Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον ύπνο ιδρωνω πολύ.

Υπάρχει κάποιο ανωστρωμα που να προσφέρει αίσθηση δροσιά;  

Υπάρχει κάτι  αντίστοιχο σε μαξιλάρια (πήρα 2 για δοκιμή και ας πούμε αισθανεσαι μια δροσιά αλλά μέχρι εκεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 hours ago, Maurikycli said:

Λ

Έχεις αποκλείσει κάποιους ιατρικούς παράγοντες;

Ναι όλα καλά εκτός αν έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου που μου ξέφυγε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, d_gkal said:

Στον ύπνο ιδρωνω πολύ.

Υπάρχει κάποιο ανωστρωμα που να προσφέρει αίσθηση δροσιά;  

Υπάρχει κάτι  αντίστοιχο σε μαξιλάρια (πήρα 2 για δοκιμή και ας πούμε αισθανεσαι μια δροσιά αλλά μέχρι εκεί)

Για δες κατι σαν αυτο

https://www.skroutz.gr/s/36162605/Como-felt-wadding-producers-Ανώστρωμα-Cool-Gel-Μονό-Memory-Foam-με-Αποσπώμενο-Κάλυμμα-Λάστιχα-Εφαρμογής-90x200x4εκ.html

Πρακτικά αντιλαμβάνομαι ότι το καλυμα εχει ενσωματωμενα gel σφαιριδια τα οποια θεωρητικα προσφερουν καποια αισθηση δροσιας και ισως δεν αφηνουν τη θερμοτητα να παγιδευεται ή να το θεσω διαφορετικα επιτρεπουν στον αερα να διαχεεται καλυτερα και πιο γρηγορα.

Δεν ξερω ομως αν δουλευει στην πραξη ή/και αν εχει καποια ημερομηνια "ληξης" αν δηλαδη υστερα απο καποιο καιρο τα σφαιριδια gel χανουν την ιδιοτητα τους και δεν προσφερουν πλεον δροσια.

Απο την αλλη δεν ξερω και αν εχουν την ικανοτητα να διακρατους δροσια. Αν δλδ εχεις το κλιματιστικο να χτυπα απευθειας το κρεβατι χωρις σεντονι, ο κρυος αερας θα δροσισει καπως το gel?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα δοκίμασα όλα τά στρώματα στην jysk . Μετά από ώρες δοκιμών κατέληξα σε αυτό https://jysk.gr/ypnodomatio/stromata/stromata-elatirion/stroma-elatirion-160x200-gold-s120-dreamzone 

Έχει 25 χρόνια εγγύηση κάτι πού είναι τρομερό και δεν το βρήκα σε κανένα άλλο κατάστημα. Επίσης θέλουν επίστρωμα για νά έχει ισχύ η εγγύηση.

Θα επανέλθω μετά από 2 εβδομάδες δοκιμής για περισσότερα νέα. Όποιος το έχει αυτό το στρώμα ας μας δώσει κάποια κριτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αναζήτηση και ενημέρωση περί στρωμάτων είναι διαρκής...γιατί και αυτά εξελίσσονται...

Έχω καταλήξει στο ότι ...όπως ειναι στα κινητά τα Iphone κάπως έτσι είναι και τα Tempur στα στρώματα.

Άλλο επίπεδο κι αν μπορείς τα καλοπληρώνεις και τα παίρνεις.Οι αρνητικές κριτικές πάντα θα υπάρχουν σε όποιον  φαίνεται ηγέτης στο χώρο του.Όλοι εναντίον του πρώτου.

Προσωπικά τα θεωρώ ακριβά ακόμα για το μέσο Έλληνα (2,700 με 3χιλιάδες ευρω) για ένα στρώμα...με δεδομένο ότι δεν πρέπει να το κρατήσεις για μια ζωή.

Η έρευνα συνεχίζεται με καλές κριτικές για τα Sealy Candia Media και αρκετές ακόμα προτάσεις όχι όμως των 300 και 400 ευρω για διπλό στρώμα....εκει κάπου φοβάμαι τη φθήνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, freelove said:

Σήμερα δοκίμασα όλα τά στρώματα στην jysk . Μετά από ώρες δοκιμών κατέληξα σε αυτό https://jysk.gr/ypnodomatio/stromata/stromata-elatirion/stroma-elatirion-160x200-gold-s120-dreamzone 

Έχει 25 χρόνια εγγύηση κάτι πού είναι τρομερό και δεν το βρήκα σε κανένα άλλο κατάστημα. Επίσης θέλουν επίστρωμα για νά έχει ισχύ η εγγύηση.

Θα επανέλθω μετά από 2 εβδομάδες δοκιμής για περισσότερα νέα. Όποιος το έχει αυτό το στρώμα ας μας δώσει κάποια κριτική.

Το jysk, το στελνει σπιτι; Με ποιο τροπο και ...κοστος; Μεταφορικη να φανταστω.

----

Δηλαδη, οι περισσοτεροι εδω, αλλαζετε καθε λιγα χρονια στρωμματα στα κρεβατια σας, οπως ειναι το ιδεατο;

Γιατι εγω, απο οσο περιγυρο ξερω, δεν αλλαζει ποτε κανεις...ειδικα στην εποχη των ισχνων αγελαδων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Το jysk, το στελνει σπιτι; Με ποιο τροπο και ...κοστος; Μεταφορικη να φανταστω.

----

Δηλαδη, οι περισσοτεροι εδω, αλλαζετε καθε λιγα χρονια στρωμματα στα κρεβατια σας, οπως ειναι το ιδεατο;

Γιατι εγω, απο οσο περιγυρο ξερω, δεν αλλαζει ποτε κανεις...ειδικα στην εποχη των ισχνων αγελαδων....

18 ευρώ έξτρα για την μεταφορική είναι.

Μετά από 8 χρόνια αλλάζω στρώμα. Αναγκάστηκα καθώς σε σημεία με ενοχλεί το ελατήριο στην μέση.

Αναμένω για παραλαβή και δοκιμή από jysk 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/12/2022 στις 10:20 ΠΜ, iznodur είπε

Τελικά γύρισα πίσω το στρώμα από το jysk το f115 δεν μπορούσα να κοιμηθώ με τίποτα ούτε εγώ ούτε η σύζυγος. Κατέληξα μετά από δοκιμές στο serta ritz από τα entos στα 790. Μια εβδομάδα τώρα είμαι φουλ ικανοποιημένος ο χρόνος θα δείξει 

Τι σού δίνουν στα jysk όταν γυρνάς το στρώμα επιστροφή χρημάτων η δωροεπιταγη?

Θέλω να γυρίσω το gold 120. Το παλεύω εδώ καί 1 εβδομάδα αλλά το στρώμα είναι πολύ μα πολύ σκληρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2023 στις 2:03 ΜΜ, Denmark1 είπε

Έχω καταλήξει στο ότι ...όπως ειναι στα κινητά τα Iphone κάπως έτσι είναι και τα Tempur στα στρώματα.

Δηλαδή υπερκοστολογημένα προϊόντα που δεν ρίχνουν ποτέ την τιμή τους για να διατηρήσουν έναν μύθο που έχει πεθάνει εδώ και πολλά χρόνια; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, andreas1gr said:

Δηλαδή υπερκοστολογημένα προϊόντα που δεν ρίχνουν ποτέ την τιμή τους για να διατηρήσουν έναν μύθο που έχει πεθάνει εδώ και πολλά χρόνια; 

Τότε πως εξηγεις το γεγονος οτι δεν εχει βγει αλλο στρωμα με το υλικο του Tempur και την ανεση του Tempur εδω και χρονια?

Εχοντας κοιμηθει απο πολυ φθηνα στρωματα, μεχρι μεσαια φασον τυπου 1.000 ευρω σε Media, Candia και λοιπους φασοναδες και σε πολυ ακριβα Cocomat τυπου 3.000+ ευρω, τον καλυτερο υπνο εβερ τον ειχα κανει στο Cocomat οπου με 5 ωρες υπνο ξυπνησα λες και ειχα κοιμηθει 12ωρο, μεχρι που κοιμηθηκα σε Tempur. Η αισθηση του Tempur δεν φτανετε για εμενα ουτε απο το ακριβοτερο Cocomat.

Ακομα και σε ανθρωπους με ανατομικα/μυοσκελετικα που τους προτεινα Tempur μολις δοκιμασαν και αντικατεστησαν τα στρωματα τους (αρκετοι εκ των οποιων στρωματα τυπου 800+ ευρω) βρηκαν την υγεια τους και δεν εχουν εκτοτε ενοχλησεις ή επιβαρυνση σωματικη εκ του στρωματος/υπνου, ξυπνανε αναλαφροι σαν πουπουλα.

Δεν μπορω να πιστεψω οτι ειναι "υποκειμενικο" το feedback τοσων ανθρωπων και κατι στρωματα των 200-300-400 ευρω ειναι ισοτιμα/ισαξια στην ποιοτητα υπνου που προσφερουν.

Ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα.

Και το Zastava εχει 4 ροδες και θα σε παει στον προορισμο σου, το θεμα ειναι σε σχεση με μια MG ή μια Φεραρι, σε ποση ωρα θα σε παει, με ποση ανεση και με ποση ασφαλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 29/08/2023 at 19:50, Sebu said:

Τότε πως εξηγεις το γεγονος οτι δεν εχει βγει αλλο στρωμα με το υλικο του Tempur και την ανεση του Tempur εδω και χρονια?

Εχοντας κοιμηθει απο πολυ φθηνα στρωματα, μεχρι μεσαια φασον τυπου 1.000 ευρω σε Media, Candia και λοιπους φασοναδες και σε πολυ ακριβα Cocomat τυπου 3.000+ ευρω, τον καλυτερο υπνο εβερ τον ειχα κανει στο Cocomat οπου με 5 ωρες υπνο ξυπνησα λες και ειχα κοιμηθει 12ωρο, μεχρι που κοιμηθηκα σε Tempur. Η αισθηση του Tempur δεν φτανετε για εμενα ουτε απο το ακριβοτερο Cocomat.

Ακομα και σε ανθρωπους με ανατομικα/μυοσκελετικα που τους προτεινα Tempur μολις δοκιμασαν και αντικατεστησαν τα στρωματα τους (αρκετοι εκ των οποιων στρωματα τυπου 800+ ευρω) βρηκαν την υγεια τους και δεν εχουν εκτοτε ενοχλησεις ή επιβαρυνση σωματικη εκ του στρωματος/υπνου, ξυπνανε αναλαφροι σαν πουπουλα.

Δεν μπορω να πιστεψω οτι ειναι "υποκειμενικο" το feedback τοσων ανθρωπων και κατι στρωματα των 200-300-400 ευρω ειναι ισοτιμα/ισαξια στην ποιοτητα υπνου που προσφερουν.

Ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα.

Και το Zastava εχει 4 ροδες και θα σε παει στον προορισμο σου, το θεμα ειναι σε σχεση με μια MG ή μια Φεραρι, σε ποση ωρα θα σε παει, με ποση ανεση και με ποση ασφαλεια.

Τελείως υποκειμενικό είναι. Επειδή έχω πρόβλημα έχω ρωτήσει νευροχειρουργούς (ένας εκ των οποίων από τους κορυφαίους στην Ελλάδα).

Δεν υπάρχει καμία εξωτική τεχνολογία στα στρώματα, απλά βάζουν ένα δύο ιδιαίτερα υλικά και κοστολογούν ακριβά.

Δεν υπάρχει καμία απολύτως μελέτη που να αποδεικνύει ότι οι αλογοτριχες ή οτιδήποτε άλλο υλικό, βοηθάει σε προβλήματα μυοσκελετικά ή οτιδήποτε άλλο.

Αν υπάρχει κάπου, ευχαρίστως να την μελετήσω. Αντιθέτως υπάρχουν μελέτες υπέρ των σκληρών και υπέρ των μαλακών στρωμάτων...ανάλογα ίσως το ποιος χρηματοδοτεί από πίσω.

Αντιθέτως από όλους τους νευροχειρουργούς θα ακούσεις το ίδιο. Οποιαδήποτε στρώμα και αν πάρεις μετά από 10 χρόνια το πετάς..όσο ακριβό και να είναι.

Ο καθένας ας κάνει την δική του έρευνα και ας επιλέξει το καλύτερο για αυτό. Καλές αγορές!

ΥΓ στα περισσότερα ξενοδοχεία δίνουν σκληρά στρώματα, ο λόγος.. ότι οι περισσότεροι προτιμούν τα σκληρά σε αντίθεση με τις εταιρείες που τα μαλακά τους στρώματα είναι και τα ακριβότερα. Καθαρά υποκειμενικό το τι αρέσει στον καθένα και που νομίζει ότι κοιμάται καλύτερα, μεγαλύτερο ρόλο παίζει και η συνήθεια πχ αν κοιμάσαι 10 χρόνια σε σκληρό και αγοράσεις μαλακό πολύ δύσκολα θα προσαρμοστείς και θα σου αρέσει.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα.Διαβαζω τοση ωρα το thread και επειδη ειμαι και εγω στο ψαξιμο αυτον τον καιρο για κρεβατι και στρωμα θα θελα να κανω μερικες ερωτησεις.1)Τι γνωμη εχετε για στρωματα που εχουν ενσωματεμενα ανωστρωματα?Κρατανε οσο και αυτα που ειναι χωρις ή εχουν μικροτερη διαρκεια ζωης?2)Για κρεβατι σε περιπτωση που μου το κανεις ξυλουργος τι θα προτεινατε να του πω σχετικα με την βαση?Να εχει ταβλες η να βαλει ανατομικο τελαρο?(εχω μπερδευτει σε αυτο το κομματι,το μονο που καταλαβα ειναι να απεχουν εως 3cm οι ταβλες μεταξυ τους.3)Εχει κανεις αποψη για της Media Strom το στρωμα Discover?Προς αυτο εκλεινα αλλα ειμαι επιφυλακτικος λογω του ενσωματωμενου ανωστρωματος..

Αυτο εδω ειναι: https://www.mediastrom.com/strwmata/prime/prime-discover/ βγαινει στα 860 με τις διαστασεις που θελω 160χ210

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...