Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, MariosX είπε

Καλημέρα 

Εχω ξεκινήσει έρευνα για αγορά στρώματος για διπλό κρεβάτι και βλέπω πως ακόμα και στα στρώματα υπάρχει πολύ μάρκετινγκ.

Έχω δοκιμάσει ήδη κάμποσα, επειδή όμως πιστεύω πως το καλό στρώμα είναι επένδυση μιας και το υγιές ωράριο ύπνου είναι τουλάχιστον 8 ώρες, διαθέτω να δώσω έως και 2k αλλά δυσκολεύομαι λόγω παπατζας που κυκλοφορεί, όπως:

- Είναι επιστρωμένο από τρίχα αλογοουράς που προσφέρει δροσιά το καλοκαίρι  

- Το ύφασμα είναι από Aloe Vera και προσφέρει αντί βακτηριακή προστασία 

- Έχει Memory Foam για να θυμάται το σώμα σας 

Δεν λέω, μερικά πράγματι ισχύουν, αλλά ακούς τραγικά πράγματα εμπορίου όπως να κοιμάσαι πάνω στην τρίχα αλογοουράς όπου κάποτε από αυτή την τρίχα ακουμπάγε το σκατο και εγώ να κοιμάμαι πάνω του.

Εχετε να προτείνετε κάποια μάρκα αξιόπιστη; 
Επισης, το σωστό στρώμα για το σώμα μας είναι το σκληρό ;

Τα βασικά κριτήρια αγοράς ενός στρώματος είναι

Με ανεξάρτητα ελατήρια η όχι

Σε διπλό κρεβάτι συνήθως με ανεξάρτητα ελατήρια και από εκεί και περα το κόστος ανεβαίνει με τον αν θέλεις να έχει ανωστρωμα η οτιδήποτε έξτρα όπως ανέφερες,απλά το βασικό κριτήριο είναι τα ελατήρια.

Τώρα για την σκληρότητα,όταν το στρώμα είναι σκληρό κυρίως σε μη ανεξάρτητα ελατήρια τα λένε ορθοπαιδικα,δηλαδή αν έχεις τάση να καμπουριαζεις και να σε πονάει η μέση προτίμησε τέτοιο,αν όχι περνεις μα ανεξάρτητα ελατήρια που τα λένε ανατομικά,δηλαδή ακολουθούν το σχήμα του σώματος!

Υ.Γ: Αν πάρεις με ανεξάρτητα ελατήρια θα πρεπει τα ξύλα κάτω από το κρεβάτι να είναι πυκνά και να έχουνε μικρό κενό μεταξύ τους ΜΑΧ 3 εκατοστά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Tempur από elite, το έχω 18 χρόνια,το είχαμε πάρει 1700 και 1000 το υπόστρωμα...πάω στο εξοχικό 1 εβδομάδα και μετράω πότε θα γυρίσω στο tempur...ότι καλύτερο αγόρασα για το σπίτι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2023 στις 8:48 ΠΜ, andreaspA είπε

Αν ρωτησεις οποιονδηποτε ορθοπεδικο θα σου πει παρε σκληρο στρωμα. Αν εισαι 70κιλα αντε να πας σε κανενα λιγο πιο μετριο. Αν εισαι 100αρης, εφυγες αερα πατερα για σκληρο ορθοπεδικο στρωμα. 
Οι μπουρδες που μας ταισαν ολοι οι στρωματαδες, μετα τον Ευαγγελατο που εκλεισε ολους τους μικρους γιατι ειμαστε βληματα και ονειρευομαστε πουπουλα χηνας στο στρωμα, μας δημιουργησαν ορθοπεδικα προβληματα.
Βλεπεις πια ανθρωπους πολης που δεν εχουν κουραστει σωματικα ποτε να πονανε παντου απο τις μαλακιες, τα μαλακά στρωματα με latex, memory και διαφορες αλλες βλακειες.

Παρε σκληρο ορθοπεδικό στρωμα, (που ειναι και φθηνο) απο το ΑΤΤΙΚΑ ΣΤΡΟΜ και θα με θυμηθεις (μετα απο 15 μερες). Κατω απο 300€ το υπερδιπλο.

πηγα ειδα σε ενα μαγαζι στρώματα και ειχα τα dunlopillo και τα αττικα μου είπε οτι το μοντέλο dormia με ανεξάρτητα ελατήρια δε το προτείνει κατάλαβα του το έχουν γυρίσει πίσω. σε ποιο μοντέλο της αττικα στρομ αναφέρεσαι; είσαι ευχαριστημένος; ψάχνω για σχετικά σκληρό στρώμα και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/6/2023 στις 8:40 ΠΜ, someone- είπε

πηγα ειδα σε ενα μαγαζι στρώματα και ειχα τα dunlopillo και τα αττικα μου είπε οτι το μοντέλο dormia με ανεξάρτητα ελατήρια δε το προτείνει κατάλαβα του το έχουν γυρίσει πίσω. σε ποιο μοντέλο της αττικα στρομ αναφέρεσαι; είσαι ευχαριστημένος; ψάχνω για σχετικά σκληρό στρώμα και εγω.

Σου απαντησα στο pm. Δυστυχως δεν ειχα δει το post σου εδω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/5/2023 στις 11:16 ΜΜ, gapos79 είπε

Καλησπέρα σας, είμαι και εγώ σε αναζήτηση νέου στρώματος λόγο ευαισθησίας στην μέση αλλά και τον αυχένα.

Αυτό που έχω τώρα αν και ποιοτικό στρώμα (linea strom exclusive) μου προκαλεί έντονους πόνους στην μέση επειδή ειναι πολύ μαλακό (έκανα λάθος επιλογή, έπρεπε να παω σε σκληρότερο).

Μετά απο έρευνα αγοράς στο web και βάζοντας πάντα σαν βασικό κριτήριο την σχέση απόδοσης τιμής μου τράβηξαν το ενδιαφέρον τα στρώματα serta και royal crown στα καταστήματα εντός. Στα χαρτιά (υλικά, memory foam, latex, ελατήρια  POCKET SPRINGS κτλ) φαίνονται να είναι στο ίδιο επίπεδο με τις premium σειρές των Ελληνικών εταιριών (media, linea, elite, candia) αλλά στο 1/2 ή 1/3 της τιμής το οποίο είναι τεράστια διαφορά.

Επίσης βρήκα και μια ιστοσελίδα (https://www.sleepawards.gr/) διαγωνισμού στρωμάτων ανα κατηγορία πως τα συγκεκριμένα στρώματα έχουν βραβευτεί ως κορυφαία στην κατηγορία τους (είναι μέσα στην πρώτη τριάδα).

Αναφέρομαι στο serta ritz και στο royal crown mythos.

Έκανα λοιπόν μια βόλτα απο εντός για να τα δοκιμάσω.

Ως πρώτη εικόνα μου φάνηκαν ποιοτικά και μου άφησαν ωραία αίσθηση στην δοκιμή, με το ritz να είναι πιο μαλακό απο το mythos.

Επίσης μου έκανε πολύ καλή εντύπωση και το royal crown majestic το οποίο όμως ήταν και ακριβότερο στα 900€.

Ritz 790€

Mythos 660€

Διάβασα και σε αυτό το post πως είναι Τουρκικής κατασκευής αν και Αμερικανικές εταιρίες.

Όμως θεωρώ πως αν ήταν made in USA μπορεί να είχαν και 3πλάσια + τιμή.

Πια είναι η άποψη σας για τα συγκεκριμένα στρώματα;

Θεωρείται αξιόπιστα τα βραβεία sleepawards;

Ρωτάω γιατί οι περισσότεροι σε αυτό το post που υπάρχει σχεδόν 3 χρόνια, αναφέρονται στα στρώματα των Ελληνικών εταιριών τα οποία δεν τα είδα να λαμβάνουν κάποιο βραβείο και είναι σε διπλάσια ή και περισσότερο τιμή. Μήπως μου διαφεύγει κάτι;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο post.

Τελικά τι στρώμα πήρατε?? Με βάση τα sleepawards διαλέγεται???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παίδες, επειδή ψάχνω φουσκωτό στρώμα ( θέλω να πάω να μείνω κάπου για 5 μέρες και δεν υπάρχει κρεβάτι), μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε ή είμαι εκτός θέματος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει καποιος εικονα για το Premium mini pocket 7 ζωνών της afroline? Επειδή είναι Θεσσαλονίκη και δεν εχω δυνατοτητα δοκιμης του.

Επισης μου φαινεται καλό το Bliss και το Sealy Balance της Elite. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ των δύο περαν του ότι το δευτερο ειναι και 60 ευρω φθηνοτερο.

Τελος το Regency της Entos λέει τίποτα?

Λεω να περασω και απο την Attica Strom μια και προταθηκε. Το στρωμα θα αντικαταστησει ενα παλιο Candia 15ετιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακριά από μαγαζιά που πουλάνε στρώματα από 200 ευρώ (άντε  300) ενώ οι περισσότεροι τα πουλάνε 700-800-900....μόνο αυτό θα σου πω !!! 

Έχω πάρει στρώμα από την συγκεκριμένη εταιρία πριν έναν χρόνο....ήδη στον χρόνο πάνω έχει φθαρεί το πάνω μέρος του στρώματος...ήδη σκέφτομαι να το αντικαταστήσω !!!

Επεξ/σία από aggelosn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Sealy Ease εχει καποιος αποψη? Συνδυαζει σαν λογικη ανεξαρτητα ελατηρια και επανω αφρο και σαν αισθηση μου φανηκε ο αφρος σαν Tempur.

Ειναι υποτιθεται Αμερικανικα η Sealy εχει εξαγορασει την Tempur και το σημα Elite Strom.

Το Tempur αλλη αισθηση αλλα και πολλα λεφτα.

Το Sealy Majestic πλησιαζει σε αισθηση το Tempur αλλα ειναι και αυτο με ελατηρια (μεταξυ το Ease και του καθαρου Tempur στη βαθμιδα) αλλα εχει και σχεδον 300 ευρω πανω απο το Ease και ειναι πολλα τα λεφτα Αρη για κατι που τελικα στη 10ετια θελει ανανεωση ως φαινεται αν κρινω απο το παλιο Candia που εχω.

Γενικα ως φαινεται και αναλογως της χρησης ενα σωμα ειναι ζωντανος οργανισμος και οι αφροι του θα κατσουν-χασουν τις αρχικες ιδιοτητες, και τα ελατηρια θα χασουν την αρχικη ταση τους κτλ. Αρα στη 10ετια καλο ειναι να αλλαζετε αν οχι νωριτερα.

Μηπως λοιπον ειναι προτιμοτερο ενα στρωμα εκει γυρω στα 600 ευρω και καθε 10 χρονια να αλλαζετε? Ναι το Tempur κορυφαιο σε αισθηση τουλαχιστον για τα κιλα μου αλλα και 1.700 ευρω ειναι πολλα λεφτα.

 

Επισης για μια αρκετα παραμελημενη αλλα σημαντικη πλευρα που ειναι οι ταβλες του κρεβατιου τι εχετε να προτεινετε εκτος απο τα τυποποιημενα τυπου ΙΚΕΑ, Praktiker, LeRoy?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Είμαι σε αναζήτηση επιστρώματος αδιάβροχου για το στρώμα της μικρής. Θα εκτιμούσα τις προτάσεις σας γιατί δεν μπορώ να καταλήξω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει 3-4 μέρες που κοιμάμαι στο Attika Strom extra life, το πολύ σκληρό τους. φαίνεται στιβαρό και ποιοτικό με 10 χρόνια εγγύηση. μέχρι στιγμής μου αρέσει που δε βουλιάζω καθόλου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ ανάμεσα σε candia strom phaistos https://www.candia.gr/el/stromata/luxuriant/phaistos  και linea strom tower https://lineastrom.gr/red-zipper/ ποιο θα λέγατε να προτιμήσω έκατσα και στα δυο και η αίσθηση είναι σχετικά κοντά. Υπάρχει διαφορά στη τιμή αλλά αν αξίζει οκ τότε,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...