Προς το περιεχόμενο

Παραλία 2014: Οι Insomniacs αδειάζουν τη χολή τους.


mathsrule

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@φωτη @nikoc  @SilverCloak

αφηστε τον ανθρωπο ρε , ποιοι ειστε εσεις που θα του πειτε την γνωμη σας , ειστε τιποτα ανωτεροι του μηπως ? για καθησε καλα :)

@μαρι καμμια κακια δεν ειπα


 

Αυτά τα ανώτερα και κατώτερα και τις διατάξεις ανθρώπων τα σκέφτονται οι κομπλεξικοί

 

 + 1 εκατομυριο ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 224
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όποιος λέει πως δεν έχει κόμπλεξ, μάλλον ο ίδιος έχει τα περισσότερα. Η μάλλον έχει ένα συγκεκριμένο. Αυτό του να προσπαθεί να μην έχει κόμπλεξ. Άντε γέμισε το φόρουμ φωστήρες και ψυχικά υγιέστατους ανθρώπους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχετε φίλους παχύσαρκους και θέλετε να τούς βοηθήσετε, απλά κάντε τον να νοιώσει ότι δεν είναι αυτός και όλοι οι άλλοι άλλα ότι ανήκει και εκείνος στο ίδιο σύνολο με εσάς.

 

Οι συμβουλές είναι δικαιολογημένες όταν ανησυχείς  για τα άτομα που αγαπάς,  τις περισσότερες φόρες όμως δεν βοηθούν, γιατί το άτομο που έχει το πρόβλημα έχει δημιουργήσει άμυνες και κάνει τα αντίθετα από ότι του λένε, απλά για σπάσιμο στο κήρυγμα.

 

Το καλύτερο είναι να του μάθετε να βάζει στόχους, ρεαλιστικούς πάντα για να αρχίσει να κερδίζει την χαμένη αυτοπεποίθηση.Οδηγήστε τον σε ειδικό με (ήρεμο τρόπο) , όχι δίαιτες από περιοδικά και site γιατί κάθε οργανισμός είναι ξεχωριστός.Τέλος, όχι πλάκες με τα κιλά του οσο αθώες και αν είναι, ακόμα και αν δείχνει να γελάει και να το δέχεται, τον πονάει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος λέει πως δεν έχει κόμπλεξ, μάλλον ο ίδιος έχει τα περισσότερα. Η μάλλον έχει ένα συγκεκριμένο. Αυτό του να προσπαθεί να μην έχει κόμπλεξ. Άντε γέμισε το φόρουμ φωστήρες και ψυχικά υγιέστατους ανθρώπους.

                                  

                                                                                                                                                                      Voziniotis-3

 

 

 

 

βαλε και καμμια υπογραφη ρε μεγαλε , θα στο κλεψουν ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@φωτη @nikoc  @SilverCloak

αφηστε τον ανθρωπο ρε , ποιοι ειστε εσεις που θα του πειτε την γνωμη σας , ειστε τιποτα ανωτεροι του μηπως ? για καθησε καλα :)

@μαρι καμμια κακια δεν ειπα

 + 1 εκατομυριο ..

 

Αφού λοιπόν εγώ είμαι ο κομπλεξικός, και όχι εσύ ο Ελληναράς που δε σκέφτεται πέραν όσων κατεβάζει η κούτρα του, χωρίς καμία διάθεση να ακούσει μια άλλη άποψη, σου παραθέτω αυτούσιο το ποστ που σου έκανε για να σου απαντήσει - ευγενέστατα - το άτομο το οποίο προέτρεψες να χάσει κιλά:

 

 

 

 

οκ δεχομαι τα οσα λες νομιζεις ομως οτι ειναι ωραιο να το λες εστω και με το καλο δεν ξερεις πως αντιδρα ο καθενας και τι κακο του κανεις.

 

επισης νομιζεις οτι ολοι οσοι ειναι με πολλα κιλα θελουν να ειναι νομιζου πολυ οτι ειναι ευκολο αλλα δεν ειναι υπαρχουν πολλα ψυχολογικα θεματα απο πισω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχετε φίλους παχύσαρκους και θέλετε να τούς βοηθήσετε, απλά κάντε τον να νοιώσει ότι δεν είναι αυτός και όλοι οι άλλοι άλλα ότι ανήκει και εκείνος στο ίδιο σύνολο με εσάς.

 

Οι συμβουλές είναι δικαιολογημένες όταν ανησυχείς  για τα άτομα που αγαπάς,  τις περισσότερες φόρες όμως δεν βοηθούν, γιατί το άτομο που έχει το πρόβλημα έχει δημιουργήσει άμυνες και κάνει τα αντίθετα από ότι του λένε, απλά για σπάσιμο στο κήρυγμα.

 

Το καλύτερο είναι να του μάθετε να βάζει στόχους, ρεαλιστικούς πάντα για να αρχίσει να κερδίζει την χαμένη αυτοπεποίθηση.Οδηγήστε τον σε ειδικό με (ήρεμο τρόπο) , όχι δίαιτες από περιοδικά και site γιατί κάθε οργανισμός είναι ξεχωριστός.Τέλος, όχι πλάκες με τα κιλά του οσο αθώες και αν είναι, ακόμα και αν δείχνει να γελάει και να το δέχεται, τον πονάει.

φιλε μου μιλας σωστα ! επειδη η διατροφολογια ειναι μερος της δουλειας μου ,και επειδη εχω βοηθησει παρα πολυ κοσμο να χασει κιλα και να βρει την υγεια του , γι αυτο κ εγραψα εδω ! παντα με λεπτο τροπο κ χωρις να προσβαλω κανεναν προσπαθω να εξηγησω το αυτονοητο  το οτι δηλαδη τους ανθρωπους που αντιμετωπιζουν καποιο προβλημα και τους αγαπαμε προσπαθουμε να τους  βοηθησουμε !

λεει ο αλλος ''ξερεις ρε μεγαλε πως νιωθει αυτος που του λες να αδυνατισει?''

εσυ ξερεις ρε μεγαλε αν αυτος καταφερει παρει την ζωη του παλι πισω πως θα νιωσει ? ξερεις ποσο περιφανος θα νιωσεις εσυ αν εχεις συμβαλει εστω και στο ελαχιστο να γινει αυτο ? το ειπα ξεκαθαρα ! η παχυσαρκια ειναι προβλημα που μπορεις  καταπολεμησεις ! μη φερω τωρα απειρα παραδειγματα .. θεληση χρειαζεται οπως σε ολα στην ζωη μας .. αν εχουμε εναν νεο ανθρωπο λοιπον που αντιμετωπιζει αυτο το προβλημα τι κανουμε ?

τον αφηνουμε να καταστρεφει καθε μερα την ζωη του , οπως κανουν οι''φιλοι'' του επειδη σε μας αφορα ?

η προσπαθουμε ομορφα και ωραια να του δωσουμε να καταλαβει οτι θα ειμαστε διπλα του στην δυσκολη προσπαθεια να ζησει μια ποιοτικη κ υγιης ζωη ? προκειται για την ζωη του ! στα π@@ρια μου το αισθητικο κομματι ειναι το τελευταιο που με αφορα , μιλαω καθαρα και μονο για το ποσο υγιης και ποιοτικη ζωη μπορει να ζησει καποιος ...  ε , γι αυτο και μονο αξιζει να προσπαθησουμε   !

απο εκει ξεχωριζει ο φιλος με τον ''φιλο'' !  τι ειναι προσβλητικο απο ολα οσα ειπα ??   παρολα αυτα πρεπει να απανταω στον καθενα που μιλαει για ανωτερους και για κατωτερους ! ετσι ειναι τα νετ και αυτα τι να κανουμε   ..

 

υγ . απαντησα στο παιδι επισης ευγαινεστατα και καταλαβε οτι μονο προθεση να τον θηξω σε κατι δεν ειχα κ το θεμα τελειωσε απ οτι ειδες , εσυ το συνχισες απο τ πουθενα !

απ το να παραθετης το μηνυμα του , δε παραθετεις καλυτερα ενα δικο μου που να μιλω προσβλητικα ?? το πρωτο πραγμα που εγραψα οταν μπηκα εδω ειναι οτι ο πρωτος υπερμαχος την αποψης οτι ο καθενας εχει δικαιωμα να ζησει την ζωη του οπως ακριβως γουσατρει ...

 

 

όσο για το internet οταν υπάρχει κόσμος που προσπαθεί να προσβάλει κάποιον επειδή ειναι καλύτερος σε κάτι για να νιώσει καλύτερος ειναι αστείο να συζητάμε αν ειναι σωστό η λάθος να προσπαθήσεις να βοηθήσεις τον άλλο γιατι μπορεί να το πάρει στραβά.

 

ειμαι σιγουρος νικο οτι δεν με ειδες καπου να προσπαθησα να προσβαλω καποιον

επισης δεν ειμαι καλυτερος ,  πουθενα  και σε τιποτα απο κανεναν !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ακούσει παχύσαρκη να αποκαλεί κομπλεξικούς τους αδύνατους-γυμνασμένους και να σχολιάζει σαν "τσουλίτσες" τις γκόμενες που δεν κουβαλάνε 50 κιλά λιπος επειδη αυτές ηταν όμορφες κ η ίδια αποκρουστικη

και έχω δει κ χοντρούλα(5-6 kg παραπάνω) να ειναι ακομπλεξάριστη , της άρεσε αυτό που ηταν, γούσταρε να τρώει γλυκά και δεν μισούσε τους άλλους επειδη ειχαν καλύτερο σώμα.
προσέξτε λίγο τους ανθρώπους και θα καταλάβετε τι παίζει , οταν βλέπετε μια γκομενάρα εκτός απο αυτή προσέξτε και τις γυναίκες γύρω της πως την κοιτάζουν

όσο για το internet οταν υπάρχει κόσμος που προσπαθεί να προσβάλει τον άλλο επειδή ειναι καλύτερος σε κάτι απο τον ίδιο για να νιώσει καλά ειναι αστείο να συζητάμε αν ειναι σωστό η λάθος να προσπαθήσεις να βοηθήσεις τον άλλο γιατι μπορεί να το πάρει στραβά. Ας το πάρει στραβά αν υπάρχει πιθανότητα να το πάρει σωστά κ να αλλάξει ποιότητα ζωής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι λύση να κάνεις ότι δεν βλέπεις. Το σωστό είναι να επισημαίνεις τα στραβά, για καλό το κάνεις άσχετα πως θα το πάρει ο άλλος. Ό,τι θέλει κάνει ο καθένας στη ζωή του και μπορεί να είναι όσο αυτοκαταστροφικός θέλει εφόσον δεν ενοχλεί τους άλλους αλλά εσύ οφείλεις να το πεις αν ενδιαφέρεσαι για το καλό του, από κει και πέρα το πως θα το πάρει και τι θα κάνει είναι δικιά του δουλειά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου μιλας σωστα ! επειδη η διατροφολογια ειναι μερος της δουλειας μου ,και επειδη εχω βοηθησει παρα πολυ κοσμο να χασει κιλα και να βρει την υγεια του , γι αυτο κ εγραψα εδω ! παντα με λεπτο τροπο κ χωρις να προσβαλω κανεναν προσπαθω να εξηγησω το αυτονοητο  το οτι δηλαδη τους ανθρωπους που αντιμετωπιζουν καποιο προβλημα και τους αγαπαμε προσπαθουμε να τους  βοηθησουμε ! λεει ο αλλος ''ξερεις ρε μεγαλε πως νιωθει αυτος που του λες να αδυνατισει?'' εσυ ξερεις ρε μεγαλε αν αυτος καταφερει παρει την ζωη του παλι πισω πως θα νιωσει ? ξερεις ποσο περιφανος θα νιωσεις εσυ αν εχεις συμβαλει εστω και στο ελαχοστο να γινει αυτο ? το ειπα ξεκαθαρα ! η παχισαρχια ειναι προβλημα που μπορεις  καταπολεμησεις ! μη φερω τωρα απειρα παραδειγματα .. θεληση χρειαζεται οπως σε ολα στην ζωη μας .. αν εχουμε εναν νεο ανθρωπο λοιπον που αντιμετωπιζει αυτο το προβλημα τι κανουμε ?

τον αφηνουμε να καταστρεφει καθε μερα την ζωη του , οπως κανουν οι''φιλοι'' του επειδη σε μας αφορα ?

η προσπαθουμε ομορφα και ωραια να του δωσουμε να καταλαβει οτι θα ειμαστε διπλα του στην δυσκολη προσπαθεια να ζησει μια ποιοτικη κ υγιης ζωη ? προκειται για την ζωη του ! στα π@@ρια μου το αισθητικο κομματι ειναι το τελευταιο που με αφορα , μιλαω καθαρα και μονο για το ποσο υγιης και ποιοτικη ζωη μπορει να ζησει καποιος ...  ε , γι αυτο και μονο αξιζει να προσπαθησουμε   !

απο εκει ξεχωριζει ο φιλος με τον ''φιλο'' ! προσβλητικο απο ολα οσα ειπα ??   παρολα αυτα πρεπει να απανταω στον καθενα που μιλαει για ανωτερους και για κατωτερους ! ετσι ειναι τα νετ και αυτα τι να κανουμε   ..

 

υγ . απαντησα στο παιδι επισης ευγαινεστατα και καταλαβε οτι μονο προθεση να τον θηξω σε κατι δεν ειχα κ το θεμα τελειωσε απ οτι ειδες , εσυ το συνχισες απο τ πουθενα !

απ το να παραθετης το μηνυμα του , δε παραθετεις καλυτερα ενα δικο μου που να μιλω προσβλητικα ??

 

Φίλε μου το ξέρεις οτι η διατροφολογία σπουδάζεται σε Πανεπιστήμια? Είναι χαζοί και αργόσχολοι όσοι σπουδάζουν το αντικείμενο? Το ξέρεις οτι η ψυχική υγεία και, κατά συνέπεια, η ψυχολογική προσέγγιση ενός ατόμου με διατροφολογικά προβλήματα, είναι υψίστης σημασίας? Το ξέρεις οτι για πολλές περιπτώσεις απαιτείται η συμβολή Ιατρού ΚΑΙ ψυχολόγου ΚΑΙ διατροφολόγου? Το ξέρεις οτι οι δικές σου διατροφικές συμβουλές μπορεί να βοηθούν ένα υγιές άτομο να αδυνατίσει, αλλά παράλληλα να του δημιουργούν δυσεπίλυτα Ιατρικά προβλήματα? Ξέρεις πόσα σύνδρομα υπάρχουν τα οποία ΑΠΑΙΤΟΥΝ την ιατρική παρακολούθηση κατά την απώλεια βάρους? Ξέρεις τι νευρώσεις (ως και διαταραχές προσωπικότητας) μπορεί να αναπτύξει ένα άτομο που υφίσταται τέτοια ψυχολογική πίεση απο τον περίγυρο? Πόσο μάλλον όταν υφίσταται τέτοια πίεση, ακόμα και σε μέρη που μπαίνει για να χαλαρώσει (π.χ. στο φόρουμ)? Το ξέρεις πως ένας άνθρωπος σε τέλεια φυσική κατάσταση, στο ιδανικό βάρος και με καλό μυικό σύστημα μπορεί να είναι λιγότερο υγιής απο έναν άνθρωπο που δε γυμνάζεται καθόλου?

 

Ξεκαβαλίστε απ' το καλάμι σας οι των γυμναστηρίων, πριν κάνετε κακό στην υγεία κάποιου. Συμβουλές μπορείτε να δίνετε σε άτομα που θέλουν να χτίσουν σώμα χωρίς να τους νοιάζουν οι μακροπρόθεσμες επιπτώσεις στην Υγεία τους.

 

Υ.Γ. Θα απαντήσεις σε αυτό που σου απάντησε ο anonymoys? Ούτε στο δικό του ποστ απάντησες, ούτε στη δική μου παράθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο καλές και να ειναι οι προθέσεις σου, δεν μπορείς να ξερεις πως θα αντιδράσει ο άλλος, μπορεί να σε ακούσει με την πρωτη και να αλλάξει τρόπο ζωής. Μπορεί ομως απλα να γινει χειρότερα ψυχολογικά, χωρις να το εμφανίζει, και οσο περισσότερο του υπενθυμίζουν οτι 'πρεπει να αλλάξεις', 'είσαι ετσι εισαι αλλιώς' τόσο να στεναχωριέται (γιατί πχ προσπάθησε πριν απο ένα χρόνο και δεν τα κατάφερε) και να καταφεύγει στο φαγητό που του δίνει κάποια ευχαρίστηση. Για αυτο και συμφωνώ, οτι εαν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά το καλο του άλλου, οι συμβουλές και τα σχόλια στο μινιμουμ, εκτός και εαν υπάρχει ενδιαφέρον (π.χ. θέμα σε φορουμ, ερωτήσεις κτλ...) απο την πλευρά του.

 

Μπορείς να βοηθήσεις με άλλους τρόπους εαν τον γνωρίζεις απο κοντα, απο συμβουλές και το Ιντερνετ γεμάτο ειναι. Αυτοπεποίθηση, αποφασιστικότητα και κάποιος σοβαρός λόγος λείπει συνήθως.

αν μπορούσε ο κάθε παχύσαρκος να βρεθεί για μια μέρα σε φυσιολογικό σωματικό βάρος θα ηταν τέτοιο το σοκ που θα έκανε τα πάντα για να αλλάξει

Πρέπει να το ζήσεις για να το καταλάβεις , η καθημερινότητα σου ανεβαίνει πολλά level , πράγματα που σε κούραζαν πλεον ειναι λες και δεν τα έκανες , μπορείς να κάνεις τα πάντα, πράγματα που δεν μπορούσες να κάνεις, ο κόσμος ειναι δικός σου και νιώθεις όμορφα.

 

Γάμα τον κόσμο και το πως σε βλέπουν , για εσένα λέμε , να γουστάρεις τη ζωή σου

 

ξέρω τι θες να πεις και το καταλαβαίνω αλλα έχοντας ζήσει όλο αυτό παλιότερα θα πάρω το ρίσκο να στεναχωρήσω κάποιον αν υπάρχει πιθανότητα να αλλάξει η ζωή του. Βέβαια ο καθένας το κάνει με τον τρόπο τους , προσωπικά αν δεν δω τον άλλο οτι θέλει να αλλάξει δεν ασχολούμαι , εκτός internet ομως θα του προτείνω ενα δυο πράγματα χωρίς να του πω οτι πρέπει να αδυνατίσεις κλπ γιατι δεν χρειάζεται , έχω την δυνατότητα να τον βάλω στο τριπάκι χωρίς να του το πω. (η διαφορά με το internet)

 

πχ αν ειναι φίλος θα του πω να έρθει μαζι για καμια βόλτα για παρέα , θα πάμε κανα 2 ώρες περπάτημα και θα του κάνει καλό ξερω γω , μπορεί να μπει στο τριπάκι σιγά σιγά όσο θα νιώθει καλύτερα κ να αρχίσει να κόβει κ τις σαβούρες , να δείξει ενδιαφέρον...

 

Δεν ειμαι της άποψης να ειμαστε όλοι μοντέλα fuck this shit , αλλα η ζωή ειναι απο μόνη της δύσκολη δεν ειναι ανάγκη να την κάνουμε δυσκολότερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...