Προς το περιεχόμενο

Απεχθές έγκλημα σε σκυλάκι στην εύβοια


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Επιλεκτική ευαισθησία, κανένα πραγματικό ενδιαφέρον για τα ζωντανά (πόσοι άραγε από αυτούς μετέχουν σε δράσεις προστασίας των ζώων ή της φύσης γενικότερα; ), περισσότερο ανάγκη μαζικής εκτόνωσης στον εκάστοτε "εγκληματία" με "τσουγκράνες" και "πυρσούς", λάθος ιεράρχηση προτεραιοτήτων, μπόλικη υποκρισία (υποτίθεται ότι σέβομαι τη ζωή, αλλά θα έσφαζα στο γόνατο το δολοφόνο και όλο το χωριό), λάθος όλα!

 

Μην μπερδεύεις τις έντονες αντιδράσεις "στα λόγια" με αυτά που γίνονται στην πράξη. Και γω θεωρώ υπερβολικά τα κεράκια και τα καντηλάκια για το σκύλο, αλλά  μπορώ να καταλάβω τις διαφορετικές ευαισθησίες του καθενός, καθώς και το γεγονός πως μπορεί να τις εκφράσει ελεύθερα.

 

Όταν ένα γενονός είναι έντονα τραγικό ή άδικο (είτε αφορά ζώο είτε άνθρωπο), πολλές φορές νιώθεις μέσα σου έναν τεράστιο θυμό που μπορεί να εκτονωθεί με υπερβολικές φράσεις τύπου "ψόφος, θάνατος, κλπ κλπ", οι οποίες όμως ευτυχώς δεν γίνονται πράξεις σε αντίθεση με την πράξη του μαγαζάτορα...

 

Αν ο ίδιος άνθρωπος είχε σκοτώσει μπροστά στο μαγαζί του το παιδί του, πιστεύεις πως δεν θα υπήρχαν τα ίδια σχόλια ή αντίστοιχες συγκεντρώσεις στην περιοχή???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 550
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω διαβασει κατα καιρους μελετες που ελεγαν οτι οταν ενας ανθρωπος κακοποιει/σκοτωνει ζωα ειναι πιθανο να το κανει και σε ανθρωπους. Πρωτη φορα το ειχα διαβασει χρονια πριν σ ενα πειροδικο που ανεφερε περιπτωσεις παιδιων που φερθηκαν ετσι σε καποιο ζωακι και χρονια μετα κατηγορηθηκαν για "κανονικα" εγκληματα.

 

http://www.chiourea.gr/2013/01/blog-post_16.html

 

http://www.adespoto.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2438:to-syndromo-kakopoiisis-zoon-parte-to-sta-sobara&catid=142:animal-abuse&Itemid=116

 

http://www.peta.org/issues/companion-animal-issues/cruel-practices/human-animal-abuse/

 

Και πιστευω αν καποιος κατσει και ψαξει σιγουρα θα βρει κι αλλα ενδιαφεροντα αρθρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ένα γενονός είναι έντονα τραγικό ή άδικο (είτε αφορά ζώο είτε άνθρωπο), πολλές φορές νιώθεις μέσα σου έναν τεράστιο θυμό που μπορεί να εκτονωθεί με υπερβολικές φράσεις τύπου "ψόφος, θάνατος, κλπ κλπ", οι οποίες όμως ευτυχώς δεν γίνονται πράξεις σε αντίθεση με την πράξη του μαγαζάτορα...

 

Καταλαβαίνω πλήρως το πρώτο μισό της πρότασης το οποίο φυσικά είναι και πολύ ανθρώπινο.

 

Το πρόβλημα όμως με τον ψόφο και το θάνατο είναι αυτό και αυτό και πολλά άλλα παρόμοια, όταν γίνεται όντως πράξη επειδή κάποιος εξαγριώθηκε και θεώρησε ότι ήταν πρέπον να πάρει το νόμο στα χέρια του ακόμα και χωρίς να μπορεί να ξέρει τι συμβαίνει στην πραγματικότητα.

 

Επίσης είναι υποκριτικό, π.χ. "κρεμάλα στους φασίστες". Γιατί; Επειδή κρεμάνε μετανάστες. Και λοιπά και λοιπά.

 

Anyway δε θέλω να πάω offtopic, απλά σημειώνω ότι "the road to hell is paved with good intentions".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10464221_10152481344147870_8378257724261

Kαλούμε ΌΛΗ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΣΤΥΡΩΝ-Νότια Εύβοια
ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΡΑΘΕΡΙΣΤΕΣ & ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΣΤΗΝ ΨΗΣΤΑΡΙΑ Ο ''ΚΩΣΤΑΣ'' και ΖΗΤΑΜΕ ΤΗΝ ΑΝΩΤΑΤΗ ΤΩΝ ΠΟΙΝΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΤΗΝΟΣ που συνέθλιψε το κρανίο της αδέσποτης Μάγγυ,δελεάζοντας την με ένα κόκκαλο........

 

 

 

αν νομιζετε οτι ειναι ακυρη εδω η φωτογραφια κατεβαστε την !

αν οχι κοινοποιήστε την στο φεις σας μπας και κλεισει το μαγαζι του βλακα !

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να ακουστεί παράλογο αυτό που θα πω αλλά κατά την απόψή μου σε αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει να υπάρχουν τιμώριες πολύ σκληρές ακόμα και αντωμετώπιση του ατόμου με τον ίδιο τρόπο που αντιμετώπισε ο ίδιος τον σκύλο.Μία φορά να γίνει αυτό ως παραδειγματισμό δεν θα υπάρξουν άλλα τέτοια κρούσματα.Άλλωστε δεν βγήκε παράλογα η έκφραση η βία φέρνει βία.

 

Είναι η ίδια μέθοδος που  πιστεύω θα έπρεπε να εφαρμοστεί και στους παιδόφιλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι και εγω ζωοφιλος, και επειδη θα καταντησει κουραστικο το να ανεβαζουμε συνεχως σχολια του τυπου κριμα στο σκυλακι και θανατος στο Κωστα_dr ( :P ), δεν θα πρεπει να κανουμε λιγο και τον συνηγορο του διαβολου;

 

1)Ποιος ο λογος να κανει κατι τετοιο ο ιδιοκτητης του μαγαζιου;

    Ειχε προηγουμενα με το σκυλο; Δαγκωσε πχ ο σκυλος παλιοτερα την κορουλα του;

 

2)Ηταν βρωμικος ο σκυλος και εδιωχνε πελατες οταν τριγυριζε στη περιοχη;

 

3)Γενικα, ποια να ηταν η ψυχοσυνθεση αυτου του ανθρωπου.

    Γιατι να το κανει μπροστα στους πελατες;

     Ειχε βαλει καποιο στοιχημα με καποιον πελατη;

      Πιστευε οτι οι πελατες θα ειχαν την ιδια γνωμη; 

 

4)Γιατι να θελει να αμαυρωσει τη φημη του και τη φημη του μαγαζιου του;

    Μηπως ο ιδοκτητης ηταν εγκεφαλικως Αμεα;

 

5)Σιγουρα ο σκυλος ηταν αθωος; (Οσο αδυναμο πλασμα και ειναι, δειτε την περιπτωση 1)

 

Μου φαινεται γενικα απιστευτο να υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι. Ειχα και συμμαθητες παλια που κλοτσουσαν ημερες γατες και σκυλια και ποτε δεν μπορουσα να το καταλαβω αυτο (παιδι χωρισμενων γονιων πχ;/Τον πειραζαν οι φιλοι στο σχολιο και τωρα αυτος πειραζει το ιδιο αδυναμα οντα;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να ακουστεί παράλογο αυτό που θα πω αλλά κατά την απόψή μου σε αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει να υπάρχουν τιμώριες πολύ σκληρές ακόμα και αντωμετώπιση του ατόμου με τον ίδιο τρόπο που αντιμετώπισε ο ίδιος τον σκύλο.Μία φορά να γίνει αυτό ως παραδειγματισμό δεν θα υπάρξουν άλλα τέτοια κρούσματα.Άλλωστε δεν βγήκε παράλογα η έκφραση η βία φέρνει βία.

 

Είναι η ίδια μέθοδος που  πιστεύω θα έπρεπε να εφαρμοστεί και στους παιδόφιλους

 

Μόνο τους παιδόφιλους; Στους βιαστές να μη κόβουμε το πουλί;

 

Και τους κλέφτες; Γιατί να μη τους κόβουμε το δεξί χέρι; Μετά δε θα υπήρχαν άλλα τέτοια κρούσματα.

 

Το σχόλιό σου είναι ο ορισμός του λόγου για τον οποίο απάντησα νωρίτερα στον billdanos όσον αφορά ψόφο θάνατο κλπ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την γνώμη μου για τις δήθεν "φιλοζωικές" εταιρίες που έχουν κατακλύσει την Ελλάδα και που στην ουσία δεν κάνουν τίποτα. !!

 

Έχεις προσωπική εμπειρία επί του θέματος; Έχεις στοιχεία να παραθέσεις, έστω παραδείγματα, ή απλά γράφεις για να γράψεις; Τουλάχιστον αυτοί (ή έστω κάποιοι εξ αυτών) έσυραν τον κώλο τους και έδωσαν τα λεφτουδάκια τους και τον ελεύθερο χρόνο τους για να κάνουν κάτι και δεν περιορίστηκαν στην κριτική του καναπέ. Επειδή λοιπόν έχω προσωπική εμπειρία από τη δράση κάποιων φιλοζωϊκών σωματείων, με ή χωρίς προβολή, διαφήμιση και κεφάλαιο, σου λέω απλά πως δεν ξέρεις που πάνε τα τέσσερα. Και όχι, δε μιλάω για την Greenpeace και την PETA.

 

Πού είναι λοιπόν οι "φιλοζωικές " αυτές οργανώσεις όταν γίνονται θανατηφόρα ατυχήματα στο δρόμο από τα αδέσποτα σκυλιά και σκοτώνονται ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΖΩΕΣ ;;; εεεε;;; που είναι να τα μαζέψουν ; ρωτάω εγώ.... εδώ σταματάει η φιλευσπλαχνία τους;Δεν έχουν λεφτά να τα μαζέψουν , δεν έχουν εγκαταστάσεις ;  Ε λοιπόν δικό τους πρόβλημα ή δικό μας ; Αλλά βέβαια όλα ξεκινάνε χωρίς κεφάλαια σε αυτήν την χώρα που λέγεται "ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ" .

 

Το τι σχέση έχει ένα ατύχημα το οποίο μπορεί να προκλήθηκε από ένα ζώο (και, κάτι που στις περισσότερες περιπτώσεις συμβαίνει και εντελώς τυχαία ξεχνάς, από την απροσεξία του οδηγού) με τη δολοφονία ενός ζώου, μόνο εσύ το ξέρεις. Ξέχασα όμως, στο Ελλαδιστάν για τα τροχαία ατυχήματα δεν φταίει η κακή εκπαίδευση, η έλλειψη αγωγής, η μπασταρδεμένη νοοτροπία, ο εγωισμός, το αλκοόλ, η ταχύτητα, η απροσεξία, η παρανομία, τα κινητά, το δίκτυο. Όχι, τα αδέσποτα φταίνε. Οπότε δεν υπάρχει θέμα να τα σκοτώσουμε, problem solved, άσε τις φιλοζωικές να γκρινιάζουν, έχουν άδικο...

 

Ωραία λογική ε;

 

Για κάντε μία βόλτα σε ξένες χώρες και άμα δείτε κανένα αδέσποτο στον δρόμο , ελάτε να μου σφυρίξετε κλέφτικα. Και αν κάτι το είδε η κάμερα σε λίγα λεπτά θα το έχουν μαζέψει..

 

Για για κάνε μια βόλτα σε ξένες χώρες και δες αρχικά πως φέρονται στα αδέσποτα στο δρόμο (όπως π.χ. κάνουν οι «βάρβαροι» γείτονες μας) αλλά και τι ποινές παίζουν για εγκατάλειψη, βασανισμό, και δολοφονία ζώων. Αφού όμως εδώ το κράτος δεν τα φροντίζει και δεν τα μαζεύει, ας τους σπάσουμε το κρανίο, ναι; 

 

Εδώ όμως και η "κουτσή Μαρία" ανακοινώνει ότι φτιάχνει μία φιλοζωική οργάνωση στην οποία μαζεύονται οι μεγαλύτεροι ρατσιστές που έχει γεννήσει η πλάση εναντίων της ανθρώπινης ζωής εξισώνοντάς την με αυτήν του ζώου.

 

Βέβαια, γιατί η ανθρώπινη ζωή είναι για κάποιο λόγο συγκρίσιμη και εν τέλει ανώτερη από αυτή του ζώου, ναι; Μπαρδόν, ξέχασα, το να αναγνωρίζεις την αξία που έχει η ζωή του ζώου για κάποιο λόγο σε κάνει ρατσιστή με τους ανθρώπους. 

 

Μάλιστα. 

 

Τον ρατσισμό (και τον αντίστροφο ρατσισμό -pun intended) κάποιοι υπερόπτες τον έχουν κάνει καραμέλα χωρίς να έχουν ιδέα για αυτόν. Ποιοί έχουν συνέχεια λοιπόν στους ρατσιστές με την ανθρώπινη ζωή; Η ΕΕΠΠ, το ΕΚΠΑΖ, ο Αρκτούρος; Ή μήπως να το πάμε προς το Χαμόγελο του Παιδιού, τον ΟΚΑΝΑ και η ΕΕΠΑΑ; 

 

Επίσης ο βασικός υπαίτιος για το γεγονός αυτό είναι ο αρχικός ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ ιδιοκτήτης του ζώου , ο οποίος το πήρε για παιχνίδι και μετά το πέταξε στον δρόμο , γιατί πίσω απο κάθε ασυνείδητο ιδιοκτήτη κρύβεται και από ένα αδέσποτο ζώο.

 

Δεν είναι απαραίτητο το συγκεκριμένο ζώο να μεγάλωσε σε σπίτι. Μπορεί να γεννήθηκε αδέσποτο. Αλλά έστω. Έχεις σκεφτεί ποτέ πως ο λόγος που κάποιοι μαθαίνουν να βλέπουν τα ζώα σαν παιχνίδι είναι ακριβώς η νοοτροπία μας περί ανωτερότητας και κατωτερότητας; Σίγουρα, όταν μεγαλώσεις αντιμετωπίζοντας το δικό σου σκυλί ή γατί σαν παιχνίδι, με τον ίδιο τρόπο θα αντιμετωπίζεις και τα αδέσποτα.

 

Αυτοί λοιπόν που επικρίνουν το γεγονός ας αναλογιστούν τι ζημιά του είχε κάνει ο σκύλος στους εν λόγω πελάτες του ,διότι κάποιοι ενοχλούνται αφάνταστα όταν τρώνε να έχουν στα πόδια τους να περιφέρεται ένα ζώο το οποίο κουβαλάει τις χίλιες δύο αρρώστιες διότι δεν είναι εμβολιασμένο, και ιδίως όταν έχουν και μικρά παιδιά γύρο τους που θα μπουν στον πειρασμό να χαιδεψουν το αδέσποτο με κίνδυνο την υγεία τους.

 

Φυσικά η πράξη αυτή είναι κατακριτέα αλλά υπάρχει και το Κράτος , το "ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ" με τους απίθανους αυτούς πολίτες του που επικροτούν και ανανεώνουν τέτοιου είδους οργανώσεις. Διότι απο οργάνωση σκίζουμε ...   δεν συμφωνείτε ;

 

«Φυσικά η πράξη αυτή είναι κατακριτέα», αλλά «αυτοί που επικρίνουν το γεγονός ας αναλογιστούν τι ζημιά του είχε κάνει ο σκύλος στους εν λόγω πελάτες του». 

 

Τρικυμία εν κρανίω...

 

Μόνο και μόνο το ότι προσπαθείς να εκλογικεύσεις μια τέτοια πράξη με τα αστεία επιχειρήματα της «ζημιάς» που μπορεί να προκάλεσε ο σκύλος... Ο ΣΚΥΛΟΣ ΓΑΜΩ... στην επιχείρηση του, δείχνει πόσο «άνθρωπος» είσαι. Άσε λοιπόν την κριτική, γιατί χίλιες φορές κάποιος να «επικροτεί τέτοιες οργανώσεις», ας είναι και «ρατσιστής προς την ανθρώπινη ζωή», παρά να προσπαθεί να δικαιολογήσει τέτοιες πράξεις με οποιονδήποτε τρόπο. 

 

[...]

 

5)Σιγουρα ο σκυλος ηταν αθωος; (Οσο αδυναμο πλασμα και ειναι, δειτε την περιπτωση 1)

 

Μου φαινεται γενικα απιστευτο να υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι. Ειχα και συμμαθητες παλια που κλοτσουσαν ημερες γατες και σκυλια και ποτε δεν μπορουσα να το καταλαβω αυτο (παιδι χωρισμενων γονιων πχ;/Τον πειραζαν οι φιλοι στο σχολιο και τωρα αυτος πειραζει το ιδιο αδυναμα οντα ;).

 

Δεδομένων των συνθηκών και των πιθανών απαντήσεων-λύσεων στο 1 και 2, δεν υπάρχει καμία αφορμή που να δικαιολογεί μια τέτοια πράξη. Το 5 είναι επιεικώς γελοίο ερώτημα, λογική ανάλογη του «εκείνη φταίει γιατί φορούσε μίνι». Αν προσπαθήσεις να κάνεις το δικηγόρο του διαβόλου εδώ θα καταντήσεις Κούγιας :P

 

Όσο για την τελευταία ερώτηση σου, συνήθως ο βασανισμός ζώου είναι καθαρά θέμα επίδειξης δύναμης, υπεροψίας και ανωτερότητας, ειδικά όταν οι περισσότεροι μεγαλώνουν βλέποντας τα ζώα σαν ιδιοκτησία ή παιχνίδι. Το έχουμε σαν είδος βλέπεις να βγάζουμε τη χολή μας στον αδύναμο, εκεί που μας παίρνει... (έλα, πείτε με ρατσιστή με τους ανθρώπους τώρα να γουστάρουμε).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μόνο τους παιδόφιλους; Στους βιαστές να μη κόβουμε το πουλί;

 

Και τους κλέφτες; Γιατί να μη τους κόβουμε το δεξί χέρι; Μετά δε θα υπήρχαν άλλα τέτοια κρούσματα.

 

Το σχόλιό σου είναι ο ορισμός του λόγου για τον οποίο απάντησα νωρίτερα στον billdanos όσον αφορά ψόφο θάνατο κλπ.

 

Η βία φέρνει βία προφανώς και μην ξεχνάτε πως μετά ξεκινάει η λούπα και δεν σταματάει ποτέ.

 

Απο κει και πέρα αν ο νόμος -που ενώ πλεον είναι αυστηρός- εφαρμοζοταν σωστά και δεν υπήρχε η σχετική ελαστικότητα από τις αρχές, όλα θα ήταν μια χαρά και δεν θα ζητούσε ο κόσμος το κεφάλι του μαλάκα στο πιάτο!

 

Θα αρκούσε μια καταδίκη, ένα τσουχτερό πρόστιμο που δεν θα μπορούσε να το αποφύγει (και αν δεν το πλήρωνε δεν θα μπορούσε να αγοράσει ούτε ψωμί για το μαγαζί του) και την υποχρέωση να έχει γύρω απο το μαγαζί του ποτίστρες και ταϊστρες για τα αδέσποτα τα οποία θα τα γεμίζει καθημερινά.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να ακουστεί παράλογο αυτό που θα πω αλλά κατά την απόψή μου σε αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει να υπάρχουν τιμώριες πολύ σκληρές ακόμα και αντωμετώπιση του ατόμου με τον ίδιο τρόπο που αντιμετώπισε ο ίδιος τον σκύλο.Μία φορά να γίνει αυτό ως παραδειγματισμό δεν θα υπάρξουν άλλα τέτοια κρούσματα.Άλλωστε δεν βγήκε παράλογα η έκφραση η βία φέρνει βία.

 

Είναι η ίδια μέθοδος που  πιστεύω θα έπρεπε να εφαρμοστεί και στους παιδόφιλους

Δεν υπάρχει παράλογο και λογικό.Εδώ στο χωριό έχουμε έναν τύπο που μισεί τις γάτες άγνωστο γιατί ακόμα και σε αυτόν όπως λέει ο ίδιος.Πριν τρεις βδομάδες φορούσε αυτά τα μποτάκια με σίδερο και έριξε μία γάτα κλωτσιά στο κεφάλι και το γατί αφού παραπατούσε 5 μέρες τελικά ψόφησε.Το ενδιαφέρον αρχίζει από δω και πέρα αν σου περιγράψω τι άνθρωπος είναι.Είναι ο τύπος του ανθρώπου που ακόμα και μετά από 15 ώρες δουλειάς αν τον πάρεις τηλέφωνο να σε εξυπηρετήσει για σοβαρό λόγο τρεις η ώρα το βράδυ θα σκιστεί να το κάνει.Είναι η ψυχή της παρέας με απίστευτο χιούμορ που και ο πιο κρυόκωλος να καθίσει μαζί του θα κατουρηθεί από τα γέλια μέσα σε ένα τέταρτο.Και τρίτον και πιο κουφό λατρεύει το σκυλί του.Παίζει να τρώει καλύτερα και από τον ίδιο είναι πεντακάθαρο από τα λίγα εμβολιασμένα στο χωριό  και σχεδόν δεν πάει πουθενά χωρίς αυτόν.Βγάλε  εσύ συμπέρασμα τώρα για την ψυχοσύνθεση του  καθώς και ο ίδιος δεν μπορεί να εξηγήσει το μίσος του ως προς τα γατιά.Πάντως αυτό στο οποίο έχω καταλήξει εγώ και του το έχω πει κιόλας είναι επειδή εδώ είναι χωριό και κυκλοφορούν πολλά ζωντανά μήπως μικρόν τον γρατζούνισε ή τον δάγκωσε κανένα γατί.By the way αν δεν σας έχει δαγκώσει κανένα σας εύχομαι να μην σας συμβεί εγώ όταν ήμουν μικρός πήγα να πιάσω το γατάκι της γειτόνισσας να το χαϊδέψω και με δάγκωσε στο δάχτυλο τόσο δυνατά σε σημείο που ήθελα ράμματα.Και μιλάμε για απίστευτο πόνο.Πάντως ακόμα λατρεύω τις γάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν υπάρχει παράλογο και λογικό.Εδώ στο χωριό έχουμε έναν τύπο που μισεί τις γάτες άγνωστο γιατί ακόμα και σε αυτόν όπως λέει ο ίδιος.Πριν τρεις βδομάδες φορούσε αυτά τα μποτάκια με σίδερο και έριξε μία γάτα κλωτσιά στο κεφάλι και το γατί αφού παραπατούσε 5 μέρες τελικά ψόφησε.Το ενδιαφέρον αρχίζει από δω και πέρα αν σου περιγράψω τι άνθρωπος είναι.Είναι ο τύπος του ανθρώπου που ακόμα και μετά από 15 ώρες δουλειάς αν τον πάρεις τηλέφωνο να σε εξυπηρετήσει για σοβαρό λόγο τρεις η ώρα το βράδυ θα σκιστεί να το κάνει.Είναι η ψυχή της παρέας με απίστευτο χιούμορ που και ο πιο κρυόκωλος να καθίσει μαζί του θα κατουρηθεί από τα γέλια μέσα σε ένα τέταρτο.Και τρίτον και πιο κουφό λατρεύει το σκυλί του.Παίζει να τρώει καλύτερα και από τον ίδιο είναι πεντακάθαρο από τα λίγα εμβολιασμένα στο χωριό  και σχεδόν δεν πάει πουθενά χωρίς αυτόν.Βγάλε  εσύ συμπέρασμα τώρα για την ψυχοσύνθεση του  καθώς και ο ίδιος δεν μπορεί να εξηγήσει το μίσος του ως προς τα γατιά.Πάντως αυτό στο οποίο έχω καταλήξει εγώ και του το έχω πει κιόλας είναι επειδή εδώ είναι χωριό και κυκλοφορούν πολλά ζωντανά μήπως μικρόν τον γρατζούνισε ή τον δάγκωσε κανένα γατί.By the way αν δεν σας έχει δαγκώσει κανένα σας εύχομαι να μην σας συμβεί εγώ όταν ήμουν μικρός πήγα να πιάσω το γατάκι της γειτόνισσας να το χαϊδέψω και με δάγκωσε στο δάχτυλο τόσο δυνατά σε σημείο που ήθελα ράμματα.Και μιλάμε για απίστευτο πόνο.Πάντως ακόμα λατρεύω τις γάτες.

 

Ενας ψυχίατρος θα αναλύσει την ψυχοσύνθεσή του καλύτερα απο εμάς. Πολλοί δολοφόνοι, πριν σε σφάξουν μπορεί να είναι "η ψυχή της παρέας", μετά βέβαια η παρέα μπορεί έχει μερικές ψυχές λιγότερες... :P

 

Και γω μπορεί να του κλωτσήσω στο κεφάλι τον αγαπημένο του σκύλο. Τι θα πει μετά? Θα αρκεστεί με το να αναλύσει το πόσο καλό παιδί είμαι κατά τα άλλα???

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κει και πέρα αν ο νόμος -που ενώ πλεον είναι αυστηρός- εφαρμοζοταν σωστά και δεν υπήρχε η σχετική ελαστικότητα από τις αρχές, όλα θα ήταν μια χαρά και δεν θα ζητούσε ο κόσμος το κεφάλι του μαλάκα στο πιάτο!

 

Θα αρκούσε μια καταδίκη, ένα τσουχτερό πρόστιμο που δεν θα μπορούσε να το αποφύγει (και αν δεν το πλήρωνε δεν θα μπορούσε να αγοράσει ούτε ψωμί για το μαγαζί του) και την υποχρέωση να έχει γύρω απο το μαγαζί του ποτίστρες και ταϊστρες για τα αδέσποτα τα οποία θα τα γεμίζει καθημερινά.

:)

 

Εγώ πάντως πιστεύω πως ο,τι κι αν έλεγε ο νόμος, αν ήταν λιγότερο από διαμελισμό με τη μέθοδο των 4 αλόγων πάλι κάποιος θα βρισκόταν να ζητήσει το κεφάλι στο πιάτο.

 

Το ότι πρέπει να δικαστεί και να καταδικαστεί δεν το συζητάμε. Επίσης το να γίνει μποϊκοτάζ και να κλείσει το μαγαζί γούστο του καθενός καπέλο του, εγώ είμαι ο τελευταίος που θα φέρει αντίρρηση εφόσον σταμάτησα να ψωνίζω από συγκεκριμένο πωλητή στη λαϊκή όταν έμαθα πως είναι χρυσαυγίτης.

 

Αλλά το να μπλέκεις το πρόστιμο και τις ποτίστρες με το μαγαζί είναι νομίζω going too far. Το μαγαζί δεν είχε καμία σχέση με την πράξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας ψυχίατρος θα αναλύσει την ψυχοσύνθεσή του καλύτερα απο εμάς. Πολλοί δολοφόνοι, πριν σε σφάξουν μπορεί να είναι "η ψυχή της παρέας", μετά βέβαια η παρέα μπορεί έχει μερικές ψυχές λιγότερες... :P

Τελευταία απάντηση καθώς ούτε δικηγόρος είμαι κανενός αλλά ούτε και να καταχραστούμε την φιλοξενία ενός topic άσχετο ως προς τον φίλο μου είναι επίσης τύπος που δεν αγριεύει ακόμα και πάνω στην κουβέντα αν δει ότι η διαφωνία ξεφεύγει το γυρνάει στην πλάκα πετάει ρε παιδί μου μια π@παριά και το τελειώνει εκεί.40 χρόνια που μεγαλώνουμε μαζί δεν το έχω δει να μπλέκεται ούτε σε παιδικό καυγά.Και όχι ότι κωλώνει έχει ζωώδη δύναμη και το ξέρει αλλά ήταν και είναι το παιδί που τα έχει καλά με όλους.Κοινωνικότατος όσο δεν πάει δραστηριότητες στο φουλ από αθλητισμό μέχρι και μπουζούκι μάθαμε και οι δυο μας όταν ερχόταν δάσκαλος στον Μορφωτικό σύλλογο του χωριού.Φαντάζομαι κατανοείς ότι δεν μπορώ να σου "γνωρίσω"κάποιον σε 5 λεπτά και εξ αποστάσεως αλλά πραγματικά αυτό με τα γατιά που έχει θέμα είναι το εντελώς αντίθετο της προσωπικότητας του.Τεσπα sorry για το offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Αλλά το να μπλέκεις το πρόστιμο και τις ποτίστρες με το μαγαζί είναι νομίζω going too far. Το μαγαζί δεν είχε καμία σχέση με την πράξη.

 

Το μαγαζί το μπλέκω σαν μέσο πίεσης για να εξασφαλιστεί το πρόστιμο για την πράξη του. Αν σου φαίνεται υπερβολικό αυτό ας πάει τουλάχιστον το πρόστιμο στην εφορία ώστε να μην μπορεί να κάνει τίποτα αν δεν το πληρώσει πρώτα (που πάλι θα είχε αντίκτυπο αυτό και στο μαγαζί).

Τελευταία απάντηση καθώς ούτε δικηγόρος είμαι κανενός αλλά ούτε και να καταχραστούμε την φιλοξενία ενός topic άσχετο ως προς τον φίλο μου είναι επίσης τύπος που δεν αγριεύει ακόμα και πάνω στην κουβέντα αν δει ότι η διαφωνία ξεφεύγει το γυρνάει στην πλάκα πετάει ρε παιδί μου μια π@παριά και το τελειώνει εκεί.40 χρόνια που μεγαλώνουμε μαζί δεν το έχω δει να μπλέκεται ούτε σε παιδικό καυγά.Και όχι ότι κωλώνει έχει ζωώδη δύναμη και το ξέρει αλλά ήταν και είναι το παιδί που τα έχει καλά με όλους.Κοινωνικότατος όσο δεν πάει δραστηριότητες στο φουλ από αθλητισμό μέχρι και μπουζούκι μάθαμε και οι δυο μας όταν ερχόταν δάσκαλος στον Μορφωτικό σύλλογο του χωριού.Φαντάζομαι κατανοείς ότι δεν μπορώ να σου "γνωρίσω"κάποιον σε 5 λεπτά και εξ αποστάσεως αλλά πραγματικά αυτό με τα γατιά που έχει θέμα είναι το εντελώς αντίθετο της προσωπικότητας του.Τεσπα sorry για το offtopic

 

Απλά σου εξηγώ πως ο καλός του χαρακτήρας δεν δικαιολογεί όλες τις πράξεις του. Πες του το παράδειγμα με το σκύλο του που σου είπα πριν και πες μας τι απάντησε! Οτι δηλαδή υπάρχει ο billdanos  που ενώ είναι μια χαρά παιδί, αν δει σκύλους τους βάζει κάτω και τους πατάει. Θα σου πει "ε αφού είναι καλό παιδί κατά τα άλλα, δεν πειράζει που μου σκότωσε τον αγαπημένο μου σκύλο"?

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...