.

 

31/8 Παω στην δουλεια, θα με απολυσουν εφοσον δεν εχει αλλαξει κατι, με πηρανε τηλεφωνο τωρα στην αδεια.

 

Στα χαρτια που θα μου δωσουν τι πρεπει να προσεξω; μην με κανει καμια εξυπναδα και υπογραψω καμια παραιτηση.

 

Σορυ αλλα πρωτη φορα μπαινω σε τετοια διαδικασια δεν ξερω, αλλα προτειμω να ρωτησω, παρα να λεω τι εκανα, δεν ρωτησα πουθενα, την πατησα.

Η αδεια μου εληξε σημερα κανονικα, εχω αλλες δυο μερες αδεια κανονικη συν τεσσερης μερες οπως μου πε στο τηλεφωνο που με χρωσταει για καποια σαββατα που πηγα για δουλεια.

 

Πως μπορω να ξερω οτι αυτο δεν θα το εκμεταλλευτει;

 

Πηρα στην επιθεωρηση εργασιας και μου ειπανε οτι δεν τον συμφερει να κανει κατι τετοιο.

 

Πως μπορω να μαι σιγουρος;

 

Εκει δουλευα δυο χρονια, η αποζημιωσηβπου δικαιουμε με βαση οσα ειπα με την προισταμενη απο τηνβεπιθεωρηση εργασιας ειναι μισθοι(2+1/3)μαζι με το επιδομα χριστουγεννων.

 

Αυτος μου ανακοινωσε οτι φευγω 12/8 περιπου, αλλα για να πληρωσει την μιση αποζημιωση επρεπε να το ελεγε δυο μηνες πιο πριν. Κατι που δεν εκανε.

 

Αν μου πει σου δινω τα μισα; εγω τι ενεργειες μπορω να κανω;

 

Παρασκευη παω για να υπογραψω.

 

Αν λειπει ο εργοδοτης, ολα θα γινουν με τον λογιστη; αν εχω καποια διαφωνια, ο λογιστης θα μου πει εμενα αυτα μου δωσανε, εγω εκεινη την στιγμη δεν θα πρεπει να μπορω να μιλησω με καποιο απο τα αφεντικα;

 

Τι θα πρεπει να κανω;

 

Σκεφτομαι πρωτα να δω τι θα μου δωσει, τι θα κανει και μετα να του πω οτι το εψαξα, ξερω τι δικαιουμε.

 

Καμια συμβουλη το πως να το χειριστω.

 

Αν δεν είναι σωστοί με τα λεφτά που είναι να παίρνεις , τις ημερομηνίες κτλ  δεν υπογράφεις .

Live αυτό που σ΄είπε η επιθεώρηση ...  μη φοβάσαι , δεν τον συμφέρει να σε κάνει πουστιά .

Για μειωμένη αποζημίωση έπρεπε να σ΄ανακοινώσει την απόλυση σου γραπτώς πριν μήνες .

Θα πάρεις κανονικά την αποζημίωση σου και αν σε χρωστάει μισθούς πρέπει να τους καταβάλει .  

Στην απόλυση ξεκαθαρίζονται όλα . Δε θυμάμαι όμως αν έχει το δικαίωμα να σου δώσει το δώρο

χριστουγέννων αργότερα αν διαφωνήσει να στο δώσει τώρα   ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ZTE H108NS του ΟΤΕ. Έχω συνδέσει ένα φλασάκι στην θύρα usb και έχω ενεργοποιήσει το Samba από το web interface. Πως συνδέομαι τώρα με Windows 7; Μπορεί να είναι πολύ απλό, αλλά έχω φάει κόλλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι σωστοί με τα λεφτά που είναι να παίρνεις , τις ημερομηνίες κτλ δεν υπογράφεις .

Live αυτό που σ΄είπε η επιθεώρηση ... μη φοβάσαι , δεν τον συμφέρει να σε κάνει πουστιά .

Για μειωμένη αποζημίωση έπρεπε να σ΄ανακοινώσει την απόλυση σου γραπτώς πριν μήνες .

Θα πάρεις κανονικά την αποζημίωση σου και αν σε χρωστάει μισθούς πρέπει να τους καταβάλει .

Στην απόλυση ξεκαθαρίζονται όλα . Δε θυμάμαι όμως αν έχει το δικαίωμα να σου δώσει το δώρο

χριστουγέννων αργότερα αν διαφωνήσει να στο δώσει τώρα ...

Εμενα η επιθεωρηση μου ειπε οτι την καταγγελλια θα την υπογραψω γιατι αν δεν υπογραψω και φυγω θα θεωρηθει παραιτηση, μετα αν η αποζημιωση δεν ειναι αυτη που πρεπει θα παρω οσα μου δωσει, θα υπογραψω μονο χαρτι για τα λεφτα που πηρα, για τα υπολοιπα αν δεν μου τα δωσει θα παρω τηλεφωνο την επιθεωρηση για καταγγελια.

 

Εγω εκει ημουν βοηθος προισταμενου, με πτυχιο μηχανολογου μηχανικου τ.ε οπου το χει και στην συμβαση, σαν μισθωτος, λεω μην γυρισει μου πει αυτη ειναι η αποζημιωση σαν εργατης. Τοτε εγω θα του πω ολα αυτα θα μου δωσει τι θα δωσει και μετα θα παρω την επιθεωρηση εργασιας αν δεν ειναι σωστοι.

Με χρωσταει τον μισθο του αυγουστου και το δωρο των χριστουγεννων που μπορει να το βαλει ως 21/12/2015

Συν την αποζημιωση που ειναι χωρις προειδοποιηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα η επιθεωρηση μου ειπε οτι την καταγγελλια θα την υπογραψω γιατι αν δεν υπογραψω και φυγω θα θεωρηθει παραιτηση, μετα αν η αποζημιωση δεν ειναι αυτη που πρεπει θα παρω οσα μου δωσει, θα υπογραψω μονο χαρτι για τα λεφτα που πηρα, για τα υπολοιπα αν δεν μου τα δωσει θα παρω τηλεφωνο την επιθεωρηση για καταγγελια.

 

Εγω εκει ημουν βοηθος προισταμενου, με πτυχιο μηχανολογου μηχανικου τ.ε οπου το χει και στην συμβαση, σαν μισθωτος, λεω μην γυρισει μου πει αυτη ειναι η αποζημιωση σαν εργατης. Τοτε εγω θα του πω ολα αυτα θα μου δωσει τι θα δωσει και μετα θα παρω την επιθεωρηση εργασιας αν δεν ειναι σωστοι.

Με χρωσταει τον μισθο του αυγουστου και το δωρο των χριστουγεννων που μπορει να το βαλει ως 21/12/2015

Συν την αποζημιωση που ειναι χωρις προειδοποιηση

Νομίζω παίζει ρόλο ως τι σε είχε δηλωμένο πέρα από το τι έκανες πρακτικά. Σε είχε δηλωμένο επίσημα σε αυτή τη θέση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα η επιθεωρηση μου ειπε οτι την καταγγελλια θα την υπογραψω γιατι αν δεν υπογραψω και φυγω θα θεωρηθει παραιτηση, μετα αν η αποζημιωση δεν ειναι αυτη που πρεπει θα παρω οσα μου δωσει, θα υπογραψω μονο χαρτι για τα λεφτα που πηρα, για τα υπολοιπα αν δεν μου τα δωσει θα παρω τηλεφωνο την επιθεωρηση για καταγγελια.

 

Εγω εκει ημουν βοηθος προισταμενου, με πτυχιο μηχανολογου μηχανικου τ.ε οπου το χει και στην συμβαση, σαν μισθωτος, λεω μην γυρισει μου πει αυτη ειναι η αποζημιωση σαν εργατης. Τοτε εγω θα του πω ολα αυτα θα μου δωσει τι θα δωσει και μετα θα παρω την επιθεωρηση εργασιας αν δεν ειναι σωστοι.

Με χρωσταει τον μισθο του αυγουστου και το δωρο των χριστουγεννων που μπορει να το βαλει ως 21/12/2015

Συν την αποζημιωση που ειναι χωρις προειδοποιηση

 

Δηλαδή άμα η καταγγελία σύμβασης είναι 31/08 όπως είπες και αυτοί βάζουν π.χ. 15/08 ,

θα υπογράψεις ; Γιατί ρώτησες τι πρέπει να προσέξεις και πως να το χειριστείς ;

 

Νομίζω παίζει ρόλο ως τι σε είχε δηλωμένο πέρα από το τι έκανες πρακτικά. Σε είχε δηλωμένο επίσημα σε αυτή τη θέση;

 

Κανονικά φαίνεται από τον κωδικό των ενσήμων του ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κωδικος ενσημων ηταν αυτος που επρεπεε. 101 τεχνολογου μηχανολογου.

 

Οχι μου παν στην επιθεώρηση οτι μονο αν την θεωρήσω ακυρη την απολυση δεν θα υπογραψω, δεν το συμφερει να γραψει πιο πριν την ημερομηνια γιατι θα ναι σαν να με απολυει μεσα στην αδεια την κανονικη

Δειτε εδω στο στηλη 311500

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/kad/search_step2.cfm?kad=8532

 

Το ειχα δει και με τον λογιστη της εταιριας, οπου με διαβεβαιωσε πως με κολλουσανε τα ενσημα που επρεπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...