Προς το περιεχόμενο

Απεχθές έγκλημα σε σκυλάκι στην εύβοια


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Η σωστή λύση είναι αυτό που κάνει τώρα ο Δήμος Αθηναίων αλλά δεν γίνεται ακόμη σε μεγάλη κλίμακα. Συγκεντρώνει τα αδέσποτα, τα καταγράφει, τα εμβολιάζει, τα στειρώνει και τα επιστρέφει στο σημείο που τα βρήκε. Έτσι δεν αναπαράγονται και ταυτόχρονα δεν αποτελούν κίνδυνο (εκτός προφανώς από τα προβληματικά ζώα).

 

Κι αυτό λάθος είναι. Για να μην πεθαίνουν αδέσποτα, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν αδέσποτα. Η παραπάνω λύση είναι ημίμετρο, δεν λύνει το πρόβλημα, απλά το περιορίζει.

 

 

Δεν θα το κλείσουν γιατί ο ιδιοκτήτης σκότωσε το σκύλο, αλλά συνήθως επειδή αυτά πάνε σετάκι με το χαρακτήρα του ιδιοκτήτη, στοιχηματίζω πως δεν θα τηρούσε κανέναν από τους κανόνες λειτουργίας ενός καταστήματος.

 

Ανέλυσέ το αν δε βαριέσαι, γιατί πραγματικά δεν μπορώ να κάνω τη σύνδεση. Πώς σχετίζεται ο χαρακτήρας του ιδιοκτήτη με το αν τηρεί τους υγειονομικούς κανόνες;

 

Κατά τ' άλλα εγώ πιστεύω ότι πρέπει να φάει τη φυλακή που αναλογεί στην περίπτωση και το αντίστοιχο πρόστιμο (νομίζω είναι στα 30.000 ευρώ με τον τελευταίο νόμο), το οποίο πρόστιμο όμως να μην πάει στα ταμεία του κράτους, αλλά υπέρ των αδεσπότων. Να αρχίσουν σιγά σιγά να ρίχνουν πρόστιμα σε τέτοιες περιπτώσεις και με τα χρήματα να δημιουργηθούν χώροι που θα μαζεύονται και θα συντηρούνται τα αδέσποτα, αντί να αφήνονται και πάλι ελεύθερα για να τα κακοποιήσει ο επόμενος γκαζμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 550
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα πάντα μπορείς να κάνεις. δεν τρως και στο μπερναμπέου. σε ένα ταβερνάκι στα στύρα τρως. δεν υπάρχουν εκεί τεράστια φαγοπωλεία η οβελιστήρια. μόνο μεγάλα δαση για καψιμο. το μόνο σου πρόβλημα είναι ο αιφνιδιασμός και το σοκ που θα περάσεις.και δεν ήταν μόνο ένα το χτύπημα αλλά πολλά.μια χαρά προλαβαίνεις και μάλιστα με αυτήν την κίνηση μπορεί να "συμπαρασύρεις και άλλους στο να δράσουν. αλλά φαίνεται το να τραβήξεις το συμβαν με το κινητό σου είναι η λογική αντίδραση . πότε πρόλαβαν και τράβηξαν το βίντεο την ώρα που γινόνταν η δολοφονία.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

τα πάντα μπορείς να κάνεις. δεν τρως και στο μπερναμπέου. σε ένα ταβερνάκι στα στύρα τρως. δεν υπάρχουν εκεί τεράστια φαγοπωλεία η οβελιστήρια. μόνο μεγάλα δαση για καψιμο. το μόνο σου πρόβλημα είναι ο αιφνιδιασμός και το σοκ που θα περάσεις.και δεν ήταν μόνο ένα το χτύπημα αλλά πολλά.μια χαρά προλαβαίνεις και μάλιστα με αυτήν την κίνηση μπορεί να "συμπαρασύρεις και άλλους στο να δράσουν. αλλά φαίνεται το να τραβήξεις το συμβαν με το κινητό σου είναι η λογική αντίδραση . πότε πρόλαβαν και τράβηξαν το βίντεο την ώρα που γινόνταν η δολοφονία.   

 

δεν τράβηξαν βίντεο απο εκείνη τη στιγμή. Μην προσπαθείς να ρίξεις στο φταίξιμο στους άλλους!

 

 

Ανέλυσέ το αν δε βαριέσαι, γιατί πραγματικά δεν μπορώ να κάνω τη σύνδεση. Πώς σχετίζεται ο χαρακτήρας του ιδιοκτήτη με το αν τηρεί τους υγειονομικούς κανόνες;

 

 

 

Δεν περιμένω από έναν προβληματικό άνθρωπο να είναι ταυτόχρονα τυπικός με τη δουλειά του. Πάντα αυτά πάνε σετάκι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αυτό λάθος είναι. Για να μην πεθαίνουν αδέσποτα, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν αδέσποτα. Η παραπάνω λύση είναι ημίμετρο, δεν λύνει το πρόβλημα, απλά το περιορίζει.

 

 

 

Ανέλυσέ το αν δε βαριέσαι, γιατί πραγματικά δεν μπορώ να κάνω τη σύνδεση. Πώς σχετίζεται ο χαρακτήρας του ιδιοκτήτη με το αν τηρεί τους υγειονομικούς κανόνες;

 

Κατά τ' άλλα εγώ πιστεύω ότι πρέπει να φάει τη φυλακή που αναλογεί στην περίπτωση και το αντίστοιχο πρόστιμο (νομίζω είναι στα 30.000 ευρώ με τον τελευταίο νόμο), το οποίο πρόστιμο όμως να μην πάει στα ταμεία του κράτους, αλλά υπέρ των αδεσπότων. Να αρχίσουν σιγά σιγά να ρίχνουν πρόστιμα σε τέτοιες περιπτώσεις και με τα χρήματα να δημιουργηθούν χώροι που θα μαζεύονται και θα συντηρούνται τα αδέσποτα, αντί να αφήνονται και πάλι ελεύθερα για να τα κακοποιήσει ο επόμενος γκαζμάς.

την τελευταία λύση κάποτε την προσπάθησαν αρκετοί φιλόζωοι αλλά έπεσαν πάνω τους οι γνωστοί -άγνωστοι με μηνύσεις και απειλές και με συμμάχους κάποια συγκεκριμένα κανάλια να παρουσιάζουν μονόπλευρα την πραγματικότητα . ακόμα και σήμερα επτα χρονια μετά είναι στα δικαστήρια με ένα χάρτινο κατηγορητήριο περί στρατοπέδων συγκέντρωσης ζώων , κακοποίηση και περι υγιεινής στον χώρο φιλοξενίας των αδεσπότων. μην το ψάχνεις. ο δήμος πάντως θεωρεί πολυδάπανο το μέτρο.

δεν τράβηξαν βίντεο απο εκείνη τη στιγμή. Μην προσπαθείς να ρίξεις στο φταίξιμο στους άλλους!

 

Δεν περιμένω από έναν προβληματικό άνθρωπο να είναι ταυτόχρονα τυπικός με τη δουλειά του. Πάντα αυτά πάνε σετάκι...

το φταίξιμο το έχει αυτός που το σκότωσε το ζώο. δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς λες η προσπαθεις τέλος παντων να πεις περι φταιξίματος μπαλάκι. για ανέλυσε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υπόθεση προσλαμβάνει πλέον διεθνείς διαστάσεις, καθώς η φιλοζωική ομοσπονδία της Γερμανίας, επικοινώνησε με την Πανελλήνια Φιλοζωική Ομοσπονδία και ζήτησε τον φάκελο της υπόθεσης, προκειμένου να τον προωθήσει στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Δικαιωμάτων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

το φταίξιμο το έχει αυτός που το σκότωσε το ζώο. δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς λες η προσπαθεις τέλος παντων να πεις περι φταιξίματος μπαλάκι. για ανέλυσε το

 

Κάτσε γιατί μπέρδεψες μάλλον τα quotes μου.

 

Η μία απάντηση αφορούσε σχόλιο "γιατί δεν έκαναν κάτι οι πελάτες του καταστήματος" και είπα απλά πως έγινε γρήγορα και δεν θα μπορούσε κανείς να αντιδράσει ώστε να το αποτρέψει (θα μπορούσε όμως ίσως μετά να βουτήξει τον ιδιοκτήτη της ταβέρνας και να τον κάνει αγνώριστο!). Επιπλέον νομίζω πως το περιστατικό έγινε αργά τη νύχτα όταν το κατάστημα δεν είχε κόσμο.

 

 

Για την ταβέρνα είπα απλά πως αν θα του την κλείσουν, θα είναι λόγω παραβάσεων σχετικά με τους κανονισμούς λειτουργίας και όχι γιατί σκότωσε το σκύλο. Και σχολίασα πως συνήθως ο χαρακτήρας και η παράνοια ενός ανθρώπου, αντικατοπτρίζεται και στη δουλειά του και όχι μονο στο χαρακτήρα του. Και επιπλέον ακόμη και αν δεν υπάρχει κάτι παράνομο στην ταβέρνα, δε νομίζω να ξαναπατήσει άνθρωπος εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την γνώμη μου για τις δήθεν "φιλοζωικές" εταιρίες που έχουν κατακλύσει την Ελλάδα και που στην ουσία δεν κάνουν τίποτα. !!

 

Πού είναι λοιπόν οι "φιλοζωικές " αυτές οργανώσεις όταν γίνονται θανατηφόρα ατυχήματα στο δρόμο από τα αδέσποτα σκυλιά και σκοτώνονται ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΖΩΕΣ ;;; εεεε;;; που είναι να τα μαζέψουν ; ρωτάω εγώ.... εδώ σταματάει η φιλευσπλαχνία τους;

Δεν έχουν λεφτά να τα μαζέψουν , δεν έχουν εγκαταστάσεις ;  Ε λοιπόν δικό τους πρόβλημα ή δικό μας ; Αλλά βέβαια όλα ξεκινάνε χωρίς κεφάλαια σε αυτήν την χώρα που λέγεται "ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ" . Για κάντε μία βόλτα σε ξένες χώρες και άμα δείτε κανένα αδέσποτο στον δρόμο , ελάτε να μου σφυρίξετε κλέφτικα. Και αν κάτι το είδε η κάμερα σε λίγα λεπτά θα το έχουν μαζέψει.. Εδώ όμως και η "κουτσή Μαρία" ανακοινώνει ότι φτιάχνει μία φιλοζωική οργάνωση στην οποία μαζεύονται οι μεγαλύτεροι ρατσιστές που έχει γεννήσει η πλάση εναντίων της ανθρώπινης ζωής εξισώνοντάς την με αυτήν του ζώου.

 

Αυτοί λοιπόν που επικρίνουν το γεγονός ας αναλογιστούν τι ζημιά του είχε κάνει ο σκύλος στους εν λόγω πελάτες του ,διότι κάποιοι ενοχλούνται αφάνταστα όταν τρώνε να έχουν στα πόδια τους να περιφέρεται ένα ζώο το οποίο κουβαλάει τις χίλιες δύο αρρώστιες διότι δεν είναι εμβολιασμένο, και ιδίως όταν έχουν και μικρά παιδιά γύρο τους που θα μπουν στον πειρασμό να χαιδεψουν το αδέσποτο με κίνδυνο την υγεία τους.  

Επίσης ο βασικός υπαίτιος για το γεγονός αυτό είναι ο αρχικός ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ ιδιοκτήτης του ζώου , ο οποίος το πήρε για παιχνίδι και μετά το πέταξε στον δρόμο , γιατί πίσω απο κάθε ασυνείδητο ιδιοκτήτη κρύβεται και από ένα αδέσποτο ζώο. 

 

Φυσικά η πράξη αυτή είναι κατακριτέα αλλά υπάρχει και το Κράτος , το "ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ" με τους απίθανους αυτούς πολίτες του που επικροτούν και ανανεώνουν τέτοιου είδους οργανώσεις. Διότι απο οργάνωση σκίζουμε ...   δεν συμφωνείτε ;        

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αυτό λάθος είναι. Για να μην πεθαίνουν αδέσποτα, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν αδέσποτα. Η παραπάνω λύση είναι ημίμετρο, δεν λύνει το πρόβλημα, απλά το περιορίζει.

 

καλος η κακος και επειδη στην ελλαδα ζουμε οι δρομοι μας ειναι γεματοι με αδεσποτα ! ασε τις φιλοσοφιες οτι αν ταιζει καποιος ενα αδεσποτο σκοτωνει και ενα , και πες μας εσυ τι προτεινεις τωρα ? να βγουμε ολοι τους δρομους με μια καρεκλα και να τους ανοιξουμε το κεφαλι η να γεμισουμε τους δρομους φολες μεχρι να μην υπαρχουν αδεσποτα πλεον?

οταν λεω ταιζω αδεσποτα εννοουσα το εξης .. στις μικρες κοινωνιες εκτος αθηνας , στην επαρχια ,  υπαρχουν πολλα αδεσποτα στους δρομους και δεν μεριμνει δυστυχως κανεις γι αυτα ! επειδη εχει τυχει να συναντησω πολλες φορες αδυνατα πεινασμενα σκυλακια αν εχω χρονο θα σταματησω στο σουπερ μαρκετ να τους παρω μια κονσερβα να φανε .. αυτο θα τους κοψει την πεινα για λιγο αλλα δε θα αλλαξει τιποτα .. εκει θα συνεχισουν να υπαρχουν καθημερινα  τα αυτα τα σκυλακια ειτε τους δωσω εγω την κονσερβα ειτε οχι  .. στο μερος που ειμαι τωρα εγω πχ βλεπω στους δρομους σκυλακια που τα βλεπω εδω και χρονια .. την λυση των φιλοζωικων κτλ την εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες σε σκυλακια που εχω βρει  αδεσποτα στην αθηνα ,  ομως στην επαρχια υπαρχουν σε γνωση ολων ,δυστυχως .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ευτυχώς πάμε καλά.

Όλοι μαζί να σώσουμε τα ζώα.

 

"Ζώα" υπάρχουν πολλά στην Χώρα μας και δίποδα μάλιστα...! Ας σώσουμε πρώτα αυτά και μετά βλέπουμε και για τα τετράποδα..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να πω και εγώ την γνώμη μου για τις δήθεν "φιλοζωικές" εταιρίες που έχουν κατακλύσει την Ελλάδα και που στην ουσία δεν κάνουν τίποτα. !!

 

Πού είναι λοιπόν οι "φιλοζωικές " αυτές οργανώσεις όταν γίνονται θανατηφόρα ατυχήματα στο δρόμο από τα αδέσποτα σκυλιά και σκοτώνονται ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΖΩΕΣ ;;; εεεε;;; που είναι να τα μαζέψουν ; ρωτάω εγώ.... εδώ σταματάει η φιλευσπλαχνία τους;

Δεν έχουν λεφτά να τα μαζέψουν , δεν έχουν εγκαταστάσεις ;  Ε λοιπόν δικό τους πρόβλημα ή δικό μας ; Αλλά βέβαια όλα ξεκινάνε χωρίς κεφάλαια σε αυτήν την χώρα που λέγεται "ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ" . Για κάντε μία βόλτα σε ξένες χώρες και άμα δείτε κανένα αδέσποτο στον δρόμο , ελάτε να μου σφυρίξετε κλέφτικα. Και αν κάτι το είδε η κάμερα σε λίγα λεπτά θα το έχουν μαζέψει.. Εδώ όμως και η "κουτσή Μαρία" ανακοινώνει ότι φτιάχνει μία φιλοζωική οργάνωση στην οποία μαζεύονται οι μεγαλύτεροι ρατσιστές που έχει γεννήσει η πλάση εναντίων της ανθρώπινης ζωής εξισώνοντάς την με αυτήν του ζώου.

 

Αυτοί λοιπόν που επικρίνουν το γεγονός ας αναλογιστούν τι ζημιά του είχε κάνει ο σκύλος στους εν λόγω πελάτες του ,διότι κάποιοι ενοχλούνται αφάνταστα όταν τρώνε να έχουν στα πόδια τους να περιφέρεται ένα ζώο το οποίο κουβαλάει τις χίλιες δύο αρρώστιες διότι δεν είναι εμβολιασμένο, και ιδίως όταν έχουν και μικρά παιδιά γύρο τους που θα μπουν στον πειρασμό να χαιδεψουν το αδέσποτο με κίνδυνο την υγεία τους.  

Επίσης ο βασικός υπαίτιος για το γεγονός αυτό είναι ο αρχικός ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ ιδιοκτήτης του ζώου , ο οποίος το πήρε για παιχνίδι και μετά το πέταξε στον δρόμο , γιατί πίσω απο κάθε ασυνείδητο ιδιοκτήτη κρύβεται και από ένα αδέσποτο ζώο. 

 

Φυσικά η πράξη αυτή είναι κατακριτέα αλλά υπάρχει και το Κράτος , το "ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ" με τους απίθανους αυτούς πολίτες του που επικροτούν και ανανεώνουν τέτοιου είδους οργανώσεις. Διότι απο οργάνωση σκίζουμε ...   δεν συμφωνείτε ;        

 

Ωραίο κείμενο-άλλοθι για να δικαιολογήσεις τις παραξενιές σου και να τα φέρεις όλα στα μέτρα σου! 

 

Δεν χρειάζεται να είμαστε απόλυτοι και να ισχύει ή το μαύρο ή το άσπρο. Υπάρχουν οργανώσεις που γίνονται μόνο για τα φράγκα, αλλά υπάρχουν και άλλες που παλεύουν καθημερινά με σχεδόν μηδενικού πόρους. Οι χώροι αυτοί είναι πολύ λίγοι και τα αδέσποτα υπερβολικά πολλά! Κάνε μια βόλτα αυτους τους μήνες σε μεγάλα πάρκα της Αττικής και θα δεις καθημερινά πως αυξάνονται τα ζώα που τα έχουν εγκαταλλείψει τα άλλα ζώα που θέλουν να πάνε διακοπές!

 

Αν σε ενοχλεί ένα αδέσποτο, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το διώξεις από το να του σπάσεις το κεφάλι! Φαντάσου έναν αντίστοιχο περίεργο τύπο με διαταραγμένη ψυχική υγεία, που θα ενοχληθεί απο το παιδί σου που τρέχει δίπλα του και θα του κάνει το ίδιο που έκανε και ο μπουχέσας στο σκύλο! 

 

Δεν φταίει κανένα κράτος για το συγκεκριμένο περιστατικό. Φταίει η έλλειψη παιδείας και γενικότερου σεβασμού προς τη ζωή, του μαλάκα του ταβερνιάρη. Και πλεον θα υποστεί όλες τις συνέπειες.

 

Και τέλος καμία οργάνωση δεν θα έρθει να σου κάνει τον υπηρέτη αν και εσύ δεν κουνήσεις λίγο το χεράκι σου, βοηθώντας όσο και όπως μπορείς.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η υπόθεση προσλαμβάνει πλέον διεθνείς διαστάσεις, καθώς η φιλοζωική ομοσπονδία της Γερμανίας, επικοινώνησε με την Πανελλήνια Φιλοζωική Ομοσπονδία και ζήτησε τον φάκελο της υπόθεσης, προκειμένου να τον προωθήσει στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Δικαιωμάτων

 

Μου αρέσει που οι Γερμανοί ενδιαφέρθηκαν για το σκύλο ...!!!! Μα αυτοί είναι γνωστοί κτηνοβάτες και έχουν και ιδικά π@ρνεία με σκύλους . Οποιος δεν το ξέρει να το μάθει τώρα. Οι άνθρωποι είναι γελοίοι και ασύγκριτα ανώμαλοι .!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...