Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

τι γνώμη έχετε για τα στρώματα της Sato και συγκεκριμένα το Mythos? Λήγει σήμερα η προσφορά που έχουν και είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο System της Greco Strom. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, jmallen3 είπε

Καλημέρα,

τι γνώμη έχετε για τα στρώματα της Sato και συγκεκριμένα το Mythos? Λήγει σήμερα η προσφορά που έχουν και είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο System της Greco Strom. 

Συνήθως οι "προσφορές" τρέχουν όλο το χρόνο και είναι μόνιμες οπότε 99% μην αγχώνεσαι να τρέξεις. Αλλά μπορεί και όντως να λήγουν στην Sato.

Στην Greco έχει μόνιμα -25% μέσω eShop, τουλάχιστον από τον Αύγουστο μέχρι τώρα.. όπως και σε mediastrom.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/2/2023 στις 10:41 ΠΜ, arianos16 είπε

Εγώ τελικά πήρα με τα 480 των 7 ζωνών και περιμένω να έρθει το Σάββατο.

η προσφορά έληγε υποτίθεται το προηγούμενο Σάββατο αλλά έγινε Επέκταση λέει, απλά πιστεύω ότι το τραβάνε από εβδομάδα σε εβδομάδα.

Επειδη και στο παρελθόν έχω δώσει αντίστοιχα λεφτά για στρώμα μετά την έρευνα που έκανα στην αγορά εδώ μπορώ να πω ότι η κατάσταση είναι πολύ φτωχή για στρώματα κάτω του 1κ.

Ολα λίγο η πολυ είναι το ίδιο πράγμα, εγώ στην τελική πήρα από το κατάστημα επειδή μπόρεσα να πληρώσω μέσω klarna που με βόλεψε αρκετά.

οποιοδοποτε στρώμα με πάνω από 1000 ανεξάρτητα ελατήρια υβριδικό με 5 στρώσεις foam είναι τεράστιο upgrade σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα.

το μόνο αρνητικό ήταν ότι δεν βγαίνει το κάλυμμα αλλά εντάξει μικρή σχετικά λεπτομέρεια

Η τιμή που λες είναι για μόνο κρεβάτι ή διπλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/03/2023 at 16:43, skiabox said:

Η τιμή που λες είναι για μόνο κρεβάτι ή διπλό;

Διπλό 1.40 χ 2.00

μεχρι στιγμής η εντυπώσεις είναι παρα πολύ καλές. Θα το συνιστούσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, arianos16 είπε

Διπλό 1.40 χ 2.00

μεχρι στιγμής η εντυπώσεις είναι παρα πολύ καλές. Θα το συνιστούσα 

7 ζώνες είναι πολλά μοντέλα.

Επίσης γιατί πήγες σε ελατήρια και όχι χωρίς;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, κάτοχος tempur που αγοράστηκε το 2010 (20cm στρώμα). Έχω εξαιρετική άποψη για το στρώμα. Χρησιμοποιήθηκε καθημερινά για 13 χρόνια (τουλάχιστον 10 μήνες το χρόνο). Δεν είναι όπως καινούριο εντούτοις δεν έκανε "κοιλιά" και λέω να το πάω στο εξοχικό και να πάρω καινούριο. Επίσης δεν είχαμε ποτέ σημαντικό πρόβλημα από ζέστη (με κλιματισμό στο δωμάτιο στους 27°).

Έχουμε δει το Sensation Elite, το οποίο πλέον είναι σε καλή τιμή (έχουν -40%). Αν και είναι διαφορετικά στα υλικά κτλ σε σχέση με αυτό που είχα αγοράσει, φαίνεται μια χαρά και λέμε να το πάρουμε. Αν έχει κάποιος άποψη, ειδικά ως κάτοχος, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, butters είπε

Γεια σας, κάτοχος tempur που αγοράστηκε το 2010 (20cm στρώμα). Έχω εξαιρετική άποψη για το στρώμα. Χρησιμοποιήθηκε καθημερινά για 13 χρόνια (τουλάχιστον 10 μήνες το χρόνο). Δεν είναι όπως καινούριο εντούτοις δεν έκανε "κοιλιά" και λέω να το πάω στο εξοχικό και να πάρω καινούριο. Επίσης δεν είχαμε ποτέ σημαντικό πρόβλημα από ζέστη (με κλιματισμό στο δωμάτιο στους 27°).

Έχουμε δει το Sensation Elite, το οποίο πλέον είναι σε καλή τιμή (έχουν -40%). Αν και είναι διαφορετικά στα υλικά κτλ σε σχέση με αυτό που είχα αγοράσει, φαίνεται μια χαρά και λέμε να το πάρουμε. Αν έχει κάποιος άποψη, ειδικά ως κάτοχος, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ!

Το 40% μπαίνει σπάνια στα Tempur. Σκέψου ότι η κανονική έκπτωση του είναι 20%  και είχε βάλει η Elite εδώ και 1μιση χρόνο 30% και καλά λόγω των 30 χρόνων που κλείνει η Tempur στην αγορά.
Είναι η καλύτερη περίοδος να πάρεις το "κατά πολλούς" καλύτερο στρώμα παγκοσμίως. Λογικά αυτό που είχες είναι χωρίς CT επένδυση. Πλέον κάνουν ακόμα καλύτερη διαχείριση της θερμοκρασίας. Προχώρα το.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα έχω κάποια επιπλέον έκπτωση λόγω αγοράς και άλλων πραγμάτων, οπότε θα μου βγει και -7% παρακάτω. 😁 Ναι το δικό μου δεν είχε το CoolTouch. Άλλο το κανονικό και άλλο το CoolTouch; Να ζητήσω το CoolTouch υποθέτω. 

Από ό,τι κατάλαβα έρχονται καινούρια μοντέλα. Όσο καλύτερα και να είναι, σίγουρα θα είναι αρκετά ακριβότερα, στην αρχή τουλάχιστον. Οπότε μάλλον προχωράω το παραπάνω.

Επεξ/σία από butters
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2023 στις 6:25 ΜΜ, arianos16 είπε

Διπλό 1.40 χ 2.00

μεχρι στιγμής η εντυπώσεις είναι παρα πολύ καλές. Θα το συνιστούσα 

Έχω και εγώ ένα με 7 ζώνες απο afroline, με τις οικονομικές συνθήκες που ζούμε και τιμή κάτω απο 500Ε δεν νομίζω να έχουν ανταγωνισμό.Είναι πολύ άνετο αν και εξωτερικά δεν σου γεμίζει το μάτι

Στα θετικά η τιμή και η άνεση, στα αρνητικά ότι δεν μπορείς να δεις τι έχει μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω μονό στρώμα, οικονομικό, αλλά όχι κακής ή μέτριας ποιότητας.

Έχω μάθει σκληρό, ελατηρίων, χωρίς πολλές ανέσεις. Κοιμάμαι ή πλάι ή μπρούμυτα, ποτέ ανάσκελα.

Θα προτείνατε του jysk, που τυγχάνει να έχω κουπόνια; Ή άλλο vfm;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

είμαι σε αναζήτηση στρώματος, παταω στο Google, "στρωμα ύπνου insomnia" και να μαι! πραγματικά οτι μου έρχεται στο μυαλό υπάρχει θεμα σε αυτο το φόρουμ ειναι απίστευτο!!

λοιπόν πηγα σε κανα δυο τρία καταστήματα ο καθενας πλασάρει αυτα που εχει ο ενας ειχε linea, o αλλος Attica strom, o αλλος dunlopillo και γενικά βλέπω οτι γίνεται χαμός απο εταιρίες και παρα πολλες ελληνικές. εχω ένα linea δε θυμαμαι μοντέλο εδω και 6-7 χρόνια και ειμαι πολυ ευχαριστημένος και θελω άλλο ένα για άλλο κρεβάτι με διαστάσεις 160×200  δε θέλω να ξεφύγω στα λεφτά τυπου 700-800-1000++ . τι προτείνετε;;; και καλο μου διάβασμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, someone- said:

είμαι σε αναζήτηση στρώματος, παταω στο Google, "στρωμα ύπνου insomnia" και να μαι! πραγματικά οτι μου έρχεται στο μυαλό υπάρχει θεμα σε αυτο το φόρουμ ειναι απίστευτο!!

λοιπόν πηγα σε κανα δυο τρία καταστήματα ο καθενας πλασάρει αυτα που εχει ο ενας ειχε linea, o αλλος Attica strom, o αλλος dunlopillo και γενικά βλέπω οτι γίνεται χαμός απο εταιρίες και παρα πολλες ελληνικές. εχω ένα linea δε θυμαμαι μοντέλο εδω και 6-7 χρόνια και ειμαι πολυ ευχαριστημένος και θελω άλλο ένα για άλλο κρεβάτι με διαστάσεις 160×200  δε θέλω να ξεφύγω στα λεφτά τυπου 700-800-1000++ . τι προτείνετε;;; και καλο μου διάβασμα!

αν είσαι Θεσσαλονικη ή κοντα στην πόλη δες από κοντά της afroline, εάν είσαι σε άλλες περιοχές και τολμηρο αγόρι δες της afroline για online αγορά :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Κατόπιν πολύωρης διαδικτυακής έρευνας, ώστε να λάβω πλήρη γνώση περί του εν λόγω αντικειμένου, καθώς σκοπεύω να προχωρήσω στην αγορά καινούριου στρώματος κι εφόσον επισκέφθηκα δύο καταστήματα εμπορίας στρωμάτων (μεταξύ αυτών και το Entos), μία από τις επιλογές μου ήταν το Serta Regency, για το οποίο υπάρχουν ελάχιστες πληροφορίες.

Η πρόταση του Serta Regency, με το ενσωματωμένο ανώστρωμα (Pillow-top), με δελέασε, δεδομένων των χαρακτηριστικών, καθώς και της περιμετρικής ενίσχυσης (με αφρό κι όχι με ατσάλινο περίγραμμα) για το συγκεκριμένο εύρος τιμών (500-600eur) σε διαστάσεις 160x200cm.

Τα στρώματα Serta,  τα οποία εισάγονται στην Ελλάδα, κατασκευάζονται στην Τουρκία από την εταιρεία Yatsan, όπως αναφέρεται και στη επίσημη ιστοσελίδα της Serta (www.serta.com/a/catalog/international-locations), εξού και οι διαφορές των εγχώριων προϊόντων με εκείνα της αμερικανικής αγοράς (όπως διάβασα σε ένα άλλο σχόλιο).

Δεδομένων των ευρημάτων και προβληματισμένος για την ποιότητα των υλικών (αναφέρομαι στους χημικά επεξεργασμένους αφρούς, οι οποίοι ενδέχεται να είναι επιβλαβείς για τον ανθρώπινο οργανισμό) και την εφαρμογή αυστηρών ελέγχων ποιότητας κατά την διαδικασία παραγωγής, καθότι δεν είναι βέβαιο, ότι πιστοποιούνται από την Serta, προχώρησα σε περαιτέρω έρευνα για τα λεγόμενα "αμερικανικά στρώματα", τα οποία είναι ευρέως διαθέσιμα στην ελληνική αγορά και διαπίστωσα (μετά λύπης) πολυάριθμες ομοιότητες με τα στρώματα King Koil από την εταιρεία Homico.

Το παράδειγμα του στρώματος King Koil Bordeux παρουσιάζει πανομοιότυπο εξωτερικό σχεδιασμό (βλ. χερούλια, ανώστρωμα, ταμπέλα) με το Serta Regency, αλλά κι ακριβώς την ίδια σύνθεση και δομή υλικών (βλ. τρισδιάστατο σχεδιάγραμμα στρώματος) με ελάχιστες διαφορές στον αριθμό ελατηρίων (το σύστημα ελατηρίων είναι κοινό) καθώς και το εξωτερικό ύφασμα.

Εντούτοις, θεωρώ, ότι θα απορρίψω τα "αμερικανικά στρώματα" εν Ελλάδι (πιθανόν να εξετάσω την περίπτωση της Sealy), παρόλο που ενδέχεται να είναι ποιοτικά και συγκριτικά φθηνότερα από τα αντίστοιχα ελληνικής προέλευσης (λόγω χαμηλότερου κόστους παραγωγής), καθώς θεωρώ, ότι παραπλανούν το καταναλωτικό κοινό και αισχροκερδούν εις βάρος του.

Σημείωση Νο.1: Τα στρώματα King Koil και Serta απέσπασαν παρόμοιες διακρίσεις σε έναν νεοσύστατο ελληνικό διαγωνισμό εν ονόματι "Sleep Awards", οι οποίες ενδέχεται να προκύπτουν, λόγω της κοινής προέλευσης τους.

Σημείωση Νο.2: Τα στρώματα King Koil δεν είναι πλέον διαθέσιμα στην Ελλάδα, μέσω της εταιρείας Bed & Bath, όπως υποστηρίζεται, μέσω της επίσημης ιστοσελίδας τους (www.kingkoil.com/about/global-presence) και η εταιρεία Homico δεν προκύπτει από την αντίστοιχη λίστα.

Σημείωση Νο.3: Η Serta τέθηκε υπό την προστασία του νόμου περί πτώχεσυης (www.reuters.com/business/retail-consumer/us-mattress-maker-serta-simmons-files-bankruptcy-protection-2023-01-24) κι ως εκ τούτου αισθάνομαι αβεβαιότητα για την πολυετή εγγύηση, που προσφέρει η Entos για τα συγκεκριμένα στρώματα, εφόσον έχει τοποθετηθεί η επωνυμία της.

Υ.Γ: Εν τέλει, η επιλογή μεταξύ ενός στρώματος Serta ή King Koil δεν δύναται να αποτελέσει αντικείμενο αντιπαράθεσης στην ελληνική επικράτεια, σε περίπτωση που προκύψει τέτοιου είδους ζήτημα.

Στιγμιότυπο 2023-04-02, 2.51.12 πμ.png

Στιγμιότυπο 2023-04-02, 2.54.56 πμ.png

Επεξ/σία από constacon
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2023 στις 5:50 ΜΜ, someone- είπε

είμαι σε αναζήτηση στρώματος, παταω στο Google, "στρωμα ύπνου insomnia" και να μαι! πραγματικά οτι μου έρχεται στο μυαλό υπάρχει θεμα σε αυτο το φόρουμ ειναι απίστευτο!!

λοιπόν πηγα σε κανα δυο τρία καταστήματα ο καθενας πλασάρει αυτα που εχει ο ενας ειχε linea, o αλλος Attica strom, o αλλος dunlopillo και γενικά βλέπω οτι γίνεται χαμός απο εταιρίες και παρα πολλες ελληνικές. εχω ένα linea δε θυμαμαι μοντέλο εδω και 6-7 χρόνια και ειμαι πολυ ευχαριστημένος και θελω άλλο ένα για άλλο κρεβάτι με διαστάσεις 160×200  δε θέλω να ξεφύγω στα λεφτά τυπου 700-800-1000++ . τι προτείνετε;;; και καλο μου διάβασμα!

Εγω παντως εχω ψωνισει 6 στρωματα Attica Strom σε διαρκεια 15 ετων για διαφορα κρεββατια. Κανενα δεν εχω πεταξει ακομα, και απο κανενα δεν εχω παραπονο.

ΤΟ σκληρο του ειδικα, ξεκουραζεται το κορμακι μου.

Και ειναι και φθηνα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς εμπειρία απο την candia strom? Διαβάζω ότι βγάζουν ελαττώματα και εχουν κακή εξυπηρέτηση. Μου άρεσε αρκετα το assos αλλά προβληματίζομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...