Προς το περιεχόμενο

Παραλία 2014: Οι Insomniacs αδειάζουν τη χολή τους.


mathsrule

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 224
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικά,το μόνο πράγμα για το οποίο θα πρέπει να διερωτηθεί ο "τενίστας" του παραδείγματος, είναι πόσο μακρυά μπορεί (και αξίζει) να κολυμπήσει κάποιος για να πιάσει ένα μπαλάκι.

Οπότε στοκάρετε απο το Jumbo που έχει φτηνά τις 3αδες...

Baseball_pitching_motion_2004.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά καλά κάνουν και δεν αφήνουν να φέρεις φαγητό απ'έξω. Αν θέλεις beach bar να βάλεις και το χέρι στην τσέπη να πληρώσεις. Αν πας σε καφετέρια φέρνεις και τοστ από το σπίτι;

 

 

Έχω πάει και με σουβλάκια και με σάντουιτς σε καφετέρια.

Παράπονο κανένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάει και με σουβλάκια και με σάντουιτς σε καφετέρια.

Παράπονο κανένα. 

Μπορεί να μη σε είδαν ή να μη πουλούσαν τίποτα φαγώσιμο. Γενικά όμως δεν καταλαβαίνω γιατί να το κάνεις αυτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την άμμο ανατριχιάζει κανένας άλλος ή έχω παγκόσμια αποκλειστικότητα;

Μιλάμε υποφέρω ε, τρίχα κάγκελο, δαγκώνω τα χείλη μου όση ώρα περπατάω.

 

 

 


 

Για μενα οι πιο εκνευριστικοι ειναι οι ""φυσιολατρες"" που κατασκηνωνουν οπου βρουν παρανομα, στηνουν κυριολεκτικα τσαντηρια και καταβρωμιζουν ολη τη γυρω περιοχη. Μενουν κανα 2μηνο, λιωνουν στο μπαφο, φιλοσοφουν με υφος και απλα σπερνουν κωλοχαρτα τη περιοχη. Και αλιμονο αν τους πεις το οτιδηποτε. Σε σκυλοβριζουν με μισος οτι εισαι αστος οτι δε σεβεσαι τη φυση και τι σου καναμε και τι σε νοιαζει, και δεν ενοχλω και δημοκρατια εχουμε (!) και η φυση ειναι για ολους (!). Κολλητη μου πηγε προσφατα Καβουροτρυπες Χαλκιδικης και με πηρε σχεδον κλαιγοντας τηλ να μου περιγραψει τετοια κατασταση. Τσαντιρια, κουραδες και σκουπιδια παντου.

 

 

 

Κάνεις λάθος αδερφέ.

Δεν ξέρω αν έχεις πέσει σε περίεργες περιπτώσεις (εντάξει μαλάκες χωράνε παντού γιατί εκεί να υπάρχει εξαίρεση) ή αν απλά πίστεψες διάφορες προκαταλήψεις, αλλά όσοι κάνουν ελεύθερο κάμπινγκ συνήθως προσέχουν και προστατεύουν πολύ τον χώρο που τους φιλοξενεί.

Όχι απαραίτητα επειδή είναι "φυσιολάτρες", αλλά επειδή μένουν εκεί καιρό, και αν μη τι άλλο είναι προς το συμφέρον τους.

Κάνω ελεύθερο κάμπιγκ από πιτσιρίκι, δεν φαντάζεσαι πόσους κατασκηνωτές έχω δει να οργανώνονται για να καθαρίσουν παραλίες και βουνά από τα σκουπίδια που αφήνουν οι κομήτες που περνάνε να δροσιστούν.

Μέχρι κι εγώ έχω καθαρίσει, που είμαι από την φύση μου κόπρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την άμμο ανατριχιάζει κανένας άλλος ή έχω παγκόσμια αποκλειστικότητα;

Μιλάμε υποφέρω ε, τρίχα κάγκελο, δαγκώνω τα χείλη μου όση ώρα περπατάω.

 

 

 

 

 

Κάνεις λάθος αδερφέ.

Δεν ξέρω αν έχεις πέσει σε περίεργες περιπτώσεις (εντάξει μαλάκες χωράνε παντού γιατί εκεί να υπάρχει εξαίρεση) ή αν απλά πίστεψες διάφορες προκαταλήψεις, αλλά όσοι κάνουν ελεύθερο κάμπινγκ συνήθως προσέχουν και προστατεύουν πολύ τον χώρο που τους φιλοξενεί.

Όχι απαραίτητα επειδή είναι "φυσιολάτρες", αλλά επειδή μένουν εκεί καιρό, και αν μη τι άλλο είναι προς το συμφέρον τους.

Κάνω ελεύθερο κάμπιγκ από πιτσιρίκι, δεν φαντάζεσαι πόσους κατασκηνωτές έχω δει να οργανώνονται για να καθαρίσουν παραλίες και βουνά από τα σκουπίδια που αφήνουν οι κομήτες που περνάνε να δροσιστούν.

Μέχρι κι εγώ έχω καθαρίσει, που είμαι από την φύση μου κόπρος.

Ανατριχιάζεις όταν πατάς άμμο δηλαδή? δεν το έχω ξανακούσει....το ελεύθερο κάμπινγκ τελικά απαγορεύεται ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μη σε είδαν ή να μη πουλούσαν τίποτα φαγώσιμο. Γενικά όμως δεν καταλαβαίνω γιατί να το κάνεις αυτό

 

 

Προφανώς με είδαν.

Γιατί έτυχε.

Στην παραλία όμως το κάνεις για διάφορους λόγους. Μπορεί να μην ξέρεις αν θα κάτσεις κάπου, αν θα έχουν φαΐ εκεί που θα κάτσεις, αν σου αρέσει αυτό που έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς με είδαν.

Γιατί έτυχε.

Στην παραλία όμως το κάνεις για διάφορους λόγους. Μπορεί να μην ξέρεις αν θα κάτσεις κάπου, αν θα έχουν φαΐ εκεί που θα κάτσεις, αν σου αρέσει αυτό που έχουν.

Και πάλι δε συμφωνώ αλλά οκ είναι όπως το βλέπει ο καθένας...δεν θα το έκανα πάντως, μου κακοφαίνεται να κάτσω στο μαγαζί του άλλου και να βγάλω να φάω ή να πιω τα δικά μου πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι δε συμφωνώ αλλά οκ είναι όπως το βλέπει ο καθένας...δεν θα το έκανα πάντως, μου κακοφαίνεται να κάτσω στο μαγαζί του άλλου και να βγάλω να φάω ή να πιω τα δικά μου πράγματα

Ενταξει εδω που τα λεμε το μαγαζι του δεν το εχει χτισει και πανω στα θεμελια της νομιμοτητας. Λιγο τα στραβα ματια ο δημος, λιγο το λιμενικο, λιγο κατι υπουργοι, εε ας κανει και αυτος λιγο τα στραβα σε ενα τοστακι, δεν τρεχει τιποτα. Καλα απο τη στιγμη που εχεις παραγγειλει και καφεδακι δεν το συζηταμε, εγω μπορει να ακολουθω διαιτολογιο, δεν εκατσα σε ταβερνα στο κατω κατω, σε beach ΒΑR εκατσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει εδω που τα λεμε το μαγαζι του δεν το εχει χτισει και πανω στα θεμελια της νομιμοτητας. Λιγο τα στραβα ματια ο δημος, λιγο το λιμενικο, λιγο κατι υπουργοι, εε ας κανει και αυτος λιγο τα στραβα σε ενα τοστακι, δεν τρεχει τιποτα. Καλα απο τη στιγμη που εχεις παραγγειλει και καφεδακι δεν το συζηταμε, εγω μπορει να ακολουθω διαιτολογιο, δεν εκατσα σε ταβερνα στο κατω κατω, σε beach ΒΑR εκατσα.

Ναι οκ σεβαστή η γνώμη σου, εγώ για μένα είπα ότι δε θα το έκανα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην καφετέρια δεν θα κάτσεις 4και 5 ώρες όμως

Ακριβώς και αν κάτσεις θα παραγγείλεις και κάτι άλλο, δεν θα βγάλεις ταπεράκι ή θερμό από το τσαντάκι.

Εσύ όμως θέλεις να έχεις παραμάσχαλα από τις 10 το πρωί μέχρι τις 6 το απόγευμα μια ομπρέλα και δυο ξαπλώστρες με 6 ευρώ, άντε 10 αν πας σε πιο γνωστό beach bar. Και αν πεινάσεις να βγάλεις και ταπεράκι.

 

Και κόσμο να μην έχει να πάρει την ξαπλώστρα σου όταν φύγεις, υπάρχει προσωπικό που θα καθαρίζει τα δικά σου 8ωρα απορρίματα. Αν θες να την βγάλεις τζαμπέ, αγοράζεις ξαπλώστρα και ομπρέλα και φορητό ψυγειάκι, παίρνεις και ένα mp3 για μουσική και διαλέγεις μέρος χωρίς οργανωμένη παραλία. Αλλά δύσκολο το κουβάλημα στήσιμο ξεστήσιμο χώρια που άλλη φιγούρα σε beach bar άλλη αλλού. Δεν είναι όμως έτσι τα πράγματα.

 

Αν δεν σ'αρέσει το φαί του beach bar ή δεν ξαναπάς σ'αυτό ή την κάνεις για κανά μισάωρο να πας να φας και επιστρέφεις για να την κάνει ο επόμενος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανατριχιάζεις όταν πατάς άμμο δηλαδή? δεν το έχω ξανακούσει....το ελεύθερο κάμπινγκ τελικά απαγορεύεται ε?

 

Ναι. Γενικά ανατριχιάζω με οτιδήποτε πολύ ψιλό. Αν πιάσω με τα δάχτυλα αλάτι να ρίξω στο φαϊ, έχω πρόβλημα.

 

Το αν απαγορεύεται το ελεύθερο κάμπινγκ είναι μία κάπως μεγάλη κουβέντα.

Από νομικά δεν σκαμπάζω, αλλά ο νόμος που το απαγορεύει εκτός από παράλογος, φαίνεται και κάπως θολός.

Λεπτομέρειες εδώ.

 

Από εκεί και πέρα, έχει και πρακτικά προβλήματα στην εφαρμογή του, μιας είναι κάπως δύσκολο να κατεβάσεις τα ΜΑΤ να με κυνηγήσουν στο τρίτο μακροβούτι.

 

Oh wait.

 

 

 

%CE%9C%CE%91%CE%A4-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE

 

 

 

 

Να πω την αμαρτία μου πάντως, την παραπάνω εμπειρία θα ήθελα να τη ζήσω.

Μπαχαλοπόλεμος με κουβαδάκια, ο ήλιος πως με λιώνει, μπατσοι-γουρούνια και τα συναφή.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...