Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά, είμαι κι εγώ σε αναζήτηση νεου στρώματος. Το στρώμα που έχω είναι από καουτσούκ και πραγματικά πολύ αναπαυτικό. Αλλά μετά από 14 χρόνια τα έφαγε τα ψωμιά του. Κάναμε και μια βλακεία και το καθαρίσαμε με ατμό και από τότε "έκατσε". Δεν ξέρω αν μπορώ να γυρίσω ξανά στο ελατήριο. Δυστυχώς το budget δεν είναι πολύ αυτή τη στιγμή. Τότε το είχα πάρει 850 ευρώ αλλά τώρα δεν μπορώ να διαθέσω τόσα.

Που να κοιτάξω για σχετικά οικονομικό αλλά ανθεκτικό στρώμα; Και σχετικά με τα υλικά τι να προσέξω;

 

Επεξ/σία από SpectralQ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους,

Πως σας φαίενται το παρακάτω στρώμα, για καποιον που δεν του αρεσουν τα στρώματα που βουλιάζουν, αλλά ειναι πιο σταθερά.

 

https://eco-mat.gr/product/coral23/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2022 στις 9:37 ΠΜ, SagoniasSlutRos είπε

Σημερα περιμενω και γω το serta v-fresh απο εντος μαζι με κρεβατι. Δοκιμασα ολα τα στρωματα στο εντος και αυτο μου εκλεισε το ματι. Ξερω βεβαια οτι θα φανει στην πορεια. Ελπιζω να μην τα κλαιω τα λεφτα.

Το πηρα πριν 2 βδομαδες που ειχαν υποτιθεται εκπτωσεις 60-70%. Εννοειται οτι ακομα και σημερα ιδια τιμη εχει, παρ ολο που εχουν τελειωσει οι εκπτωσεις.

Καλησπέρα, (αν και ένα χρόνο μετα :) ) περιμένω και εγώ το v-fresh και είδα ότι το αφαιρέσαν απο το site. μου ειπαν οτι αλλάζουν τα μοντέλα. Ηθελα να ρωτήσω ευχαριστημένος απο το στρώμα;  Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας, είμαι και εγώ σε αναζήτηση νέου στρώματος λόγο ευαισθησίας στην μέση αλλά και τον αυχένα.

Αυτό που έχω τώρα αν και ποιοτικό στρώμα (linea strom exclusive) μου προκαλεί έντονους πόνους στην μέση επειδή ειναι πολύ μαλακό (έκανα λάθος επιλογή, έπρεπε να παω σε σκληρότερο).

Μετά απο έρευνα αγοράς στο web και βάζοντας πάντα σαν βασικό κριτήριο την σχέση απόδοσης τιμής μου τράβηξαν το ενδιαφέρον τα στρώματα serta και royal crown στα καταστήματα εντός. Στα χαρτιά (υλικά, memory foam, latex, ελατήρια  POCKET SPRINGS κτλ) φαίνονται να είναι στο ίδιο επίπεδο με τις premium σειρές των Ελληνικών εταιριών (media, linea, elite, candia) αλλά στο 1/2 ή 1/3 της τιμής το οποίο είναι τεράστια διαφορά.

Επίσης βρήκα και μια ιστοσελίδα (https://www.sleepawards.gr/) διαγωνισμού στρωμάτων ανα κατηγορία πως τα συγκεκριμένα στρώματα έχουν βραβευτεί ως κορυφαία στην κατηγορία τους (είναι μέσα στην πρώτη τριάδα).

Αναφέρομαι στο serta ritz και στο royal crown mythos.

Έκανα λοιπόν μια βόλτα απο εντός για να τα δοκιμάσω.

Ως πρώτη εικόνα μου φάνηκαν ποιοτικά και μου άφησαν ωραία αίσθηση στην δοκιμή, με το ritz να είναι πιο μαλακό απο το mythos.

Επίσης μου έκανε πολύ καλή εντύπωση και το royal crown majestic το οποίο όμως ήταν και ακριβότερο στα 900€.

Ritz 790€

Mythos 660€

Διάβασα και σε αυτό το post πως είναι Τουρκικής κατασκευής αν και Αμερικανικές εταιρίες.

Όμως θεωρώ πως αν ήταν made in USA μπορεί να είχαν και 3πλάσια + τιμή.

Πια είναι η άποψη σας για τα συγκεκριμένα στρώματα;

Θεωρείται αξιόπιστα τα βραβεία sleepawards;

Ρωτάω γιατί οι περισσότεροι σε αυτό το post που υπάρχει σχεδόν 3 χρόνια, αναφέρονται στα στρώματα των Ελληνικών εταιριών τα οποία δεν τα είδα να λαμβάνουν κάποιο βραβείο και είναι σε διπλάσια ή και περισσότερο τιμή. Μήπως μου διαφεύγει κάτι;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα, επειδή με νεογέννητο μωρό μου ειναι αρκετά δύσκολο να μετακινηθω με τη γυναίκα να παμε σε πολλα καταστήματα. μπορείτε να μου προτείνετε καποια αξιόλογα στρώματα, να μειωσω δηλαδή τις πολλες επιλογές και να πάω στοχευμένα σε καποια καταστήματα, μεχρι 500-600 ευρω περίπου με σκληρότητα μέτρια προς σκληρα;

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/5/2023 στις 11:16 ΜΜ, gapos79 είπε

Πια είναι η άποψη σας για τα συγκεκριμένα στρώματα;

Θεωρείται αξιόπιστα τα βραβεία sleepawards;

Ρωτάω γιατί οι περισσότεροι σε αυτό το post που υπάρχει σχεδόν 3 χρόνια, αναφέρονται στα στρώματα των Ελληνικών εταιριών τα οποία δεν τα είδα να λαμβάνουν κάποιο βραβείο και είναι σε διπλάσια ή και περισσότερο τιμή. Μήπως μου διαφεύγει κάτι;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο post.

Αν ρωτησεις οποιονδηποτε ορθοπεδικο θα σου πει παρε σκληρο στρωμα. Αν εισαι 70κιλα αντε να πας σε κανενα λιγο πιο μετριο. Αν εισαι 100αρης, εφυγες αερα πατερα για σκληρο ορθοπεδικο στρωμα. 
Οι μπουρδες που μας ταισαν ολοι οι στρωματαδες, μετα τον Ευαγγελατο που εκλεισε ολους τους μικρους γιατι ειμαστε βληματα και ονειρευομαστε πουπουλα χηνας στο στρωμα, μας δημιουργησαν ορθοπεδικα προβληματα.
Βλεπεις πια ανθρωπους πολης που δεν εχουν κουραστει σωματικα ποτε να πονανε παντου απο τις μαλακιες, τα μαλακά στρωματα με latex, memory και διαφορες αλλες βλακειες.

Παρε σκληρο ορθοπεδικό στρωμα, (που ειναι και φθηνο) απο το ΑΤΤΙΚΑ ΣΤΡΟΜ και θα με θυμηθεις (μετα απο 15 μερες). Κατω απο 300€ το υπερδιπλο.

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Αν ρωτησεις οποιονδηποτε ορθοπεδικο θα σου πει παρε σκληρο στρωμα. Αν εισαι 70κιλα αντε να πας σε κανενα λιγο πιο μετριο. Αν εισαι 100αρης, εφυγες αερα πατερα για σκληρο ορθοπεδικο στρωμα. 
Οι μπουρδες που μας ταισαν ολοι οι στρωματαδες, μετα τον Ευαγγελατο που εκλεισε ολους τους μικρους γιατι ειμαστε βληματα και ονειρευομαστε πουπουλα χηνας στο στρωμα, μας δημιουργησαν ορθοπεδικα προβληματα.
Βλεπεις πια ανθρωπους πολης που δεν εχουν κουραστει σωματικα ποτε να πονανε παντου απο τις μαλακιες, τα μαλακά στρωματα με latex, memory και διαφορες αλλες βλακειες.

Παρε σκληρο ορθοπεδικό στρωμα, (που ειναι και φθηνο) απο το ΑΤΤΙΚΑ ΣΤΡΟΜ και θα με θυμηθεις (μετα απο 15 μερες). Κατω απο 300€ το υπερδιπλο.

Γενικά σωστά τα λες.

Απλά να προσθέσω κάτι. Τη ζέστη. Αν δεν είναι φτιαγμένο απο φυσικά υλικά, το καλοκαίρι έχει υψηλή θερμοχωρητικότητα και βγάζει τρελή ζεστή απο κάτω. Πόσο μάλλον αν ειναι κάποιος σε πόλη με ζέστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Γενικά σωστά τα λες.

Απλά να προσθέσω κάτι. Τη ζέστη. Αν δεν είναι φτιαγμένο απο φυσικά υλικά, το καλοκαίρι έχει υψηλή θερμοχωρητικότητα και βγάζει τρελή ζεστή απο κάτω. Πόσο μάλλον αν ειναι κάποιος σε πόλη με ζέστη.

Συμφωνω. Εχω παρει 5 στρωματα απο το ΑΤΤΙΚΑ STROM. Το ενα δε, ειναι σκληρο και εξτρα σκληρο στα πλαινα. Κανω και γαμω τους υπνους. Ειχα παρει ενα μετριο καποτε... κανα 2 χρονια καλο ηταν. Μολις αρχισε λιγο να μαλακωνει, και δυο ατομα ειδικα επανω, τελικα κοιμομασταν υποχρεωτικα αγκαλια ολη νυχτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, andreaspA είπε

Αν ρωτησεις οποιονδηποτε ορθοπεδικο θα σου πει παρε σκληρο στρωμα. Αν εισαι 70κιλα αντε να πας σε κανενα λιγο πιο μετριο. Αν εισαι 100αρης, εφυγες αερα πατερα για σκληρο ορθοπεδικο στρωμα. 
Οι μπουρδες που μας ταισαν ολοι οι στρωματαδες, μετα τον Ευαγγελατο που εκλεισε ολους τους μικρους γιατι ειμαστε βληματα και ονειρευομαστε πουπουλα χηνας στο στρωμα, μας δημιουργησαν ορθοπεδικα προβληματα.
Βλεπεις πια ανθρωπους πολης που δεν εχουν κουραστει σωματικα ποτε να πονανε παντου απο τις μαλακιες, τα μαλακά στρωματα με latex, memory και διαφορες αλλες βλακειες.

Παρε σκληρο ορθοπεδικό στρωμα, (που ειναι και φθηνο) απο το ΑΤΤΙΚΑ ΣΤΡΟΜ και θα με θυμηθεις (μετα απο 15 μερες). Κατω απο 300€ το υπερδιπλο.

Επειδή ρώτησα και όχι μόνο έναν αλλά 3, όλοι μου είπαν ότι λένε και οι στρώματαδες.

Ότι καλό είναι αυτό που βολεύει τον καθένα και σε ότι έχει συνηθίσει.

Και ένας πολυ καλός διπλωματικός λόγος για να μην έχουν παράπονεμενους πελάτες και οι μεν και οι δε. Πχ πήρα σκληρό στρώμα και έχω πόνους, πήρα μαλακό και έχω πόνους..

Δεν υπάρχει καμία σοβαρή μελέτη να αποδεικνύει αντικείμενα ότι τα σκληρά ή τα μαλακά στρώματα είναι ορθοπεδικα ή σωστά. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν οι ορθοπεδικοί, κατά λέξη, μου είπε ένας από αυτούς, ότι δεν υπάρχει ομοφωνία και ότι κάποιες μελέτες λένε αυτό, κάποιες το αντίθετο.

Αυτό που γίνεται είναι το εξής.. επειδή οι περισσότεροι κοιμομασταν σε bonnel, επειδή παλιότερα δεν υπήρχαν τα pocket springs (ανεξάρτητα ελατήρια) ή αν υπήρχαν ήταν πιο ακριβά και οι γονείς μας μας επέλεγαν φθηνότερα στρώματα καθώς δεν έδιναν σημασία στο στρώμα, έχουμε συνηθίσει τα σκληρά στρώματα και αυτά μας φαίνονται "σωστά"

Προσωπικά και εγώ σε σκληρό κοιμάμαι αλλά όπως είπα γιατί ακόμα δεν έχω ασχοληθεί να αγοράσω στρώμα για εμένα. 

Επειδή έχω και ένα ενοικιαζόμενο και έχω αναζητήσει αρκετά τι στρώμα θα πάρω, και ενώ ήδη είχα 2 κρατήσεις που παραπονέθηκαν και ήθελαν πιο σκληρό στρώμα (αυτό που έχω τώρα είναι χωρίς ελατήρια) τελικά καταλήγω στα μέτρια γιατί όπως διάβασα και στο ίντερνετ δεν μπορείς να ικανοποιήσεις τους πάντες. Κάποιο έχουν δώσει πολλά λεφτά σε στρώμα και κατά κύριο λόγο αυτά είναι μαλακά, κάποιοι άλλοι όπως η περίπτωση παραπάνω που αναφέρω, συνήθισαν σε σκληρό και ένα μαλακό θα κάνουν καιρό να το συνηθίσουν και μέχρι τότε θα έχουν θέματα με το ύπνο.

Το μόνο που μου είπε ένας ορθοπεδικός είναι ότι, ότι στρώμα και να πάρεις, όσο ακριβό και να είναι μετά από 10 χρόνια να το πετάξω και να πάρω άλλο. Η καθημερινή επιβαρυμένη χρήση, το πέρασμα του χρόνου που αλλοιώνει τα υλικά αλλά και για θέματα υγιεινής, καλό είναι να αλλαχτεί. 

Για σκληρό με bonnel που έχει πάρει και βραβείο (αν και ποιος είναι αυτός που αξιολογεί για το δικό μας σώμα και πόσο αντικειμενικός μπορεί να είναι σε ένα θέμα καθαρά υποκειμενικό) είναι ένα από τη σειρά lithos του Greco strom και η πωλήτρια μου είπε ότι είναι υπερβολικά σκληρό και θυμίζει τον καναπέ της γιαγιάς μας. Σαν να μην ήθελε να το πουλήσει. Νομίζω το emerald, ήταν το πιο οικονομικό από τη σειρά lithos, με το ποιο ακριβό να είναι το πιο μαλακό.

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα!! Έχει κανεις άποψη για το Mythos από τα Εντός; Το δοκίμασα και μου φάνηκε αρκετά καλό απλά θα ήθελα να ξέρω αν το έχει πάρει ήδη κάποιος και πως είναι μετά από καιρό; Αν έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους!

Το στρώμα που κοιμόμαστε είναι κάπως σκληρό και θα θέλαμε ένα ανώστρωμα πού να το μαλακώσει αλλά και πού να είναι σχετικά δροσερό.

Βλέπω ότι τα λάτεξ ανωστρώματα χρησιμοποιούνται κυρίως για να σκληρύνουν το στρώμα. Αυτά με τον αφρό μαλακώνουν το στρώμα από ότι κατάλαβα αλλά ταυτόχρονα υπερθερμαίνουν. Εγώ ιδρώνω πολύ και φοβάμαι μήπως υποφέρω με ανωστρωμα αφρού.

Επίσης δεν ξέρω πόσο πάχος πρέπει να έχει. Όσο περισσότερο τόσο καλύτερο; 7 εκ αρκεί;

Επεξ/σία από fonzi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2023 στις 8:48 ΠΜ, andreaspA είπε

Αν ρωτησεις οποιονδηποτε ορθοπεδικο θα σου πει παρε σκληρο στρωμα. Αν εισαι 70κιλα αντε να πας σε κανενα λιγο πιο μετριο. Αν εισαι 100αρης, εφυγες αερα πατερα για σκληρο ορθοπεδικο στρωμα. 
Οι μπουρδες που μας ταισαν ολοι οι στρωματαδες, μετα τον Ευαγγελατο που εκλεισε ολους τους μικρους γιατι ειμαστε βληματα και ονειρευομαστε πουπουλα χηνας στο στρωμα, μας δημιουργησαν ορθοπεδικα προβληματα.
Βλεπεις πια ανθρωπους πολης που δεν εχουν κουραστει σωματικα ποτε να πονανε παντου απο τις μαλακιες, τα μαλακά στρωματα με latex, memory και διαφορες αλλες βλακειες.

Παρε σκληρο ορθοπεδικό στρωμα, (που ειναι και φθηνο) απο το ΑΤΤΙΚΑ ΣΤΡΟΜ και θα με θυμηθεις (μετα απο 15 μερες). Κατω απο 300€ το υπερδιπλο.

Το πιο σημαντικο για μενα ειναι το στρωμα που θα επιλεξει ο καθενας να εχει και καποια αξιοπιστια εκτος αν εχετε λεφτα να αλλαζετε στρωμα ανα 2-3χρονια!!! 

Συνηθως τα μαλακα στρωματα δεν εχουν αξιοπιστια..!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα 

Εχω ξεκινήσει έρευνα για αγορά στρώματος για διπλό κρεβάτι και βλέπω πως ακόμα και στα στρώματα υπάρχει πολύ μάρκετινγκ.

Έχω δοκιμάσει ήδη κάμποσα, επειδή όμως πιστεύω πως το καλό στρώμα είναι επένδυση μιας και το υγιές ωράριο ύπνου είναι τουλάχιστον 8 ώρες, διαθέτω να δώσω έως και 2k αλλά δυσκολεύομαι λόγω παπατζας που κυκλοφορεί, όπως:

- Είναι επιστρωμένο από τρίχα αλογοουράς που προσφέρει δροσιά το καλοκαίρι  

- Το ύφασμα είναι από Aloe Vera και προσφέρει αντί βακτηριακή προστασία 

- Έχει Memory Foam για να θυμάται το σώμα σας 

Δεν λέω, μερικά πράγματι ισχύουν, αλλά ακούς τραγικά πράγματα εμπορίου όπως να κοιμάσαι πάνω στην τρίχα αλογοουράς όπου κάποτε από αυτή την τρίχα ακουμπάγε το σκατο και εγώ να κοιμάμαι πάνω του.

Εχετε να προτείνετε κάποια μάρκα αξιόπιστη; 
Επισης, το σωστό στρώμα για το σώμα μας είναι το σκληρό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν και τα nonane στρωματα ...custom κατασκευες απο μικρες βιοτεχνιες ...που φτιαχνουν τρομερα πραγματα....εφτιαξα ενα πριν 15 χρονια σε τοπικο μαστορα

γιατί το ήθελα να είναι λίγο σκληρότερο από το συνηθισμενο και φλατ.....μπορώ να πω ότι μετά από τόσα χρόνια είναι ακριβώς όπως το πήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε αναζήτηση για ανώστρωμα. Δεν γνωρίζω τι πρέπει να προσέξω ακριβώς.

Βρήκα αυτό στο Σκρουτζ

https://www.skroutz.gr/s/36162625/Como-felt-wadding-producers-Ανώστρωμα-Cool-Gel-Διπλό-με-Αποσπώμενο-Κάλυμμα-150x200x4εκ.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Από τα σχόλια φαίνεται καλή περίπτωση. Αξίζει όντως η αγορά του? Έχουμε να προτείνουμε κάτι άλλο αλλά να μην ξεφεύγει πολύ πάνω από 150€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...