Προς το περιεχόμενο

Λογαριασμός internet on the go με σύνδεση 1000 ευρώ τι να κάνω;


Demon13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι τοσο δύσκολο να καταλάβεις οτι εν έτη 2014 το να πληρώνεις για μερικες δεκάδες GB 1000 ευρω δεν είναι λογικό και οτι δεν επαφιεται μονάχα στην βλακεία του καταναλωτη. 

 

1.) Στις εποχες του "αργου" Internet, με τις 56Κ dial-up συνδεσεις, ηταν λογικο να πληρωνεις 100.000 ή 150.000 δρχ το μηνα για Internet, οπως πληρωναν πολλοι οπως και η δικη μου οικογενεια, εξ'αιτιας της χρονοχρεωσης?

 

2.) Στις εποχες των μονοχρομων κινητων τηλεφωνων, ηταν λογικο να πληρωνεις 1,2 ή και 3 ευρω για ενα logo ή ενα ringtone? Βλεπεις καμια διαφημιση πλεον για λογοτυπα ή ηχους κλησεων?

 

3.) Εν ετη 2014 οπως λες, ειναι λογικο να δινεις 500, 600, 700 ευρω ή και παραπανω για να αγορασεις ενα iPhone? Για μενα δεν ειναι, για αλλους ειναι.

 

Λοιπον, μπορω να σου βρω πολλα τετοια επιχειρηματα...

Το θεμα λοιπον ειναι πως ακόμα (σημερα) το 3G και 4G Ιnternet ειναι πανακριβο.

Τα τρεχοντα τιμολογια και οι πολιτικες των εταιριων ειναι αυτες.

 

Αν δεν σου φαινονται λογικες οι τιμες, δεν χρησιμοποιεις αυτες τις υπηρεσιες.

Οπως και εγω, δεν θα παω να δωσω 7-8 κατοσταρικα για iPhone...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 264
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι συγκεκριμένες απόψεις ταιριάζουν σε άτομα που ειτε  είναι άνεργα και συντηρούνται απο την οικογένεια τους χωρίς να έχουν ιδεα απο το τι μπορει αυτα τα 1000 ευρω να σημαίνουν για τον προυπολογισμο μιας μέσης οικογένειας, είτε είναι στρατευμένοι σκλάβοι των πολυεθνικών.

αλλού τα κακαρίσματα αλλού γεννούν οι κότες. Ο καθένας ότι του φανεί λέει. Ακόμα και αν το ποσό προς πληρωμή ήταν 10 εκατομύρια ευρώ πάλη το ίδιο θα έλεγα. Υπέγραψες δεν διάβασες στο μαγαζί, στο σπίτι όταν πήγες δεν διάβασες το συμβόλαιο πριν βάλεις την σύνδεση; Όχι; πλήρωναι. Δεν μπορείς; δεν βγαίνεις; πήγαινε να σου κάνουν δόσεις δεν έχεις εισόδημα σκλάβος τους μέχρι να του ξεπληρώσεις. Μάθαμε όλοι ξαφνικά φορτώνουμε τις ευθύνες μας στις κακές τις πολυεθνικές και μεγαλοκαρχαρίες και ξαφνικά εκ θαύματος γινόμαστε οι καλοί νομοταγείς πολίτες που καταπιέζονται από το κατεστημένο και το κεφάλαιο.

 

Ανεύθυνοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Διαβασα και τα αλλα ποστ σου στο θεμα... Πιο προκλητικός πεθαίνεις...

 

Επειδη η βλακεία οπως λές πληρώνεται, αναρωτιέμαι πόσο θα έπρεπε εσύ να είχες πληρώσει την δική σου...

 

Τα 1000 ευρω για κάποιους ειναι δυο για άλλους τρεις μισθοι και για πολλους κανένας γιατί απλα είναι άνεργοι. Βέβαια  καταλαβαίνω οτι σου βάζω δύσκολα. Είναι τοσο δύσκολο να καταλάβεις οτι εν έτη 2014 το να πληρώνεις για μερικες δεκάδες GB 1000 ευρω δεν είναι λογικό και οτι δεν επαφιεται μονάχα στην βλακεία του καταναλωτη. 

 

Οι συγκεκριμένες απόψεις ταιριάζουν σε άτομα που ειτε  είναι άνεργα και συντηρούνται απο την οικογένεια τους χωρίς να έχουν ιδεα απο το τι μπορει αυτα τα 1000 ευρω να σημαίνουν για τον προυπολογισμο μιας μέσης οικογένειας, είτε είναι στρατευμένοι σκλάβοι των πολυεθνικών.

 

Δεν πειράζει, φίλε μου, να είσαι καλά. Δεν πρέπει να είδες το emoticon στο τέλος, οπότε όλα καλά.

 

Έντιτ: Επίσης, εγώ δεν είπα να πληρώνεται η βλακεία, το μόνο που αναρρωτήθηκα ήταν πώς γίνεται κάποιος να ξέρει να ανοίγει το utorrent, να μπαίνει να κατεβάζει torrents, να ξέρει τι είναι seeder/leecher κλπ και να μην ξέρει ότι άμα περάσει τα δωρεάν GB θα χρεωθεί. Αν βρίσκεις παράλογο το συλλογισμό μου, οκ καθείς με τις απόψεις του. Εγώ πάντως δεν τον βρίσκω ούτε βλακώδη, ούτε προκλητικό.

 

Επίσης, δεν θυμάμαι να ανέφερα πουθενά αν πρέπει ή δεν πρέπει να πληρώσει. Μάλλον το φαντάστηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.) Στις εποχες του "αργου" Internet, με τις 56Κ dial-up συνδεσεις, ηταν λογικο να πληρωνεις 100.000 ή 150.000 δρχ το μηνα για Internet, οπως πληρωναν πολλοι οπως και η δικη μου οικογενεια, εξ'αιτιας της χρονοχρεωσης?

 

2.) Στις εποχες των μονοχρομων κινητων τηλεφωνων, ηταν λογικο να πληρωνεις 1,2 ή και 3 ευρω για ενα logo ή ενα ringtone? Βλεπεις καμια διαφημιση πλεον για λογοτυπα ή ηχους κλησεων?

 

3.) Εν ετη 2014 οπως λες, ειναι λογικο να δινεις 500, 600, 700 ευρω ή και παραπανω για να αγορασεις ενα iPhone? Για μενα δεν ειναι, για αλλους ειναι.

 

Λοιπον, μπορω να σου βρω πολλα τετοια επιχειρηματα...

Το θεμα λοιπον ειναι πως ακόμα (σημερα) το 3G και 4G Ιnternet ειναι πανακριβο.

Τα τρεχοντα τιμολογια και οι πολιτικες των εταιριων ειναι αυτες.

 

Αν δεν σου φαινονται λογικες οι τιμες, δεν χρησιμοποιεις αυτες τις υπηρεσιες.

Οπως και εγω, δεν θα παω να δωσω 7-8 κατοσταρικα για iPhone...

Έτσι για την κουβέντα, τα ακριβά κινητά των εταιρειών πάντα τέτοιες τιμές είχαν. Θυμάμαι τα ακριβά νόκια πχ έκαναν κοντά στις 200.000 δρχ :-)  αναλογικά ίσως ήταν και ακριβότερα τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ μεγάλη μλκία αλλά την έκανε. Όμως δεν πιστεύω πως είναι μαλακία που αξίζει 1000 ευρώ.

 

Μου σπάσατε τα νεύρα όμως αυτοί που με ευκολία λέτε, έφταιξε άρα να πληρώσει. Το θέμα είναι ο άνθρωπος να την γλιτώσει και να πληρώσει έστω κάτι λιγότερο γιατί δεν τα αξίζει η βλακεία που έκανε τα 1000 ευρώ.

 

Πόσα ευρώ αξίζει δηλαδή η βλακεία που έκανε; Να σου πω μια ιστορία;

 

Όταν ήμουν μικρός (1η λυκείου) έκανα άπειρες απουσίες/κοπάνες. Με διάφορα κόλπα και συστήματα έφτασα να έχω κάνει χαλαρά καμια 200ρια ώρες χωρίς να το έχει αντιληφθεί κανείς. Ούτε καν εγώ γιατί δε μετρούσα.

 

Εντωμεταξύ δεν ήξερα κιόλας τι ακριβώς προβλέπεται αν κάνεις πάρα πολλές. Κυκλοφορούσαν δεξιά κι αριστερά κάτι φήμες σχετικά με γενικούς κλπ κλπ (όλα φούμαρα όπως αποδείχτηκε), έτσι κι αλλιώς ήμουν απ' τους καλύτερους μαθητές οπότε με τη χαρακτηριστική άνεση που μόνο ένας αλαφρόμυαλος 15χρονος έχει τα έγραψα όλα στα τέτοια μου κι έκανα αυτό που ήθελα να κάνω.

 

Το πάρτι τελείωσε μαζί με τη σχολική χρονιά, οπότε εν μέσω εξεταστικής κάποιος είδε τα πραγματικά νούμερα και ξεκίνησε το θρίλερ. Για να μην τα πολυλογώ, κινήθηκαν θεοί και δαίμονες για να μη χάσω τη χρονιά. Στο τέλος είπαν στους γονείς μου πως θα με περάσουν αρκεί να συμφωνήσουν ομόφωνα όλοι οι καθηγητές (προφανώς γιατί ήταν παράτυπο και αν κάποιος αργότερα το έκανε θέμα θα πέφταν κεφάλια, οπότε έπρεπε να είναι όλοι "συνένοχοι" για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο). Και συμφώνησαν όλοι εκτός από τους 2 καθηγητές που δε με είχαν μαθητή ως τότε, για των οποίων τη συμφωνία ήρθαν θεοί δαίμονες κλπ. Εγώ εντωμεταξύ έπαιζα μπάσκετ και σε όποιον απ' τους φίλους μου ρωτούσε τι παίζει (γιατί στο ενδιάμεσο δε με άφηναν να δίνω εξετάσεις) του έλεγα "ο,τι είναι να γίνει θα γίνει, πλέον δεν είναι στο χέρι μου".

 

Pause λοιπόν εδώ.

 

Όπως και ο φίλος του TS, έτσι κι εγώ έκανα "μεγάλη μαλακία". Και την έκανα επειδή επίσης δεν ήξερα τι συνέπειες θα έχουν οι πράξεις μου. Και είχα και το πρόσθετο ελαφρυντικό ότι ήμουν και ανήλικος διάολε. Ακόμα και στα δικαστήρια στο αναγνωρίζουν αυτό χωρίς κουβέντα.

 

Η βλακεία μου λοιπόν αυτή, άξιζε να χάσω ένα χρόνο από τη ζωή μου; Ακούω 1000 ευρώ και μου έρχεται να βάλω τα γέλια, ακόμα και στη σημερινή κατάσταση. ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ, you know? Και γιατί; Για το τίποτα -- απουσίες. Ήμουν ένας από τους καλύτερους μαθητές του σχολείου ακόμα και με τις 200 που έκανα. Τι ακριβώς θα εξυπηρετούσε το να μου επιβληθεί αυτή η τιμωρία; Τίποτα. Κανένας δε ζημιώθηκε από τις πράξεις μου.

 

Σύμφωνα λοιπόν με κάποιους σ' αυτό το thread, τι θα έπρεπε να γίνει με τους 2 καθηγητές οι οποίοι θα με έκαναν να χάσω τη χρονιά χωρίς να τους έχω ζημιώσει και χωρίς να έχουν τίποτα να βγάλουν απ' αυτό; Να τους σταυρώναμε; Ο ένας από αυτούς, ο οποίος αργότερα θα γινόταν ο καλύτερος καθηγητής που είχα ποτέ μου, ήθελε να με αφήσει για λόγους αρχών. Έφταιξα, θα πληρώσω το τίμημα. Τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο. Δεν τον ενδιέφερε παραπάνω.

 

Τελικά δεν έχασα τη χρονιά. Αλλά το πήρα το μάθημά μου (βασικά το είχα πάρει και πριν την τελική πράξη, όταν όλοι οι συμμαθητές μου έδιναν εξετάσεις και γω έπαιζα μπασκετ): για τις δικές μου πράξεις υπεύθυνος είμαι μόνο εγώ και κανένας άλλος. Κι από τότε ποτέ στη ζωή μου δεν έχω ξανακάνει μαλακία επειδή "δεν ήξερα". Αν δεν ήξερα, ή φρόντιζα να μάθω για να κάνω τη μαλακία εν γνώσει μου ή δεν την έκανα καθόλου.

 

Όποιος λοιπόν θέλει να αναφερθεί σε υπέρμετρες ποινές των 1000 ευρώ, σε διατάραξη της οικογενειακής γαλήνης, και άλλα τέτοια, ας σκεφτεί το λυκειόπαιδο που θα έχανε ένα χρόνο χωρίς πραγματικά "κανένα λόγο" και τους καθηγητές που θα τον άφηναν γιατί είτε του αρέσει είτε όχι αυτό λέει ο κανονισμός.

 

 

Προφανώς, οπότε αν συνέχιζε να κατεβάζει λόγω βλακείας και έφτανε ο λογαριασμός τα 100 000 ευρώ θα ήσουν υπέρ να του πάρουν και το σπίτι ε?

 

Είναι προφανές πως η συγκεκριμένη βλακεία είναι δυσανάλογη του ποσού που καλείται να πληρώσει ο τύπος και πως θα έπρεπε να υπήρχε μέριμνα για τέτοια λάθη που σίγουρα και θα συνέβαιναν σε κάποιον πελάτη κάποτε.

Το να κάνουμε αυστηρή κριτική είναι πανεύκολο, ο καθένας μας όμως, ακόμα κι αυτοί που περνιούνται για πολύ ξύπνιοι έχουν κάνει κάποια μλκια στην ζωή τους είτε από επιπολαιότητα είτε από αφηρημάδα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση πιστεύω πως η βλακεία και το τίμημα απέχουν πολύ.

 

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα παραπάνω.

 

Έχεις δίκιο στο ότι τα 100Κ είναι πολλά, πάρα πολλά και φυσικά δε θα έπρεπε κανείς να χάσει το σπίτι του γι' αυτό (αν είναι το μόνο σπίτι που έχει). Θα έπρεπε να υπάρχει κάποια δικλείδα ασφαλείας, όπως ας πούμε υπάρχει και στις χρεωστικές κάρτες ημερήσιο όριο ανάληψης.

 

Κι αν θες, θα προτιμούσα και γω να ζω σε μια κοινωνία όπου ο ανυποψίαστος πελάτης-γιαγιάκα που δεν ξέρει από torrent θα πληρώνει ένα συμβολικό ποσόν σαν πρόστιμο την πρώτη φορά που κάνει τέτοια μαλακία. Αλλά το πρόβλημα μ' αυτό είναι πως αν υπήρχε τέτοια ρύθμιση οι περισσότεροι θα δηλώναμε γιαγιάκα την πρώτη φορά (ή θα "κοροιδεύαμε την πολυεθνική" επίτηδες, όπως κάποια ζώα που παίρναν π.χ. overdraft στο φοιτητικό λογαριασμό και μετά φέσωναν και γυρνούσαν στην Ελλάδα).

 

ειδικα επαναλαμβανω οταν μιλαμε για ιντερνετ,δεν ειναι καποιο χειροπιαστο ειδος,κ σε αυτα τα πραγματα οι εταιρειες εχουν κανει ηδη ταμειο κ δεν πεφτουν εξω,για να σας προλαβω πριν πειτε "μα ναι η κοσμοτε πληρωνει παροχους στο εξωτερικο.."

να σας θυμησω ποσο πουλιοταν κ πουλιεται ακομα το dsl εδω στο ελλαντα,κ τι εχουν εξω παραλληλα με μας,κ μεχρι ποτε πουλουσε ο οτε ISDN γραμμες.μιλαμε το παρτυ της ουγκαντας κ της αισχροκερδιας.

 

η αλλιως το παρτυ της χολης,κ του κομπλεξ,αφου δε μπορω να το εξηγησω ολο αυτο το χαζος αδαης ψοφα πληρωνε.

 

τελικα η πολλη ενημερωση φερνει την εξημερωση..

 

Δε μας ενδιαφέρει αν θα μπει μέσα η Cosmote (προφανώς δε θα μπει). Και δεν έχει καμία σχέση με την κουβέντα μας. Αν εγώ κάνω 1000 ευρώ λογαριασμό στη λουλουδού και δεν τα πληρώσω θα μπει μέσα το σκυλάδικο; Όχι. Άρα; Να με περιμένουν στην είσοδο με τα γαρύφαλλα δώρο; Δε βλέπω ίχνος λογικής.

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το θέμα με την αισχροκέρδεια. Ναι, οι χρεώσεις μετά το όριο είναι αισχροκερδώς μεγάλες. Αν δεν ήταν όμως και ο φίλος έκανε 100 φορές παραπάνω χρήση για να φτάσει τελικά στο ίδιο ποσό θα άλλαζε κάτι στην κουβέντα μας; Όχι.

 

Το ότι εσύ δε μπορείς να εξηγήσεις κάτι δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει εξήγηση, ούτε ότι είσαι ο πιο σπιρτούλης και όλοι όσοι έχουν αντίθετη άποψη είναι εξημερωμένοι. Χαριτωμένο.

 

Διαβασα και τα αλλα ποστ σου στο θεμα... Πιο προκλητικός πεθαίνεις...

 

Επειδη η βλακεία οπως λές πληρώνεται, αναρωτιέμαι πόσο θα έπρεπε εσύ να είχες πληρώσει την δική σου...

 

Οι συγκεκριμένες απόψεις ταιριάζουν σε άτομα που ειτε  είναι άνεργα και συντηρούνται απο την οικογένεια τους χωρίς να έχουν ιδεα απο το τι μπορει αυτα τα 1000 ευρω να σημαίνουν για τον προυπολογισμο μιας μέσης οικογένειας, είτε είναι στρατευμένοι σκλάβοι των πολυεθνικών.

 

Διάβασα τον άσπρο-μαύρο διαχωρισμό σου -- είτε συμφωνείς μαζί μου οπότε όλα καλά, είτε διαφορετικά είσαι μάγκας με τις τσέπες του μπαμπά ή στρατευμένος σκλάβος των πολυεθνικών.

 

Λοιπόν όσον αφορά το μέγεθος της προκλητικότητας αλλά και την "απλότητας" (με την πολύ κακή έννοια) του παραπάνω συλλογισμού, με τα δικά σου κριτήρια νομίζω θα έπρεπε να έχεις πεθάνει ήδη.

 

Φιλικά, ένα πρών λυκειόπαιδο που τώρα είναι μπαμπάς και δεν δουλεύει σε πολυεθνική.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Με λιγα λογια,δεν φταιει ο βιαστης που βιασε την κοπελα,αλλα η κοπελα που φοραγε φουστα-μαγιο...Μαλιστα!</p>

 

Σε αυτη τη περίπτωση οχι απλα η κοπελα φορουσε μαγιο αλλα ξεμοναχιασε και τον βιαστη της σε ερημικη παραλια.Πραγματικα μας κανει πλακα ο φιλος με Internet on the go κατέβαζε torrent και ζηταει και τα ρεστα?Αποψη μου τυχερος που η εταιρεία το εκοψε στα 1000ευρω.Α και για να προλαβω διάφορους ας προσεχε που εβαζε την υπογραφή του δεν νοείται αγνοια συμβολαίου/νομων για κανεναν μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Defacer, ωραίο και εμπεριστατωμένο το ποστ σου, ως συνήθως. Διέκρινα ένα κοινό στοιχείο στις δύο ιστορίες. Και στις δύο ο πρωταγωνιστής καταλαβαίνει τη βλακεία που έκανε, αλλά προσπαθεί να τη γλιτώσει και να πάρει το μάθημά του για την επόμενη φορά ανώδυνα :-)  Δεν το λέω για κακό, φυσιολογικό είναι. Απλή παρατήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να μιλήσω για τον άλλο πρωταγωνιστή.

 

Για μένα, δεν προσπάθησα να τη γλιτώσω καν (για λόγους που πιθανότατα μπαίνουν στα χωράφια της ψυχανάλυσης και είναι σίγουρα άσχετοι με την κουβέντα μας). Και το "δεν είναι πια στο χέρι μου" που έγραψα παραπάνω σήμερα που μιλάμε δεν πιστεύω πως είναι αλήθεια, άσχετα αν τότε το πίστευα. Είτε το πιστεύεις είτε όχι, όσο χαζό κι αν ακούγεται, εγώ προσωπικά από τη στιγμή που με ανακάλυψαν σκεφτόμουν ότι εφόσον την έκανα και με πιάσανε los poulos. Πριν με πιάσουν απλά δε σκεφτόμουν καν ότι υπήρχαν τέτοια ενδεχόμενα (θυμάμαι χαρακτηριστικά να σκέφτομαι "καλά, σιγά μην αφήσουν εμένα").

 

Ευχαριστώ πολύ τους γονείς μου που έκαναν τ' αδύνατα δυνατά για μένα, αλλά σε ένα πράγμα ο χειρισμός τους δεν ήταν σωστός: με γλύτωσαν χωρίς να βεβαιωθούν ότι έμαθα το μάθημα, και ευτυχώς και γι' αυτούς και για μένα το έμαθα μόνος μου. Αν βρισκόταν στην ίδια θέση το δικό μου παιδί θα του έλεγα θέλεις να μείνεις στην ίδια τάξη; Όχι; Τότε θα κανονίσω να πάμε να συναντήσουμε τον καθηγητή και θα του μιλήσεις εσύ και θα του εξηγήσεις γιατί έκανες τις απουσίες και γιατί δε θα πρέπει να σε αφήσει στην ίδια τάξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεύθυνοι.

 

Θα θελα να έβλεπα τα μούτρα σου σε περίπτωση που από απροσεξία έκανες μια μεγάλη και αδικαιολόγητη βλακεία και οι συνέπειες αυτής ήταν δυσανάλογές της. Τότε προφανώς θα είχες άλλη άποψη. Προς το παρόν μπορείς να κάνεις τον έξυπνο και τον αυστηρό. Πρέπει όμως να μάθουμε κάποτε να ερχόμαστε και στην θέση του άλλου.

 

Πόσα ευρώ αξίζει δηλαδή η βλακεία που έκανε; Να σου πω μια ιστορία; [...]

 

 

1.

Όταν ήμουν μικρός (1η λυκείου) έκανα άπειρες απουσίες/κοπάνες. Με διάφορα κόλπα και συστήματα έφτασα να έχω κάνει χαλαρά καμια 200ρια ώρες χωρίς να το έχει αντιληφθεί κανείς. Ούτε καν εγώ γιατί δε μετρούσα.

 

Εντωμεταξύ δεν ήξερα κιόλας τι ακριβώς προβλέπεται αν κάνεις πάρα πολλές. Κυκλοφορούσαν δεξιά κι αριστερά κάτι φήμες σχετικά με γενικούς κλπ κλπ (όλα φούμαρα όπως αποδείχτηκε), έτσι κι αλλιώς ήμουν απ' τους καλύτερους μαθητές οπότε με τη χαρακτηριστική άνεση που μόνο ένας αλαφρόμυαλος 15χρονος έχει τα έγραψα όλα στα τέτοια μου κι έκανα αυτό που ήθελα να κάνω.

 

Το πάρτι τελείωσε μαζί με τη σχολική χρονιά, οπότε εν μέσω εξεταστικής κάποιος είδε τα πραγματικά νούμερα και ξεκίνησε το θρίλερ. Για να μην τα πολυλογώ, κινήθηκαν θεοί και δαίμονες για να μη χάσω τη χρονιά. Στο τέλος είπαν στους γονείς μου πως θα με περάσουν αρκεί να συμφωνήσουν ομόφωνα όλοι οι καθηγητές (προφανώς γιατί ήταν παράτυπο και αν κάποιος αργότερα το έκανε θέμα θα πέφταν κεφάλια, οπότε έπρεπε να είναι όλοι "συνένοχοι" για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο). Και συμφώνησαν όλοι εκτός από τους 2 καθηγητές που δε με είχαν μαθητή ως τότε, για των οποίων τη συμφωνία ήρθαν θεοί δαίμονες κλπ. Εγώ εντωμεταξύ έπαιζα μπάσκετ και σε όποιον απ' τους φίλους μου ρωτούσε τι παίζει (γιατί στο ενδιάμεσο δε με άφηναν να δίνω εξετάσεις) του έλεγα "ο,τι είναι να γίνει θα γίνει, πλέον δεν είναι στο χέρι μου".

 

Pause λοιπόν εδώ.

 

Όπως και ο φίλος του TS, έτσι κι εγώ έκανα "μεγάλη μαλακία". Και την έκανα επειδή επίσης δεν ήξερα τι συνέπειες θα έχουν οι πράξεις μου. Και είχα και το πρόσθετο ελαφρυντικό ότι ήμουν και ανήλικος διάολε. Ακόμα και στα δικαστήρια στο αναγνωρίζουν αυτό χωρίς κουβέντα.

 

Η βλακεία μου λοιπόν αυτή, άξιζε να χάσω ένα χρόνο από τη ζωή μου; Ακούω 1000 ευρώ και μου έρχεται να βάλω τα γέλια, ακόμα και στη σημερινή κατάσταση. ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ, you know? Και γιατί; Για το τίποτα -- απουσίες. Ήμουν ένας από τους καλύτερους μαθητές του σχολείου ακόμα και με τις 200 που έκανα. Τι ακριβώς θα εξυπηρετούσε το να μου επιβληθεί αυτή η τιμωρία; Τίποτα. Κανένας δε ζημιώθηκε από τις πράξεις μου.

 

Σύμφωνα λοιπόν με κάποιους σ' αυτό το thread, τι θα έπρεπε να γίνει με τους 2 καθηγητές οι οποίοι θα με έκαναν να χάσω τη χρονιά χωρίς να τους έχω ζημιώσει και χωρίς να έχουν τίποτα να βγάλουν απ' αυτό; Να τους σταυρώναμε; Ο ένας από αυτούς, ο οποίος αργότερα θα γινόταν ο καλύτερος καθηγητής που είχα ποτέ μου, ήθελε να με αφήσει για λόγους αρχών. Έφταιξα, θα πληρώσω το τίμημα. Τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο. Δεν τον ενδιέφερε παραπάνω.

 

Τελικά δεν έχασα τη χρονιά. Αλλά το πήρα το μάθημά μου (βασικά το είχα πάρει και πριν την τελική πράξη, όταν όλοι οι συμμαθητές μου έδιναν εξετάσεις και γω έπαιζα μπασκετ): για τις δικές μου πράξεις υπεύθυνος είμαι μόνο εγώ και κανένας άλλος. Κι από τότε ποτέ στη ζωή μου δεν έχω ξανακάνει μαλακία επειδή "δεν ήξερα". Αν δεν ήξερα, ή φρόντιζα να μάθω για να κάνω τη μαλακία εν γνώσει μου ή δεν την έκανα καθόλου.

 

Όποιος λοιπόν θέλει να αναφερθεί σε υπέρμετρες ποινές των 1000 ευρώ, σε διατάραξη της οικογενειακής γαλήνης, και άλλα τέτοια, ας σκεφτεί το λυκειόπαιδο που θα έχανε ένα χρόνο χωρίς πραγματικά "κανένα λόγο" και τους καθηγητές που θα τον άφηναν γιατί είτε του αρέσει είτε όχι αυτό λέει ο κανονισμός.

 

 

2.

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα παραπάνω.

 

Έχεις δίκιο στο ότι τα 100Κ είναι πολλά, πάρα πολλά και φυσικά δε θα έπρεπε κανείς να χάσει το σπίτι του γι' αυτό (αν είναι το μόνο σπίτι που έχει). Θα έπρεπε να υπάρχει κάποια δικλείδα ασφαλείας, όπως ας πούμε υπάρχει και στις χρεωστικές κάρτες ημερήσιο όριο ανάληψης.

 

Κι αν θες, θα προτιμούσα και γω να ζω σε μια κοινωνία όπου ο ανυποψίαστος πελάτης-γιαγιάκα που δεν ξέρει από torrent θα πληρώνει ένα συμβολικό ποσόν σαν πρόστιμο την πρώτη φορά που κάνει τέτοια μαλακία. Αλλά το πρόβλημα μ' αυτό είναι πως αν υπήρχε τέτοια ρύθμιση οι περισσότεροι θα δηλώναμε γιαγιάκα την πρώτη φορά (ή θα "κοροιδεύαμε την πολυεθνική" επίτηδες, όπως κάποια ζώα που παίρναν π.χ. overdraft στο φοιτητικό λογαριασμό και μετά φέσωναν και γυρνούσαν στην Ελλάδα).

 

 

  1. Σχετικά με την ιστορία σου: Η ιστορία σου αποδεικνύει πως όταν συμβαίνει η παράβαση ενός κανόνα που μπορεί να κριθεί κατά περίπτωση πως έγινε ακούσια θα πρέπει να προσπερνώνται κατά περίπτωση πάντα οι προβλεπόμενες συνέπειες και να τηρείτε το γράμμα του νόμου και ειδικότερα όταν οι συνέπειες της υπερβασης του κανόνα είναι δυσανάλογες με την παράβαση. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρεις την ιστορία ως επιχείρημα ενώ στηρίζει την αντίθετη άποψη. Εκτός κι αν είσαι υπέρ του να σε αφήνανε στην ίδια τάξη μιας και έτσι όριζε ο κανόνας.
  2. Ως προς τα 100Κ που λες ότι είναι πολλά, και τα 1000 πολλά είναι στις μέρες μας. Το όριο έπρεπε να είχε μπει πολύ χαμηλότερα. Ποιος θα αποφάσιζε να καταναλώσει με αυτό τον τρόπο 1000 ευρώ για 40GB? Προφανώς το όριο μπήκε εκεί για να εκμεταλευτούν τέτοια λάθη. Δεν χρειάζετε να υπήρχε το πρόστιμο που λες, μια ειδοποίηση θα αρκούσε, αλλά είναι θέμα βούλησης η οποία δεν υπάρχει όπως φαίνεται. Και μιας και δεν υπάρχει η πολιτεία θα έπρεπε να υποχρέωνε τις εταιρίες να προνοούν για τέτοια φαινόμενα. Δεν γίνεται να αναστατώνονται ζωές (γιατί τα 1000 παλεύονται, αλλά έχουν υπάρξει πολύ χειρότερα περιστατικά στο παρελθόν) για μια μαλακία. [εν τω μεταξύ λες να μην χάσει το σπίτι του αν είναι το μόνο που έχει και με σοκάρεις. Δηλαδή αν έχει 2 σπίτια το ένα να το χάσει?]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα θελα να έβλεπα τα μούτρα σου σε περίπτωση που από απροσεξία έκανες μια μεγάλη και αδικαιολόγητη βλακεία και οι συνέπειες αυτής ήταν δυσανάλογές της. Τότε προφανώς θα είχες άλλη άποψη. Προς το παρόν μπορείς να κάνεις τον έξυπνο και τον αυστηρό. Πρέπει όμως να μάθουμε κάποτε να ερχόμαστε και στην θέση του άλλου.

 

 

  1. Σχετικά με την ιστορία σου: Η ιστορία σου αποδεικνύει πως όταν συμβαίνει η παράβαση ενός κανόνα που μπορεί να κριθεί κατά περίπτωση πως έγινε ακούσια θα πρέπει να προσπερνώνται κατά περίπτωση πάντα οι προβλεπόμενες συνέπειες και να τηρείτε το γράμμα του νόμου και ειδικότερα όταν οι συνέπειες της υπερβασης του κανόνα είναι δυσανάλογες με την παράβαση. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρεις την ιστορία ως επιχείρημα ενώ στηρίζει την αντίθετη άποψη. Εκτός κι αν είσαι υπέρ του να σε αφήνανε στην ίδια τάξη μιας και έτσι όριζε ο κανόνας.
  2. Ως προς τα 100Κ που λες ότι είναι πολλά, και τα 1000 πολλά είναι στις μέρες μας. Το όριο έπρεπε να είχε μπει πολύ χαμηλότερα. Ποιος θα αποφάσιζε να καταναλώσει με αυτό τον τρόπο 1000 ευρώ για 40GB? Προφανώς το όριο μπήκε εκεί για να εκμεταλευτούν τέτοια λάθη. Δεν χρειάζετε να υπήρχε το πρόστιμο που λες, μια ειδοποίηση θα αρκούσε, αλλά είναι θέμα βούλησης η οποία δεν υπάρχει όπως φαίνεται. Και μιας και δεν υπάρχει η πολιτεία θα έπρεπε να υποχρέωνε τις εταιρίες να προνοούν για τέτοια φαινόμενα. Δεν γίνεται να αναστατώνονται ζωές (γιατί τα 1000 παλεύονται, αλλά έχουν υπάρξει πολύ χειρότερα περιστατικά στο παρελθόν) για μια μαλακία. [εν τω μεταξύ λες να μην χάσει το σπίτι του αν είναι το μόνο που έχει και με σοκάρεις. Δηλαδή αν έχει 2 σπίτια το ένα να το χάσει?]

 

Καταρχην οταν φτανεις στο 80% χρησης της υπηρεσιας,υπαρχει ενημερωση μεσω sms απο την ιδια εταιρια..

Και επισης,καταλαβαινουμε οτι να κοιταξει να κανει καποιο διακανονισμο στα χρηματα αυτα,αλλα απο που προκυπτουν οι γνωμες,οτι να μην τους δωσει μια,και αλλα τετοια που υποθηκαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα θελα να έβλεπα τα μούτρα σου σε περίπτωση που από απροσεξία έκανες μια μεγάλη και αδικαιολόγητη βλακεία και οι συνέπειες αυτής ήταν δυσανάλογές της. Τότε προφανώς θα είχες άλλη άποψη. Προς το παρόν μπορείς να κάνεις τον έξυπνο και τον αυστηρό. Πρέπει όμως να μάθουμε κάποτε να ερχόμαστε και στην θέση του άλλου.

Ποιος σου είπε ότι δεν έχω πληρώσει τέτοια βλακεία; Όχι μια αλλά πολλές φορές μέχρι τώρα και όχι μόνο δική μου βλακεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην οταν φτανεις στο 80% χρησης της υπηρεσιας,υπαρχει ενημερωση μεσω sms απο την ιδια εταιρια..

Και επισης,καταλαβαινουμε οτι να κοιταξει να κανει καποιο διακανονισμο στα χρηματα αυτα,αλλα απο που προκυπτουν οι γνωμες,οτι να μην τους δωσει μια,και αλλα τετοια που υποθηκαν?

 

Ας έχει και ενημέρωση και όταν φτάνεις στο 100% και όταν φτάνεις σε κάποια μεγάλη χρέωση. Τζάμπα είναι.

 

Ποιος σου είπε ότι δεν έχω πληρώσει τέτοια βλακεία; Όχι μια αλλά πολλές φορές μέχρι τώρα και όχι μόνο δική μου βλακεία.

 

Οπότε θα έπρεπε να είσαι πιο ελαστικός με ακούσια τραγικά και αδικαιολόγητα λάθη που όλοι μπορούμε να κάνουμε και οι συνέπειες τους είναι δυσανάλογες, μη οφέλιμες και καταστροφικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιστορία σου αποδεικνύει πως όταν συμβαίνει η παράβαση ενός κανόνα που μπορεί να κριθεί κατά περίπτωση πως έγινε ακούσια θα πρέπει να προσπερνώνται κατά περίπτωση πάντα οι προβλεπόμενες συνέπειες και να τηρείτε το γράμμα του νόμου και ειδικότερα όταν οι συνέπειες της υπερβασης του κανόνα είναι δυσανάλογες με την παράβαση. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρεις την ιστορία ως επιχείρημα ενώ στηρίζει την αντίθετη άποψη. Εκτός κι αν είσαι υπέρ του να σε αφήνανε στην ίδια τάξη μιας και έτσι όριζε ο κανόνας.

Την ιστορία την αναφέρω για να πω ότι κι αυτοί που λένε nothing to see here, να υποστεί τις συνέπειες, move along (στους οποίους συγκαταλέγομαι) είναι άνθρωποι όπως κι αυτοί που λένε να μη πληρώσει δεκάρα. Μερικοί από αυτούς πολύ σοβαροί και αξιόλογοι άνθρωποι οι οποίοι απλά βλέπουν τα πράγματα από άλλη οπτική.

 

Το αν είμαι υπέρ του να με αφήνανε είναι ένα πολύ ακανθώδες ζήτημα. Από τη μία είναι φανερό ότι στην περίπτωσή μου δεν υπήρχε πρακτικός λόγος να με αφήσουν. Το μόνο θετικό που θα μπορούσε να προκύψει αφήνοντάς με είναι να πάρω ένα καλό μάθημα -- που βέβαια δεν το λες και λίγο, αλλά αυτό γενικά μπορεί να συμβεί (όπως και συνέβη) και χωρίς να με αφήσουν. Από την άλλη αν με περάσουν τότε ξεκινάμε την κολοκυθιά: γιατί περνάμε το Γιάννη και αφήνουμε τον Κώστα; γιατί περνάμε τον Κώστα και αφήνουμε την Ελένη; Στο τέλος ή θα έπρεπε να τους περνάμε όλους ή να τραβήξουμε πάλι κάπου μια αυθαίρετη γραμμή, η οποία δε βλέπω γιατί θα ήταν καλύτερη από το να τους αφήνουμε όλους.

 

Οπότε σα συμπέρασμα ναι μεν στην περίπτωσή μου τέλος καλό όλα καλά, κανείς δεν έπαθε τίποτα, το μάθημά μας το πήραμε, αλλά στα πλαίσια μιας κοινωνίας δεν ξέρω αν αυτό που έγινε ήταν το καλύτερο. Ίσως θα έπρεπε να με είχαν αφήσει. Σίγουρα θα έπρεπε να με είχαν αφήσει αν αυτού του είδους το περιστατικό δεν ήταν τόσο σπάνιο (όσο ήμουν μαθητής εκεί δε συνέβη άλλο παρόμοιο).

 

Ως προς τα 100Κ που λες ότι είναι πολλά, και τα 1000 πολλά είναι στις μέρες μας. Το όριο έπρεπε να είχε μπει πολύ χαμηλότερα. Ποιος θα αποφάσιζε να καταναλώσει με αυτό τον τρόπο 1000 ευρώ για 40GB?

Η ερώτησή σου είναι νομίζω ρητορική μόνο για σένα. Εγώ π.χ. δε μπορώ να συλλάβω το ποιός θα αποφάσιζε να καταναλώσει έστω και ένα ευρώ στις λουλουδούδες που είπα παραπάνω, ούτε το ποιός θα αποφάσιζε να πάει να παίξει το μισθό του στο καζίνο, ούτε το ποιός θα πλήρωνε 6 ευρώ το φραπέ σε κάποια μέρη, ούτε το ποιός θα χρεωνόταν Ν πιστωτικές χωρίς να έχει τα μέσα να τις αποπληρώσει. Παρόλα αυτά υπάρχουν πολλοί που το κάνουν. Μπορεί να μη τους ξέρω προσωπικά αλλά αν δεν υπήρχαν τότε δε θα υπήρχαν ούτε καζίνα ούτε λουλουδούδες. Κι αυτό που κάνουν δεν τους υποχρεώνει κανείς να το κάνουν.

 

Προφανώς το όριο μπήκε εκεί για να εκμεταλευτούν τέτοια λάθη. Δεν χρειάζετε να υπήρχε το πρόστιμο που λες, μια ειδοποίηση θα αρκούσε, αλλά είναι θέμα βούλησης η οποία δεν υπάρχει όπως φαίνεται.

Φυσικά δεν υπάρχει, και ο μόνος λόγος που μπαίνουν αυτά τα όρια (self-regulation των εταιριών, όπως π.χ. τα ratings στις ταινίες του Hollywood και τα όρια τελικής ταχύτητας σε πολλά αυτοκίνητα) είναι πως οι εταιρίες θέλουν να δείξουν ότι κάτι κάνουν σαν προφύλαξη από το μπαμπούλα της ρυθμιστικής αρχής, που αν ποτέ αποφασίσει να τους βάλει χέρι θα το βάλει βαθύτερα απ' ότι τους αρέσει.

 

Και μιας και δεν υπάρχει η πολιτεία θα έπρεπε να υποχρέωνε τις εταιρίες να προνοούν για τέτοια φαινόμενα. Δεν γίνεται να αναστατώνονται ζωές (γιατί τα 1000 παλεύονται, αλλά έχουν υπάρξει πολύ χειρότερα περιστατικά στο παρελθόν) για μια μαλακία. [εν τω μεταξύ λες να μην χάσει το σπίτι του αν είναι το μόνο που έχει και με σοκάρεις. Δηλαδή αν έχει 2 σπίτια το ένα να το χάσει?]

Η πολιτεία (γενικότερα, η εκάστοτε ρυθμιστική αρχή) όντως θα έπρεπε να κάνει κάτι τέτοιο. Αλλά:

 

1. Δε μπορεί και δεν πρέπει κανείς να περιμένει από τη ρυθμιστική αρχή να είναι η μαμά του. Η αρχή είναι εκεί όχι για να βάλει τα 2 πόδια σ' ένα παπούτσι με το καλημέρα αλλά για να επέμβει εκ των υστέρων όπου δημιουργούνται παθογενή φαινόμενα. Αυτό σημαίνει πως θα υπάρξει χρονοκαθυστέρηση (και πρέπει κιόλας να υπάρξει για να αποφευχθούν οι σπασμωδικές κινήσεις και να έχει και η αγορά την άπλα να ψαχτεί ως προς το πού θέλει να πάει) και άρα πως όποιος βασίζεται στην αρχή με κλειστά τα μάτια είναι γελασμένος ακόμα κι όταν η αρχή λειτουργεί τέλεια.

 

2. Δεν υπάρχει για μένα όπως και για άλλους δικαιολογία δεν ήξερα όταν έχεις να κάνεις με χρεώσεις και συμβόλαια. Εφόσον το υπέγραψες να το διάβαζες κιόλας. Δε χρειάζεται ούτε καν να ξέρεις τι είναι το GΒ για να κάνεις τις πράξεις και να δεις ότι μετά το όριο η χρέωση πάει στο θεό, οπότε η λογική κίνηση είναι να ρωτήσεις ακριβώς αυτά τα πράγματα: πώς θα ξέρεις αν το πέρασες, αν υπάρχει όριο που μπλοκάρει αυτόματα, κλπ κλπ. Από τη στιγμή που οι χρεώσεις είναι κάθε άλλο παρά κρυφές είναι δική σου υποχρέωση να ξέρεις σε τι συμφώνησες, όχι της μαμάς να σε γλυτώσει. Αλλά είναι στη φύση του ανθρώπου να παίρνει πρώτα την πιστωτική και το διακοποδάνειο και μετά όταν έρχεται η δόση να παραπονιέται πως τον εκμεταλλεύονται. Έχω μηδενική συμπάθεια για τέτοιους ανθρώπους.

 

Και τέλος αν έχει δύο σπίτια δεν έχω κάποιο λόγο να θέλω να χάσει το ένα (θα προτιμούσα να πάει στα δικαστήρια και να βγει απόφαση ότι αν δεν ειδοποιήσετε πως έχει ξεπεράσει το πάγιό του 100 φορές δεν θα εισπράξετε), αλλά αν τελικά το έχανε δε θα στεναχωριόμουν κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...