Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσκεψη σε elite strom της περιοχής.

Μου προτάθηκε το privilege soft στρώμα (800+ ευρω) και ένα sealy (1200+ ευρω) για διάσταση 1,80 επί 2. Έχει κάποιος εικόνα για αυτα;

Επίσης, παρότι μου αρέσουν τα πιο μαλακα στρωματα η πωλήτρια μου ανέφερε ότι επειδή κοιμάμαι πλαγια/μπρούμυτα καλύτερα είναι να επιλέξω κάτι όχι πολύ μαλακό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα σας,

Να πω την άποψη μου μετά από χρήση 3 μηνών+ με το sealy majestic.

Το στρώμα είναι αρκετά μαλακό. Στην αρχή νόμιζα ότι θα ήταν λίγο πιο σκληρό. Όσο περνάει η ώρα βουλιάζει και σε αγκαλιάζει σε όλες της ακμές του σώματος σου.

Κατά την προσωπική μου άποψη βέβαια ούτε λόγος για να κοιμηθείς μπρούμυτα. Εγώ συνήθιζα να κοιμάμαι μπρούμυτα αλλά τώρα αναγκαστικά κοιμάμαι ή στο πλάι ή ανάσκελα γιατί με πιάνει η μέση μου (Να σημειώσω ότι είμαι 75 κιλά).

Σε γενικές γραμμές δεν είναι κακό στρώμα κάνει ότι υπόσχεται, αλλά σίγουρα θα προτιμούσα κάτι πιο σκληρό, προσωπικά.

Τα παραπάνω τα αναφέρω από την εμπειρία μου ώστε να γνωρίζει κάποιος, ο οποίος ενδεχομένως να έχει κάποια ευαισθησία στη μέση και συνηθίζει να κοιμάται μπρούμυτα, να αποφύγει τέτοιου είδους στρώματα. Αν η στάση σώματος είναι ανάσκελα ή στο πλάι δεν υπάρχει κανένα θέμα. Άλλωστε σε σοβαρά μαγαζιά σου το αναφέρουν αυτό αν τους ρωτήσεις αναλόγως.

Σίγουρα η καλύτερη επιλογή στρώματος δε γίνεται με 10-15 λεπτά που θα ξαπλώσεις σε κάποιο από αυτά. Αν δεν κοιμηθείς 1 βράδυ δε μπορείς πραγματικά να καταλάβεις αν το στρώμα σου κάνει ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, harryTG είπε

Καλημέρα σας,

Να πω την άποψη μου μετά από χρήση 3 μηνών+ με το sealy majestic.

Το στρώμα είναι αρκετά μαλακό. Στην αρχή νόμιζα ότι θα ήταν λίγο πιο σκληρό. Όσο περνάει η ώρα βουλιάζει και σε αγκαλιάζει σε όλες της ακμές του σώματος σου.

Κατά την προσωπική μου άποψη βέβαια ούτε λόγος για να κοιμηθείς μπρούμυτα. Εγώ συνήθιζα να κοιμάμαι μπρούμυτα αλλά τώρα αναγκαστικά κοιμάμαι ή στο πλάι ή ανάσκελα γιατί με πιάνει η μέση μου (Να σημειώσω ότι είμαι 75 κιλά).

Σε γενικές γραμμές δεν είναι κακό στρώμα κάνει ότι υπόσχεται, αλλά σίγουρα θα προτιμούσα κάτι πιο σκληρό, προσωπικά.

Τα παραπάνω τα αναφέρω από την εμπειρία μου ώστε να γνωρίζει κάποιος, ο οποίος ενδεχομένως να έχει κάποια ευαισθησία στη μέση και συνηθίζει να κοιμάται μπρούμυτα, να αποφύγει τέτοιου είδους στρώματα. Αν η στάση σώματος είναι ανάσκελα ή στο πλάι δεν υπάρχει κανένα θέμα. Άλλωστε σε σοβαρά μαγαζιά σου το αναφέρουν αυτό αν τους ρωτήσεις αναλόγως.

Σίγουρα η καλύτερη επιλογή στρώματος δε γίνεται με 10-15 λεπτά που θα ξαπλώσεις σε κάποιο από αυτά. Αν δεν κοιμηθείς 1 βράδυ δε μπορείς πραγματικά να καταλάβεις αν το στρώμα σου κάνει ή όχι.

Η σειρά sealy να ξέρεις έχει κάποια διαφορετικά στρώματα. Εγώ έχω παραγγείλει το stellar που είναι το πιο σκληρό της σειράς. Τη Δευτέρα μου έρχεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2021 στις 11:05 ΜΜ, DjTony είπε

Ψάχνω επίστρωμα αδιάβροχο μιας και ο μικρός σιγά σιγά έβγαλε τη πάνα, και θέλω να του την κόψω και τη νύχτα οπότε ότι ατύχημα έχουμε να μη περνάει στο στρώμα. Τι έχετε να προτείνετε; για μόνο κρεβάτι 

Laluna αδιάβροχο με tencel επιφάνεια. 
πήρα αρχικά για τα μαξιλάρια και τώρα και για το στρώμα. Είναι ό,τι καλύτερο σε σχέση ποιότητας και τιμής. 
Μείνετε μακριά απο coolmax ύφασμα. Αν το ψάξετε θα δείτε πως η επεξεργασία γίνεται με φορμαλδεΰδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, harryTG είπε

Καλημέρα σας,

Να πω την άποψη μου μετά από χρήση 3 μηνών+ με το sealy majestic.

Το στρώμα είναι αρκετά μαλακό. Στην αρχή νόμιζα ότι θα ήταν λίγο πιο σκληρό. Όσο περνάει η ώρα βουλιάζει και σε αγκαλιάζει σε όλες της ακμές του σώματος σου.

Κατά την προσωπική μου άποψη βέβαια ούτε λόγος για να κοιμηθείς μπρούμυτα. Εγώ συνήθιζα να κοιμάμαι μπρούμυτα αλλά τώρα αναγκαστικά κοιμάμαι ή στο πλάι ή ανάσκελα γιατί με πιάνει η μέση μου (Να σημειώσω ότι είμαι 75 κιλά).

Σε γενικές γραμμές δεν είναι κακό στρώμα κάνει ότι υπόσχεται, αλλά σίγουρα θα προτιμούσα κάτι πιο σκληρό, προσωπικά.

Τα παραπάνω τα αναφέρω από την εμπειρία μου ώστε να γνωρίζει κάποιος, ο οποίος ενδεχομένως να έχει κάποια ευαισθησία στη μέση και συνηθίζει να κοιμάται μπρούμυτα, να αποφύγει τέτοιου είδους στρώματα. Αν η στάση σώματος είναι ανάσκελα ή στο πλάι δεν υπάρχει κανένα θέμα. Άλλωστε σε σοβαρά μαγαζιά σου το αναφέρουν αυτό αν τους ρωτήσεις αναλόγως.

Σίγουρα η καλύτερη επιλογή στρώματος δε γίνεται με 10-15 λεπτά που θα ξαπλώσεις σε κάποιο από αυτά. Αν δεν κοιμηθείς 1 βράδυ δε μπορείς πραγματικά να καταλάβεις αν το στρώμα σου κάνει ή όχι.

Κι εμένα αυτό μου είπαν που κοιμάμαι πλαγιο-μπρουμυτα να παω στο πιο σκληρό sealy ή σε άλλο στρώμα.

Απλα ως αίσθηση μου αρέσει το μαλακό πάρα το σκληρό.

Επίσης εφόσον έχουμε όλοι συνηθίσει σε έναν τρόπο υπνου δεν ξερω κατά πόσο εφικτό είναι να τον αλλάζουμε βάσει του στρώματος.

Επεξ/σία από john1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά για πλάγιο ύπνο με σκληρότερο στρώμα η μέση είναι στον αέρα, βάζετε λεπτό μαξιλάρι ανάμεσα στα γόνατα όταν είστε γυρισμένη στο πλάι για να ευθυγραμμίζεται το ισχίο με τη σπονδυλική στήλη.

αν έχετε μαλακό στρώμα και θέλετε να κοιμηθείτε μπρούμυτα μπορείτε πάλι με λεπτό μαξιλάρι χαμηλά στην κοιλιά να βοηθήσετε την κατάσταση.

έτσι κοιμάμαι και εγώ πλάγια και μπρούμυτα και με βοηθάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω καθόλου ιδέα από στρώματα 

Για το setra tribeca έχει κανείς γνώμη ;;;;

απο 990 το έχει 300€ μου φαίνεται μεγάλη έκπτωση 

https://www.entos.gr/el/stromata/stromata-ypnou/tribeca-detail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

κάποιος με εμπειρία από Matt & More?

Αυτό το υλικό το hyperactive που αναφέρουν το έχετε ακουστά? Γιατί από αναζητήσεις δεν βρίσκω πληροφορίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Είμαι σε αναζήτηση για στρώμα, κι έχω κάνει δοκιμές μέχρι στιγμής σε Elite Strom , Greco Strom και Candia Strom.

Αυτο που με εντυπωσίασε ενώ δεν τον είχα καθόλου στα υποψήφια προς δοκιμή στρώματα, είναι το Stellar από την Sealy. Θα ήθελα να δοκιμάσω και το Majestic αλλά δεν υπήρχε , ξέρει κάποιος που δοκίμασε και τα δυο, εαν έχει μεγάλη διαφορά;;

Επίσης μου άρεσαν αρκετά από Greco Strom το Bounce και το System (λίγο ποιο σκληρό σε σχέση με το bounce) από την σειρά Bodytopia.

Με βάση τα παραπάνω στρώματα έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μέτριο προς σκληρό από τις γνωστές εταιρείες;

 

 

Επεξ/σία από DionysisP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, DionysisP είπε

Αυτο που με εντυπωσίασε ενώ δεν τον είχα καθόλου στα υποψήφια προς δοκιμή στρώματα, είναι το Stellar από την Sealy. Θα ήθελα να δοκιμάσω και το Majestic αλλά δεν υπήρχε , ξέρει κάποιος που δοκίμασε και τα δυο, εαν έχει μεγάλη διαφορά;;

 

Γιατί δεν πας σε άλλο κατάστημα να δοκιμάσεις και το Majestic;

Θεωρητικά (και λέω θεωρητικά γιατί η αίσθηση είναι υποκειμενική) το Majestic είναι πιο μαλακό. Έχει περισσότερες στρώσεις αφρού μνήμης και το κάλυμα έχει την επεξεργασία Chill ώστε να ρυθμίζει τη θερμοκρασία και να μην ζεσταίνει κάτι που δεν έχει το Stellar.

Για μένα το Μajestic είναι από τα κορυφαία στρώματα και κατάλληλο για (σχεδόν) όλους τους τύπους σώματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα από όλα τα στρώματα που δοκίμασα το Sealy Lavish μου φάνηκε το καλύτερο από πλευράς άνεσης και στήριξης. Αλλά 1300 ευρώ (180 Χ 200) συν αλλά 950 για βαση/κεφαλαρι είναι υπερβολικά λεφτά και ακόμα το σκέφτομαι.

Έχει κανείς εμπειρία από linea strom; Μου φάνηκαν αρκετά καλά τα στρώματα (δοκίμασα το exclusive από την ακριβή σειρα) - τιμή 1000 ευρώ για το στρώμα και 800 για βαση/κεφαλαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/9/2021 στις 8:04 ΜΜ, -WISE- είπε

Γιατί δεν πας σε άλλο κατάστημα να δοκιμάσεις και το Majestic;

Θεωρητικά (και λέω θεωρητικά γιατί η αίσθηση είναι υποκειμενική) το Majestic είναι πιο μαλακό. Έχει περισσότερες στρώσεις αφρού μνήμης και το κάλυμα έχει την επεξεργασία Chill ώστε να ρυθμίζει τη θερμοκρασία και να μην ζεσταίνει κάτι που δεν έχει το Stellar.

Για μένα το Μajestic είναι από τα κορυφαία στρώματα και κατάλληλο για (σχεδόν) όλους τους τύπους σώματος.

Λοιπόν βρήκα τελικά και δοκίμασα και το Majestic.

Δεν κατάλαβα τρομερή διαφορά σε σχέση με το Stellar, εν αντιθέσει με το Divine που μου φάνηκε αισθητά καλύτερο αλλά ξεφεύγει σε τιμή.

Ακόμα ένα που μου άρεσε είναι το Vive από Candia Strom , είναι αφράτο με καλή στήριξη.

Επίσης ξαναδοκίμασα τα Bodytopia (Bounce και System) από Greco Strom που μου αρέσουν πολύ όπως ανέφερα και στο προηγούμενο ποστ, αλλά δυστυχώς μειώθηκε η έκπτωση στο -30% (από -50% που είχαν) και είναι εκτός budget πλέον.

14 ώρες πριν, john1987 είπε

Εμενα από όλα τα στρώματα που δοκίμασα το Sealy Lavish μου φάνηκε το καλύτερο από πλευράς άνεσης και στήριξης. Αλλά 1300 ευρώ (180 Χ 200) συν αλλά 950 για βαση/κεφαλαρι είναι υπερβολικά λεφτά και ακόμα το σκέφτομαι.

Έχει κανείς εμπειρία από linea strom; Μου φάνηκαν αρκετά καλά τα στρώματα (δοκίμασα το exclusive από την ακριβή σειρα) - τιμή 1000 ευρώ για το στρώμα και 800 για βαση/κεφαλαρι.

Το δοκίμασα και αυτό, εμένα μου άρεσε πιο πολύ το Energy (με Medium αίσθηση) το οποίο είναι χωρίς ανώστρωμα αλλά μου φάνηκε ότι έχει καλύτερη στήριξη. Έχει μπει ήδη στα προτεινόμενα μαζί με τα άλλα που αναφέρω παραπάνω.

Επεξ/σία από DionysisP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, john1987 είπε

Έχετε βρει πουθενά πιο οικονομική πρόταση για ντυμένο κρεββάτι (με.κεφαλσρι);

Γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά στην ιστοσελίδα της candia στα ετοιμοπαράδοτα κρεβάτια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...