Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/9/2021 στις 2:01 ΜΜ, geolits είπε

Καλησπέρα παιδία,

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ν αμου πείτε τη γνώμη σας.

Αφού υπάρχουν τα ανωστρώματα, που τελικα τα νεα στρώματα βγαίνουν με ενσωματωμένα ανωστρώματα.

Δεν θα ήταν προτιμότερο τελικά να παίρνουμε ανωστρώματα, και αν δούμε πως χρειαζόμαστε στώμα να παίρνουμε ένα πιο οικονομικό στρώμα με ανεξάρτητα και με απλά αφρόδη υλικά? 

Το λέω αυτό γιατί από άνθρωπο που φτιάχνει στρώματα με ανεξάρτητα βρισκώ στρώμα με 350€ σε 160x200. Επίσης το τωρινό μου στρώμα με bonel  ελατήρια, ναι μεν παλιο (candia 15ετίας), αλλά δεν έχω καταλάβει αν όντως θέλει αλλαγή, δεν έχει βαθουλώματα (ορατά τουλάχιστον) ούτε να νιώθω τα ελατήρια.

Μήπως θα ήταν προτιμότερο να προμηθευτώ ένα καλό ανώστρωμα όπως πχ αυτό:

https://eco-mat.gr/product/anostroma-f1/ (300€)

ή αυτό: 

https://eco-mat.gr/product/anostroma-silver-f1/ (180€)

και αργότερα να αλλάξω το σρτώμα σε ένα απλο των 300-350 ευρω? 

Αν ας πόυμε αγοράσω το entos Mystique me 750 + 15 (μεταφορίκα) = 765€ η τιμή θα έιναι η ίδια, αλλά αν καθίσουν τα αφρόδη του σε λίγα χρόνια, δε θα μπορώ να προσθέσω ανώστρωμα γιατί ήδη έχει 35cm ύψος. 

Όποια γνώμη ευπρόσδεκτη.

Προσωπικά  με  βρίσκεις σύμφωνο (τοχω κάνει άλλωστε δηλώνω αρκετά ικανοποιημένος) Το σίγουρο είναι ότι όταν μου την καρφώσει πετάω το ανώστρωμα και βαζω αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας,

αρχίζω να προσανατολίζονται στο να πάρω φτιαχτό στρώμα από τοπικό κατασκευαστή (χειροποίητο).

Η επιλογές που μου άρεσαν ήταν με ανεξάρτητα ελατήρια και είτε με memory foam 4cm είτε με latex 3cm.

Είναι δυο πλευρών, με κάλυμμα που βγαίνει και πλένεται στο πλυντήριο.

Με μια μικρή επιβάρυνση μπορεί να το κάνει με memory foam 5cm  η latex 5cm.

Σκεφτόμουν μήπως πάω σε δύο όψεις, latex 5cm και η αλλη menory foam 5cm.

Πως σας ακούγεται κάτι τέτοιο?

Οκ μου άρεσε πάρα πολύ του εντός το majestic αλλά νομίζω είναι πολύ βαρύ και δεν ξέρω πόσο εύκολα θα μπορώ να το διαχειρίζομαι. (Είμαι ανάμεσα στο δύο επιλογές)

Επίσης μου άρεσε και από media strom το prime discovery premium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα κι εγώ τη βοήθεια σας για ένα στρώμα. Η διάσταση είναι 160x200cm και το budget που διαθέτω είναι περίπου 1600 ευρώ. Τώρα αν ανέβει λίγο παραπάνω και το αξίζει το στρώμα, θα το σκεφτώ. Επίσης βρίσκομαι στη Λάρισα, οπότε δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να δοκιμάσω τα πάντα.

Ως τώρα έχω ξεχωρίσει τα εξής.

1) Candia Aegean. Το κατάστημα μου το δίνει με 2 μαξιλάρια Candia Voyager και ένα προστατευτικό στα 1600 ευρώ. Το συγκεκριμένο στρώμα έχει 15 χρόνια εγγύηση.

2) Coco-mat Atlas με ανάστρωμα Iviskos. Το κατάστημα το δίνει 1750 ευρώ. Η εγγύηση είναι τα 20 χρόνια. Ο πωλητής όμως μου είπε ότι το κρεβάτι μου που έχει κάτω πάτωμα και όχι σανίδες δεν κάνει για το συγκεκριμένο και ότι θα πρέπει να αλλάξω το πάτωμα με 13 σανίδες στην κάθε πλευρά. Ο λόγος είναι ότι θα πρέπει να αερίζεται το στρώμα. Σε αντίθετη περίπτωση δεν καλύπτει η εγγύηση.

3) Matt Royal Discovery. Η τιμή είναι στα 1350.  Δεν γνωρίζω εγγύση γιατί ξέχασα να ρωτήσω.

Για το Candia και το Matt Royal δεν μου είπαν κάτι για το πάτωμα του κρεβατιού. Το κόστος των σανιδών είναι κάπου στα 50-60 ευρώ. 

Έχει κάποιος άποψη για τα συγκεκριμένα; Επίσης έχετε να προτείνετε κάποιο παρόμοιο σε αυτό το budget;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2021 στις 7:40 ΠΜ, Tigio13 είπε

Καλημέρα σήμερα είχα update από την elite. Καταρχάς το στρώμα είναι memory jel και όχι foam. Από εκεί και πέρα μου είπε η κοπέλα πως γενικά ότι είναι foam είναι πιο ζεστό από τα άλλα. Περισσότερο το foam από το jel αλλά και τα 2 περισσότερο ζεστά από άλλα υλικά. 

Η ερώτηση είναι αν εγώ είμαι με aircodition (που είμαι πάντα με ζέστη) υπάρχει περίπτωση να ζεσταίνομαι λόγω του στρώματος?

 

Θα έπρεπε να έχεις μια αίσθηση πόσο ζεσταίνεσαι στον ύπνο σου.
Τον χειμώνα π.χ. κουκουλωμένος με πάπλωμα ζεσταίνεσαι;
Παίζει να ξυπνήσεις λόγω αυτού;
Το πρωί που ξυπνάς τι αίσθηση έχεις όσον αφορά τη θερμοκρασία;
Ή όποια τέτοια αίσθηση, με το memory θα ενισχυθεί σημαντικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, zarzonis είπε

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα κι εγώ τη βοήθεια σας για ένα στρώμα. Η διάσταση είναι 160x200cm και το budget που διαθέτω είναι περίπου 1600 ευρώ. Τώρα αν ανέβει λίγο παραπάνω και το αξίζει το στρώμα, θα το σκεφτώ. Επίσης βρίσκομαι στη Λάρισα, οπότε δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να δοκιμάσω τα πάντα.

Ως τώρα έχω ξεχωρίσει τα εξής.

1) Candia Aegean. Το κατάστημα μου το δίνει με 2 μαξιλάρια Candia Voyager και ένα προστατευτικό στα 1600 ευρώ. Το συγκεκριμένο στρώμα έχει 15 χρόνια εγγύηση.

2) Coco-mat Atlas με ανάστρωμα Iviskos. Το κατάστημα το δίνει 1750 ευρώ. Η εγγύηση είναι τα 20 χρόνια. Ο πωλητής όμως μου είπε ότι το κρεβάτι μου που έχει κάτω πάτωμα και όχι σανίδες δεν κάνει για το συγκεκριμένο και ότι θα πρέπει να αλλάξω το πάτωμα με 13 σανίδες στην κάθε πλευρά. Ο λόγος είναι ότι θα πρέπει να αερίζεται το στρώμα. Σε αντίθετη περίπτωση δεν καλύπτει η εγγύηση.

3) Matt Royal Discovery. Η τιμή είναι στα 1350.  Δεν γνωρίζω εγγύση γιατί ξέχασα να ρωτήσω.

Για το Candia και το Matt Royal δεν μου είπαν κάτι για το πάτωμα του κρεβατιού. Το κόστος των σανιδών είναι κάπου στα 50-60 ευρώ. 

Έχει κάποιος άποψη για τα συγκεκριμένα; Επίσης έχετε να προτείνετε κάποιο παρόμοιο σε αυτό το budget;

 

Καλησπέρα. 'Εχω δοκιμάσει στρώματα της elite, candia, media strom, grecostrom και έχω καταλήξει στο Candia Aegean. Μου φάνηκε άκρως ποιοτική κατασκευή, χωρίς πολλά διάφορα και εξωτικά υλικά, συμπαγές και με εξαιρετική στήριξη, τουλάχιστον για τις δικές μου ανάγκες. Στα μείον ότι είναι ασήκωτο.

Ούτε σε μένα μου είπαν στην Candia κάτι για το τελάρο, τους έδειξα μάλιστα αυτό που έχω και μου είπαν ότι είναι μια χαρά (ενώ δεν είναι.. το αποδίδω ότι αυτό που εμπορεύονται είναι και αυτό μέτριας ποιότητας..). Έχω ανεβάσει σε προηγούμενες σελίδες (σελ 66) το τελάρο που έχω.

Πρώτα θα αγοράσω τελάρο και μετά το στρώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2021 στις 5:30 ΜΜ, geolits είπε

Καλησπέρα σας,

αρχίζω να προσανατολίζονται στο να πάρω φτιαχτό στρώμα από τοπικό κατασκευαστή (χειροποίητο).

Η επιλογές που μου άρεσαν ήταν με ανεξάρτητα ελατήρια και είτε με memory foam 4cm είτε με latex 3cm.

Είναι δυο πλευρών, με κάλυμμα που βγαίνει και πλένεται στο πλυντήριο.

Με μια μικρή επιβάρυνση μπορεί να το κάνει με memory foam 5cm  η latex 5cm.

Σκεφτόμουν μήπως πάω σε δύο όψεις, latex 5cm και η αλλη menory foam 5cm.

Πως σας ακούγεται κάτι τέτοιο?

Οκ μου άρεσε πάρα πολύ του εντός το majestic αλλά νομίζω είναι πολύ βαρύ και δεν ξέρω πόσο εύκολα θα μπορώ να το διαχειρίζομαι. (Είμαι ανάμεσα στο δύο επιλογές)

Επίσης μου άρεσε και από media strom το prime discovery premium.

Θα προτιμούσα λάτεξ ως φυσικό υλικό ΑΝ:

  • Είναι 100% φυσικό λάτεξ και όχι 100% λάτεξ (μίγμα)
  • Αν εκτός από λάτεξ είναι και οι λοιπές στρώσεις από φυσικά υλικά, πχ κοκοφοίνικα, βαμβακερή ή μάλλινη βάτα κτλ.

Θα διάλεγα 5cm (διάλεξα 3cm) κ έκανα τη δουλειά μου με ανώστρωμα για έξτρα cushion.

Αν οι υπόλοιπες στρώσεις σου είναι επίσης τεχνητά υλικά τύπου dacron κτλ τότε νομίζω τσάμπα θα πληρώσεις το λάτεξ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω επίστρωμα αδιάβροχο μιας και ο μικρός σιγά σιγά έβγαλε τη πάνα, και θέλω να του την κόψω και τη νύχτα οπότε ότι ατύχημα έχουμε να μη περνάει στο στρώμα. Τι έχετε να προτείνετε; για μόνο κρεβάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Θα προτιμούσα λάτεξ ως φυσικό υλικό ΑΝ:

  • Είναι 100% φυσικό λάτεξ και όχι 100% λάτεξ (μίγμα)
  • Αν εκτός από λάτεξ είναι και οι λοιπές στρώσεις από φυσικά υλικά, πχ κοκοφοίνικα, βαμβακερή ή μάλλινη βάτα κτλ.

Θα διάλεγα 5cm (διάλεξα 3cm) κ έκανα τη δουλειά μου με ανώστρωμα για έξτρα cushion.

Αν οι υπόλοιπες στρώσεις σου είναι επίσης τεχνητά υλικά τύπου dacron κτλ τότε νομίζω τσάμπα θα πληρώσεις το λάτεξ.

 

Με τα 5cm πιστεύετε θα είναι εντάξει και δεν θα χρειάζεται επιπλέον  κάποιο ανωστρωμα?

Επίσης αν δεν είναι 100% latex natural, να πάω προς το memory foam πάνω κατω? Η να πάω προς memory από τη μια latex από την άλλη, για την εναλλαγή?

Η αλήθεια είναι, πως αν και δεν το περίμενα ήταν πιο γλυκό το αγκάλιασμα του memory. Κατά κάποιο τρόπο ένα κλικ πιο μαλακό θα έλεγα από ότι το latex.

Η άλλη λυση είναι να πάω προς οικονομικότερο, σκληρό κρεβάτι με ανεξάρτητα, χωρίς memory foam η latex και να προσθέσω ανωστρωμα (η αλήθεια είναι πως ο ορθοπεδικός μου, μου είπε αυτή τη λύση. Μου λέει παίρνουμε μέτριο προς σκληρό στρώμα και από επάνω βάζουμε ανωστρωμα για να το κάνουμε πιο ανατομικό στο σώμα. Όταν του είπα βέβαια πως πλεον τα κάνουν ενσωματωμένα τα ανωστρωματα, δήλωσε πως μάλλον έχει μείνει πίσω στο θέμα.) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ τελικά είμαι ανάμεσα στο Gold F120 Welpur από τα Jysk και το Premium της Afronline. Το 1ο το έχω δοκιμάσει και μου φαίνεται καλό, το δεύτερο με ψήνει ως value for money και λόγω των κριτικών. Έχει κανείς κάποιο από τα δύο να πει γνώμη; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, gkoukakis είπε

Eγώ τελικά είμαι ανάμεσα στο Gold F120 Welpur από τα Jysk και το Premium της Afronline. Το 1ο το έχω δοκιμάσει και μου φαίνεται καλό, το δεύτερο με ψήνει ως value for money και λόγω των κριτικών. Έχει κανείς κάποιο από τα δύο να πει γνώμη; Ευχαριστώ

Τελικά το ξεχνάς το royal crown majestic?

Το Premium της afronline το είδε φίλος μου από κοντά και μου είπε πως είναι ok, αλλά όχι όσο τούμπανο φαινόταν τουλάχιστον το royal crown majestic.

Επίσης επειδή μίλησα με την πωλήτρια εκεί, με προβλημάτισε λίγο το θέμα εγγύησης, όταν δεν είμαστε Θεσσαλονίκη.

Η ίδια μου είπε επίσης πως είναι αρκετά μαλακό το premium, και μου πρότεινε ίσως και το Hybrid eurotop pocket , που μου είπε έχει επίσης δύο όψεις μέτρια και μαλακή, αλλά και κι δύο πλευρές είναι λίγο πιο σκληρές σε σχέση με τις αντίστοιχες πλευρές του premium.

Τωρα τυφλή αγορά δεν νομίζω πως θα έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, geolits είπε

Τελικά το ξεχνάς το royal crown majestic?

Το Premium της afronline το είδε φίλος μου από κοντά και μου είπε πως είναι ok, αλλά όχι όσο τούμπανο φαινόταν τουλάχιστον το royal crown majestic.

Επίσης επειδή μίλησα με την πωλήτρια εκεί, με προβλημάτισε λίγο το θέμα εγγύησης, όταν δεν είμαστε Θεσσαλονίκη.

Η ίδια μου είπε επίσης πως είναι αρκετά μαλακό το premium, και μου πρότεινε ίσως και το Hybrid eurotop pocket , που μου είπε έχει επίσης δύο όψεις μέτρια και μαλακή, αλλά και κι δύο πλευρές είναι λίγο πιο σκληρές σε σχέση με τις αντίστοιχες πλευρές του premium.

Τωρα τυφλή αγορά δεν νομίζω πως θα έκανα.

To majestic το ξεχνάω μάλλον γιατί από τη στιγμή που από όσο πιστεύω είναι ένα ΟΕΜ κινέζικο, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για τα υλικά που έχει μέσα. Οπότε... Τώρα για το μαλακό του Premium είναι ένα ρίσκο που θα χρειαστεί να πάρω αν πάω εκεί (στα τυφλά) αντί για το Jysk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αθήνα σε ποιο κατάστημα IKEA και Jysk μπορεί να βρει κάποιος τη μεγαλύτερη ποικιλία εκθεσιακών στρωμάτων (και κρεβατιών) για δοκιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/9/2021 στις 1:40 ΠΜ, geolits είπε

Με τα 5cm πιστεύετε θα είναι εντάξει και δεν θα χρειάζεται επιπλέον  κάποιο ανωστρωμα?

Επίσης αν δεν είναι 100% latex natural, να πάω προς το memory foam πάνω κατω? Η να πάω προς memory από τη μια latex από την άλλη, για την εναλλαγή?

Η αλήθεια είναι, πως αν και δεν το περίμενα ήταν πιο γλυκό το αγκάλιασμα του memory. Κατά κάποιο τρόπο ένα κλικ πιο μαλακό θα έλεγα από ότι το latex.

Η άλλη λυση είναι να πάω προς οικονομικότερο, σκληρό κρεβάτι με ανεξάρτητα, χωρίς memory foam η latex και να προσθέσω ανωστρωμα (η αλήθεια είναι πως ο ορθοπεδικός μου, μου είπε αυτή τη λύση. Μου λέει παίρνουμε μέτριο προς σκληρό στρώμα και από επάνω βάζουμε ανωστρωμα για να το κάνουμε πιο ανατομικό στο σώμα. Όταν του είπα βέβαια πως πλεον τα κάνουν ενσωματωμένα τα ανωστρωματα, δήλωσε πως μάλλον έχει μείνει πίσω στο θέμα.) 

 

Κοίτα να δεις είναι πιο γλυκό το αγκάλιασμα ναι, για πόσο καιρό είναι το ερώτημα.

έπειτα, αν δεν είσαι 100 σίγουρος για το λάτεξ ή το μπασταρδέψεις με όχι φυσικές βάτες κτλ είναι κρίμα να το πληρώσεις τσάμπα. 

Στη δεύτερη λύση πήγα εγώ, χρειάστηκα δεύτερο ανώστρωμα γιατί θέλησα να το κάνω λίγο πιο μαλακό για να κοιμάμαι καλύτερα (βέβαια δεν έβαλα ανεξάρτητα ελατήρια στο στρώμα, ίσως έπαιξε το ρόλο του). Όπως προείπα, αν σε 3 χρόνια το βαρεθώ/χαλάσει/μου καπνίσει το αλλάζω το ανώστρωμα με μίνιμουμ κόστος και κοιμάμαι ξανά σαν βασιλιάς.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...