Προς το περιεχόμενο

"Απειλή με έξωση απο ιδιοκτήτη"


vasilis1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδη με 5% αυξηση τα 200€ σε 2 χρονια 470 ; δε νομιζω φιλε. Αντε να ισχυριστει απο την ληξη του 2 χρονια να εχει παει 220 το πολυ .

Για τελευταία φορά μίλα με τον δικηγόρο σου, το συμβόλαιο είναι ευαγγέλιο σε αυτή την περίπτωση. Η διατύπωση του συμβολαίου παίζει τεράστιο ρόλο και μόνο κάποιος συμβολαιογράφος ή δικηγόρος μπορεί να απαντήσει έγκυρα όλα τα υπόλοιπα είναι υποθέσεις και η μόνη χρήση τους είναι για υπόθετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

100€ το μήνα εννοεις... Η φορολογία απο τα ενοικια ενα διαστημα ήταν 40% επι του μισθώματος αν δε κανω λαθος...

..

 

Τα πρώτα 12.000 φορολογούνται με 10% απο το πρώτο ευρώ, απο εκεί και πάνω 33%. Με 470 ευρώ ο φόρος είναι 560, ενώ με 200 είναι 240. Οκ γλίτωσε ένα 300αράκι. Βάλε και τέλος χαρτοσήμου +120, + προκαταβολή φόρου για τον επόμενο χρόνο +50% + χαράτσι κανα 800αράκι απο τα 5600 που βγάζει απο το ενοικιάκι πληρώνει ~1800 στην εφορία.

Αυτό αν είναι στη χαμηλή κλίμακα. Αν είναι στην υψηλή τότε μιλάμε για 33% φόρο +ΦΜΑΠ. Ε γιατί να στο νοικιάσει μετά, δεν του μένει και τίποτα...

 

Δεν είναι ο παραπάνω όμως αυτός που προκαλεί το πρόβλημα φοροδιαφυγής στην Ελλάδα. Η φοροδιαφυγή αυτή οφείλεται καθαρά στους ασφυκτικούς φόρους που έχουν επιβάλλει στην ακίνητη περιουσία.

ποια συμφωνία αθετεί? την προφορική στα 470,00 €? 

και εγώ λέω πως θα χαρίσω 500 € σε όποιον μου στείλει pm.. 

ας έρθει να τα πάρει μετά..  :P

 

Ακριβώς την προφορική συμφωνία. Όπως τα λες και παρακάτω ναι μια τέτοια συμφωνία είναι εξαιρετικά εύθραυστη. Και όπως λες και στο παράδειγμά σου, αν πεις ότι θα χαρίσεις 500€ και δεν το κάνεις, εσύ θα είσαι ο απατεώνας της υπόθεσης, όχι όσοι σου έστειλαν π.μ.

 

Ηθικά ο ιδιοκτήτης είναι λάθος γιατί παρανομεί. Ο ενοικιαστής είναι λάθος όμως γιατί αθετεί τη συμφωνία. Αν είχε πάρει δάνειο απο τη τράπεζα και έλεγε "μου μειώθηκε το εισόδημα 50%" η τράπεζα θα τον έγραφε και θα του έπαιρνε το σπίτι. Ο ιδιοκτήτης γιατί είναι μ@λ@κας και πρέπει να υποχωρήσει;

Γνωριζεις εσυ καμια τραπεζα να κανει προφορικες συμφωνιες? Υπαρχει τραπεζα που ενω εχεις υπογραψει δανειο με 200 ευρω, στην πραγματικότητα να εχετε συμφωνησει προφορικα να της δινεις 300 και να σου παρει το σπιτι ή να σου κανει το οτιδήποτε αν δν της δωσεις τα 300 και της δωσεις τα 200 που λεει το συμβόλαιο?Αποστολή από το GT-I9505 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχαχα φαινεται οτι ο φιλος ειναι ιδιοκτητης και μαλιστα απο αυτους που οτσν του ζητουν καποια μειωση στο ενοικιο κσνει τον ανηξερο χωρις να βλεπει τι γινετε γυρω του.

 

Μηπως και στα συμβολαια που φτιαχνει κανει κι αυτος κατι παρόμοιο.

 

Φιλε μου θα σου πω κατι τελευταιο μιας που εκανες αναφορα στη τραπεζα και οτι αν παω να τους πω οτι ειχα μειωση στο μισθο μου 50 % και δε μου χαμηλωνανε την δοση θα μου περνανε το σπιτι. 4 χρονια λοιπον νοικιαζω ενα σπιτι με 47ο προφορικα και 200 συμβολαιο. Τωρα θα παρει οτι λεει το συμβολαιο 200 μεχρι να βρω σπιτι. Τις μειωσεις που εχω φαει στο μισθο μου δε νπορει να τις δεχτει οκ ; εδω μιλαμε για ανθρωπο και οχι για τραπεζα. Παμε τωρα στη τραπεζα. Αν πηγαινες στη τραπεζα και ειχες μια δοση 200 ευρω γιατι να εδινες 470. Μαλιστα απο τραπεζα θα επερνες τουλαχιστον και μια αποδειξη σωστη των 200 ευρω και οχι οπως τις δικες μου μπακαλιστικες απο τον ιδιοκτητη . Επισης φιλε μου αν ειχες μια δοση σε ενα δανειο 200 ευρω και ελεγες οτι εχεις μειωση στο μισθο σου θα σου κανανε καλυτετο διακανονισμο ποιος η τραπεζα και οχι ο ιδιοκτης (απανθρωπος) που τοσο καιρο του εκανα και την δουλεια του μια χαρα !!

 

Τωρα το κοροιδο ξυπνησε και οσο αυτος δεν ειναι ανθρωπος τοσο θα τον απειλω με τραπεζικο λογαριασμο για οτι χρημα βγαινει απο την τσεπη μου με σωστες αποδειξεις οσο και με δικηγορο και εξωδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχαχα φαινεται οτι ο φιλος ειναι ιδιοκτητης και μαλιστα απο αυτους που οτσν του ζητουν καποια μειωση στο ενοικιο κσνει τον ανηξερο χωρις να βλεπει τι γινετε γυρω του.

Μηπως και στα συμβολαια που φτιαχνει κανει κι αυτος κατι παρόμοιο.

Φιλε μου θα σου πω κατι τελευταιο μιας που εκανες αναφορα στη τραπεζα και οτι αν παω να τους πω οτι ειχα μειωση στο μισθο μου 50 % και δε μου χαμηλωνανε την δοση θα μου περνανε το σπιτι. 4 χρονια λοιπον νοικιαζω ενα σπιτι με 47ο προφορικα και 200 συμβολαιο. Τωρα θα παρει οτι λεει το συμβολαιο 200 μεχρι να βρω σπιτι. Τις μειωσεις που εχω φαει στο μισθο μου δε νπορει να τις δεχτει οκ ; εδω μιλαμε για ανθρωπο και οχι για τραπεζα. Παμε τωρα στη τραπεζα. Αν πηγαινες στη τραπεζα και ειχες μια δοση 200 ευρω γιατι να εδινες 470. Μαλιστα απο τραπεζα θα επερνες τουλαχιστον και μια αποδειξη σωστη των 200 ευρω και οχι οπως τις δικες μου μπακαλιστικες απο τον ιδιοκτητη . Επισης φιλε μου αν ειχες μια δοση σε ενα δανειο 200 ευρω και ελεγες οτι εχεις μειωση στο μισθο σου θα σου κανανε καλυτετο διακανονισμο ποιος η τραπεζα και οχι ο ιδιοκτης (απανθρωπος) που τοσο καιρο του εκανα και την δουλεια του μια χαρα !!

Τωρα το κοροιδο ξυπνησε και οσο αυτος δεν ειναι ανθρωπος τοσο θα τον απειλω με τραπεζικο λογαριασμο για οτι χρημα βγαινει απο την τσεπη μου με σωστες αποδειξεις οσο και με δικηγορο και εξωδικο.

Το ότι και εσύ είχες κέρδος όταν δέχτηκες να νοικιάσεις σπίτι με 470 ευρώ με συμβόλαιο στα 200 δεν σου έχει περάσει απ'το μυαλό, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι και εσύ είχες κέρδος όταν δέχτηκες να νοικιάσεις σπίτι με 470 ευρώ με συμβόλαιο στα 200 δεν σου έχει περάσει απ'το μυαλό, σωστά;

Απ'ο,τι είπε παραπάνω δεν είχε κέρδος, για να τον εξυπηρετήσει το έκανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ο,τι είπε παραπάνω δεν είχε κέρδος, για να τον εξυπηρετήσει το έκανε

Πως δεν είχε κέρδος. Αν επέμενε να νοικιάσει το σπίτι που μένει και να παίρνει την σωστή απόδειξη, ο ιδιοκτήτης για να βγάλει τα παραπάνω που θα του έπαιρνε η εφορία θα του έλεγε πχ "νοίκι στα 600 ευρώ και θα παίρνεις και σωστή απόδειξη". Φυσικά και βγαίνει κερδισμένος και ο ενοικιαστής γιατί αλλιώς το νοίκι του θα εκτινασσόταν στα ύψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δεν είχε κέρδος. Αν επέμενε να νοικιάσει το σπίτι που μένει και να παίρνει την σωστή απόδειξη, ο ιδιοκτήτης για να βγάλει τα παραπάνω που θα του έπαιρνε η εφορία θα του έλεγε πχ "νοίκι στα 600 ευρώ και θα παίρνεις και σωστή απόδειξη". Φυσικά και βγαίνει κερδισμένος και ο ενοικιαστής γιατί αλλιώς το νοίκι του θα εκτινασσόταν στα ύψη.

Απλά λέω τι έγραψε πιο πάνω στην ίδια ερώτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακι εξυπναδα πολυ :)

 

Που νοικιασα στην εκαλη ;

 

Μπες λοιπον και δες κορυδαλλο πολυκατοικια του 2007 85 τμ στον κορυδαλο δευτερο οροφο χωρις γκαραζ και χωρις αποθηκη ποσο νοικιαζονται .

 

Το αναφερω και πιο πανω αλλα βαριεσε να διαβασεις κοιτας μονο αυτα που σε συμφερουν γιατι ειμαι σιγουρος οτι κανεις κατι αναλογο.

 

Τα κοροιδα ξυπνησανε φιλαρακι αυτο ισχυει και για σενα .

 

Περιμενω να μου βρεις αγγελια στην περιοχη μου με ολα αυτα τα στοιχεια που σου εδωσα με 600 ευρω !!

 

Στον κορυδαλλο οχι στην εκαλη κι αυτο επειδη επιμενεις να μιλας για οφελος απο μερους μου.

 

Περιμενω εξυπνε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακι εξυπναδα πολυ :)

Που νοικιασα στην εκαλη ;

Μπες λοιπον και δες κορυδαλλο πολυκατοικια του 2007 85 τμ στον κορυδαλο δευτερο οροφο χωρις γκαραζ και χωρις αποθηκη ποσο νοικιαζονται .

Το αναφερω και πιο πανω αλλα βαριεσε να διαβασεις κοιτας μονο αυτα που σε συμφερουν γιατι ειμαι σιγουρος οτι κανεις κατι αναλογο.

Τα κοροιδα ξυπνησανε φιλαρακι αυτο ισχυει και για σενα .

Περιμενω να μου βρεις αγγελια στην περιοχη μου με ολα αυτα τα στοιχεια που σου εδωσα με 600 ευρω !!

Στον κορυδαλλο οχι στην εκαλη κι αυτο επειδη επιμενεις να μιλας για οφελος απο μερους μου.

Περιμενω εξυπνε..

Όλα όσα λες σόρι αλλά άσχετα. Ο ιδιοκτήτης ήθελε να έχει κέρδος 470 ευρώ. Για να τα έχει θα έπρεπε να νοικιάσει πχ 600. Είτε θα έβρισκε κάποιον να δεχτεί χωρίς απόδειξη, είτε θα έψαχνε για κάποιον καιρό και μετά θα αναγκαζόταν να ρίξει τιμή. Βρήκε εσένα και δέχτηκες, είσαι συνένοχος, αλλιώς ας νοίκιαζες άλλο.

 

Οπότε ναι, κέρδος είχες, βρήκες το σπίτι που σε βόλευε στην τιμή που σε βόλευε, αλλιώς είτε θα πλήρωνες παραπάνω, είτε θα έψαχνες περισσότερο καιρό για άλλο.

 

Και όταν απαντάμε δεν προσβάλλουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγγελια μου βρηκες ; Για να μιλας για οφελος και να επιμενεις θα πρεπει να το αποδείξεις !!

 

Περιμενω

Δηλαδη τι μας λες ρε μεγαλε οτι για να του αφησω κερδος θα επρεπε να μου το νοικιζει 600 με αποδειξη 470 ;

 

Ειμαι σιγουρος οτι αυτα κανεις κι εσυ μεχρι να σε πιασουνε και να φας την καταγγελια της ζωης σου.. ματια εχουμε και διαβαζουμε :)

Τα κοροιδα ξυπνησανε λαμογια ιδιοκτητες

-

 

 

 

 

Και καταγγελια στην εφορια Μανωλης1 για τις αποδειξεις 4 χρονων που δεν εγραφαν το ποσο εστω των 200€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγγελια μου βρηκες ; Για να μιλας για οφελος και να επιμενεις θα πρεπει να το αποδείξεις !!

Περιμενω

Δηλαδη τι μας λες ρε μεγαλε οτι για να του αφησω κερδος θα επρεπε να μου το νοικιζει 600 με αποδειξη 470 ;

Ειμαι σιγουρος οτι αυτα κανεις κι εσυ μεχρι να σε πιασουνε και να φας την καταγγελια της ζωης σου.. ματια εχουμε και διαβαζουμε :)

Τα κοροιδα ξυπνησανε λαμογια ιδιοκτητες

-

Και καταγγελια στην εφορια Μανωλης1 για τις αποδειξεις 4 χρονων που δεν εγραφαν το ποσο εστω των 200€

Συνεχίζεις να προσβάλλεις ενώ δεν σε έχω προσβάλλει.

Άξιος της μοίρας σου, καλά ξεμπερδέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...