Προς το περιεχόμενο

Λογαριασμός internet on the go με σύνδεση 1000 ευρώ τι να κάνω;


Demon13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 264
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ας έχει και ενημέρωση και όταν φτάνεις στο 100% και όταν φτάνεις σε κάποια μεγάλη χρέωση. Τζάμπα είναι.

 

 

Οπότε θα έπρεπε να είσαι πιο ελαστικός με ακούσια τραγικά και αδικαιολόγητα λάθη που όλοι μπορούμε να κάνουμε και οι συνέπειες τους είναι δυσανάλογες, μη οφέλιμες και καταστροφικές.

Ειπαμε,μηπως θελεις να μας στελνουν και υπαλληλο τους εξω απο το σπιτι να μας φωναζει με την ντουντουκα να κλεισουμε το ιντερνετ γιατι φτασαμε στο οριο? Η εταιρια ενημερωνει τον πελατη της οταν φτασει στο 80% της χρησης των δωρεαν mb.. Απο εκει και περα,ο χρηστης να αναλαβει τις ευθυνες του και να ειναι υπευθυνος για την συνεχεια των πραξεων του..

 

Η εταιρια ενημερωσε,απο εκει και περα,δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ απολυτως δικαιολογια του τυπου,ξεχαστηκα,δεν ηξερα,δεν ειδα το sms δεν γνωριζα... Υπεγραψες ενα συμβολαιο για αποδοχη των ορων και της χρησης της υπηρεσιας.Εισαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να το διαβασεις κα αφου το αποδεχτεις αρα υπογραψεις,λαμβανεις γνωση για ολες τις χρεωσεις και την αναλυτικη χρηση της υπηρεσιας.Αν απο εκει και περα,εσυ συνεχισεις να χρησιμοποιεις την υπηρεσια,μην ξαφνιαζεσαι γιατι σου ηρθε το χιλιαρικο

 

Ελαστικοι ειμαστε,ειπαμε να παει ο ανθρωπος να ζητησει εναν διακανονισμο.Τα περι δεν γνωριζα και οι συμβουλες το να μην πληρωσει τιποτα στην εταιρια που ακουμε εδω περα,επειδη αυτη πουλαει "αερα" και οχι μπριζολες κτλ κτλ ειναι τουλαχιστον τραγικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε και στα δικά μας σιγά σιγά...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Liebeck_v._McDonald's_Restaurants

 

 

zogi.AuSt.8.jpeg

 

 

Το επόμενο βήμα είναι η θεία της ιστορίας να μηνύσει και την εταιρία του αυτοκινήτου που δεν είχε ποτηροθήκες αλλά και τους κατασκευαστές του παντελονιού της γιατί δεν έγραφαν ξεκάθαρα ότι μπορεί να δημιουργήσει έγκαυμα αν απορροφήσει ζεστό καφέ!!!

Προφανώς και η μ...κία της (ή η απροσεξία της επι το ευγενέστερο) δεν είχε καμία συμμετοχή στο συμβάν.

Εμπρός λοιπόν, κατ' εικόνα και καθ' (αμερικανική) ομοίωσιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε θα έπρεπε να είσαι πιο ελαστικός με ακούσια τραγικά και αδικαιολόγητα λάθη που όλοι μπορούμε να κάνουμε και οι συνέπειες τους είναι δυσανάλογες, μη οφέλιμες και καταστροφικές.

Αυτή η ελαστικότητα μας έχει φάει. Να σπάσει το ποσό σε δόσεις δεν είναι ελαστικότητα δηλαδή; Πρέπει σώνει και καλά να μην πληρώσει; Δεν είμαστε καλά νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο googlarisma..κατι μου λεει οτι κανεις δεν εφτασε δικαστηρια....

<<Γράφτηκα τώρα στο site της cosmote και βρήκα ότι η ΥΠΗΡΕΣΙΑ COST CONTROL είναι ενεργοποιημένη!!! Γιατί δεν μου ήρθε ποτέ ενημέρωση?? Γιατί?? >>

<<.ειναι υποχρεωμενοι να σου δωσουν αναλυτικο λογαριασμο για τις χρεωσεις>>

<<και η γυναικα μοιυ στην voda...περυσι της ηρθε ο λογαριασμος 1700€ για μια ογκοχρεωση!

ρωτησαμε σε ποιο χρονικο διαστημα εγινε αυτο και μας ενημερωσαν για ενα ξημερωμα μιας κυριακης σε διαστημα 1 ωρας που ηταν αδυνατο να πιασεις τετοια ταχυτητα δεδομενων!

η ειρωνεια ηταν οτι ημασταν διακοπες και δεν καναμε χρηση την υπηρεσια!

επειδη η γυναικα ειναι δικηγορος καλεσε στο ινκα,ηραθαν σε επικοινωνια με την voda..και εκαναν "αναπροσαρμογη" ετσι ο λογαριασμος ηρθε στα ιδια οπως καθε μηνα!

η πιο μεγαλη ειρωνια ειναι οτι μας αποζημιωσαν καλωντας στο τηλ. να παμε να παραλαβουμε μια τηλεφωνικη συσκευη της αρεσκιας μας..>>

<<Σε αντίστοιχη περίπτωση της συζύγου μου, στη wind, που της έστειλαν λογαριασμό φουσκωμένο, επειδή και η σύζυγός μου είναι δικηγόρος, του έστειλε φαξ με το οποίο τους έλεγε ότι δεν αναγνωρίζει την οφειλή, ότι χωρίς τη συναίνεσή της είχαν ενεργοποιήσει το Internet κλπ και για τους λόγους αυτούς να προβούν άμεσα σε αντιλογισμο. Πράγματι στον επόμενο λογαριασμό είχαν αφαιρέσει το ποσό. >>

<<Με σκοπό την απρόσκοπτη παροχή των Υπηρεσιών Δεδομένων της COSMOTE και την αποφυγή τυχόν κινδύνων, στo ανωτέρω οικονομικό πρόγραμμα η μέγιστη επιτρεπτή μηνιαία χρήση είναι 20GΒ. Αν ο Συνδρομητής υπερβεί τη μέγιστη επιτρεπτή μηνιαία χρήση, η COSMOTE δικαιούται να περιορίσει την παροχή των Υπηρεσιών της. Η Μέγιστη Επιτρεπτή Μηνιαία χρήση, αφορά στην πρόσβαση Internet εντός Ελλάδος μέσω του δικτύου της COSMOTE και δεν περιλαμβάνει πρόσβαση σε υπηρεσία COSMOTE WAP.>>

<<Ο δωρεάν όγκος χρήσης δεν περιλαμβάνει την πρόσβαση στις υπηρεσίες WAP>>

<<δεν εχω υπογραψει συμβολαιο για on the go μονο ονομα και τηλ...>>

<<δεν μου εξηγησαν να μην βλεπω βιντεακια>>

<<ο μετρητης δεν μετρησε σωστα>>

πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως συμφωνειτε με τις χρεωσεις αυτες...

ενω ξερετε οτι ας πουμε τα 10gb κοστιζουν 30ε και βγαζουν κερδος στην εταιρια.για ποιο λογο μετα να κοστιζει το καθε Gb 30ε(ή οσο ειναι)!!

oποτε θα επρεπε να καταλαβετε απο τα παραπανω οτι ζητανε απο οσους δεν αντιδρασουν(περα απο εκτπωση και δοσεις) γιατι απ οτι καταλαβαινω τα mb δεν ειναι ευκολο να τα αποδειξουν αλλα ουτε στοιχιζουν τοσα πολλα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο googlarisma..κατι μου λεει οτι κανεις δεν εφτασε δικαστηρια....

<<Γράφτηκα τώρα στο site της cosmote και βρήκα ότι η ΥΠΗΡΕΣΙΑ COST CONTROL είναι ενεργοποιημένη!!! Γιατί δεν μου ήρθε ποτέ ενημέρωση?? Γιατί?? >>

<<.ειναι υποχρεωμενοι να σου δωσουν αναλυτικο λογαριασμο για τις χρεωσεις>>

<<και η γυναικα μοιυ στην voda...περυσι της ηρθε ο λογαριασμος 1700€ για μια ογκοχρεωση!

ρωτησαμε σε ποιο χρονικο διαστημα εγινε αυτο και μας ενημερωσαν για ενα ξημερωμα μιας κυριακης σε διαστημα 1 ωρας που ηταν αδυνατο να πιασεις τετοια ταχυτητα δεδομενων!

η ειρωνεια ηταν οτι ημασταν διακοπες και δεν καναμε χρηση την υπηρεσια!

επειδη η γυναικα ειναι δικηγορος καλεσε στο ινκα,ηραθαν σε επικοινωνια με την voda..και εκαναν "αναπροσαρμογη" ετσι ο λογαριασμος ηρθε στα ιδια οπως καθε μηνα!

η πιο μεγαλη ειρωνια ειναι οτι μας αποζημιωσαν καλωντας στο τηλ. να παμε να παραλαβουμε μια τηλεφωνικη συσκευη της αρεσκιας μας..>>

<<Σε αντίστοιχη περίπτωση της συζύγου μου, στη wind, που της έστειλαν λογαριασμό φουσκωμένο, επειδή και η σύζυγός μου είναι δικηγόρος, του έστειλε φαξ με το οποίο τους έλεγε ότι δεν αναγνωρίζει την οφειλή, ότι χωρίς τη συναίνεσή της είχαν ενεργοποιήσει το Internet κλπ και για τους λόγους αυτούς να προβούν άμεσα σε αντιλογισμο. Πράγματι στον επόμενο λογαριασμό είχαν αφαιρέσει το ποσό. >>

<<Με σκοπό την απρόσκοπτη παροχή των Υπηρεσιών Δεδομένων της COSMOTE και την αποφυγή τυχόν κινδύνων, στo ανωτέρω οικονομικό πρόγραμμα η μέγιστη επιτρεπτή μηνιαία χρήση είναι 20GΒ. Αν ο Συνδρομητής υπερβεί τη μέγιστη επιτρεπτή μηνιαία χρήση, η COSMOTE δικαιούται να περιορίσει την παροχή των Υπηρεσιών της. Η Μέγιστη Επιτρεπτή Μηνιαία χρήση, αφορά στην πρόσβαση Internet εντός Ελλάδος μέσω του δικτύου της COSMOTE και δεν περιλαμβάνει πρόσβαση σε υπηρεσία COSMOTE WAP.>>

<<Ο δωρεάν όγκος χρήσης δεν περιλαμβάνει την πρόσβαση στις υπηρεσίες WAP>>

Αλλο υπηρεσια wap ομως απο το κινητο,και αλλο για το στικακι του οποιου η χρηση του ειναι αυτη καθ'αυτη..Της γυναικας του ανθρωπου,εγινε καταλαθος,ο αλλος τι θα πει? οτι καταλαθος κατεβασε 40gb τρωγοντας τα πρωτα 10gb που ειναι δωρεαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα 90% κατεβασαν κανα update sw το κινητο τους.αρα η χρηση εγινε.απλα επειδη οι πελατες ηταν δικηγοροι το καναν γαργαρα...(δικαιολογιες του στυλ ότι "χωρίς τη συναίνεσή της είχαν ενεργοποιήσει το Internet ή οτι ηταν βραδυ και κοιμοταν"ειναι χειροτερη απο τα παρακατω)

και τους χαρισαν και οποιο κινητο ηθελαν ακομη και 700ε!!!!!!

 

τι θα πει ο noobs των 1000ε?

Δεν ειχε ενημερωση στο 80% ή οποιο οριο ειναι...

Δεν ειχε ενημερωση απο τον εκπροσωπο της πωλησης για ορθη χρηση προγραμματος (βιντεακια,κτλ)και για το μπλοκαρισμα συνδεσης.

Δεν εχει υπογραψει(αν οντως δεν εχει υπογραψει)

να ζητησει αναλυτικο λογαρισμος σε mail

να δει ποσα εγραψε ο μετρητης

να κανει αμφισβητηση χρεους και αντιλογισμο

να πει οτι το οριο ειναι 20gb αλλα τελικα εγραψε 40 για να μπλοκαρει η συνδεση.

 

υ.γ. WAP can also be used on EDGE and even on 3G connections

-δεν ξερω τι αλλο "κενο" εχουν αυτα τα προγραμματα ινετ.

-Κανεις δεν ειπε να μην πληρωσει(οπως εκαναν αρκετοι παραπανω)αλλα να πληρωσει ενα fair ποσο...200ε μαξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<<Σε αντίστοιχη περίπτωση της συζύγου μου, στη wind, που της έστειλαν λογαριασμό φουσκωμένο, επειδή και η σύζυγός μου είναι δικηγόρος, του έστειλε φαξ με το οποίο τους έλεγε ότι δεν αναγνωρίζει την οφειλή, ότι χωρίς τη συναίνεσή της είχαν ενεργοποιήσει το Internet κλπ και για τους λόγους αυτούς να προβούν άμεσα σε αντιλογισμο. Πράγματι στον επόμενο λογαριασμό είχαν αφαιρέσει το ποσό. >> 

H wind με έχει φεσώσει και εμένα παλιά. Είχα ένα κινητό που είχε hotkey για να μπαίνει στο ιντερνετ και έμπαινε κατά λάθος. Βέβαια για κάποιο λόγο ποτέ δεν συνδέονταν, αλλά με χρέωναν 1-2 ευρώ κάποιους μήνες. Η φάση είναι ότι με παίρνουν κάποια στιγμή και μου λένε 'βλέπουμε έχετε κάποιες ασυνήθεις χρεώσεις για ιντερνετ'. Εκεί έπαθα μίνι εγκεφαλικό, αλλά μου λέει 'δεν είναι τίποτα σημαντικό, απλά μήπως έχετε το τάδε κινητό;' Ναι, λέω. 'Α, γιατί είχαμε πολλές αναφορές για αυτό το πρόβλημα, οπότε η wind δημιούργησε μία υπηρεσία ώστε να σας προστατέψει, μόνο με 5 ευρώ. Κλειδώνουμε το ιντερνετ και σας δίνουμε και 10 mb δώρο στην αρχή.' Δηλαδή λέω, θα πληρώνω για να μην πληρώνω; 'Θα έχετε και 10 mb δωρεάν'... Ε, προτιμώ να αλλάξω κινητό του λέω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συζητηση με φιλο (πριν 3-4 χρονια):

-Ρε δημητρη, αυτο που εχεις παρει ειναι με ογκοχρεωση και η γυναικα σου το θελει κυριως για skype.

-Δηλαδη;

-Δηλαδη θα σε πηδηξουν στον λογαριασμο.

-Αφου ποτε δεν εχει ερθει πανω απο το παγιο

-Δεν εχει ερθει γιατι ηταν προσφαρα τους δυο πρωτους μηνες να πληρωσεις μονο το παγιο οση χρηση και να κανεις. Κοψ'το και βαλε σταθερο.

-Δεν θελω σταθερο γιατι θα παιρνει τηλεφωνα στην πατριδα της και θα πληρωνω πολυ, με αυτο δεν μπορει να παρει τηλεφωνο.

-ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ Ο-Γ-Κ-Ο-Χ-Ρ-Ε-Ω-Σ-Η

-Δηλαδη;

-Δηλαδη ειναι σαν τον δωρεαν χρονο στα κινητα, εχει καποια λεπτα δωρεαν και αν τα ξεπερασεις η χρεωση ειναι μεγαλη.

-Τι δωρεαν χρονο; αφου δεν ειναι τηλεφωνο.

-Καλα, ασ'το, κρατα το.

 

και αφου με κοροιδευε σε φιλους και γνωστους οτι ειμαι ασχετος και του ελεγα βλακειες σκαει ο πρωτος λογαριασμος 600+ € και μεχρι να το παρει χαμπαρι ο δευτερος που ετρεχε ειχε φτασει περιπου 300, συνολο 900. Με περνει τηλεφωνο...

 

-Μου ηρθε τοσο ο λογαριασμος και μπλα μπλα μπλα, θα βαλω δικηγορο, τους κλεφτες μπλα μπλα μπλα...

-Εγω στα 'πα.

-Τι μου ειπες;

-Στα 'πα οτι με την ογκοχρεωση ετσι ειναι και με κοροιδευες οτι ειμαι ασχετος. Πληρωσε τωρα να μαθεις.

 

και πληρωσε...

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συζητηση με φιλο (πριν 3-4 χρονια):

-Ρε δημητρη, αυτο που εχεις παρει ειναι με ογκοχρεωση και η γυναικα σου το θελει κυριως για skype.

-Δηλαδη;

-Δηλαδη θα σε πηδηξουν στον λογαριασμο.

-Αφου ποτε δεν εχει ερθει πανω απο το παγιο

-Δεν εχει ερθει γιατι ηταν προσφαρα τους δυο πρωτους μηνες να πληρωσεις μονο το παγιο οση χρηση και να κανεις. Κοψ'το και βαλε σταθερο.

-Δεν θελω σταθερο γιατι θα παιρνει τηλεφωνα στην πατριδα της και θα πληρωνω πολυ, με αυτο δεν μπορει να παρει τηλεφωνο.

-ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ Ο-Γ-Κ-Ο-Χ-Ρ-Ε-Ω-Σ-Η

-Δηλαδη;

-Δηλαδη ειναι σαν τον δωρεαν χρονο στα κινητα, εχει καποια λεπτα δωρεαν και αν τα ξεπερασεις η χρεωση ειναι μεγαλη.

-Τι δωρεαν χρονο; αφου δεν ειναι τηλεφωνο.

-Καλα, ασ'το, κρατα το.

 

και αφου με κοροιδευε σε φιλους και γνωστους οτι ειμαι ασχετος και του ελεγα βλακειες σκαει ο πρωτος λογαριασμος 600+ € και μεχρι να το παρει χαμπαρι ο δευτερος που ετρεχε ειχε φτασει περιπου 300, συνολο 900. Με περνει τηλεφωνο...

 

-Μου ηρθε τοσο ο λογαριασμος και μπλα μπλα μπλα, θα βαλω δικηγορο, τους κλεφτες μπλα μπλα μπλα...

-Εγω στα 'πα.

-Τι μου ειπες;

-Στα 'πα οτι με την ογκοχρεωση ετσι ειναι και με κοροιδευες οτι ειμαι ασχετος. Πληρωσε τωρα να μαθεις.

 

και πληρωσε...

Ήμουν σίγουρος ότι σου είπε πάλι "δηλαδή?" :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

κατα 90% κατεβασαν κανα update sw το κινητο τους.αρα η χρηση εγινε.

 

Μιλάς για άλλο πράγμα εντελώς, όμως. Μιλάς για χρήση που έγινε κατά λάθος ενώ στο θέμα μας ο φίλος του OP μπήκε και κατέβασε torrents από mobile internet. Δεν συγκρίνονται αυτά τα δύο μεταξύ τους.

 

Στο παράδειγμά σου είναι σα να ξέχασε κάποιος το τηλέφωνο ανοιχτό και να έφαγε όλο το χρόνο ομιλίας του. Στην περίπτωση του OP είναι σαν να μίλαγε κάποιος από το κινητό με ένα σταθερό στο Περού και να παραπονιέται που πλήρωσε τα κέρατά του γιατί στο πρόγραμμά του έγραφε «απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά». Τόσο γιγαντιώδης είναι η διαφορά μεταξύ της περίπτωσης του OP και των παραδειγμάτων που αναφέρεις (εφόσον ισχύει αυτό που λες, ότι το 90% έκανε κατά λάθος χρήση με sw update κλπ). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...